Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рецепта за миниум?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рецепта за миниум?

    Здравейте! Може ли да ми кажете, каква е точната пропорция за смесване на безир и миниум-прах? За разни глупости по двора винаги съм го смесвал в пропорции "както дойде" , но за конкретния случай искам да е по рецептата.

    И също така, да добавям ли нещо друго? Един познат добавя и грунд за метал в сместа, от този обикновения, червения, но аз съм малко скептичен по този въпрос. И все пак, има ли нещо друго, което може да се добави в миниума за още по-добра защита?
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

  • #2
    От: Рецепта за миниум?

    Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
    Здравейте! Може ли да ми кажете, каква е точната пропорция за смесване на безир и миниум-прах? За разни глупости по двора винаги съм го смесвал в пропорции "както дойде" , но за конкретния случай искам да е по рецептата.

    И също така, да добавям ли нещо друго? Един познат добавя и грунд за метал в сместа, от този обикновения, червения, но аз съм малко скептичен по този въпрос. И все пак, има ли нещо друго, което може да се добави в миниума за още по-добра защита?
    Рецепта незная, ама си мисля, че достигане на подходящ за мазане вискозитет.
    А грунда за метал не е ли точно това?

    Коментар


    • #3
      От: Рецепта за миниум?

      Грундът изисква, доколкото знам, перфектно чиста и свободна от корозия повърхност. Остане ли под него ръжда, избива без проблем. А миниумът допуска грубо почистване, даже май не се препоръчна на чист, гладък метал, а на леко корозирал повърхностно
      Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

      Коментар


      • #4
        От: Рецепта за миниум?

        Отколешния грунд ПФ-02 (керемидения) си е точно това, + още разни добавки. Последно опитах и грунд на HAMERITE, който явно е нещо подобно на класическото българско, но доста по-светъл и жълтеникав на цвят. Дали работи ще се види чак напролет. Изрично си пише че е направо за върху ръждата. Единствено се препоръчва да се мине с телена четка, за да падне грубата ръжда и люспите. Впрочем същите имат и боя три в едно, дето при 2 или 3 ръце уж вършела същото. Аз обаче предпочетох класиката и си купих грунд, а с въпросната боя ще боядисам върху грунда.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Рецепта за миниум?

          Точното съотношение е 1 : 0,8.Това е класическата рецепта.Затова едно време миниумът се продаваше в разфасовка 0,8 кг,а не 1 кг.
          1 л безир /най-правилно е ако е ленен,но той съхне най-бавно,освен това е най-скъп,ако е наистина ленен/
          0,8 кг оловен миниум.
          Сместа се разбива внимателно,като в съда се сипва първо безирът и се прибавя полека миниумът,като се бърка постоянно.
          В идеалния случай така разбърканата смес се разбива с машинна бъркалка /с бормашина на ниски обороти/.
          Приготвя се толкова,колкото ще се употреби,защото остатъкът се утаява и хваща кора.

          За грундовете - ПФ-02 има и сив вариант.Би трябвало да е същото,като керемидения,но изкарва повече време до боята - това от личен опит.
          А тия 2 в 1,3 в 1,6 във 10 са измама.Питайте колегата от форума CHIMIK - той доколкото знам,точно с това се занимава.
          Моите 2 стотинки...
          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
          имат право да гласуват на избори.

          Коментар


          • #6
            От: Рецепта за миниум?

            Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
            А тия 2 в 1,3 в 1,6 във 10 са измама.Питайте колегата от форума CHIMIK - той доколкото знам,точно с това се занимава.
            Моите 2 стотинки...
            МИ аз затова го ползвам като обикновена боя.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Рецепта за миниум?

              Много ви благодаря за отговорите! Нищо, че съхне бавно, не е спешно, важното е за е здраво. А за 3 в 1 и подобни само лоши неща съм чувал, по-точно един познат изчистил метала, направил хубаво покритие и напролет се радвал на хубава прясна ръжда Не знам точно чие производство е било 3в1-то.
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • #8
                От: Рецепта за миниум?

                Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                Много ви благодаря за отговорите! Нищо, че съхне бавно, не е спешно, важното е за е здраво. А за 3 в 1 и подобни само лоши неща съм чувал, по-точно един познат изчистил метала, направил хубаво покритие и напролет се радвал на хубава прясна ръжда Не знам точно чие производство е било 3в1-то.
                Някой спомена че за българското е много важно времето между първа и втора ръка. Ако го изпуснеш, нанасяш следващата ръка след 24 часа.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Рецепта за миниум?

                  А къде продават оловен миниум?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Рецепта за миниум?

                    И аз това щях да попитам колегата.Защото го бяха забранили - и то наистина.Знаете защо...

                    А,и още нещо.С миниум се обработва ръжда,но не на люспи и парцали.Нещо,което като го тръкнеш с телена четка,не падат цели люспи,а само ръждив прах.
                    За да има добър ефект,хубаво е преди нанасянето да се изтърка до положение да не цапа ръката при пипане.
                    И изобщо миниумът не е химикалът на мързеливите,въпреки,че някои точно така мислят - клепай наред и няма проблеми.Не е така.
                    Важно е да се знае,че на чиста ламарина не хваща,защо - Ясен ще ви обясни.Той сигурно му знае и химията,която става между миниума и ръждата.
                    И последно,но не по важност : много е отровен.Прахът е много фин,внимавайте да не го вдишвате.Една мокра кърпа на устата не е излишна.
                    Последно редактирано от Hala; 19-07-10, 15:29. Причина: Допълнение.
                    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                    имат право да гласуват на избори.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Рецепта за миниум?

                      Имам останал 1 кг, който ще забърквам тия дни, но освен това искам да си купя и още. Имало някаква голяма фирма за всякакви химии и лабораторни истории на бул. Климент Охридски 69 /става въпрос за София/. Там уж имало миниум, цена 21 лв/кг, което не е малко, но от друга страна, като погледна неща, дето съм ги боядисвал през 90-те.... истината е в миниума! Да не подведа някого, може някъде да има и на половин цена, но аз знам само за споменатото място.
                      Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Рецепта за миниум?

                        Всъщност, миниумът действа на метала. Ръждата, ако е малко, просто не му пречи. Той прави това, което други метали (хром, алуминий) постигат самостоятелно - плътен, механично здрав оксиден слой, който пречи на по-нататъшното окисление по други механизми (ръжда). Процесът се нарича пасивация. Ако в някакви дребни местенца миниумът не достигне до метала, независимо какво му попречи (дебела ръжда, стара боя, небрежно мазане) пасивацията там няма да се случи, а по-късно ръждата ще го работи по общия ред.

                        Няма такова нещо като химикал за мързеливи в корозионната защита. В борбата с корозията на желязото могат да бъдат спечелени много битки, но войната - никога. На чиста ламарина, хваща с хубав носител (безир). Дребните остатъци от предишна корозия могат да помогнат донякъде в това дело, затова обикновено не се чисти докрай.

                        Отровен е, но не чак свирепо отровен и за работа са достатъчни умерени предпазни мерки - да не се яде, пие, пуши, да се измият ръцете на финала. За вдишване - преди всичко е много тежък и прахолякът бързо се сляга, та не е лесно да го вдиша човек, даже и да опитва.
                        Последно редактирано от Ясен; 19-07-10, 16:11.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Рецепта за миниум?

                          Точно така е! Вълшебно средство няма. Не се ли изчисти, после не се ли нанесе както трябва - иди го гони....
                          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Рецепта за миниум?

                            Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                            Имам останал 1 кг, който ще забърквам тия дни, но освен това искам да си купя и още. Имало някаква голяма фирма за всякакви химии и лабораторни истории на бул. Климент Охридски 69 /става въпрос за София/. Там уж имало миниум, цена 21 лв/кг, което не е малко, но от друга страна, като погледна неща, дето съм ги боядисвал през 90-те.... истината е в миниума! Да не подведа някого, може някъде да има и на половин цена, но аз знам само за споменатото място.
                            Потвърждавам, там има миниум, ей сега звъннах 02/9624227 цената е 21лв./кг. без ДДС , работят от 10-18ч. пон-петък. А ленен безир от къде може да се купи? С обикновена четка ли се нанася?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Рецепта за миниум?

                              И аз да потвърдя, тази сутрин ходих и си купих миниум. Ленен безир си купих от първото магазинче за бои, което видях. Кутия 0.75, като за боя, струва 5 и 60-70, май беше на Оргахим. Така че най-вероятно го има навсякъде. Нанасял съм го преди с обикновена четка, не е дало дафект /ръжда/, значи това е правилното средство
                              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X