Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Техническа литература и документация за металообработващи машини

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
    Здравейте Колеги, търся документация за Колонна бормашина БК 32
    Намерих за ПК 32, на която механизма изглежда еднакъв, но е друга машина:

    Коментар


    • Здравейте,
      закупих си струг С11 по думите на продавача е С11А. Няма никаква индикация по табелките на двата мотора е от началото на 60-те. Има набито 1989, която предполагам е годината на ремонта в ЗРММ Враца. Може ли някой да помогне със схемата за подаванията и резбите, някаква документация и един въпрос : лостчето за смазване на паралелите в каква позиция маже и спира? Току що се захващам със струг и всяка помощ и съвети отвсякъде ги приемам с голяма благодарност. Имам друга професия и това е само хоби и лично ползване. До гр. Пловдив живея. На 48г. съм дано ми стигне живота да науча основни неща в тази необятна материя.

      Коментар


      • Първоначално публикуван от Tenko1 Преглед на мнение
        Здравейте,
        закупих си струг С11 по думите на продавача е С11А. Няма никаква индикация по табелките на двата мотора е от началото на 60-те. Има набито 1989, която предполагам е годината на ремонта в ЗРММ Враца. Може ли някой да помогне със схемата за подаванията и резбите, някаква документация и един въпрос : лостчето за смазване на паралелите в каква позиция маже и спира? Току що се захващам със струг и всяка помощ и съвети отвсякъде ги приемам с голяма благодарност. Имам друга професия и това е само хоби и лично ползване. До гр. Пловдив живея. На 48г. съм дано ми стигне живота да науча основни неща в тази необятна материя.
        Много е важно да знаеш какво правиш!!!

        Коментар


        • Първоначално публикуван от Tenko1 Преглед на мнение

          Много е важно да знаеш какво правиш!!!
          Пробвай да качиш някоя снимка.
          В миналото ще остане, каквито сме били...

          Коментар


          • Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Това е по старо от библията .

            • Emilppp
              Emilppp коментира
              Редактиране на коментар
              За домашно хоби е идеално. Държи на удари и свързаните с ученето грешки.

            • Tenko1
              Tenko1 коментира
              Редактиране на коментар
              Да така е, но това е фактическата обстановка. Обслужих го(не съм стругар), но имам технически нюх. Основно почистване с нафта и водоструйка, смяна на маслото там където имаше, смених основните кабели на ел. инсталация, разглобяване почистване гресиране на ел двигатели и супорти. Няколко пъти (с учебна цел) регулиране на спирачката. Най- много отделих време за спиране на течове от скоростната кутия. Има още няколко недъзи, но за това по-късно. Стругар може да не стана, но как се казва ОГМ ще ми стане хоби. Чистя го и го смазвам като млад войник АК 7, 62 за наряд.
              Много се кефя.

          • Тук няма ли нещо указано?
            Или тук?
            Последно редактирано от Emilppp; 16-10-20, 21:24.
            В миналото ще остане, каквито сме били...

            Коментар


            • Закупих от ОЛХ инструкция в снимков формат 83 бр. Мисля ,че това е таблицата която търсих. Зъбните колела,на лирата, са със същия брой зъби.Ако на някой му трбва да казва как да ги кача 83 снимки във форума без да го задръстя. Пред мен остава въпроса за лостчето за мазането на паралелите. Доста постно е обяснено в инструкцията.
              Прикачени файлове

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Не разчитай много на тази функция . Аз си ги мажа на ръка с масльонката .

              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Много си е блага тая функция даже. Стига тръбичката между супортната кутия и супорта да е наред. В общия случай е скъсана.

                Предимството и е че и изкарва боклуците, влезли под чистачите, а освен това напоява кечетата (в каналите на супорта също има кечета на 2 места) и едно пускане на тая функция за метър ход ти осигурява смазани паралели за целия ден, независимо колко пъти ги бършеш по време на работа.

            • заглавната корица
              Прикачени файлове

              Коментар


              • travelling
                travelling коментира
                Редактиране на коментар
                И аз имам такъв, ама нямам никаква документация за него, ако искаш пиши на лични и ще измисля как да я споделим с всички .

            • За мазането сигурно и аз ще го правя с масльонката, но аз купих струга с напълно суха супортна кутия. Лостчето беше позиционирано в предно положение и върху му имаше толкова боя, че трябва да имаш голямо въображение за да го определи за какво е. Изчуках боята с отверка след като го разглобих, смятам че трябва да бъде спряно в позиция към мен. В инструкцията пише, че смазва само паралелите, винта и вала се смазват с четка. Искам да спря крана със сигурност и ако олива масло да търся проблема.

              Коментар


              • emilenev
                emilenev коментира
                Редактиране на коментар
                Не ми се вярва да работи това с мазането на паралелите ,имаше ли масло в супорната кутия ?

              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                В общия случай работи, но пак в общия случай ако супортната кутия някога е махана, тръбичката за към супорта е скъсана.

                Трите положения са мазане на кутията (върти си маслото вътре и капе от капака и олива всичко), мазане на паралелите, мазане на винта за разбите. Това на C11MT.

                Мазането на винта не знам дали ми работи. Резби правя хипер рядко, а и винта обикновено е омазан от маслото на паралелите - капе точно еърху него. Аз го забърсвам преди да правя резби (щото правя рядко и прашасва и събира стружки), но не съм се заглеждал дали го смазва. При мен мисля че мазането на винта е в средно положение на кранчето. Бутнато към паралелите, върти маслото в кутията, бутнато към оператора маже паралелите.

                Почти никой не ползва тая функция, защото почти никой не смазва супортна кутия, щото при нормалната и сглобка тече като лейка върху обувките на стругаря. Моята е уплътнена със силикон за гарнитури и не тече, та по тоя повод и масло си има вътре, и и ползвам всички функции. Просълзява покра леглата на лагери и валове, ама това е бял кахър - в покой си държи маслото в нея и не тече. Бях я и сериозно препълнил, защото прозорчето е доста мътно и не прецених, но нивото беше поне 2см над горния му ръб - пак не течеше. Сменени са и семерингите отзад, които са покрай втулката, дето я върти шестогранът за самохода.

                Та, ако смениш семерингите и уплътниш кутията сис силикон за гарнитури, ще можеш да си я ползваш пълноценно.

            • Това е конусен кран вътре е кух и има три отвора странични, които в различни положения свързва маслената магистрала с помпата. Ако работи помпата, крана няма начин да не работи (почистен е). Пак повтарям при закупуването супортната кутия беше суха като барут.
              Основно търсих документация в тази тема, която намерих вече. За да не я спамим с ремонт дразнейки читателите й, някой може ли каже къде да се прехвърлим с въпроси за ремонт и обслужване на С11А, М, МТ, МВ и т. н.? Този форум е необятен и не мога да го следя целия (от телефона) не зная как.

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Навремето много документация за нашите машини бяхме качили в DOX ама изчезна . Мислех да я качим на форумното ФТП или както там се казва ама аз не знам как става а никой който го може не пожела да го направи .За разлика от нас руснаците имат всичко качено и като ги питаш нещо помагат . В този форум имат почти всичко https://www.chipmaker.ru/
                Последно редактирано от sek.1; 18-10-20, 08:58.

            • Здравейте, наскоро си купих струг С11 МБ, някой да има някаква документация ? Благодаря предварително имейл: saltik@abv.bg

              Коментар


              • Колеги , преди 2 месеца купих струг C 10м и фреза ФУ 251 .Струга има течове на масло , а фрезата има проблем с хода на долу - пропада .Ще трябва да ги постегна , но нямам документация .Ако някой разполага с документация за тях и ми я изпрати, ще съм му много благодарен .| jivko_k_k@mail.bg |

                Коментар


                • sek.1
                  sek.1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  За да пропада най вероятно е коронния номер изядена гайка поради простата причина че в ботуша никой не е сипвал масло през годините .

              • Ръчката за управление не се фиксира всеки път .Ако е от гайката , няма ли да прави проблем и при ход нагоре ?

                Коментар


                • Здравейте,
                  Някой работещ линк за българските делителни апарати УДА 130?
                  Това ли се мери че е 130мм че табелка липсва?

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210214_161140.jpg
Прегледи:572
Размер:406.4 КБ
ID:6709316
                  Прикачени файлове
                  Случайни хора УАЗ не карат

                  Коментар


                  • Да,този е 130мм.Има УДА 150 и 170,общо три варианта са и страшно много тежат.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • sek.1
                      sek.1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      С универсала е към 80 кила .

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X