Обява

Свий
Няма добавени обяви.

WEILER lzd 220 - новата ми "играчка"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Някой да има ключ за 100мм универсал, квадрат 6х6 мм, с който може да се раздели?
    Естествено ще му помогна да преживее раздялата с овъзмездяване

    Коментар


    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      Направи си! Тъкмо ще постържеш малко

    • дядо владо
      дядо владо коментира
      Редактиране на коментар
      1/4 от гедоре е 6.3 на 6.3 пробвай......П.П. ама моите миници униврАсали ( ф80 и Ф 100) са с 9х9 да не си обрЪкал нещо 🙄

    • stefsab
      stefsab коментира
      Редактиране на коментар
      Колегите загубиха оригиналния.
      В момента съм с твърд върток 1/4 - пилнат до 6мм. , но е много къс и ми се дере кожата по кокалчетата от каналите на челюстите. Става, колкото да закърпиш положението.
      "Хобито" ще го издялка, но квадрата ми е "мъката". Не ми се пили на шмиргел, че ще е крив.
      Имам други приоритети и Немеца не се вреди през септември.

  • #17
    Малко движение по темата:

    През годината имах много странични ангажименти и стягането на стругчето остана на заден план. Междувременно организирах външни изпълнители.

    - Паралелите ги шлайфаха "до здраво" в фирма за производство на металорежещи машини, на шлайфхобел. - 0.19 мм
    - съответните канали на супорта - фрезоване на CNC за да се "изправят" и съответните повърхности да имат нужната грапавост за последващо лепене на подложки. -0.85 , -0.95 мм за двете стени на трапеца.

    "На око" - ще се подлага около 1.25 - 1.30 мм на супорта.
    0.21мм на шпинделната кутия.
    Голям плюс е, че имам к-т цанги за центроването на шпиндела.

    Задното седло го оставям "за десерт"

    В момента съм на етап мерене на текущото състояние. Оценка на новите размери и начините за тяхното компенсиране до нужните стойности.
    Т.е. къде и колко трябва да се подлага, за да се получат основните размери.

    Етапа на изчисления е проигран с очаквани стойности, възоснова на предполагаемото износване /частично измерено/. Сега трябва да го повторя с реалните размери ..
    Последно редактирано от stefsab; 13-12-23, 01:01.

    Коментар


    • #18
      Сдобих се с к-т луфтомерни пластини 180х12 мм. Ще ги ползвам за тестови подложки за "изправяне" и измерване положението на супорта. Т.е освен изчисленията, ще имам практически ориентир колко да се подлага. За финално залепване съм се спрял на материал Turcite за подложки.

      Коментар


      • #19
        След малко зор пристигна материала за подлагане:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20240315_184718.jpg
Прегледи:251
Размер:268.3 КБ
ID:6959902 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20240315_184755.jpg
Прегледи:248
Размер:266.3 КБ
ID:6959903

        Остана да се сдобия и с лепилото.
        Свързах се фирми в Бг, но имат само стара смола с изтекъл срок на годност - до 2018 - 2019 г.
        Не смея да рискувам, защото Loctite, 3M и др. дават срок за съхранение (Shelf life) до 2 г. за този тип лепила.

        Не намерих европейски фирми да предлагат в онлайн магазин нужното.

        Коментар


        • #20
          За лепилото:
          Двукомпонентно е - база и втвърдител.
          Специално за целта в него има стъклени "перлички" за да се осигури мин. дебелина на лепилния слой.
          След нанасянето му, двата детайла се притискат с нормирано усилие, за да се изравни дебелината на лепилния слой почти до диаметъра на "перличките".
          Съставът му е такъв, че да има добра твърдост и еластичност, за да е "посредник" м/у линеното разширение на метала и на пластмасата.
          Естествено е устойчиво на всички обичайни течности - масла, борьол, някои органични разтворители.

          Корифеи пишат, че са лепили с разновидности на цианакрилатно лепило, но то има много малко отворено време.
          Като начинаещ - действам по учебник

          Коментар


          • #21
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20240319_133719.jpg
Прегледи:191
Размер:463.5 КБ
ID:6960238
            Паралелите са подготвени за монтаж на шпинделната кутия.

            Подложките са изрязани от мека медна ламарина с дебелина 0.2 мм.
            За да не падат при сглобяването, са намазани откъм шпинделната кутия с Curil T2 - уплътнител за хлабини под 0.2 мм. При натиск остава лепилен слой около 0.05 мм. или по-малко.
            Винтовете са М8 - съответно стегнати на 25Nm.

            При измерване с индикаторен микрометър за съосност на шпиндела - отклонение под 0.01мм на 200 мм (Ф11 прът в цанга).

            Коментар


            • #22
              Един въпрос към знаещите:
              На стругчето ръкохватки, валове и др. са съединени и фиксирани с конусни щифтове. Водят се Щифт конусен по ISO 2339. Съотношението на конуса 1:50.
              Съответно ми се наложи да избия част от тези щифтове.
              В момента ползвам Щифт пружинен по DIN 1481 вместо конусните щифтове.
              Отворите са около 2мм - 2.1 до 2.3 мм.

              Въпросът ми е каква е разликата в механичните характеристики на двата типа фиксиране - с конусен и пружинен щифт?
              Защо по "онова време" производителя е сложил конусни щифтове ?

              Естествено външният вид на сглобката е по-добър, но дали е само това?

              По отношение на сечението на щифтовете - конусния е с по-голямо напречно сечение от пружинния, но е от по-мек материал.
              Пружинния щифт е с термообработка и е по-твърд.

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                В повечето случаи конусните щифтове го играят като последен предпазен съединител който да се скъса една идея преди да се изрони зъбното колело или да се скъса вала .

            • #23
              Вече и ремъци осигурих:

              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20240326_102515[1].jpg Прегледи:0 Размер:251.0 КБ ID:6960928 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20240326_102503[1].jpg Прегледи:0 Размер:300.3 КБ ID:6960929

              В различни документации четох, че когато последното предаване на движението към вала на шпиндела е ремъчно, не се получават "сенки" като от вал на шпиндела, директно зацепен със зъбни предавки ?

              По отношение на опорите на вала - натягането на конусните лагери е малко, така че при работа 15 мин на празен ход и 1200 оборота темп. на лагерите да се повиши с около 8-12 градуса според книжката.

              Оригиналния фланец е за 120 мм универсал. Челюстите са му износени.
              Съответно мисля да направя нови фланци - за 125мм универсал и за 100 мм универсал.

              И пореден въпрос - фланец за универсала от какъв материал да направя ?
              Последно редактирано от stefsab; 26-03-24, 09:43.

              Коментар


              • #24
                Обърнах "масата" на стругчето за сваляне на повърхностна ръжда и подготовка за боядисване.
                Двама души с зор я "претъкулихме" - предполагам е около 90-100 кг.

                Много приятно съм изненадан, че самата маса е от 5 мм щанцована ламарина.
                Двете "колони" за шкафове е от 4 мм огъната ламарина.

                В долния край двете колони са запънати с тръба около 3/4 , но с 5 мм стена.
                Практически масата няма шанс да се усуче и да го предаде на стругчето отгоре.

                Дясната част от "тавата", върху дясната колона, е подсилена значително и има винтове за настройка и нулиране на посукването на основата на стругчето.
                Там основното захващане е с болт М10 и полусферични шайби.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20240408_105714.jpg
Прегледи:95
Размер:408.8 КБ
ID:6962249 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20240408_105934.jpg
Прегледи:92
Размер:286.5 КБ
ID:6962250 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20240408_105913.jpg
Прегледи:91
Размер:363.1 КБ
ID:6962251

                Коментар


                • #25
                  Някой колега да има шепинг под ръка?
                  Става въпрос за изработка на канали с дължина 160-200 мм в стомана.


                  Естествено възмездно!

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X