Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Тази сутрин остана малко време да започна една нова тема провокирана от интереса проявен в една съседна. Та да започнем първо с външния вид на машините понеже материята тук е по суха и теоритична във времето ще гледам операцийте да ги онагледявам със снимки и да пиша на възможно най разбираем език. Мерцедеса в тази техника Декел в случая FP 3

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3201.jpg
Прегледи:4
Размер:127.7 КБ
ID:5901379

    Белаза в тая област Чепел на масата му спокойно може да се качи един малолитражен
    автомобил да му отрежа отвор за шибедах

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2946.jpg
Прегледи:2
Размер:138.5 КБ
ID:5901378

    Следващото поколение в развитието МС 032 CNC

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2940.jpg
Прегледи:1
Размер:114.7 КБ
ID:5901377

    и тежката верижна техника в тая сфера - борверг, в случая руски. Шкафа с управлението му е един голям кошмар. Руски радио лампи, един колега вади резервни от телевизор Електрон .

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM5933.jpg
Прегледи:1
Размер:164.1 КБ
ID:5901380
    Последно редактирано от giorgio; 29-09-10, 10:21.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

  • #2
    От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

    Браво на колегата ,че е отворил такава тема,дано да е полезна на читателите ...Да напиша и аз нещо.Най често срещаните фрези са ФУ 320/321 и ФУ 251 .Универсални фрези,българско производство,с доста функции и лесно за намиране консумативи и оборудване.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0016.jpg
Прегледи:1
Размер:117.3 КБ
ID:5212407 -ФУ 320
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0010.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5212408 -ФУ 321
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p_98109.jpg
Прегледи:1
Размер:70.1 КБ
ID:5212409 -ФУ 251
    Има и още един модел,най дъртия,още преди да се изнесе производството в Арсенал-ФУ 250
    ЗММ,морално остаряла машина,на размер колкото ФУ 251,липсват документи и е доста глупаво механично направена.И няма да пишеме за нея.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05271.jpg
Прегледи:1
Размер:66.9 КБ
ID:5212406 -ФУ 250
    Една фреза за да може да се ползва с най-малкото й функции трябва да има набор конуси или фтулки.Вретеното е конусно с размер ISO 50 -ФУ 320/1 и ISO 40 -ФУ251
    Самите фтулки отпред имат различни опции-цангов патрон,растъргваща глава,преходна фтулка за МК конуси ,и много други.
    Въпросните фтулки не са евтини.Започват от около 30-40лв. втора ръка.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:FU321_vsi4ko.jpg
Прегледи:1
Размер:147.8 КБ
ID:5212413
    Първото най често исползвано приспособление за фрезоване е цанговия патронник.В него се слага цанга с подходящ размер и фрезер.
    С фрезерите се правята шпонкови канали и изобщо много други дейности.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06785.jpg
Прегледи:1
Размер:70.4 КБ
ID:5212416
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_0623.jpg
Прегледи:1
Размер:145.4 КБ
ID:5212423
    Цанговия патронник има едно голямо преимущество сравнено с универсал или обикновен патронник за бормашина-не може да испусне.А ако фрезата е с универсал и испусне,фрезера се чупи моментално.
    Затяга се посредством котвата на машината с тръбен ключ най често.

    Детайла към фрезата се захваща на масата посредством държачи,менгеме или делителните приспособления.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6230.jpg
Прегледи:1
Размер:158.0 КБ
ID:5212412
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:n_2687_4.jpeg
Прегледи:1
Размер:49.0 КБ
ID:5212417

    За да се работи първо се избира скорост на вретеното и скорост на подаване.
    Скоростите на ФУ 321/251 се сменят с лостове.А на 320 е малко по сложно-със съединител.Машината трябва да е с вклюено главно захранване,след като бутнем съединитела,се включва ,сменяме с врътката желаната скорост и лекичко връщаме съединитела и го заключваме.
    Скоростите на подаване са долу вляво на масата.И също се сменят с ръчки или врътка.
    На ФУ 320 ,която е най функционална може да се работи и върху нея има дублирани лостове на самоходите и подаванията от всички страни
    При нея ляво /дясно на масата е от лоста посредата.като го има и долу вляво.А нагоре/надолу и напред/назад е лоста ,който стърчи отляво.
    А на 251/321 самоходите са пред оператора ,на масата.Имат бърз ход. и т.н.
    Подаванията са малко шибани през 0.02 като един оборот е 2мм.,а на другите лостове е през 0.25, 0.5 и т.н ,но с малко практика се свиква.Или екрементални линии.
    Освен с вертикална глава,фрезата може да работи и със хоризонтално вретено.Главата се отделя и се завърта настрани,ако държача го има.И вретеното се набива пак на конус/фтулка.Хубота отгоре се измества и с 2люнетчета се захваща вретеното.С него най често се нарязват шлици и подобни.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image100.jpg
Прегледи:1
Размер:140.5 КБ
ID:5212422
    Освен това може да се сложи и ЩОС глава.Малко са трудни и скъпи за намиране.Но на ФУ 320 пасва глава с малко преправки от фреза ТОС.С щос,главата се нарязват вътрешни шлици.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image096.jpg
Прегледи:1
Размер:136.6 КБ
ID:5212414
    След което отиваме на другите приспособления,правещи фрезата нещо повече от скъпа бормашина-
    делителен апарат и маса.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p_98110.jpg
Прегледи:1
Размер:71.5 КБ
ID:5212418
    кординатни /оптични/ маси,за съжаление наши машини не се предлагат с такива,но са много по прецизни и удобни за работа.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_0350.jpg
Прегледи:2
Размер:167.7 КБ
ID:5212421
    Прецизна растъргваща глава.Служи за растъргване на отвори,плоскости и т.н.Доста полезно приспособление.Има микрометричен винт с който се измества долния край спрямо горния. и има доста голям диапазон на стъргане.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image110.jpg
Прегледи:2
Размер:142.5 КБ
ID:5212410
    Няколко снимки на шкафове за фреза.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM5952.jpg
Прегледи:1
Размер:144.1 КБ
ID:5212419
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM5955.jpg
Прегледи:1
Размер:137.5 КБ
ID:5212420

    И няколко снимки на борверга.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6233.jpg
Прегледи:1
Размер:148.9 КБ
ID:5212424Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6232.jpg
Прегледи:1
Размер:170.0 КБ
ID:5212425Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6000.jpg
Прегледи:3
Размер:176.9 КБ
ID:5212426Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6235.jpg
Прегледи:2
Размер:76.4 КБ
ID:5212427Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6001.jpg
Прегледи:2
Размер:169.0 КБ
ID:5212428

    Ще помоля и аз,някой модератор да оправи снимките защото 2дена се бъхта и нищо не става.

    Модератор: Съжалявам, но "атачнати" по този начин е изключително трудно да бъдат "оправени"...
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от giorgio; 29-09-10, 10:23.

    Коментар


    • #3
      От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

      Г образния шкаф от горния пост съм си го проектирал и направил преди повече от десет години с едно предназначение на най горния рафт седят обикновенно делителния апарат и делителната маса и двете са с тегло над възможностите на средностатистическия българин и понеже в това помещение няма кран и Митьо крика не оператор на ММ при мен прикарваме масата на нужната височина и място и от там само пързаляме. Темата ми напомни от утре да си посъбера инструмента че е плъзнал из цеховете като наръсени с райд хлебарки и шкафа е доста празен. Да започнем с една от първите операций по настройката на всяка една фреза при работа с менгеме а именно проверка и центроване за успоредност на менгемето спрямо вертикалната глава. Центроването на менгемето на фрезата се налага защото фиксиращите клинове не осигуряват винаги необходимата успоредност което води до изкривяване на фрезования канал което особено при дълги канали е много и е недопустимо. За целта в менгемето се стяга шлайфана плоча поне с ширината на менгемето магнитната стойка се закрепва за главата сондата на часовника се допира на плочата часовника се нулира и на ръка или на някое от по бързите подавания придвижваме масата по цялата дължина на плочата.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3171.JPG
Прегледи:2
Размер:107.0 КБ
ID:5212475

      За да не въртим на ръка ако фрезата е българска серия ФУ 250 - 320 или новите ФУ 251 - 321 поставяме на таблото втория ел. ключ командващ посоките на въртене на шпиндела в средно положение което е центровъчно работят всички функций без да се върти шпиндела. Същинското центроване става като охлабим леко двата фиксиращи менгемето болта и с почукване го местим в необходимата посока докато постигнем необходимите ни стойности. Постига се и абсолютна успоредност но е доста играчка. Практиката показва че само на клиновете менгемето бяга с повече от милиметър в случая мойто беше избягало с около 0.7мм което е много. По някога когато детайла е дълъг се налага да се качат две менгемета тогава се центрова всяко по отделно. Навремето правих плоча на която са закрепени две машинни менгемета правих я основно за да мога на шлайфа да хващам едни дълги дуралуминиеви детайли но е много удобно и за фрезата.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2942.jpg
Прегледи:3
Размер:144.4 КБ
ID:5212528

      Ето и още една фреза много разпространена по наще ширини така наречения руски декел фреза марка Комунарис произвеждани са някъде по балтийските републики където населението е известно с немския си корен и като цяло са много леки и удобни за работа единственото слабо място ама много слабо което аз съм им хванал от опит е вертикалната глава вътре двете оси на пиньона и короната са на обикновенни съчмени лагери а не на аксиално радиални и като малко се износят и отворят дори и минимален луфт в съчмите избягва реглажа на луфта на пиьона и коронана и ако не го усетиш веднага и двете за минути са тотална щета понякога още с пускането на машината. Сега съм и сложил лагери SKF да видя колко ще искарат и те. Наща е малко осъвременена с екрементални линии.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2943.jpg
Прегледи:2
Размер:145.7 КБ
ID:5212527

      Ето я и щос главата в реално положение.
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от giorgio; 29-09-10, 10:25. Причина: Допълване
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

        Ето това имах предвид...Благодаря колеги!
        TLC 120 Prado
        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

        Коментар


        • #5
          От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

          Ето фрезата в работата в работно положение, и въпросния държач на вертикалната глава.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:008.jpg
Прегледи:1
Размер:167.8 КБ
ID:5212431
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:009.jpg
Прегледи:1
Размер:157.1 КБ
ID:5212432
          И първите 2снимки от горния пост малко по осветлени,че горе са тъмна индия
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0016.jpg
Прегледи:1
Размер:121.4 КБ
ID:5212449
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0010.jpg
Прегледи:1
Размер:105.6 КБ
ID:5212450

          Пускам и няколко клипчета.
          MC 032 CNC http://vbox7.com/play:7dc388e0
          Борверга http://vbox7.com/play:0bbf55b4
          Нарязване на полуос http://vbox7.com/play:6157191e

          Коментар


          • #6
            От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

            Така изглежда ФУ 251,готова за хоризонтално нарязване.Виждат се и лостовете са превключване на скоростите, и скоростите на подаване.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:d3256b1b2d.jpg
Прегледи:1
Размер:100.0 КБ
ID:5212668

            Коментар


            • #7
              От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

              Темата е много интересна. Макар и още в началото се вижда,че се пишат доста полезни неща. Очаквам да се прояви голям интерес макар,че стават все по малко тези които желаят да изучават металообработването. Самия аз разполагам в работилницата си с ФУ-320 имам под ръка и ФУ-251.Работил съм и на ФУ-321.Фрезата е машина която се нуждае от добра окомплектовка,инструменти,приспособления и много фантазия в главата на фрезиста.Преди години работих като фрезист в една работилница по подръжка и ремонт и от личен опит се убедих на какво е способна тази машина,тя е нещо уникално.Майстора при когото се учих на този занаят казваше така "Ако имаш шкаф инстументи за фрезата-ще ти трябват два шкафа приспособления " с времето разбрах за какво става дума.Имам доста неща за нея включително и оригинален ЩОС,но все ми се вижда,че нещо недостига.Колегата Sek.1 обещава да дава информация,но дано да е в удобен вид за възприемане.Макар и малко да се научи все ще е от полза.

              Коментар


              • #8
                От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2834.jpg
Прегледи:1
Размер:104.3 КБ
ID:5212677

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2833.jpg
Прегледи:2
Размер:140.4 КБ
ID:5212676

                Това са лостовете за управление на оборотите на шпиндела и подаванията на масата на ФУ 321 същите са и на по малката 251. Управляват се с по три лоста единя има две условни положения маркирани с черно и червено което подрежда бързия и бавния оборотен ред. Бавния е до 200 оборота бързия до 1600 оборота . Особеното тук е че поради възможноста да се включат две скорости едновременно има електрическа блокировка ако някой от лостовете не е на точното място просто машината не тръгва. На българските фрези кинематиката така е подредена че редукторната кутия на масата и шпиндела са две абсолютно независими системи задвижвани от два отделни ел двигатела. Същото е положението с маркировката на превключвателите на скороста на подаване на масата тя се измерва в милиметри за минута и нейната скала е съответно в червено и черно. Настройката на тези параметри зависи от много фактори първо къкъв матерял ще обработваме второ с къкъв инструмент ще го обработваме трето как е закрепен на масата четвърто имаме ли охлаждане и тнт има и още но за тях по късно . Като цяло за мен това са най добрите български универсални фрези. Практически не дефектират а всичките дефекти които съм срещал по тях са основно по електрическата част основно двата електромагнитни съединителя на масата. Ако се експлоатират от грамотен оператор са практически неразрушими. Масата на машината тук е плюс машината е много стабилна и не вибрира дори и при много идиотски режими на работа. Който експлоатира български фрези обикновенно забравя проверката на наличието на масло в ботуша на винта на масата а там трябва да се проверява поне веднъж месечно защото без масло бронзовата гайка се износва много бързо.
                Последно редактирано от giorgio; 29-09-10, 10:27.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

                  Гледайки клипчето с борверга на sparow ми идва на ум да попитам как се центрожа съосието между оста на отворите и оста на режещия инструмент?
                  TLC 120 Prado
                  Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                  Коментар


                  • #10
                    От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

                    Да направим и един кратък обзор на ФУ 320. Управлението на скороста на подаване на се намира от лявата страна на масата за да променим скороста трябва да издърпаме назад черното колело след което го завъртаме но нужната ни стойност и го връщаме обратно.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3218.jpg
Прегледи:1
Размер:149.7 КБ
ID:5212978

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3219.jpg
Прегледи:1
Размер:90.8 КБ
ID:5212976

                    Оборотите на шпиндела се управляват също от лявата страна на машината за да ги променим трябва да натиснем надолу лоста за да се освободи от фиксатора и да го завъртим почти на 180 градуса машината автоматично включва за кратко главния двигател за да се развъртят колелата и пак с голямия черен диск настройваме нужната ни стойност. Връщаме обратно лоста в първоначалното положение като преди да го зацепим окончателно изчакваме няколко секунди да се успокоят оборотите защото пак минаваме през автоматично кратковременно пускане на двигателя.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3222.jpg
Прегледи:1
Размер:129.6 КБ
ID:5212975

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3221.jpg
Прегледи:1
Размер:131.3 КБ
ID:5212977

                    Като цяло ФУ 320 е изключително здрава машина и поне аз по тях съм имал само чисто електрически повреди породени от вече остарялата ел. част и вдървената от годините маслата и стружките изолация на кабелите но от старите колеги знам че са много тегави и неремонтопригодни при механични повреди но те се случват изключително рядко . Ето я и плочата с трите менгемета едното го свалих че здравите вече станаха дефицит.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3229.jpg
Прегледи:1
Размер:155.3 КБ
ID:5212979

                    Ето го инструменталния шкаф на МС 032 CNC и част от инструменталната му екипировка

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3226.jpg
Прегледи:1
Размер:142.6 КБ
ID:5212996

                    Утре като направя още снимки ще ви позанимавам и с малко по суха теория на режещите инструменти . Никъква помощ няма от старите колеги инженери в темата не знаят ли не могат ли стискат си знанията и опита като левчетата от пенсията . Пак ще помоля някой от модераторите да подреди снимките че не мога да се оправя с тая функция.
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от giorgio; 29-09-10, 10:29.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Фрези фрезоване и други операций които могат тези машини

                      Благодаря за полезното ограмотяване Като забогатея, надявам се да си намеря фрезичка
                      Последно редактирано от giorgio; 29-09-10, 10:34.
                      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                      Коментар


                      • #12
                        От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Няма да е зле, да напишете няколко думи и за избора на режими, на рязане, според операцията и различните метали...
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Аз от доста време си търся някакъв подробен справочник по Студена обработка,кадето да има сиситематизирано на едно място всякаква информация за ММ,РИ,режими,резби,конуси и т.н,но като отида в техническата книжарница или друго такова място ме поглеждат със странен поглед и отговор-нямаме!Ако някой има така сканирана литература или поне знае автор и добро такова помагало ще съм благодарен ако каже!
                          TLC 120 Prado
                          Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                          Коментар


                          • #14
                            От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Да продължим нататък и да започнем разглеждането на режещия инструмент на тези машини. Основни видове фрези . Фрезата представлява ротационно тяло притежаващо определен брой режещи елементи които при работа периодично срязват отделни стружки. В зависимост от разположението на режещите елементи различаваме три основни вида фрези цилиндрични ; челноцилиндрични и челни. Челноцилиндричните освен могат да работят освен с челната си и с цилиндричната си страна а в някои случаи и с двете за обработка на взаимно перпендикулярни повърхнини. Старата теория казва че само челните могат да бъзат с отделащи се (сменяеми) режещи части (ножове или пластини) но от поне едни 20 години водещи фирми като Сандвик произвеждат фрези и от трите вида със сменяеми пластини в този случай инструмента се нарича още ножова или фрезова глава. Независимо от вида и фрезата се състои от две основни части. Режещи елементи наречени зъби които непосредствено осъществяват рязането на практика всеки зъб можем да го разглеждаме като стругарски нож с един режещ ръб. Аналогично на него зъбът е съставен от предна повърхнина по която стружката се плъзга задна повърхнина отделаща зъба от повърхнината на рязане тилна повърхнина която определя профила на зъба и заедно с предната повърхнина на следващия зъб ограничава междузъбния канал и режещ ръб получен от пресичането на предната и задната повърхнини. Надявам се че всичко това можете да си го представите защото всички опити да го очертая на снимка с една програма завършиха с провал. Режещия ръб при цилиндричните фрези може да бъде не само праволинеен а и винтов както и с други форми . Втората основна част на фрезата е тялото което свързва режещите инструменти в едно общо цяло. При по малките фрези режещата част се изработва по повърхнината на на тялото и фрезите се наричат цели . При по голямите обикновенно са с отделена от тялото режеща част като в специално изработени в него гнезда зе закрепват подвижно или неподвижно (запоени и заварени) отделните режещи елементи тези фрези се наричат сглобяеми. Айде стига за днес съм ви пълнил главите с теория надявам се че горното съм го написал на разбираем език. Утре продължаваме с останалите видове фрези и фрезови инструмент.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3238.jpg
Прегледи:1
Размер:142.9 КБ
ID:5213409

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3240.jpg
Прегледи:1
Размер:137.1 КБ
ID:5213408

                            Челно цилиндрична фреза и челни фрезови глави със сменяеми режещи пластини

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3241.jpg
Прегледи:1
Размер:162.9 КБ
ID:5213407

                            Челна (честова) фреза използва се за по прецизно доуточняване на размера и желаната грапавост . И челно цилиндрична фреза високопроизводителна за груба обработка (по малката) така норечения от фрезистите режещ профил "царевица"

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3236.jpg
Прегледи:1
Размер:173.8 КБ
ID:5213410

                            Цилиндрична фреза използва се главно за хоризонтална обработка на плоскости. Джорджо като имаш време и желание оправи снимките пък някой ден ще почерпя.
                            Последно редактирано от giorgio; 04-10-10, 08:19.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Ето една разновидност на челно-цилиндрична фреза,250мм със сменяеми пластини,долу в левия ъгъл:

                              Фрезата в действие:

                              И една загадка,какъв е този инструмент?
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X