Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от stanio.turbinata Преглед на мнение
    ....Режа много по 10-12-14 мм фланци и се износват минимално!Рязах и 20мм!Реже си ги като масло!Бавно е да но е само 45А монофазна все пак....
    Колега тези 10-12-14 мм за серии ли става въпрос? А на 20 мм от каква височина палиш и за колко време пробива материала?
    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

    Коментар


    • А ти колега със какъв плазмен апарат си?Китайче или?

      Коментар


      • Sasho74
        Sasho74 коментира
        Редактиране на коментар
        Tomahawk 1538 - Lincoln Electric - 100A

    • Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
      Здравейте,

      След като темата започна да става актуална изпреварвам събитията и пускам този пост с идеята тук да събираме информация, въпроси, връзки относно Плазменото рязане и т.н...

      БЕЗОПАСНОСТ!!!

      Струва си да прочетете това, определено мен ме накара да се замисля, кофти е, че е на езика на Американците, ако има желание ще го преведа...

      http://www.sculpture.net/community/a...hp/t-3206.html


      Наръчници и видео:

      http://www.millerwelds.com/pdf/PCBG.pdf
      http://www.millerwelds.com/resources...skills/plasma/
      http://www.daytonamig.com/PDF/inst952.pdf
      http://www.esabna.com/us/en/support/downloads/index.cfm
      http://www.hypertherm.com/en/Informa...nter/index.jsp

      Техники на рязане:

      http://www.thefabricator.com/PlasmaC...icle.cfm?ID=16
      https://www.hypertherm.com/library/f...lity_Sep07.pdf

      Как се реже(tube notching) тръба за ауспух със струг и плазма:

      http://www.youtube.com/watch?v=dSwhG...eature=related

      Защита при плазмено рязане:

      Препоръчва се затъмняване в степените между 5 и 8, някой маски за автоматично затъмняване при зключване стават в режим 5 степен на затъмняване.
      Специализирани маски за Плазмено рязане затъмняват около 7-8.
      Някой, ползват слънчеви очила но за кратко рязане!
      Доживя автора на темата след 12 години да си купи плазма и да почне да реже с нея

      Няма връщане назад, това е уникална благина, горещо препоръчвам на всеки който редовно работи с метали.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • Препоръчайте каква плазма, като марка и производител, да взема. Досега не съм се докосвал до такава техника. И дори не знам какво да гледам. Условията са максимален реален ампераж за монофазна мрежа. Приложението ще е за любителски и хоби цели в гаража, което не означава да е в ниския ценови клас де.
        Не важно кто напротив, важно кто рядом.

        Коментар


        • Първоначално публикуван от vasil_karov Преглед на мнение
          Препоръчайте каква плазма, като марка и производител, да взема. Досега не съм се докосвал до такава техника. И дори не знам какво да гледам. Условията са максимален реален ампераж за монофазна мрежа. Приложението ще е за любителски и хоби цели в гаража, което не означава да е в ниския ценови клас де.
          Обади се на Асен и Георги.
          https://www.aigwelding.com/Price%20L...All-In-One.pdf
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • vasil_karov
            vasil_karov коментира
            Редактиране на коментар
            Ще се чуем, видях че имат и монофазна. Иначе съм с тяхна заваръчна техника.

        • Първоначално публикуван от vasil_karov Преглед на мнение
          Препоръчайте каква плазма, като марка и производител, да взема. Досега не съм се докосвал до такава техника. И дори не знам какво да гледам. Условията са максимален реален ампераж за монофазна мрежа. Приложението ще е за любителски и хоби цели в гаража, което не означава да е в ниския ценови клас де.
          50A е максималния ампераж за монофазно. Пилотната дъга е другото, дето е добра благина.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • vasil_karov
            vasil_karov коментира
            Редактиране на коментар
            Какво помага/подобрява когато я има?

          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            Да речем имаш силно корозирал или боядисан детаил - контактната пали значително по-трудно, особено ако слоя боя или ръжда е по-дебел. Тази с пилотна плазма ще прогори ръждата/боята и ще заработи безгрижно.

            ...с което не казвам че без пилотна плазма такива неща не могат да се работят, просто имаш досадно драскане, чистене поне на мапък участък, където да започнеш, и свързаното с това псуване. С пилотна дъга просто се работи по-лесно и гладко, без псуване, и най-много се доближава до това, което гледаш по рекламните клипчета.

            Това мен ме накара навремето да си продам машината без пилотна дъга на загуба и да си купя значително по-скъпа с пилотна дъга, а в последствие да сменя и нея с такава, чиято пилотна дъга работи значително по-добре. Първата с пилотна дъга, купена сигурно преди 10-ина години, наистина имаше някои пропуски - пилотната дуга не беше постоянна, а само "приплякваше", което понякога дразнеше. Последната (може би на 3-4 години вече) си има съвсем истинска пилотна дъга, работеща няколко секунди след натискане на спусъка. Предполагам нещо като 5А. Машината е 40А.

        • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

          50A е максималния ампераж за монофазно. Пилотната дъга е другото, дето е добра благина.
          Привет на всички!

          Да доразвия темата.

          Паленето на дъгата при апарата за плазмено рязане става по два основни начина:

          - високочестотно (HF)
          - без високочестотно или на жаргон"палене с изплюване"

          Високочестотното от своя страна има два варианта - "контактно" и "безконтактно". Безконтактното също така се нарича "палене с пилотна дъга"

          Високочестотното "контактно" палене става чрез допиране или доближаване не повече от 1-1.5мм на дюзата до детайла, следва иницииране на HF стартова дъга също както при аргоновия апарат, която дъга създава условие за разпалването на основната дъга (плазмената струя).

          Високочестотното "безконтактно" палене, или "пилотна дъга" става по начин, при който в главата на горелката с помощта на HF стартовата дъга става запалване за кратко време на нискоамперова плазмена струя, която ако срещне замасения детайл създава условията за образуване на зададената по ампераж основна дъга. Например пилотната дъга е 20 ампера, основната по настройка може да бъде 100 ампера. Ампеража, при който се случва пилотната дъга е зададен в машината и не се регулира от потребителя.

          Обикновено пилотната дъга излиза до 2-3 сантиметра навън от отверстието на дюзата. Това е предимството - не се налага доближаване на 1-1.5мм или допиране на дюзата до детайла. Това също е и "неудобство" - където и да се намира горелката, при неволно натискане на бутона от дюзата излиза 2-3 сантиметра плазмена струя с всички свойства на плазмената струя . С други думи за иницииране на пилотна дъга не се изисква близост със замасения детайл.

          Паленето с "изплюване" става посредством подвижни елементи в главата на горелката които при тръгване на въздуха (налягането) създават искрата която разпалва основната дъга. Този начин на палене не е много разпространен.

          При апаратите за плазмено рязане има две понятия касаещи максималната дебелина на рязане - "разделяне на метала" и "прецизно рязане". Максималните милиметри "разделяне на метала" обикновено са няколко милиметра повече от милиметрите на "прецизното рязане".

          Стандартните максимални дебелини на "прецизно рязане" по ампераж изглеждат така:

          40А - 10мм
          60А - 20мм
          100А - 30мм
          160А - 40мм

          Монофазните апарати за плазмено рязане са с максимален ампераж 40-50 ампера, от 40-50 ампера нагоре са трифазни. Логиката е същата каквато при електрожена казва, че повече от 200 ампера на монофазно не бива да се очакват.

          Монофазни плазмени апарати (40-50А) с пилотна дъга почти не се срещат.


          Поздрави,
          Георги
          Последно редактирано от aig; 07-05-20, 07:05.
          АИГ-Заваряване ООД
          Производител на заваръчни апарати "DEL"
          http://www.aigwelding.com
          0889 522 036

          Коментар


          • Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
            Монофазни плазмени апарати (40-50А) с пилотна дъга почти не се срещат.
            Ще извиняваш, ама това беше вярно преди 5-7 години. Сега си се срещат съвсем масово. Потърси в eBay "Pilot arc plasma cutter" и сам ще се убедиш че излизат доволно количество резултати за монофазни машини.

            Когато си купувах първата наистина почти нямаше и цените им бяха почти като на трифазна 60-70 амперова, но особено в последните 2-3 години далеч не е така.

            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • Roninn
              Roninn коментира
              Редактиране на коментар
              Спарки,мойта 50 А плазма си я ползвам и сега,и съм много доволен,само не знам каква е,има HF ,по това което Аиг е пуснал като описание,не мога да я класифицирам.

              Няма палене от 2-3 сантиметра,но пък на боядисан или ръждясал метал ,пали от 5-10 мм.

              Дори на 15 мм.си изскача дъга към материала и почва да играе секунда две върху боята и пали.

              Ако си спомняш от Германия правихме една поръчка и ти даже ми я даде на паркинга на била...Дори съм сигурен че на два сантиметра ще се появи дъга,но ако запали и ще загасне на това разстояние.

          • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

            Ще извиняваш, ама това беше вярно преди 5-7 години. Сега си се срещат съвсем масово. Потърси в eBay "Pilot arc plasma cutter" и сам ще се убедиш че излизат доволно количество резултати за монофазни машини.

            Когато си купувах първата наистина почти нямаше и цените им бяха почти като на трифазна 60-70 амперова, но особено в последните 2-3 години далеч не е така.
            Както винаги си прав! Накрая претупах малко темата, признавам. Под трудно срещане имам пред вид българския пазар в бюджетния клас. Намират се, но масовото предлагане на монофазни с HF палене на нашия пазар е с контактно такова.

            Ако си спомняш, преди даже повече от 5-7 години и ние имахме 40А с пилотна дъга, но модела по концептуални причини не работеше добре и не го продължихме. Предполагам с развитието на технологията в днешни дни проблемите да са изчистени и актуалните модели монофазни с пилотна дъга да работят стабилно.

            Пропуснах да спомена едно от съществените предимства на плазмите с пилотна дъга - могат да работят с дистанционер.

            Поздрави на именниците днес!
            Последно редактирано от aig; 07-05-20, 07:07.
            АИГ-Заваряване ООД
            Производител на заваръчни апарати "DEL"
            http://www.aigwelding.com
            0889 522 036

            Коментар


            • vasil_karov
              vasil_karov коментира
              Редактиране на коментар
              Значи монофазната, която предлагате няма пилотна дъга?

            • aig
              aig коментира
              Редактиране на коментар
              Да, монофазната 40А която имаме няма пилотна дъга.

          • Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение

            Както винаги сиВ прав! Накрая претупах малко темата, признавам. Под трудно срещане имам пред видВ българския пазар в бюджетния клас. Намират се,В но масовото предлаганеВ на монофазни с HFВ палене на нашия пазарВ е с контактно такова.

            Ако си спомняш, преди даже повече от 5-7 години и ние имахме 40А с пилотна дъга, но модела по концептуални причини не работеше добре и не го продължихме. Предполагам с развитието на технологията в днешни дни проблемите да са изчистени и актуалните модели монофазни с пилотна дъга да работят стабилно.

            Пропуснах да спомена едно от съществените предимства на плазмите с пилотна дъга - могат да работят с дистанционер.

            Поздрави на именниците днес!

            В
            Аз имам такава плазма, монофназна, 50А и пали във въздуха и е бюджетна, под 200 местни парици. Режа на 30'тина Ампера, че иначе ми гори бушоните в разклонителите и с 33-34А реже НЕпрецизно дори и над 10-12мм.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • vasil_karov
              vasil_karov коментира
              Редактиране на коментар
              Като марка каква е?

            • vasil_karov
              vasil_karov коментира
              Редактиране на коментар
              Видях я в темата за кемпера.

          • Колега,не че нещо но 40A 10мм?!?Май не си хващал Hypertherm Powermax 45XP ...Назад има снимка как режа 14мм....Може и още без яд...Скоро ще я пробвам с 20мм и ще пусна снимка

            Коментар


            • На моята със 50 Ампера и дават 16 ММ.Реже и повече,но пръска докато пробие материала,после няма проблеми нататък.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • Първоначално публикуван от stanio.turbinata Преглед на мнение
                Колега,не че нещо но 40A 10мм?!?Май не си хващал Hypertherm Powermax 45XP ...Назад има снимка как режа 14мм....Може и още без яд...Скоро ще я пробвам с 20мм и ще пусна снимка
                Колега, примера ти е неподходящ. Тази машина е уникална както по възможности, така и по цена.

                По заводски данни Hypertherm Powermax 45XP максималния ток е 45 ампера и максималното "прецизно" разане е 22мм.

                Нова монофазна такава машина струва 6000 лв. от български търговец и 5000 лв. от Ebay.

                Стандартната таблица за ампераж/милиметри за "прецизно" рязане са тези, които съм дал. Това са гарантираните дебелини. Както е видно всеки ампер нагоре увеличава дебелината забележимо.

                Начина по който се случват нещата при плазменото рязане винаги позволява при определени обстоятелства да се постигне малко повече дебелина от стандартно обявената, както за "прецизно", така и за "разделяне". За да няма разочарования обаче на това не бива да се разчита, когато се прави избора колко амперова машина ще бъде подходяща за конкретните намерения.

                Поздрави,
                Георги
                АИГ-Заваряване ООД
                Производител на заваръчни апарати "DEL"
                http://www.aigwelding.com
                0889 522 036

                Коментар


                • Чувствам се длъжен, да покажа едно две клипчета - чужди щото нямам така хубави мои ,с цел да отбележа че амперите изобщо не са най важни.Доста по важно е каква е горелката.Е разбира се че качеството на източника също има значение,защото евтините тъпи китайци правят такива смущения че практически не могат да се ползват за CNC рязане (не слушайте обратните мнения те са без гаранция и "принципни")
                  В този смисъл, китаец като този на KPD30също може да изпълни такова рязане .Така че KPD30 доставил съм ти плазма с която можеш да удариш 5 пъти по скъпата плазма на Станьо У земята ,така че действай смело и сподели клипче,да го видим и ние.Цялата работа е в горелката - да подържа достатъчно дълъг и стабилен циклон ,както и техниката на пробиване.Забележете че човека си е дал труда да покаже височините които програмира ,както и скоростта на рязане.Тънкия момент, който не се вижда на клипа, е че пробиването започва от около 5мм и веднага се качва даречем на 10мм ,с цел кратера да стане по широк ,но по плитък.Веднага след пробиването горелката пак слиза на около 5мм височина на рязане.
                  Последно редактирано от stivemaster; 14-05-20, 22:03.
                  Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                  Коментар


                  • Здравейте колеги,
                    Чест и почитания към всички участници в този форум. Незнам дали изобщо тук е удачно да го обявявам, но с оглед интереса към материята, ще го обявя, пък ако модератора реши, да го махне. Наш голям и дългогодишен клиент за съжаление преустановява дейност и продава прекрасно работещ 9-годишен чешки CNC портал 2х6 м с източник Hypertherm Powermax1650- до 19 мм в комбинация с газов резак Harris, type 6290 Vvc/nx - до 300 мм дебелина, разбира се съобразен с масата. Управление, сервомотори B&R Австрия, софтуер RykRys, с индустриална flash памет на Win CE, вместо често дефектиращия в лоши условия въртящ се хард диск. Разбира се с алгоритъм - различни височина на палене-пробиване-рязане, дистанционна интернет връзка: офис-телефон-машина и интернет пренос на плановете за разкрой, вградени автоматични настройки за режимите и т.н. По отношение на газовете - масата е секционна, всяка секция се чисти отделно - контейнер, всяка секция по време на работа се отваря отделно чисто механично, посредством т.н. "лодка" спрямо позицията на горелката. Няма пневмо цилиндри, газовете се поемат от подходящ вентилатор. При интерес - на лични.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X