Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газопроводи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Относно че намаляването на сметката няма да е 40% това си е естествено. Все пак газа не е единственият разход за дадена стока. Ако газа е само 10% от цената на стоката няма как намалението да е 40% а ще е най-много 4%.

    И въобще прекалено много популизъм се вихри около това намаление с 40%. Едва ли не ще цъфнем и вържем с него. Това са само 300млн лева годишно, ще има полза но другаде хвърчат милиарди без никой да надигне глас.

    Коментар


    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Да де, то ще излезе и популизъм с обратен знак и натякването, че купуваме най-скъпият газ и че от руската страна са долни боклуци. И накрая - каквото и да се случи, все е зле за крайния потребител. Сигурно не само аз забелязвам противоречия, в цялата тази ...пяна

    • DBRS
      DBRS коментира
      Редактиране на коментар
      Самодържецо, в Чехия газа е под 19.9лв./мвтч в Австрия също,(и е така над 3мес. назад)
      според теб пяна ли е възмущението, че нашата нова цена е над 30% по-висока?

    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Относно цената пак казвам, а и всеки го знае - все някой някъде ще плаща по-ниска цена, сега защо и как не зная, на нали не очакваш да ти дадат примерно на тебе газ без пари щото "православни братя" и други тъпотии. Та кажи ми ти защо на нас да ни продават най-евтината газ, заради обем потребление ли, за друго ли. Иначе естествено и аз искам най-ниска цена...за всичко не само за газът.
      Обаче, каза се за това прословуто намаление, и се почнаха обясненията, как примерно от цената на някоя стока, цената на газът е нищожно малко и как няма нищо да усети крайния потребител. Та тези дълги и напоителни постове в тези провлечени теми като как да ги окачествя по друг начин. Не че не се пишат полезни неща за изясняване на цялостната картина, ама накрая щяло да излезе така, че на хората да им е все едно колко е разликата в цената.

  • ТоплоСофия в докладите си пишеше, че газта е над 56% от общите разходи, обаче те продават и ток => поне 25% трябва да падне цената на топлото за мвтч.

    По интересното е, че при новата цена(предполагам ще има цени под 50лв/мвтч при консуматора), съвременните комбинирани турбогазови централи(кпд 90%) ще могат да конкурират АЕЦКозлодуй....
    Предвиждам ТЕЦ Варна да стане стълб в енергетиката ни...
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • s_s1
      s_s1 коментира
      Редактиране на коментар
      Би трябвало да поевтинее и електроенергията и отоплението директно с газ, както и всички стоки в чиито разходи е включена ценова съставка на на природния газ.

  • Да де, то ще излезе и популизъм с обратен знак и натякването, че купуваме най-скъпият газ и че от руската страна са долни боклуци.
    ----

    Не е популизъм а факт, дадоха ти картата, а аз съм го виждал и на други места.

    И докато за други страни може например да се спори за маршрути, обеми на продажба и т.н. то за Гърция е направо разгромяващо: сходни обеми, преноса за Гърция минава през нас и го оскъпяваме с нашите транзитни такси, ние уж в соц.лагера а те омразните капиталисти които мечтаят да ни нападнат... и въпреки това техният газ със $100 по-ниска цена. Май че са ни изработили тогава руснаците, с любезното съдействие на Румен Овчаров. Или пък гърците са имали същият изгоден договор както нашият на Бакърджиев но не са клекнали на изнудването и са останали с него.

    Въобще за "братството" си имаме един хубав виц: Някаква съвместен бизнес и руснака щедро предлага "А накрая печалбата ще я делим по братски".А българинът скептично казва "Не, не искам по братски. Нека да е по равно".

    Това с авантата от братството /ако я е имало/ свърши с Брежнев. Лепне му Тошо един орден на ревера, засмуче с една мощна целувка и хоп, 1 милион тона нефт за реекспорт, да си вържем валутният баланс. Дойде Горбачов и почнаха безмилостно да ни дерат с цените, руски "консултант" на всяко съвещание. И ни пробутва руското оборудване на свръхвисоки цени въпреки че е боклук в сравнение с западното. И нашите мълчат и се съгласяват, саво тихо мрънкат на маса. Иначе ще има разговори където трябва. С очите си съм го виждал.

    Коментар


    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Обясни ми от позицията на бизнесмен защо щеше да ни дадеш най-ниската цена на нас, пробвай се да влезеш в техните обувки. Не ми подрипвай с аргументи, верно от детската градина. Кое им налага да ни продават йовтинко?

    • DBRS
      DBRS коментира
      Редактиране на коментар
      Законите за конкуренцията те задължават.
      Имаш класическа злоупотреба, в комбинация с български майцепродавци. Дефакто ЕС им приложи точно тия закони.

    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Ами значи всичко е наред и си е по местата. И все пак няма да ползваме ние най-йовтинкото

  • Това с поевтиняването отдавна сме го виждали. Вдигне се цената на нефта и веднага вдигнат и на бенина. въпреки че нефта за него е купуван по старите по-ниски цени. Спадне цената на нефта но търговците не бързат с бензина, ако падне бвно и с малко.

    Търговеца винаги гледа да остави печалбатаза себе си а загубата да прехвърли на клиента, направо закон. Така че намаление ще има но няма да е с много. И повечето ще остане в производителите и търговците, не в крайният клиент. Особено пък когато става дума за връщане с задна дата. Такава е реалността и който обещава обратното значи послъгва.

    Коментар


    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Това е друго, отделно.

  • Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
    По интересното е, че при новата цена(предполагам ще има цени под 50лв/мвтч при консуматора), съвременните комбинирани турбогазови централи(кпд 90%) ще могат да конкурират АЕЦКозлодуй....
    Предвиждам ТЕЦ Варна да стане стълб в енергетиката ни...
    Дай боже да стане. Това може да спаси Мариците /поне централите/, смятат да ги прехвърлят на газ. Защото с тези непрекъснато повишаващи се цени на въглеродните емисии смъртта им е близка и гарантирана.

    Коментар


    • Asteri
      Asteri коментира
      Редактиране на коментар
      И газът е временно решение, докато не ги подгонят, че бълват метан и пробиват озона. Пък и газът като "изкопаемо гориво" вече му е вдигнат мерника. Вместо да се спасява стара технология трябва да се планира за нова, иначе парите си летят на вятъра.

  • Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
    ТоплоСофия в докладите си пишеше, че газта е над 56% от общите разходи, обаче те продават и ток => поне 25% трябва да падне цената на топлото за мвтч.
    Ще видим. Дълговете на Топлофикацията към Булгаргаз са над 200млн лева натрупани точно от неплатен газ. Логичното е Булгаргаз вместо да връща пари на Топлофикацията от тези 40% да си удържи този дълг и да върне само коквото остане. Което вероятно означава нищо. След като общата сума от намалението е само 300млн лева и има и други потребители на които да връщат пари, торовите заводи например.

    Аз затова съм толкова скептичен, картинката е доста по-сложна отколкото ни я описват. Все пак да уточя, става дума за връщане по старите сметки. За новите е логично да има някакво намаление, колко ще е то зависи как ще излязат сметките за себестойността така че Топлофикацията да престане да трупа дългове. 15-20% ми изглежда вероятно. Не че ще цъфна с него, аз отдавна съм изключил парното

    https://www.capital.bg/biznes/energe...n_dulg_ot_200/
    "Топлофикация София" е натрупала рекорден дълг от 200 млн. лв. към "Булгаргаз"



    Коментар


    • Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
      ]...съвременните комбинирани турбогазови централи(кпд 90%)...
      Ko?

      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

        Ko?
        КоКо
        когато не е само за ток, вече тривиално имат общо (ток+топлина) 90%
        Последно редактирано от DBRS; 06-03-20, 16:44.
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


      • Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение

        КоКо
        когато не е само за ток, вече тривиално имат общо (ток+топлина) 90%
        Мда, в нечии мокри сънища, ако всичките топлофикационни абонати са им на 20 метра от централата и самата централа работи на 100% натоварване.

        Слез на земята.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
          Въобще за "братството" си имаме един хубав виц: Някаква съвместен бизнес и руснака щедро предлага "А накрая печалбата ще я делим по братски".А българинът скептично казва "Не, не искам по братски. Нека да е по равно"...
          Имаше и нагледна демонстрация как другарят Брежнев дели с бай Тошо по братски. Правеше се с 65 кибритени клечки. Сядат Брежнев и Тато и брежнев дели "по-братски":
          - "Една на тебе" (взима от купчината една клечка и я подхвърля на "Таато" и "една на мене" (взима си една клечка от купчината),
          - "Две на тебе" (взима втора клечка и я дава на Тато) и "две на мене" (взима си ДВЕ клечки от купчината за себе си);
          - "Три на тебе" (взима трета клечка и я дава на Тато) и "три на мене" (взима си ТРИ клечки и неговите стават 6 бр. общо, а татовите - 3);
          - "Четири на тебе" (дава на Таато четвърта клечка) и "четири на мене" (взима си нови ЧЕТИРИ клечки и неговите стават 10 бр., татовите 4);
          - "Пет на тебе и пет на мене" (за Тато - пета клечка, за Брежню - нови 5 към горните 10)
          ........................
          Кулминацията настъпва, когато руснакът казва "Десет за тебе" и дава десета клечка на българина, след което обявява "И десет за мене" и ЗАГРАБВА 10-те клечки събрани при деленето при българина
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

            Мда, в нечии мокри сънища, ако всичките топлофикационни абонати са им на 20 метра от централата и самата централа работи на 100% натоварване.

            Слез на земята.
            Слязъл съм, пропуснал си новостите при микро генерациите. Само високата цена на газа ги спира тук.
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • А ти си пропуснал липсата на новости от доста време в едно нещо, наречено "термодинамика".
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • Kirilpm
                Kirilpm коментира
                Редактиране на коментар
                Явно си пропуснал, че тук във форума, някои участници са едно-две нива над разните му там науки и учебници.Тези по които сме учили са писани от Кухолейков, някои са преведи от руски(какъв ужас!!!) .Те по никакъв начин не могат да оборят информацията за домашни бълбукатори за вграждане, взета от отлично осведомени и тройно проверени източници(от нета).

            • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              А ти си пропуснал липсата на новости от доста време в едно нещо, наречено "термодинамика".
              Мне, не съм.Или да го кажем, италианци, немци японци, американци и те са на моето ниво Също и глупаците дето им купуват "невъзможно термодинамичните неща"
              Кое точно те смущава?
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение

                Мне, не съм.Или да го кажем, италианци, немци японци, американци и те са на моето ниво Също и глупаците дето им купуват "невъзможно термодинамичните неща"
                Кое точно те смущава?
                Аз горе вече писах по въпроса. Нищо не ме смущава - просто живия живот е едно, а писаниците по рекламните брошури - друго. Нещото може и да доближи 90% ефективност при 100% електрическо и топлинно натоварване и нула топлинни загуби, ама във въпросния жив живот, това не се случва никога, и започваш да се радваш и на 60-70%. Нещото, инсталирано в някоя топлофикация като от линка горе е още по-зле - там само загубите в мрежата са поне 20%, и нашите топлофикации има доста да покопат докато поне се приблиожат до това.

                А колко едно нещо е ефективно чисто пазарно, говори цената за единица полезна енергия при потребителя. При такава ефективност цената за топлене с топлофикация не би трябвало да е повече от 20-30% от електрическата енергия за същото. Живия живот в нашата реалност обаче показва изявления от сорта на "Да вдигнем цената на тока, за да не фалират топлофикациите", което е абсурд от вселенски калибър. Купуването на електричество на преференциални цени от топлофикациите също налага някои изводи.

                Същите тия, писали рекламните брошури, като ги питаш после защо дори не се доближаваш до твърденията в тях, започват да вадят от 9 кладенеца вода как точно при теб има какви ли не утежняващи обстоятелства. А то си ги има априори, въпроса е дали си в състояние да ги видиш.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • Micro и nano генерациите са тези които можеш да инсталираш във всеки дом/фирма (като си се запритеснявал за загуби пренос).
                  Tези генерации вече отдавна са преминали 60-80% кпд. Ако газта вкъщи ти влиза по 33-50лв./мвтч то колко ще ти струва мвтчас полезна енергия?

                  Относно рекламните брошури - всички читави са посочили масовия разход на горивото, и съвсем лесно се проверява(и е проверено) кпд-то дали е истина
                  Това с евтиния газ и микро генерациите се саботира и бави заради АЕЦБелене - тотално неконкурентен е при газ 20лв./мвтч. (а и аец има загуби пренос)
                  особено като се добави, че въпросните генерации работят 360, а не 320дни в годината.

                  пп
                  за загубите в мрежата официалните числа са около 10%
                  байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                  Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                  Суперспам - спама на суперите

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X