Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ще доведе ли фамилията "Starship" нова ера в космонавтиката?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
    Моят коментар беше към KindofROAD, който написа: "Всяка ТеслА, която направи катастрофа, и акциите му падат.". Иначе благодаря, че го сподели. Аз точно това имах предвид.
    НЗ.
    Аз и по друга причина го споделих - Да се види с какъв ресурс разполага Мъск в момента за компания започната от 0 - преди 15 години.
    А Тесла прави не само автомобили.

    Има прогнози че ако излезе на борсата "балонът" Space X ще мине над $1 трлн. капитализация.
    Заради компаниите на Мъск, Безос и др. въпреки лудото печатане на пари в момента - няма да има голяма инфлация на $. И тези дето очакват разгром на $ ... ще пият пак по една студена ...

    Ако искаш мога да обясня защо мисля така.
    Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

    Коментар


    • NovemberCharlie
      NovemberCharlie коментира
      Редактиране на коментар
      Ако не е проблем, обясни.

  • #32
    Да се върнем, Старшип, Марс и колонията там. Без съмнение технически ще стигнат там. Не мога да си представя само, какви хора биха отишли да живеят там срещу много пари, а камо ли пък доброволци. И то милион Какво може да мотивира някого да се откаже от всичко тук и да се вре като плъх в някакви миризливи катакомби до края на живота си?!

    Коментар


    • NovemberCharlie
      NovemberCharlie коментира
      Редактиране на коментар
      Хора всякакви.

    • TigerHunter
      TigerHunter коментира
      Редактиране на коментар
      Кой знае, дотогава и тук къде ще се врем...

  • #33
    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
    Да се върнем, Старшип, Марс и колонията там. Без съмнение технически ще стигнат там. Не мога да си представя само, какви хора биха отишли да живеят там срещу много пари, а камо ли пък доброволци. И то милион Какво може да мотивира някого да се откаже от всичко тук и да се вре като плъх в някакви миризливи катакомби до края на живота си?!
    С к`ъв акъл , казваш

    Ами по същия начин са се чудели на акъла на времето на ония при качването им на платноходите за Новия свят .

    Впрочем , по същия начин на времето агитпропагандаторите се чудеха на "`ашлаците" и "хулиганите" , които бягаха през бодливата тел на Запад .

    С други думи : доброволци ще има в повече от капацитета на колониите . Гаранция !

    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #34
      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение

      С к`ъв акъл , казваш

      Ами по същия начин са се чудели на акъла на времето на ония при качването им на платноходите за Новия свят .

      Впрочем , по същия начин на времето агитпропагандаторите се чудеха на "`ашлаците" и "хулиганите" , които бягаха през бодливата тел на Запад .

      С други думи : доброволци ще има в повече от капацитета на колониите . Гаранция !
      Тия за новия свят са бягали, защото в стария ги е чакало въже- добър мотив, да.

      Зад завесата пък е било по хубаво , няма спор

      Тези примери нямат общо със ситуацията по горе, не мислиш ли?

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        А какво пречи да назоват Марс новата Австралия-място за заточение, от което няма връщане.
        Изритват ги там, и онези да се спасяват.

      • Паджеровод
        Паджеровод коментира
        Редактиране на коментар
        Вече има "Амнести...", няма как. Иначе този сценарий е в няколко филма развиван вече.

      • Самодържец
        Самодържец коментира
        Редактиране на коментар
        Много скъпо това изритване.

    • #35
      От заминалите в Америка и Австралия, в първите години не повече от 20% са криминални. И в момента имам приятели, които от Европа заминаха в Австралия, Саудитска Арабия и Нова Зеландия. Хората искат нещо ново и различно. Уверен съм , че за първите Марсиански експедиции, ще има и българи...
      Последно редактирано от Веско; 18-11-20, 21:31.
      Show must go on!
      LZ1VES

      Коментар


      • #36
        Повечето престъпления в ония времена трудно се класират за престъпления днес, нищо че тогава и до въже са докарвали.

        Много голяма част от заселниците в Америка са бежанци от религиозни репресии (евреи, католици, няколко сорта протестанти) или икономически кризи (ирландска картофена чума).

        И Марс, и Луната могат да станат нови Америки.

        Коментар


        • Паджеровод
          Паджеровод коментира
          Редактиране на коментар
          Америка е била рай и преди, и след заселниците.
          На Луната и Марс за глътка въздух и вода трябва да вложиш милиони

        • Веско
          Веско коментира
          Редактиране на коментар
          Милиони на земята има, само трябва някой с ум и талант да ги насочи в правилната посока, дано станат повече хора като Мъск и компания.

        • Паджеровод
          Паджеровод коментира
          Редактиране на коментар
          Амин! ..за Мъск и компания, но за да се насочат натам пари трябва интерес

      • #37
        Това, че има транспорт, не значи че всичко останало е готово. Некои дребни съображения си остават. Все още никой не е преборил космическата радиация, не е обяснил как ще се добиват вода и въздух на Марс, нито в какво ще се живее. Докато това не се реши, на Марс ще ходят само Арту-Диту и Трипио Докато стане готово за редовите каубои, нещата на Земята може да са вече съвсем различни и Марс да се окаже с предимства.

        Междувременно Мъск обяви Марс за "свободна планета" и че земните закони няма да важат (вписано в условията за ползване на Старлинк). Само Колт трябва да почне да произвежда бластери за марсиянските каубои

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Ти пък ся... Подробности.

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Мъск може да си обявява относно Марс каквото му е кеф . То по едно време имаше шарани дето купуваха парцели на луната .

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Земята е на този който стъпи на нея и заяви претенция. Е, трябва да има и ресурси да си защити претенцията. Такава е традицията.

          Мъск е доста близо до това положение относно Марс. Или поне много по-близо от земните правителства.

      • #38
        Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
        Ако не е проблем, обясни.
        Следващото писание може да се приеме като леко лирично отклонение, но е свързано с темата защото обяснява икономическата основа за развитието на "Starship" проекта, а това е важно за неговите переспективи.

        Така, предполагам повечето са запознати с теорията за цикличния стил на развитие на пазарните икономики.
        Дали обаче по замисъл или по стечение на обстоятелствата - в САЩ тези цикли са малко или много загладени в една постоянно нарастваща крива за БВП и икономическо развитие, при тях не се отбелязват драстични спадове - защо ?
        Това не е било така постоянно - нека си спомним голямата депресия от миналия век, САЩ са излезли от нея и след това развитието е почти само нагоре с различно темпо.
        Без да се простирам на широко - какво прави щатското правителство при криза - печата ДЦК , взема кредити от ФЕД и излива пари в икономикта вкл. и хеликоптерните такива и раздава помощи на бедните американци. Какво се случва с тези пари ? Те би трябвало да напомпят инфлацията и да доведат до силна обезценка на $ ... но това не се случва. В щатската икономика парите раздадени на бедните отиват за екзистентни разходи - от там през дребния и среден бизнес стигат до големите акули, които обикновено или ги влагат в нов проект (нова компания на пазара - т.е нови работни места - по-малко бедни за помощи) или отиват в акции на фондовата борса (и пак нови работни места - по-малко бедни за помощи). По пътя държавата е прибрала обратно част от тях под формата на данъци и си връща част от заемите. Като резултат икономиката продължава да функционира с пълна пара и парите отново се завъртат по същата схема.( Май бях писал някъде че ръсенето на пари при криза е дясна мярка, а в нормална ситуация - социализъм ?)
        Разбира се нещата са доста по-сложни, дано съм ги обяснил ясно в това кратко описание.

        И тук идва мястото на Тесла и Space X, а преди тях са били Форд, Интел, Микрософт, Гугъл, и доста други.
        Има един прозорец след криза и малко след изливане на парите в който има много свободен и евтин финансов ресурс, склонен към рискове и търсещ подходящо вложение с цел печалба, тогава е шанса на нововъзникващите компании (като тези които изброих), които осъществяват технологичен пробив. Тогава една компания с читава идея, ясна цел и добро ръководство може да набере много рисков ресурс и да успее (това се случва в момента с Тесла и Space X). Разбира се в този прозорец се появяват и доста мошеници - открадват някаква сума и доста пари изгарят ... изпаряват се.Но пък изпарените пари не остават в оборота на икономиката за да помпят инфлацията. А успешните компании влизат в Щатските индекси и напомпват икономиката и БВП. Всъщност фондовата борса е отдушникът през който се изпаряват излишните пари - хитро нали
        После идва надуване на балон ... гръм, криза и цикълът започва от начало.
        Има една теория на конспирацията, че долърът е стабилен защото е световно разплащателно средство/резервна валута, според мен е по-скоро обратното - той е такъв защото е стабилен и навсякъде по света 100 гущера са си 100 гущера.

        Мъск за сега макар и с известни закъснения успява да направи това за което говори - доверието на пазарите към него и идеите му расте и флуктуациите в акциите на компаниите му са вече по-скоро резултат от пазарни спекулации (правят се бързи пари с тези неща) и нямат фундаментален характер.

        Желаещи да отидат на Марс ще има по-вече от достатъчно, някои от любопитство, други за пари, трети за приключение или защото е модерно.
        Мисля че за хората идва времето за Великите Космически Открития.

        Написаното си е плод на собствените ми разсъждения, наблюдения и клъвнато тук-там от нет-а.
        Съвпадението или различията с икономически теории и др. е по-скоро случайно.
        Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

        Коментар


        • #39
          Аз съм напълно съгласен с аргументите в горните две мнения. Дявола се крие в детайлите и само времето ще покаже кой пръв ще бъде прав Дали времето на великите космически открития идва или в краткия си живот ще видим само Трипио на Марс. При всички положения към заслугите на Мъск трябва да се отбележи съществуването на тези мнения в тази тема... Защото вдъхновението на цялото общество е една от най важните косвени функции на всеки откривател.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            И това по чии критерии? Тия на шефа на Роскосмос?

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Откак Мъск лично им рапортува, че батутът работи, тия в Роскосмос такива неща не продумват...

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Ракетата на Мъск 27 часа до МКС руската стара технология 3 часа .

        • #40
          Защо ли се сещам за лисицата и киселото грозде, като чета сек1 и Стефан?
          Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

          Коментар


          • NovemberCharlie
            NovemberCharlie коментира
            Редактиране на коментар
            Ох, добре. Няма смисъл да спорим. Руските часовници са най-бързите в света.

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Чарли, за Мъск не знам, ама ти верно откри топлата вода (и руските часовници).

          • NovemberCharlie
            NovemberCharlie коментира
            Редактиране на коментар

        • #41
          Много много му се кефя на Мъск! Ама много....

          Имам обяснение (като инженер) защо Теслата има толкоз капитализация или защо акциите са толкова високи..
          Поначало Теслата не е просто електрическа кола.В нея има супер мощен компютър който работи коренно различно от всички останали коли.На практика Тесла събират информация от всичките си коли.Все едно всички купувачи са изпитатели на фабриката.Сега какво ще правят с тази информация....
          Абе Теслата е платформа - на модули - теоретично ако някога измисля по ефективна батерия или компютър (което е много вероятно) ти можеш просто да си смениш компа на колата - и имаш нова кола...Почти де...Имат сериозен потенциал за модернизация
          Не случайно шефовете на Ауди Мазда и други публично признават че Теслата е цяла епоха пред тях в това отношение. Изобщо вече конските сили не са толкова важни колкото "интелекта" на колата.
          Та ако имаш пари какво ще караш? Теслата разбира се - рязко се отличаваш от масовката и си в колата от бъдещето.
          Сега тя че си има проблеми - ми има си ги...Постоянно светват разни лампички един калник струвал ъъъъ... ама пък си уникален...Един път се качете на модел Х и ....
          Що се отнася до Марс....
          Аз съм сериозен кандидат за там - ако изобщо ме вземат разбира се Поемам си риска и прочие..Това е голям сериозен напредък на човечеството - сравним с откриването на огъня - според мен.Риска си струва...
          А Мъск е визионер и според мен космоса ще ни стане близък защото Мъск прави най важното нещо:
          Да отидеш в космоса трябва да е евтино - процеса е вече е започнал...

          Шапка им свалям на такива хора - и адски адски завиждам на екипа на Спейс Х. Адски много ме кефи като постигнат резултат примерно приземяването на двете ракети на земята - как се радваха и вълнуваха. Как скачаха от радост буквално.
          Мога да ви кажа какво аз виждам - тези хора са екип и работят с мерак от сърце - не само за парите.И си знам - те ще успеят.Елон създаде тази компания и тези условия на работа.
          Ако някой ще успее - това са тези хора!

          Сега мога да дам обяснение и чисто по "български" манталитет

          Трябва да си купя нова по хубава кола и имам два варианта:

          Първи: купувам си БМВ Лексус Ауди или подобна - плащаш парите и вземаш една консерва на колела - като цената и непрекъснато намаля и никаква възможност за ъпгейт.Така ще си умре.Със същия двигател същия компютър и същите системи..

          Втори: Купуваш си Тесла - караш я - като теоретично(засега) компанията ще ти я ъпгейтва доколкото е възможно - обезценява се по малко - данъци манъци по малко - и ако измислят случайно по ефективна батерия(много вероятно) само сменяш батерията - и става нов автомобил! Или пък измислят реално автопилота - пак ще си го сложиш на Теслата.Абе излиза че има възможност за модернизация...Аааа и да не забравим - Теслата пътува ли между звездите?! Пътува коя друга кола е изстреляна в космоса а?!

          и още нещо лично за мен:
          Ако купиш нещо от Мъск - той тия твои пари няма да ги похаби(както правят другите) с тези пари той ще превземе космоса.Следователно и ти имаш принос...С твоите пари имаш някаква люспичка от Старшип миниатюрна ... но твоя.

          Един човек е голям колкото са мечтите му...

          Коментар


          • Anyuser
            Anyuser коментира
            Редактиране на коментар
            Значи дори тук в нашия форум сме поне двама (а съм сигурен че има и още много), които са готови да зарежат всичко и да се впуснат в приключението Марс.

            Има един стар лаф "Които иска да направи нещо - намира начин, които не иска си намира оправдание да не го прави".
            Още с проектирането си Старшип е замислен с идеята за евтин транспорт - например 3Д принтираните двигатели, метанът като гориво и др.
            Никой не отрича че има много проблеми и неизвестни, но работата по преодоляването им не спира.

            Никой не отрича постижението на руснаците с краткото време за достигане на МКС, само че за сега е само един път.
            Според мен има нужда и смисъл само за аварийни ситуации, защото вероятно си е доста рисково. И на дракона може да му се зададе кратка и бърза траектория за достигане на МКС, но това би повишило енергийния разход и риска без особен смисъл за един рутинен редовен полет.

            За враждебната космическа среда - то и под вода не може да дишаме, и във въздуха не можем да се реем като птици, ама сме му намерили колая за двете, така че и с космоса ще се справим.

        • #42
          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
          Трябва да си купя нова по хубава кола и имам два варианта:

          Първи: купувам си БМВ Лексус Ауди или подобна - плащаш парите и вземаш една консерва на колела - като цената и непрекъснато намаля и никаква възможност за ъпгейт.Така ще си умре.Със същия двигател същия компютър и същите системи..

          Втори: Купуваш си Тесла - караш я - като теоретично(засега) компанията ще ти я ъпгейтва доколкото е възможно - обезценява се по малко - данъци манъци по малко - и ако измислят случайно по ефективна батерия(много вероятно) само сменяш батерията - и става нов автомобил! Или пък измислят реално автопилота - пак ще си го сложиш на Теслата.Абе излиза че има възможност за модернизация...Аааа и да не забравим - Теслата пътува ли между звездите?! Пътува коя друга кола е изстреляна в космоса а?!
          В този си пост много добре си описал какво прави Мъск - продава илюзии

          Големи обещания, малко неща на практика. При Теслите - обещава много модели, пускат се няколко бройки и до там. По пътищата се търкаля един модел от всичките обещани. Обещава колония на Марс, онзи ден приказва и за това, че Старшипът бил за интерпланетарни пътувания, не просто за излитане от Земята и обратно. От тези обещания колко мислиш ще се сбъднат преди Мъск да стане на 80г? Иначе е добър начин за набиране на средства за един проект, който е реализуем, измежду една шепа обещани, които целят само да служат като реклама.

          Да, може да си купиш скучните "БМВ Лексус Ауди", включително в смисъл че имат модели на достъпна цена, и че вземаш нещо съществуващо реално, което върви нормално. Е да, БМВ, Лексус и Ауди не наливат море пари за супер-технологии и не обещават такива, но и не им е нужно - продуктът е достатъчен за масовия гражданин.

          Параграфът ти за Теслата е пълен с илюзии: "теоретично", "доколкото е възможно", "ако", "или пък ако измислят", "ще има възможност". И накрая абсолютно кухия факт, че Теслата пътува между звездите - това с какво я прави по-добър автомобил за каране или достъпен като цена?

          Коментар


          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            Теслите са си все още съвсем реални тесли. И не се очаква това скоро драстично да се промени.

          • NovemberCharlie
            NovemberCharlie коментира
            Редактиране на коментар
            Аз да питам. Колк одеши в този форум са карали Тесла? Щото аз съм.

          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            Карал не съм, Возил съм се, макар и за малко, при това прясно. Което не я прави по-малко тесла, което към момента важи за съвсем всички електрички, защото:

            1. Нямаш гараж или къща = няма къде да я зареждаш. Това за тук.
            2. Да речем че ходиш с нея на работа - пак няма къде да я зареждаш в 90% от случаите, пак тук.
            2. Пробегът по шарените рекламни брошурки е изваден от нечии морки сънища, при същото каране за доближаване до тоя пробег обикновена Шкода постига тривиално 3/100 разход.
            3. т.2 напомня за себе си още по-настоятелно при климатик или отопление
            4. т.3 напомня за себе си още по-настоятелно при отворен прозорец
            5. СКЪПИ са за това, което предлагат.

            Мен не ме интересува колко тъч скрийн дисплея има вътре и прочие полюции. Искам да отида от точка А до точка Б и все пак да не изляза изстискан, което го покриват 90% от возилата по пътищата, струващи 1:10 от цената на теслата, при това БЕЗ да мисля как ги карам, дали съм на климатик, дали съм отворил прозорец и къде най-наблизо има контакт.

            Това да речем за градска кола става (някъде, ама не и тук, заради т.1 и т.2), за имидж да се правиш на екологичен също. И до там. Разровете се по тесла форумите - има теми за твърде смешни в обикновен автомобил неща. И докато това не се промени теслите ще си останат тесли, независимо дали ги прави Мъск.

            Ако бяха толкоз 'убави, нямаше да се налага зорлем да забраняват останалите. Не случайно и стават модни чак когато докараха изискванията към другите до технически абсурдности, със съответните последствия, което важи за всичко след EURO4.

        • #43
          Понеже вече някои заявиха готовност да отидат на Марс, за протокола:

          На мене също малко ми трябва.

          Малко съм възрастен, за да го направя от авантюризъм, но мога да го направя като обмислено решение с претеглени рискове и ползи (така както аз ги разбирам).

          Коментар


          • Веско
            Веско коментира
            Редактиране на коментар
            Ааа, не сме много, и още ще има! Навреме заявки да пуснем, да не ни преварят македонците....

          • Самодържец
            Самодържец коментира
            Редактиране на коментар
            Луно, Луно, земльо македонска, и тебе ли ке те дЕлиме...

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Остана си форума без модератори .

        • #44
          Абе знам че съм си особен и много хора не са съгласни с мисленето ми...Поначало работя и в чужда компания и имам достъп до колеги от различни страни и знам долу горе кой как е...

          Ако трябва да съм заядлив и със селски манталитет ще го кажа направо:
          Ако си купиш БМВ примерно - парите ти ще отидат в едни дебелаци германци - и няма да получиш почти никаква технология.Реално те продават имидж. Имидж бе..Не толкова колата...
          Ама има нов световен ред - и в този нов свят германска стока не звучи толкоз престижно вече...Бая издънки бая скъпотия бая умишлено оскъпяване....

          Ако ли пък дадеш парите си на Елон - хубу де няма да лети до звездите - ама пък ще пусне 837376463 сателита и ще опаше земята с интернет или пък ще направи на своя глава хиперлууп тунел под Ламанша или ще имплатира чипове в мозъците...
          Откъдето и да го погледнеш - този човек харчи парите не за себе си ами се опитва да направи нещо.

          И почти винаги това нещо е сериозен проект който може да промени драстично живота на човечеството...
          А германеца какво ще направи с твоите пари а?! Точно така - ще си ги харчи за себе си...
          В краен случай ще ги даде на Брюксел (данъци) и после Брюксел ще ми налага на мен тъпи проекти като развитие на селските райони и строй стадиони за бабите...
          Как да го обясня...

          Коментар


          • Asteri
            Asteri коментира
            Редактиране на коментар
            Единствено има принос в създаване на интерес към определени технологични иновации, но и това е само страничен ефект от основната цел - привличане на средства към рисков бизнес.. Останалото си е бизнес като всеки друг. Това кой за какво си харчи парите или кой е дебел са глупотевини. Освен ако не покажеш как Мъск живее в Люлин 4 и се реди на опашка за лук на пазара... ☜(゚ヮ゚☜)

          • mishomishev
            mishomishev коментира
            Редактиране на коментар
            Защо да са глупотевини!? Помисли сам. Реално Елон създава първична добавена стойност.Не за себе си ами за всички.
            Да ти кажа аз съм частник - сиреч съм от тези които дават и с моите пари политиците правят и решават разни проекти.
            И тези проекти са калпави.Нескопосани проблемни.Без да броим и че са адски скъпи.
            И най отговорно твърдя че западния политик - не е по добър от нашия.
            Брюкселските политици - същите боклуци. Не съм срещал добър европейски проект - направен читаво и оптимално.
            Дразнещо е.Реално тези политици се правят на велики с нашите пари и те не могат да ги управляват читаво.
            По добре Мъск.Преди 10 години всички му се смяха за електрическата кола - сега всички се мерят и сравняват по нея нали? що така?
            Като почна преди няколко години с корабите - сещаш ли се? Русия и Наса бяха монополисти. Това е.
            Сега са клиенти на Мъск.Клиенти бре)
            По горе някой беше казал че за да отидеш на Марс колко милиона трябвало да ти плащат...
            Ееех
            Аз ще платя милиони за да отида...Защо си струва - и риска и всичко .Защото самата мисъл да си на друга планета за колонизация е... най великото нещо в човечеството.

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            БМВ отдавна е само име но явно добре се продава . Преди няколко дена един приятел в един сервиз ми показа съединител за някакво М3 което щото било 200 киловата съединителя му струва 3 700 лева с отстъпките . Как ли не го гледах кое му струва толкова на съединителя не разбрах .

        • #45
          Не се натискайте, никой няма да ходи на Марс от селските райони. Както преди 51 години всичко е за да докажем, че сме номер едно. Нещо се размечтахте. Там първом ще стъпят един негър разбира се, по един гей и транссексуален, и евентуално индианец и жълт, ако има място. Все пак демократите са вече на власт. Бай Ганю дори по Алеково време пътуваше за своя сметка. Но опасявам се, че всички ще бъдат изненадани в гръб от китайците, има всички индикации за това.

          Коментар


          • NovemberCharlie
            NovemberCharlie коментира
            Редактиране на коментар
            Този римлянин ЕкспедициЙ не го знам. Не знаех, също така, че с и присъствал по тези земи по време на кръстоносните походи и Берлинския конгрес. Колкото до протестантите, мисля че има доста какво да научиш. Започни от там, че те нямат връзка с кръстоносците от 10-13 век. Също така, не бях чувал за конкретен алгоритъм при посещение на други планети. Вероятно такива са се случвали без моето знание или поне подобна информация е убягнала моето внимание.

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Не мога да схвана директна връзка на кръстоноснийте походий с Берлинскийте договорий. Ние от първите много не сме разбрали, но от Берлинскийят договорий ни има отново на картата.

          • Ясен
            Ясен коментира
            Редактиране на коментар
            То само с четене на опорки не става. Трябват си и книги.

            (това че някои опорки мимикрират като книги е по-сложен въпрос ама засега не сме стигнали до него)

        Активност за темата

        Свий

        Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X