Обява

Свий
Няма добавени обяви.

„Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

    Не знам дали ракетната бригада в Кабиле е имала ЯБГ,но като хлапета си играехме около поделението и близката гора Ормана /където в последствие бяха обособени стартовите позиции/.Та от всичко което съм видял малко вероятно да е имало.Виж носители може би-да.
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara
    +34 642 91 4154

    Коментар


    • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

      Първоначално публикуван от Радо Метала Преглед на мнение
      Не знам дали ракетната бригада в Кабиле е имала ЯБГ,но като хлапета си играехме около поделението и близката гора Ормана /където в последствие бяха обособени стартовите позиции/.Та от всичко което съм видял малко вероятно да е имало.Виж носители може би-да.
      По наше време нямаше ЯБГ.
      Носители - да..
      На Ормана не знам да е имало 'обособени стартови позиции' (но го пазехме - да, макар и не прекалено усърдно), просто защото предимството на тези ракети бе мобилността, и възможността да бъдат изстреляни отвсякъде (нямаше нужда да има обособена стартова позиция)'..
      Не знам какво точно имаше на Ормана, защото съм ходил само два пъти и то по тъмно, но май бяха складове...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

        Здравейте! До колкото прочетох заглавието на темата е за атомоносната авиация на БНА. Тогава какви атомни реактори, АЕЦ, какви 5 лева??? Статийката е доста добра! Браво на предоставили я е! Обаче пичове, четете, ама добре и мислете още по-добре, а пък тогаз - стреляйте!!! Не, че съм против свободното изразяване на мнение! Добре! Първо ще Ви обърна внимание на няколко нещица. Какви самолети/МиГ 21 и 23/ са тренирали бомбопускане на специални боеприпаси според статията!?? Тези машини са могли да оперират с такива товари в оперативно-тактическа дълбочина - нали така!? Та колко е тя - едиколко си ........ км. Щели да нанасят удъри по цели у нас - щуротий! 600 удъра съвсем на се много - защо - защото няма да са с милиарди килотонове мощ/та да дадат сериозно влияние у нас/, а с мощ колкото да разрушат: летища/ най-общо казано да съсипят полосата да не могат самолети и вертолети да излитат и кацат-живата сила не е цел тук, пунктове за управление - ясно що, подразделения въоръжени с оперативно-тактически ябг, позиции на реактивна артилерия и т.н.-мисля, че сами се сещате за продължението на списъка! А по онези времена незнам си кой там ам. флот къде беше дислоциран - ха?? Тогава РТ и РГ имаха яб не само на самолети и ракети. Недейте да сте най- сигурни , че сме имали само носители/тогава/.Тази статия показва едно много важно нещо за състоянието на БА тогава - наистина бойна.
        Защо ни накараха да нарежем СС23 и Су 22? Е ми, господа: Су-то единствено на Балканите можеше да доставя до столицата на РТ и то на автоматичен режим и обратно, а СС23 - същия доставчик/и то на спец. товари - и за двата доставчика/, без обратно. Дали са ни уважавали, че сме имали доставчици на такива неща, че и даже обучен и боеготов състав, че и към кого не се изпитва респект и до ден днешен за такива способности!?! Не само уважавали ами и страхували-м, дааа. много ме кефи: в Графа на ескадрилата са и казвали - атомоносната. От мен -толкова! Приятна вечер!

        Коментар


        • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

          Възможността за носене на ядрено оръжие от авиацията ни е орязана още 90-91 година от съветски специалисти.Та там НАТО и Турция пръст нямат.Само 8 самолета МиГ-29 са пристигнали с необходимото оборудване за използване на специалните бомби.Останалите вече идват чисти.

          Коментар


          • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

            Здарвей, Стоян! По мои спомени 29-та е дошла някъде около 88-89-та година. Знаем какви събития е имало в РБ тогава, така че и да приемем твоята версия за истинска мисля , че е логично да бъдем така орязани от съветите. Ако е имало спец оборудване по 29, то дали е останало.....? Идеята ми е друга. Преди 89-та, ако приемем статията за вярна, сме имали доста носители на спец товари- 23 БН, 21, 22 на су и +8 броя 29, то грубо 50-тина бройки.Та, какво стана с тях след 89-та ...? И дали съветите са виновни...? Незнам, ти си помисли. Може да имаш спец товар, но да нямаш носител. Може да имаш и спец товар и носител, но да нямаш общо казано обучен персонал-резултата е същия. Ния пък сме имали и обучен персонал и доставчик, само е спорна наличността. Е, ако приемем, че РТ и РГ са имали на склад/ нищо, че бил охраняван от хоумитата/, сигурен ли си, че и ние не сме били осигулени....? С такива спец товари не е целта големи населени пунктове, а както забелязах по-горе други обекти. Поздрави!

            Коментар


            • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

              Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
              Здарвей, Стоян! По мои спомени 29-та е дошла някъде около 88-89-та година. Знаем какви събития е имало в РБ тогава, така че и да приемем твоята версия за истинска мисля , че е логично да бъдем така орязани от съветите. Ако е имало спец оборудване по 29, то дали е останало.....? Идеята ми е друга. Преди 89-та, ако приемем статията за вярна, сме имали доста носители на спец товари- 23 БН, 21, 22 на су и +8 броя 29, то грубо 50-тина бройки.Та, какво стана с тях след 89-та ...? И дали съветите са виновни...? Незнам, ти си помисли. Може да имаш спец товар, но да нямаш носител. Може да имаш и спец товар и носител, но да нямаш общо казано обучен персонал-резултата е същия. Ния пък сме имали и обучен персонал и доставчик, само е спорна наличността. Е, ако приемем, че РТ и РГ са имали на склад/ нищо, че бил охраняван от хоумитата/, сигурен ли си, че и ние не сме били осигулени....? С такива спец товари не е целта големи населени пунктове, а както забелязах по-горе други обекти. Поздрави!
              Aко не съм се изразил точно(едно е да си го мислиш друго да го напишеш ), съветите орязват ЦЯЛАТА авиация, не само МиГ-29, а ВСИЧКО.29-ката просто е най-новият самолет и последно доставен.А компонентите свалени от тази дейност, предполагам са прибрани в СССР(възможно унищожени на място, но тази версия мисля че няма да е вярна).След като вече няма да има Варшавски договор, всякакви договорки отпадат та какво остава за ядрено оръжие за нашите ВВС, след като то трябва да се осигури от доскорошният съюзник а такъв вече няма.След като нямаме собствено ядрено оръжие за какво са ти специалисти че и носител? САЩ няма да ни доставят, те си имат по верни съюзници от нас за целта(макар някои от тях да си действат по собствени сметки).

              Коментар


              • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

                Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                Колега, можеш ли да опишеш как точно изглеждаха тези "морски" униформи ?

                Иначе се сещам за забавен момент, относно глупоста и недоглеждането на командването. Когато излизахме на учения с ракетния полк през 87-а, махахме морските и слагахме камуфлажи - ако ни видят, да ни мислят за кашици - секретност от всякъде. Че и четири стари зенитни оръдия мъкнехме - за заблуда, нареждаха се по пътищата към подстъпите на позициите ни.
                Голям хит бяха тогава тези камуфлажи - мислеха ни за някакви спец части, че беше времето на голямото преименуване и изселване и не бяха навлязли подобни униформи масово в армията.
                Всичко хубаво, но бяха забравили да ни осигурят кашишки колани... и тъй, с камуфлажи и с бляхове с котви - това е то армията.
                Е как,били сте морска пехота.
                Тома Томов
                Вече с Kia Sportage.

                Коментар


                • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

                  Ето няколко снимки от изоставено съветско поделение край Самоков.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:база1.JPG
Прегледи:1
Размер:49.0 КБ
ID:5620437
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:база2.JPG
Прегледи:2
Размер:42.2 КБ
ID:5620438
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:база4.JPG
Прегледи:2
Размер:45.1 КБ
ID:5620439
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:база3.JPG
Прегледи:2
Размер:24.9 КБ
ID:5620440
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:база5.JPG
Прегледи:2
Размер:24.1 КБ
ID:5620441

                  Коментар


                  • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

                    А това е от един руски форум-спомени на руснак служил в България.
                    Служба в Болгарии Я проходил службу в Болгарии с декабря 1972г. по апрель 1975г.Мы называли её " Лимонией", а официально это называлось командировкой специалистов по линии МНО (их Министерство Обороны) в п/я440. Служил сначала в в/ч п.п.94234 ( точка №2 командир-полк. Белоус В.В.), а затем в в/ч п.п.74771 ( точка№1 командир-полк.Нечуятов). Сообщение от Антарес На вопросы принято отвечать. Я на свои вопросы ответы не получил, вот и решил, что эта тема для глухих и слепых. Я, думаю, Вам не тяжело сообщить информацию о воинской части? В общем то нет. А почему вас это так интересует? Ради любопытства, что ли? Это так сказать эхо холодной войны. Помните шумиху о безъядерных балканах? Так вот это из этой оперы. Официально Союз не имел там войск, но фактически мы там были. Нелегально так сказать. Мы ходили в болгарской форме, учили команды на болгарском языке... косили под болгар одним словом. Была "спутниковая" опасность, когда нужно было находиться под крышей и перемещаться мелкими группами и ни в коем случае не строем, не было вечерней прогулки строем, нельзя было громко говорить, а нужно было например свистеть если необходимо позвать кого то далекого, даже офицера... ну и тому подобные прикольные мелочи! В таком размеренном темпе протекали наши 1,5 года срочной службы на одном достаточно небольшом, ограниченном колючкой, пространстве. В конце службы был один день, который выделялся для экскурсии по дружественной нам Болгарии. Мы шли на склад, получали гражданскую одежду и под видом советских туристов организованно выезжали по маршруту. У нас их было два с обязательным посещением Шипки. В общем было интересно! Вот как то так если вкратце.

                    Коментар


                    • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

                      Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                      Ето няколко снимки от изоставено съветско поделение край Самоков.
                      Не е съветско чисто българско си беше .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: „Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА

                        Не,че и друг път не съм виждал тези снимки из нета, но ми е чудно - какво е имало зад тия огромни врати ?!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X