Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Купуваме стари F-16 без конкурс

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

    http://www.segabg.com/article.php?id=758237
    България пак се връща на варианта с МиГ-29

    Коментар


    • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

      Здравейте.
      С внимание и интерес следях последните няколко страници от дискусията и в мнението на наш колега-Дагобар видях една думичка, ще я напиша с големи букви, ПРИЕМСТВЕННОСТ. Не знам дали случайно или съвсем компетентно колегата я е споменал. Това не е от чак такова значение. Но на тази думичка се гради бойната авиация от зората на нейното съществуване и ще продължи да се гради поне докато съществува с голяма сила субективният фактор-човека, в тази сфера на неговото развитие и умение.
      Без приемственост не може да съществува коя и да е бойна авиация или поне в вид в който трябва да я има.
      Никой по света колкото и развит да е не си позволява лукса да изгуби приемственността в бойната авиация, никой.
      Скъсването на приемствеността е пагубно за бойната авиация на всяка страна и възстановяването и коства колосални разходи на най-трудно възобновимият ресурс-човека или неговите способности, знания и умения.
      Човешкото умение и мотовация могат да изравнят силите даже и при поколение разлика в техниката. Защото техниката се управлява от хора. И грамотното или тактическото и използване са основата на успеха. Именно заради това съществуват и се отделя такова гигантско значение на създаването и поддържането на определени световни школи за бойна авиация, в които задачата за знание и умение за поддържането именно на ПРИЕМСТВЕНОСТТА са на особенна , най-висока почит.
      И аз съм на мнение, че ни отнемат вече развитата авиационна промишленост / 3-4 действащи завода за производство и ремонт дори и на собственни, БЪЛГАРСКИ самолети/ след средата на миналия век. Тогавашния цар на България много добре е осъзнавал нуждата от авиация и авиационна промишленост и има доста голям принос за състоянието на бойната ни авиация тогава. Това е и добър момент да споменем, че дори да приемем , че едва ли не са ни подарявани бройки ЛА/периода 1950-1989/ то е имало за какво-доста висока цена сме платили-разрушаване на авиац. промишленост.
      Знам , че някой ще спомене: еднакви методи на действие тогава и сега-и тогава се е рушало всичко старо в авиацията и се е създавало на ново. Да , но има една титанична разлика: тогава новата власт дали заради собствена грамотност или показана отвън грамотност е привлякла възможно и достатъчно царски добри авиатори за да осигури необходимата приемственост и е започнало доставяне на съответните модели АТ, сега от 20-25 години насам целенасочено се нарушава и къса приемственността в бойната ни авиация и не се купуват ЛА или ако се закупят, нищожна бройка от тях се експлоатира.
      Толкова е била добра и здрава изградената приемственост, че са били нужни 20-25 год. за да се скъса.
      А какво именно представлява приемствеността: това е да имаш налични достатъчен брой индивиди , които притежават една уникална способност да могат да предадат знзнията и уменията си на следващите, които не само да станат толкова добри, но и да могат да обучават толкова добре следващите и т.н. колкото е необходимо. Защо това е толкова жизненоважно като има програми за обучение, вървящи с придобития самолет? Ами защото твоите обучаеми ще бъдат обучени, развити до определено ниво на владеене на ЛА и толкоз. Ще трябва сами да се нагласят за определени изисквания и т.н. Когато имаш хора носители на приемствеността те не само, че ще дообучат , доусъвършенстават новаците , а ще подходят към всеки един индивидуално и ще се съобразят с неговия тип нервна система или темперамент така, че той сам да може да се съмоусъвършенства и дори да може да предава уникалността на способността за правилно обучение на следващите.
      Това уникално качество , градено с десетилетия, имахме ние и сега е прекъснато. Именно поради това какъвто и ЛА да издерем е все едно.
      Именно заради причината , че приемствеността във всички познати сфери на живота ни в България беше прекъсната или сведена до нищожното ни доведе до логичното ни съвременно състояние като държава и народ. Защото приемствеността освен гореупоменатото носи ценносната система и основата.Остава приемствеността да абдекира и от вътрешно-семейните между видови взаимоотношения и .....
      Лека вечер.

      Коментар


      • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

        Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
        България пак се връща на варианта с МиГ-29
        Много отдавна го бяхме казали, също сме го писали и тук в темата - ако през всичките тия години бяха отделяни средства за безкомпромисна поддръжка и, със същата значимост, бяха проведени две качествени модернизации в посока на съвместимост и минимално повишаване на бойните възможности (такива ефикасни варианти щяха да се намерят 2-3, достатъчно), в съчетание нашите доказани ИТС и летателен състав, наистина въпроса за способностите на изтребителната ни авиация нямаше да виси с такава тежест като в момента и щяхме да имаме повече от адекватни способности за нашите реалии... Обаче при нас ако-то е силно застъпено...

        Само да вметна, че аналогиите (приемани за нещо естествено и нормално) м/у бойни самолети и автомобили, са толкова безпочвени, че граничат с откровената глупост.
        Последно редактирано от Самодържец; 29-06-15, 21:17.
        Всеки трети е шести

        Коментар


        • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

          Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
          ...тогава новата власт дали заради собствена грамотност или показана отвън грамотност е привлякла възможно и достатъчно царски добри авиатори за да осигури необходимата приемственост...
          Би ли подплатил тези красиви слова с някакви конкретни източници ? Интересува ме особено изясняването на частта "достатъчно" - ако говориш за "няколко" - може.

          Съседа ми беше царски авиатор (в lost bulgaria ако се поровиш има един самолет обърнат на нос в царевицата край Самоков - това му е първата катастрофа), офицерската сабя му висеше на стената, и от звеното му беше останал само той - просто беше изкарал 1939та до 44та в болници след злополучен тренировъчен полет който му беше раздробил ръката (третата катастрофа, ако броиш блокирал колесник и кацане по корем за втора катастрофа). Другите които не бяха свалени в бой през войната докато той е прескачал от операционна в рехабилитация и обратно бяха - ъъъ - не вече между живите по разни тривиални "народносъдни" причини след девети.

          И никак, ама никак нямаше впечатления да са "привличали" него или колегите му за нищо добро от "новата власт".
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

            Добър вечер!
            Прочетох въпроса ти , Гоблин.
            Извинявам се , че нямам днес време за отговор. Ще се постарая да отговоря във възможно кратко време.
            Източниците ми са същите.
            Лека вечер.

            Коментар


            • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              Би ли подплатил тези красиви слова с някакви конкретни източници ? Интересува ме особено изясняването на частта "достатъчно" - ако говориш за "няколко" - може.

              Съседа ми беше царски авиатор (в lost bulgaria ако се поровиш има един самолет обърнат на нос в царевицата край Самоков - това му е първата катастрофа), офицерската сабя му висеше на стената, и от звеното му беше останал само той - просто беше изкарал 1939та до 44та в болници след злополучен тренировъчен полет който му беше раздробил ръката (третата катастрофа, ако броиш блокирал колесник и кацане по корем за втора катастрофа). Другите които не бяха свалени в бой през войната докато той е прескачал от операционна в рехабилитация и обратно бяха - ъъъ - не вече между живите по разни тривиални "народносъдни" причини след девети.

              И никак, ама никак нямаше впечатления да са "привличали" него или колегите му за нищо добро от "новата власт".
              Добро утро, Гоблин.
              Източниците са ми два царски авиатора. С единия имах късмета да се среща лично преди около 18 години , а другият го познавам така да се каже задочно. И двамата офицера са летели на Ме-109. И двамата са взели участие във ВСВ, продължили са след това да служат и работят при новата тогава власт.
              Първия , с когото лично съм разговарял, е от Пловдив. На доста години. Не мога да твърдя категорично, че е имал ранявания от какъвто и да е род. В малкото разговори , които проведохме, повече се интересувах от методите на обучение и тактики на тези, които са ни учили. Разбира се , че към началото на ВСВ вече сме имали авиационни училища. Реч идеше повече за реалните бойни тактики. За себе си подтвърдих , че това са били най-добрите бойни авиатори тогава, а според мен и едни от най-добрите и сега-немците. Имали са най-много реален боен опит и са прилагали новостите от него директно в обучението на новобранците. Именно поради това точно немците променят коренно съществуващите тогава тактики за водене на виздушен бой и резонно са имали грандиозен успех срещу всеки противник, използващ остарели прийоми. Този авиатор също е бил отхвърлен първоначално от новата власт. Бил е от състоятелно, буржоазно и т.н. семейство. По негови думи е почакал доста докато му дадат пак самолет. Пътроначално е имал доста конфликти с новаците за тактики, поведение и т.н. Но след това дали с руски инструктори, наши такива или вече много добре обучени млади летци, виждайки какво може , а пък и интересувайки се от биографията му , разбирайки кой е той, новите започват доста да го уважават. Споделял е, че новобранците са имали не лоши кетателни навици и умения в първоначалните нива на подготовка. Но когато се е стигало до бойни тактики са били слаби. Това си го обеснявам с факта, че руснаците са влезли във ВСВ със старите тактики за водене на въздушен бой. Покришкин споменава в книгата си , че се е учил в движение/ по време на бой/ от немците на прежъзхождащи маньоври и тактики и след това се е опитвал да ги наложи на обучаемите си до колкото може. Но тогавашните закостенели руски прийоми е било много трудно да бъдат променяни или включване на нови в курсовете за обучение по време на Войната-логично затова са дали токова въздушни загуби.
              Както и да е, именно според мен именно включването на такива хора в тогавашната ни млада червена бойна авиация е било от изключителна важност. Да доста от царските авиатори са бири по болници, др. просто не са искали да служат на новата власт. Но е имало и такива, които са живеели с идеята за силна българска авиациа, много добре са разбирали значимостта и , имали са огромно желание за летене и са продължили да летят, да обучават новите, преглъщайки идейни, класови, социални, житейски и каквито и да е там разногласия. Именно такива авиатори са били,грозно казано, използвани от новата власт и са осигурили така нужната приемственост. Според мен са били малко , но достатъчно , били са обучавани и уважавани от най-добрите тогава, вече сме имали традиции в обучението, доста добре сме се самоусъвършенствали и разбиране на тази проста , но жизнено важна дума -приемственост.
              За втория задочно познаван от мен царски авиатор: раняван, също дълго чакал летателна рехабилитация, служил в Г. Игнатиево, до колото си спомням, до идването на реактивните якове. Също от Пловдив.
              По мое мнение царските авиатори са били уважавани все повече и повече от самите нови, прохождащи пилоти и особенно от тези които са обучавали пряко и разбира се недолюбвани и винаги гледани с подозрение от ЗКПЧ-та и новата власт.
              На първия упоменат от мен авиатор май съм му виждал фотото в споменатия от теб сайт. Но няма да спомена повече, просто защото не е редно. Аз съм само един негов събеседник.
              Под "привличали" или "пливлякли" нямам предвид с пита и сол-мисля , че е разбираемо. Чисто и просто са им заявили: Ако искате да летите , само това е начина. Разбира се , че са ги използвали. Разбира се , че те са осъзнавали това. Но заради по-горе изложените мотиви са си свършили с чест работата.
              На останалите въпроси ако не директно, то мисля индиректно до колкото мога съм ти отговорил. В смисъл : това е доста обширна тема и е трудно кратко , бързо, точно и ясно да се отговори.
              Лек ден.

              Коментар


              • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                Да вметна, че баща ми, Бог да го прости беше царски авиатор и остана летец, и при новата власт. Не е имал ядове и се пенсионира, като полковник.
                много автомати-слаби резултати!

                Коментар


                • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                  http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/..._za_vodene_na/

                  Признавам, не бях очаквал поляците да ни работят въздушни полицаи
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                    Ако има истина в линк-а от Търтьо, това е една хубава новина.И ще продължим да летим с МиГ-овете, и ще си купим нови машини.
                    ПП Та даже и част от заглавието на темата има изгледи да се оправдае.Евентуално конкурс може и да има.
                    Последно редактирано от Маркони; 01-07-15, 19:19. Причина: Допълнение
                    Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                    0887/осемпет 66 4осем

                    Коментар


                    • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/..._za_vodene_na/

                      Признавам, не бях очаквал поляците да ни работят въздушни полицаи
                      Не си спомням някой да е коментирал дереджето на румънците и толкова ли са добре с мат`ряла, колкото си мислим.
                      Прокрадват се из нета идеи дали пък гърците в кризата няма да попродадат евтино някой самолет
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                        Явно има някакво раздвижване, че Сааб пак са се изстреляли с готовност за оферта:"Сааб" предложиха "гъвкаво финансово решение" за нови изтребители

                        В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                        Коментар


                        • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Не си спомням някой да е коментирал дереджето на румънците и толкова ли са добре с мат`ряла, колкото си мислим.
                          Прокрадват се из нета идеи дали пък гърците в кризата няма да попродадат евтино някой самолет
                          По-скоро гърците много "евтино" ще ни предложат въздушна охрана!
                          Инак в сегашното им дередже докога ще имат пари да летят...?
                          много автомати-слаби резултати!

                          Коментар


                          • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                            Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
                            По-скоро гърците много "евтино" ще ни предложат въздушна охрана!
                            Инак в сегашното им дередже докога ще имат пари да летят...?
                            Гърците колкото и да са зле компромиси с осигуряването на армията си не правят .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Гърците колкото и да са зле компромиси с осигуряването на армията си не правят .
                              Добро утро.
                              Сек.1, точно в 10-та.
                              Което трябва да ни замисли за значимостта на нашата армия и в частност за ВВС.
                              Лек ден.

                              Коментар


                              • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                                Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                                Добро утро.
                                Сек.1, точно в 10-та.
                                Което трябва да ни замисли за значимостта на нашата армия и в частност за ВВС.
                                Лек ден.
                                Те от край време си имат закачка с турците за разни острови и почти всеки месец си го мерят къде с кораби къде със самолети . Научиха си урока след Кипър та просто не могат да си позволят там икономия . Това че заедно с Турция са членове на НАТО с нищо не им помогна тогава . Пък и не е като да нямат опит с военни преврати та поне армията и полицията им не страда от липса на финансов ресурс .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X