Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Републикански Траял Шампионат - организация

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Републикански Траял Шампионат - организация

    Един от основните ми мотиви за участие в ЕВРОТРАЯЛ е именно да видя как го правят хората.
    Не е нужно да откривам топлата вода, като мога да си купя бойлер
    Едва след това мероприятие, ще мога да споделя мнение и опит от първо лице единствено число.
    Първоначално публикуван от spark & ivo Преглед на мнение
    ... Мисля , че като за начало не е нужно да се бърза за шампионат, трябва да се обособят две или три годишни състезания ....
    Споделям мнението на spark & ivo че за сега е още рано за ШАМПИОНАТ.
    Но поне като правим състезания, да ги правим така, както трябва.
    За начало да се научим да организираме такива мероприятия, да видим какво можем и най-вече какво НЕможем.
    С течение на времето ще се появят и истинските траялни джипове, а трасетата ще стават все по сложни.
    Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
    http://www.cardomain.com/ride/2562837

    Коментар


    • До: Републикански Траял Шампионат - организация

      Първоначално публикуван от spark & ivo Преглед на мнение
      Напълно съм съгласен, че трябва да има две категории най-малко- хоби и експерт класове. И съм сигурен че ще има много желаещи да участват. Мисля , че като за начало не е нужно да се бърза за шампионат, трябва да се обособят две или три годишни състезания за да могат всички ,които искат да се пробват да имат възможност. И аз с каквото мога ще помогна, за направата на трасета, изготвяне на правилник и тн. Има подходящи места в България за такъв вид състезания.
      И аз съм на същото мнение. А относно състезанията - те вече са факт: 1. "Приморско 4Х4" през март; 2. "Лазарово 4Х4 Екстрийм" трез май; 3. "Лазарово 4Х4 Екстрийм" трез септември; 4. "Ямбол 4Х4 Екстрийм с. Ботево" през ноември.
      До колкото познавам организаторите на "Ямбол 4Х4 Екстрийм с. Ботево" те едва ли ще дочакат до есента и най-вероятно ще има две състезания през годината, както "Лазарово 4Х4 Екстрийм".
      Така че до тук имаме пет, а аз съм убеден, че ще има поне още едно.
      Ако всичко е така, както предполагам, то през 2010г. Траял Шампионата е готов.

      Поздрави
      Mit einer positiven Einstellung faellt jede Aufgabe im Leben leichter.

      Коментар


      • До: Републикански Траял Шампионат - организация

        Първоначално публикуван от Георги - Euromel.com Преглед на мнение
        И аз съм на същото мнение. А относно състезанията - те вече са факт: 1. "Приморско 4Х4" през март; 2. "Лазарово 4Х4 Екстрийм" трез май; 3. "Лазарово 4Х4 Екстрийм" трез септември; 4. "Ямбол 4Х4 Екстрийм с. Ботево" през ноември.
        До колкото познавам организаторите на "Ямбол 4Х4 Екстрийм с. Ботево" те едва ли ще дочакат до есента и най-вероятно ще има две състезания през годината, както "Лазарово 4Х4 Екстрийм".
        Така че до тук имаме пет, а аз съм убеден, че ще има поне още едно.
        Ако всичко е така, както предполагам, то през 2010г. Траял Шампионата е готов.

        Поздрави
        През 2008 имаше още едно-Рудозем и доколкото знам от организатора това ще стане традиционно всяка година за празника на града така че стават шест.
        Със себе си съм имал повече проблеми,
        отколкото с всеки друг човек. Нямам по голям враг от самия себе си!!!!!!
        Да изградим Параклис: www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=113508

        Коментар


        • До: Републикански Траял Шампионат - организация

          Първоначално публикуван от djcrazy78 Преглед на мнение
          През 2008 имаше още едно-Рудозем и доколкото знам от организатора това ще стане традиционно всяка година за празника на града така че стават шест.
          Организатора да драсне тук или на ЛС един ред кога точно ще бъде това сътезание в Рудозем като дата, че да го сложа в Календара. Важно е.
          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
          www.ADV-Bulgaria.com

          Коментар


          • До: Републикански Траял Шампионат - организация

            Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
            Организатора да драсне тук или на ЛС един ред кога точно ще бъде това сътезание в Рудозем като дата, че да го сложа в Календара. Важно е.
            Ще говоря с него и тогава ще напиша датата.
            Със себе си съм имал повече проблеми,
            отколкото с всеки друг човек. Нямам по голям враг от самия себе си!!!!!!
            Да изградим Параклис: www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=113508

            Коментар


            • До: Републикански Траял Шампионат - организация

              Първоначално публикуван от Victor Преглед на мнение
              Просто такива са ми наблюденията. На мен лично ми харесва, но от хората занимаващи се с организация на състезания и имащи опит в това, никой не прояви интерес.

              Така е защото в България все още се бърка определението траял състезание с нещо което беше правено преди повече от 6 години.Съгласи се че малко хора ще се напънат да организират или да подготвят добри джипки само за да усетят тръпката от до болка познатата друсни поляна. Дори публиката и феновете намаляха драстично на такъв род прояви.Както се видя в тази тема дори самите запалени участници нямат намерение да си монтират рол-кейдж в машините.Какъв реален ТРАЯЛ може да се практикува с джипката с която жена ти ходи на пазар.На състезанието в Гърция се обърнаха за цялото трасе поне 25 джипа някой и по повече от веднъж. Незнам само ако същото се случи на едно състезание в БГ каква би била реакцията след това.На мен лично Солун трофи ми хареса като формат и организация и бих отишал пак.Но такова състезание ако се направи в България ще го финишират не повече от 10 джипки.Също толкова ще се пуснат след първият ден когато играчите видят за какво става въпрос.

              Преди години състезанията се промениха към бързо каране и много хора си насочиха усилията в тази посока.Видя се че има как да се участва и на международни прояви близки към рали-рейд и това е. С който и да е от добрите карачи да съм говорил за Траял състезание всеки ми е отговарял че няма интерес.Дори самите спонсори не са сигурни че този вид състезание ще е задоволителен за тях.Нормално е..Траял никога не е имало по нашите земи. Хард Трофита да но тези дисциплини са коренно различни.Когато се направят истински машини и когато някой сериозно се заеме със задачата да организира реален Траял тогава ще се разбере дали има интерес.На този етап няма нито желаещи за каране нито за организиране.

              Много голям вой се надава от някой хора дето им се кара уж хард стил но когато ги питаш за нещо по така дават задна.Други нервничат за отделянето на различни класове като кубици на агрегатите дълга и къса бази.Джипки с лебедки и такива безЗелени и червени и тн.
              Ето сега за големите Хард играчи нали има Траял събор в Германия хем с всекакви класове даже и за цивилни джипки....и колко от тези хора "професионалисти" и мечтаещи любители ще си напъне трътката да се пусне на събора. Аз мога да предположа колко..Нормално е тук просто никой не е карал екстремен Траял защото не е имало насока към подобен род прояви.Когато каращите по кални дупки между тесни колчета надушат за какво става въпрос в чужбина никви ги няма.На тези дето им се кара са от другата страна при рали рейда.
              Щом казвате че 2010г ще има Траял Шампионат добре с радост ще се включим.Може и да помогнем с квото можем.Възможности имаме имаме и желание.Плюс това Траяла е в пъти по евтин и безопасен спорт.А и няма толкова да пътуваме. В нашата страна има добри естествени места за това.
              Последно редактирано от PETER BLIZNAKA; 03-02-09, 00:42.

              Коментар


              • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                Браво,Близнак.Това е истината!Просто няма кой да кара.

                Коментар


                • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                  Първоначално публикуван от PETER BLIZNAKA Преглед на мнение
                  Преди години състезанията се промениха към бързо каране и много хора си насочиха усилията в тази посока.Видя се че има как да се участва и на международни прояви близки към рали-рейд и това е. С който и да е от добрите карачи да съм говорил за Траял състезание всеки ми е отговарял че няма интерес.Дори самите спонсори не са сигурни че този вид състезание ще е задоволителен за тях.Нормално е..Траял никога не е имало по нашите земи. Хард Трофита да но тези дисциплини са коренно различни.Когато се направят истински машини и когато някой сериозно се заеме със задачата да организира реален Траял тогава ще се разбере дали има интерес.На този етап няма нито желаещи за каране нито за организиране.
                  По принцип съм съгласен с горното, но организирането на повече траялни Състезания би имало следните положителни ефекти:
                  1. Повече фенове
                  2. Повече желаещи да си подготвят джипките ,от което следва,че ще се развива бизнеса свързан с Оф Роуда от което би трябвало да следва желанието на хората с такъв бизнес да рекламират и спонсорират
                  3. Участието на траял е най лесния, евтин и безопасен начин да запалиш някой по състезанията , пък после вече да си преценя къде , как и какво ще кара
                  Последно редактирано от kinex; 03-02-09, 07:41. Причина: неправилен цитат

                  Коментар


                  • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                    Близнак, хайде най- сетне да поспрем с неподготвените компетентно-скиптични изказвания! Ако добре се поровим в последния ти пост , ще излезе на яве дали аз мразя повече райдовете или ти триалите, ама въпроса не е в това! Ще ти отговоря със същия отговор , с който ти ми отговори в една вече заключена тема/ Като нямаш интерес или си скиптик към този вид състезания, поне не се опитвай да убиеш желанието на дригите , защото каквото пишеш не е точно така.
                    Съгласен съм , че няма нищо общо между триал и раид -рали, но не съм съгласен кое е по опасно , по ефтино или по атрактивно Мисля че тук е момента да престанем с тъпите истории Щом в един европейски триал , на който участват над 150 автомобила от серийни до прототипи има успех, защо и в България да не е така А относно дали има желание за участие- съдя по личните съобщения,които получавам всеки ден, друг е въпроса че на хората не им се пише в форума ...........по други причини, които ми споделят Трябва майче доста да се позамислим за много неща И дано да не се отчете като спам което пиша , защото ми се стори , че най скоро трябва да отворим тема, като намример- " Хайде да се заяждаме....."

                    Коментар


                    • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                      На този етап няма подготвени джипове за траял (освен Вранглера на Киров), всички са или близки до стандартните, или преимуществено за рали, или за трофи. Без подготвени автомобили състезанието няма да толко интересно и зрелищно. По-сериозният проблем е, че до момента не съм видял или чул някой да подготвя такава машина. Нещата станаха малко като яйцето и кокошката, но ако имаше мераклии, досега отдавна да сме видяли някакъв резултат.

                      Коментар


                      • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                        Първоначално публикуван от spark & ivo Преглед на мнение
                        Близнак, хайде най- сетне да поспрем с неподготвените компетентно-скиптични изказвания! Ако добре се поровим в последния ти пост , ще излезе на яве дали аз мразя повече райдовете или ти триалите, ама въпроса не е в това! Ще ти отговоря със същия отговор , с който ти ми отговори в една вече заключена тема/ Като нямаш интерес или си скиптик към този вид състезания, поне не се опитвай да убиеш желанието на дригите , защото каквото пишеш не е точно така ...
                        Иво, не са скептичните изказвания на Пеко (или на който и да било друг) причина да няма траял шампионат. Тази тема беше отворена във форума преди близо 2 години и нямам впечатления някой да се е опитвал попречи. Напротив, беше предоставена трибуна и възможност да се съберат хора, които проявяват интерес към този тип състезания.
                        Само че нещо не се получи.
                        Защо, аз не се наемам да съдя, но все ми се струва, че една от основните причини е, че няма достатъчно голям брой хора, които са сериозно готови да участват в състезания. Ако не ме лъже паметта, някъде в тази тема ти беше изразил готовност да дойдеш и да съдействаш в организацията на състезание, но при условие, че има гарантирано известен брой участници. Та, колко човека от тези, дето са ти писали на лични, заявиха готовност за участие при този анонс?

                        За мен точно там е основният проблем - липса на някаква критична маса от хора с прежалени джипки и интерес към този тип състезания. Ако ги имаше, досега щеше да има хайде да не е шампионат, но поне 1-2 траялни прояви.
                        Все ми се струва, че като че ли на повечето хора им се ще да раздават газ. Ей го, дори и колегата, който тук е писал за положителните моменти от траялните състезания, преди не много време беше предложил в тяхното състезание да се включи навигация по роудбук ...
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                          Не съм съгласен, че няма желаещи организатори и участници. През май ще се проведе второто "Лазарово 4х4 екстрийм" по "чисто" траялни правила. Аз очаквам над 30 участници. Познавам няколко хора, които подготвят машини за траял( дали ще са готови до м. май не знам).
                          Да, засега участват само стандартни машини, но ще дойде времето и на тунингованите и тогава ще се появят и различните класове...

                          А Близнака лично го поканих на Белоградчик да дойде с Вранглера на състезанието в Лазарово, за да видим как стоят нещата с трудността на трасето, разликата между стандартна и тунингована машина и пр. За съжаление на него наградата от 600лв му се видя недостатъчна да участва в "друсни полянка" и не дойде....
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                            Първоначално публикуван от spark & ivo Преглед на мнение
                            Близнак, хайде най- сетне да поспрем с неподготвените компетентно-скиптични изказвания! Ако добре се поровим в последния ти пост , ще излезе на яве дали аз мразя повече райдовете или ти триалите, ама въпроса не е в това! Ще ти отговоря със същия отговор , с който ти ми отговори в една вече заключена тема/ Като нямаш интерес или си скиптик към този вид състезания, поне не се опитвай да убиеш желанието на дригите , защото каквото пишеш не е точно така.
                            Съгласен съм , че няма нищо общо между триал и раид -рали, но не съм съгласен кое е по опасно , по ефтино или по атрактивно Мисля че тук е момента да престанем с тъпите истории Щом в един европейски триал , на който участват над 150 автомобила от серийни до прототипи има успех, защо и в България да не е така А относно дали има желание за участие- съдя по личните съобщения,които получавам всеки ден, друг е въпроса че на хората не им се пише в форума ...........по други причини, които ми споделят Трябва майче доста да се позамислим за много неща И дано да не се отчете като спам което пиша , защото ми се стори , че най скоро трябва да отворим тема, като намример- " Хайде да се заяждаме....."
                            Иво време е да излезеш от дъното на басеина и да погледнеш горе кво се случва.Първо не се заяждам и никъде не съм писал за нещата който на теб ти се привиждат.Ако има някой който да е зайнтересован да се правят някакви Траялни прояви това съм аз. Може и да ми прегледаш многобройните постове за този тип прояви в този форум. Нали обичаш да се ровиш в мойте постове.Не знам какви компетентни мнения даваш от далечна Испания за положението на спорта в България. Даже вече си в час с разни банди групи и други много тайни неща Ела си и участвай в няколко траяла и тогава говори. Да не стане само като слезеш от Радецки и да си сам във въстанието.Дори на последната демонстративна проява в Дупница бяха само две подготвени джипки на Иван и на Виктор. Това са единствено добре подготвени такива жипки в БГ. Това обаче не е най тъжното най тъжното е че дори при хиляди хора публика само десет души проявиха интерес към тези джипове въобще.Е така да ги разгледат просто.Това може и да ти подскаже защо няма интерес към траяла въобще.И моля те не сравнявай Международни сборове на траялджиите с интереса у нас.Пак ти казвам обикалял съм между хората и съм си направил проучването за мен.Знам реално за кво иде реч.
                            Имаме възможност да подготвим още два добри професионални прототипа.Създадени само за хард траял не преправени камиончета. Но на този етап просто няма интерес.Къде ще ги караме и в какви състезания е друг въпрос.Недей и да говориш от мое име какво обичам и мразя.За това може да говорят само членове който се въртят в "наща банда" както ни наричаш ти.

                            Аз поне съм участвал на Рали и Траял и знам и при двата вида кое как е.Затова и пиша пробвай се ти при ралито може пък и повече да ти хареса Подготвял съм джипове и съм се състезавал и в двата типа кушии и знам много по добре от теб кое е по скъпо и по сложно като проява. За организиране пък няма нужда даже да пишем.За това кой тип каране обаче е по опасен знаят и малките дечица пред блока. Кое повече харесва на хората говори това колко екипажа ще участваме на РАЛИ БАХА САКСОНИЯ.Но това е извън темата няма да спамя като теб.Между другото точно същите екипи играха и в тежки трофита с траял елементи както в Румъния така и в Гърция.Тия твойте тайни кореспонденти май ги нямаше там и не само.Така че недей да се пениш точно против тези хора.Колко от твойте скрити агента ще те последва на събора обаче ще се види на старта.Ще се радвам за теб че поне ще влезеш в час.
                            Имаше някой идеии и за това мероприятие но твойто абсолютно безмислено заяждане погреба желанието на хората.Така както може и да се случи в тази тема ако поне малко не се усъзнаеш какво вършиш с твойте постове
                            Никога не съм писал за да разколебавам желаещи да карат траял.Но и никога няма дори и пръста си да мръдна за да се връщаме назад в развитието на спорта в БГ.Така мислят и много от хората който имат желание и ВЪЗМОЖНОСТИ да организират качествена такава проява. ПРОСТО МАНЕЖА ЩЕ Е ПРАЗЕН.На този етап няма смисъл да се прави реален Траял Шампионат.Като справка само може да проучиш как това се случи само преди няколко години в Русия.Но това не стана както тук се опитваме да го направим.Първо се появиха желаещите за каране със съответните за това машини.После трасетата станаха екстремни.Щото друсането на цивилни джипки по поляните няма да развие реалния Траял Шампионат. Това вече е изпробвано.Много повече към това се доближават момчетата дето си подобряват адекватно автомобилите в Хард разходки и тн.

                            Колкото в световен план и на мен не ми харесва че траяла се променя към различен вид каране.В щатите вече се набляга повече на скоростта с краулери отколкото на пълзенето. http://www.youtube.com/watch?v=VCqse...eature=related
                            На клипа този пич с каубойската шапка е мъж на Ребека Уебстър. Дъстин Уебстър в техния краулер сме се возили и пича беше много учуден как сме започнали да правим професионален рок-краулер без да имаме Национален Шампионат.Другия с баките е Пистол Пиит от Пистола Реисинг.Проучете го и ще разберете за кво става въпрос.Филма е много показателен и интересен трябва да го гледате.
                            Дори и организаторите на Рейнфорест Чалиндж се чудят дали да не направят по скоростни прояви.

                            Няма никъв смисъл да се пробваш да разцепваш с необмислени кавги едните срещу другите карачи или определени групи.Те са едни и същи хора който се кефят на оф-роуда като цяло.Няма смисъл и да спориш сам със себе си кое е по голям или велик стил в оф-роуда като цяло.То се вижда на световната сцена дори и от не заинтересуваните хора.В цял свят профи траял има само в щатите. С федерация шампионат спонсори и тн.Всичкото друго са аматьорски прояви. Нормално е в рали рейда да има повече интерес.В такива времена живеем динамични.Стремим се да се движим бързо един срещу друг и да се вълнуваме от това.И на мен ми е тъжно но това е самата истина.Като се прибереш в България не се хвърляй да правиш екстремен Траял.Иди и виж на едни напълно скучни на пръв поглед драг рейсове колко хора се кефят и събират.Виж и колко спонсори има и кой са.

                            Та това е от мен...а следващият твой пост ще покаже дали си разбрал нещо или още четеш вестник в окопа.
                            И ако с нещо те дразня по добре ми се обади и ще се разберем като хора.А не тук да спамим и правим циркове на хората.От това никой няма да спечели.За спорта като цяло да не говорим.Една килия хора сме няма нито място нито индивиди за водене на война.
                            Последно редактирано от PETER BLIZNAKA; 03-02-09, 12:46.

                            Коментар


                            • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                              Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                              Не съм съгласен, че няма желаещи организатори и участници. През май ще се проведе второто "Лазарово 4х4 екстрийм" по "чисто" траялни правила. Аз очаквам над 30 участници. Познавам няколко хора, които подготвят машини за траял( дали ще са готови до м. май не знам).
                              Да, засега участват само стандартни машини, но ще дойде времето и на тунингованите и тогава ще се появят и различните класове...
                              Според мен това е правилният път към развитието на траяла в България. Аз участвах в първото "Лазарово 4х4 екстрийм" със стандартен Самурай, но вече той е доста поорязан, а както всички знаем - "апетита идва с яденето". А относно темповете на развитие на състезанията и машините, от решаващо значение са финансовите възможности на организатори и състезатели (едва ли някой си мисли, че с един скок ще стигнел нивото на "MASTER TRIAL 4X4").
                              Лично аз съм оптимист и се надявам да съм прав.

                              Поздрави
                              Mit einer positiven Einstellung faellt jede Aufgabe im Leben leichter.

                              Коментар


                              • До: Републикански Траял Шампионат - организация

                                Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                                Не съм съгласен, че няма желаещи организатори и участници. През май ще се проведе второто "Лазарово 4х4 екстрийм" по "чисто" траялни правила. Аз очаквам над 30 участници. Познавам няколко хора, които подготвят машини за траял( дали ще са готови до м. май не знам).
                                Да, засега участват само стандартни машини, но ще дойде времето и на тунингованите и тогава ще се появят и различните класове...

                                А Близнака лично го поканих на Белоградчик да дойде с Вранглера на състезанието в Лазарово, за да видим как стоят нещата с трудността на трасето, разликата между стандартна и тунингована машина и пр. За съжаление на него наградата от 600лв му се видя недостатъчна да участва в "друсни полянка" и не дойде....

                                Нещо обаче когато те питах за правилата дори и ти нямаше идея кое и как ще бъде по добре.Даже не можа и да ми кажеш колко и кой екипажи ще участват. Много добре знаеш че още тогава ти обесних че нямаме интерес.Или само си пишеш тук за пред хората.Може и да провериш веднага след събора на кое състезание трябваше да участваме.Ние имаме и програма за годината спонсор пред който сме заявили къде и кога ще се играе и тн. Живот и здраве като го направите наистина както трябва ще имаме интерес.Лично ще организирам поне пет екипажа.Ще се радвам това да се случи по скоро.Ако ти от скоро си в тея прояви само ще ти кажа че много пъти сме били разочаровани от не добре организирани състезания и вече си ги избираме.

                                Колкото до наградата която сте предвидили и аз съм я изпуснал само ще споделя че от този спорт не съм свикнал да взимам а само да давам.Това лесно може да провериш от проявите при отминалият Шампионат.Лично съм се постарал да се спонсорират повечето от проявите.Колкото до това какъв тип и било състезанието пожелавам ти да имаш възможност лично да видиш РЕАЛЕН ТРАЯЛ
                                Тогава ще разбереш сам какво сте направили в първите издания на Лазарово.Ето сега имаш тази възможност в Германия.Иди участвай или гледай поне.После се върни и направи обстоен репортаж.Запознай широката общественост за този вид прояви.Направи си адекватна джипка и ти тръгни да я показваш как и защо.Има много хора които могат да набият стотина колчета през три бабуни и да го обяват това за екстремно състезание.Но да го развият и направят интересно и важно в програмата на състезателите са малцина.

                                Другото е че много бързо се надяваш някакво състезание изникнало като гъба в средата на сезона да стане популярно и посетено от добри отбори.Когато го разработите и направите нещо добро тогава чакай интерес и атрактивни участници.
                                Тоя сме го яли.....дори и да бяхме дошли пак щеше да има сърдити и недоволни индивиди.Най малкото щеше да се говори че машините са неравностойни.Но каквото и да говорим начина по които ми представи нещата не ме заинтригува за участие в това състезание.
                                Пожелавам ти успех при бъдещите планове за развитието на този як спорт.Не забравяй обаче да отидеш и видиш как го правят хората.Много е важно.
                                Последно редактирано от PETER BLIZNAKA; 03-02-09, 12:52.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X