Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект MZ ES 250 Doppelport

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Проект MZ ES 250

    В началото на темата бях писал, че желанието ми е да възстановя мотоциклета в оригиналния му вид, но и като достатъчно надеждно превозно средство. Т.е. аз смятам да карам мотора.
    Това разбира се доведе до много внимателно отношение към ходовата част и окачването. За мое щастие и в този случай получих подкрепа от човек от форума, който как да каже е хм... може би най-добрият специалист по тестове, настройка и ремонт на окачването на съвременни спортни ендуро и мотокрос мотоциклети. Та вместо да ме изгони с ръждивите ми железа, той ги взе и каза, че ще се пробва да ги направи годни за експлоатация отново ... По някое време ми звънна с новината, че е открил в амортисьорите "нещо" като семеринг с надпис Kautasit. Бръкнал е в мрежата и установил, че тази фирма произвежда семеринги от 1885г. Пратил им мейл в духа на "Имам нужда от семеринг с тези р-ри, ваш арт. номер от 1956та ...." и след второто писмо получил отговор " Да имаме го този арт. номер" !!! Та така след сложна "бизнес" схема на плащане, доставка в Германия и тр-рт до БГ, в която бяха заети четири човека ... въпросните семеринги (които не са точно семеринги, но така им викам) "Kautasit" пристигнаха при мен за да бъдат отново вложени в амортисьорите.









    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #47
      От: Проект MZ ES 250 Doppelport

      Бях решил да отворя двигателя, след като се справя с ходовата част и всички бояджийски работи по мотора, но поръчката за семеринги и факта, че в двигателя също има такива, вероятно Kautasit ме накараха да го направя по-рано. Това разваляше плана ми и ме караше да отворя още един фронт, което със сигурност пречи както на концентрацията ми, така и на удоволствието от съсредоточаване, мислене и четене в случая за този двигател, но ...Отворихме го. С помощта на Събин и Васко. За мен нямаше кой знае какви изненади по количеството ръжди и общото му състояние, но имаше и такива, които не очаквах. Разглобяването беше доста трудно. Буталото изобщо не желаеше да помръдне...










      Ето го почти напълно разглобен.

      ______2
      Е = MZ

      Коментар


      • #48
        От: Проект MZ ES 250 Doppelport

        Разбира се, следва почистване. За целта използвах малка вана с ултразвук (Благодаря на Боби), класическата водоструйка и разбира се много търкане с малки четки













        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #49
          От: Проект MZ ES 250 Doppelport

          Лагерите се оказаха Made in Bulgaria - ВМЗ вероятно поставени от някой от собствениците на мотора, в което няма нищо лошо и ме завърна назад във времето, когато тук се правеха първокачествени неща ... Избиването им е сравнително лесно. След нагряване (аз използвах фурната на 300'С ) за около 30 мин. падат с едно почукване, но кухнята смърди седмица след това









          И едва тук установих проблема ... Имаше счупване в корпуса. Причинено от един от валовете на скоростите. Не зная какъв зор е водял този мотор, но дупката си беше факт и трябваше да се запуши.





          Подготовката за заварка на цветни метали включва перфектно почистване и обезмасляване на детайла. В противен случай проблемите при заваряването са много. Аз използвах ацетон. Въпреки, че си мислех двигателя за чист, изпадаха още ужасяващо много боклуци.



          За заварки аз разчитам на Юли (да е жив и здрав) известен тук с "Предпазители за ръце Трипач". Феноменален заварчик. Ето и резултата.





          А през това време в детското легенче кротко киснеха буталото, биелата и коляновия вал

          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #50
            От: Проект MZ ES 250 Doppelport

            Смятам, че лесната замяна с нови неща е като цяло неприемлива при реставрацията, но по отношение на лагерите, някои болтове и гайки, както и на гумените втулки, тампони и уплътнения е неизбежен компромис.
            Ето така изглеждат новите ми болтове. В миналото са използвали такива с глава за права отвертка, но това решение е очевидно неподходящо при тези дължини и натоварвания и съвсем основателно света е преминал на по-различни.









            Заедно с тези болтове закупих и нови 13 лагера. В този двигател те са 7 плюс 1 за съединителя = 8. Това означава,че вече се бях заел и с каплите, главините и т.н. Ето го задното колело.













            И предната главина ...






            По тези последните искам да отбележа няколко съществени разлики от следващите модели на МЗ.
            Капака на предната главина е различен освен с лостчето си (което е дъговидно извито, желязно, неподцинковано и трябва да е боядисано в цвета на мотора), и с възможността за регулиране на жилото и съответно усилието за сработване на предната спирачка. Това за лостчето, важи и за задната главина. При следващите модели това не е така. Лостчето е право, подцинковано и т.н. Този и други детайли са в групата на незабележимите неща, но пък дава представа за това какви усилия може да са необходими за намирането, възстановяването или направата на едни съсипани шлици да речем
            А да. Отстраняването на "селския хром" - сребърен феролит (или бронз за кюнци) от всички алуминиеви и хромирани части за щастие беше сравнително лесно и бързо ...
            ______2
            Е = MZ

            Коментар


            • #51
              От: Проект MZ ES 250 Doppelport

              Мислех си, че по рамата всичко вече е ОК и мога леко по леко да събирам мотора, докато го доокомплектовам напълно. За да не го гледам така разхвърлян навсякъде, а после пак да го разглобя и пратя за боядисване. И нов проблем. Лагера на кормилната ос беше с големи и дълбоки язви.





              Нека ви разкажа повече за този лагер Всъщност - два лагера.

              Обикновено моторите преди, пък и днес използват в предницата си два телескопа, които влизат в т.нар. тройник, който пък с планки към кормилото управлява предното колело. В този мотоциклет решението мисля се нарича "тласкаща предница". Реално предния калник е част от предното окачване. Този калник е изработен от 2.5 мм ламарина (тежи сигурно 15 кила) и към него е заварена кормилната ос. Последната влиза в рамата, като в оста на калника е набита едната черупка на долния лагер, я в рамата - другата. Така и в горната част. Черупките, които са в рамата обаче не са просто черупки, а са такива удължени с втулка 30мм, в която се води кормилната ос. Това обаче е един детайл. Съответно такъв лагер днес - няма. Тези лагери в трите донора ES175 и ES 175-1 се оказаха съвсем различни. И като вътрешен диаметър (външен за кормилната ос), и като външен. Подобен лагер е използван в предходния модел на МЗ, двутактовия боксер IFA BK 350, но с различни р-ри.
              След помощ от мои приятели машиностроители и контактите им със специалисти по лагерите стигнахме до там... Май трябва да се прави лагер. Аз обаче идея си нямам как се прави лагер всъщност. Като всяко нещо, с което безкрайно сме свикнали и струва между 2 и 20 лева обикновено не се замисляме какво всъщност стои зад това "обикновено нещо". Имах щастието да поговоря (около час ) с действително компетентен човек, който има сериозно участие в направата на всички изделия, които носеха простичките букви ВМЗ. Та съвета беше: Провери дали това е лагер. Провери дали е повърхностно закален(циментация) или е обемно закален. После ще мислим ... От там, при леярите (защото имат с какво да измерят твърдост), от там при термистите защото техният уред можел да измери твърдост по Рокуел, което ми трябва и ето ме на ...





              Твърдостта се оказа 54. Лагер е!
              Изпилихме малка част от неработещата повърхност и пак измерихме. Закаляването е обемно. Чудесно. Става възможно да се шлайфа до почистване на язвите и преминаване на следващ р-р съчми. И тук главния проблем. А кой ще шлайфа лагер? Всъщност оказа се, че шлайфането на лагер е възможно само с камъни профилирани преи това за съответния р-р и т.н. на специална машина и ... до тук.
              Не съм решшил проблема с тези лагери. Ако си кача старите, кормилото ще "щрака". Ако не ги кача, трябва да мисля промени ... Не зная. До сега намерих търговец на същия лагер, но в р-ра за IFA. Значи някой някъде го прави и е възможно да има и моя р-р, но не съм го открил...Иначе изглежда точно, като този на BK 350 и на немски името му е "Lenkkopflagersatz"



              А това окачване се оказа популярно през 50те години на миналия век и е използвано с голям успех в спортните мотоциклети на Moto Guzzi и някои твърде екзотични марки. По късно ще кача снимки
              Последно редактирано от Димо; 21-04-12, 21:27.
              ______2
              Е = MZ

              Коментар


              • #52
                От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                Забавен проект се е заформил, радвам се, че успяваш да се пребориш, успешно с предизвикателствата, които той ти отправя...
                Знаеш ли, това с лагерите, не трябва да спира пробният монтаж, просто си направи копие на оригиналните на струг и сложи нови лагерни тела, колкото и грубо да ги направи стругът, ще изкарат повече, отколкото предполагаш, пък се забавлявай с реставрацията на оригиналните...
                VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
                SXS-Restorations 0886513079
                Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

                Коментар


                • #53
                  От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                  Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                  на немски името му е "Lenkkopflagersatz"
                  А на Руски името му е "Подшипник радиально-упорный шариковый 746905"
                  Сериозно! Не се бъзикам. Този 746905 се използва при Ковровец 175 и Минск 125. А както е известно Ковровец, Jawa и MZ са копия на DKV. Така че нищо чудно и да са еднакви.

                  Възхищавам се на ентусиазма и желанието ти и на вниманието което отделяш и към най-дребните детайли.

                  Опа, щях да забравя. Провери размерите на твоя лагер и виж дали тук няма да намериш нещо.
                  http://www.podshipnik-shop.ru/catego...nnymi-kolcami/
                  Успех.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                    Димо, както ти казах и по телефона, според мен по-лесния и добър вариант е да сложиш нови черупки върху старите. Шлайфаш и новите и старите така, че да не се промени общата им дебелина, набиваш новата върху старата и монтираш. Това за лагера-втулка, за другия направо сменяш. Ако кажеш външния и вътрешния размер на лагерите, веднага ще намерим подходящ заместител.
                    За моят проект смятам да използвам оригиналните болтове, от три двигателя съм избрал най-добрите. Ако все пак не намеря някой достатъчно добър, с ножовка или 1мм диск за ъглошлайфа на най-ниските обороти правя малко по-дълбок канала и става като нов. За външни болтове може да се направи дорник по вътрешния конус на главата, с малко чукче се възстановява оригиналната форма където е възможно, оправя се канала и става като нов. Внимавай с имбусните болтове, да не пренатегнеш някой и да счупиш някой детайл. При сглобяването е напълно достатъчно да се стегнат с ПРАВИЛНАТА отверка с Т-дръжка, разхлабен болт не съм виждал. Болтовете не случайно са без шайби
                    При разглобяването, разбира се се използва ударна. В много инструкции за ремонт съм срещал и при сглобяване да се използва ударната, но аз работя с Т. Всичко това, за да не се отдалечаваме от оригинала
                    Моля те, казвай в подробности как се справяш с възникналите проблеми, "беше лесно" не е достатъчно
                    Аз имам проблем с махането на сребърен феролит от ауспуха, като трябва да запазя хрома отдолу. Вече изхабих два флакона смивка на Абро, която по принцип е много силна и агресивна, но не и срещу феролита.
                    Продължавай в същия дух, аз също работя по моя проект и като го завърша ще пусна тема. Проблема е, че ми е много досадно да спирам да работя, да си мия ръцете, за да снимам, а нямам свободен фотограф да ми се мотае около мен и да снима като има нужда.
                    Последно редактирано от Ivan_J; 22-04-12, 08:11.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                      И на по-съвременните МЗ-ти винтовете бяха такива (за права отверка) но под главата на винтовете закрепващи капаците на двигателя имаше шайбички от някакъв много мек метал (по-мек от този на капаците). Шайбичките бяха с диаметъра на отвора, в който се крие главата на винта и служат за уплътняване, без тях капе масло!
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #56
                        От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                        Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                        Аз имам проблем с махането на сребърен феролит от ауспуха, като трябва да запазя хрома отдолу. Вече изхабих два флакона смивка на Абро, която по принцип е много силна и агресивна, но не и срещу феролита.
                        Пробвай с Ремовал на оргахим. Досега съм свалял много видове бои, само с оловния миниум се справя малко по-бавно, но пак действа.Мисля, че и сребърен феролит съм свалял(измежду пластовете бои имаше нещо сиво...)

                        Продължавайте с реставрациите и споделяйте с нас. Така можем да си помагаме един на друг, а малко или много и ние преживяваме проблемите с вас

                        Коментар


                        • #57
                          От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                          Първоначално публикуван от Bugman Преглед на мнение
                          Забавен проект се е заформил, радвам се, че успяваш да се пребориш, успешно с предизвикателствата, които той ти отправя...
                          Знаеш ли, това с лагерите, не трябва да спира пробният монтаж, просто си направи копие на оригиналните на струг и сложи нови лагерни тела, колкото и грубо да ги направи стругът, ще изкарат повече, отколкото предполагаш, пък се забавлявай с реставрацията на оригиналните...
                          Съгласен съм. Не трябва да се спира. Думата "предизвикателства" е далеч по-добра от "проблеми"
                          Мога да ги дам за изработка на струг, даже и да ги закаля после ...Вероятно и ще издържат доста. За сега мисля по възможностите за шлайфането им.

                          Първоначално публикуван от salmanski Преглед на мнение
                          А на Руски името му е "Подшипник радиально-упорный шариковый 746905"
                          Сериозно! Не се бъзикам. Този 746905 се използва при Ковровец 175 и Минск 125. А както е известно Ковровец, Jawa и MZ са копия на DKV. Така че нищо чудно и да са еднакви.

                          Възхищавам се на ентусиазма и желанието ти и на вниманието което отделяш и към най-дребните детайли.

                          Опа, щях да забравя. Провери размерите на твоя лагер и виж дали тук няма да намериш нещо.
                          http://www.podshipnik-shop.ru/catego...nnymi-kolcami/
                          Успех.
                          "Подшипник радиально-упорный шариковый" си е истински подарък., като ключова дума за търсене в рускоезични сайтове. Благодаря. Наистина е възможно да го открия в този магазин.
                          Само с едно не мога да се съглася в поста
                          "Ковровец, Jawa и MZ са копия на DKV"

                          Ковровец и Ява може ... но MZ не е копие на DKW, а естествено продължение


                          DKW има дълга история наситена с превратности, която започва през 1906г. с една фабрика за платове в Zschopau и един датчанин - Йорген Расмусен. В 1917та е изобретен Dampfkraftwagen - автомобил с парен двигател, откъдето идва и търговската марка DKW през 1923та. Мотоциклетите се появяват в началото на 20те години на ХХ век. Първо като мото-вело. Успеха с мотоциклетите е толкова голям и бърз, че през 1929та DKW e най-големият производител в света. В 1932 създават Автомобилния Съюз - Auto Union , заедно с Audi, Horch и Wanderer. В емблемата на мотоциклетите от този период сe и появяват четирите кръгчета с надпис в тях Auto Union над буквите DKW. През 1948ма името е променено на IFA по понятни за всички причини и продължават производството на култовият предвоенен RT 125, за да се появи първият двутактов боксер с кардан IFA BK 350 през 1952ра. През 1956та фабриките са обединени във VEB Motorradwerk Zschopau или за по-кратко - MZ. В най-новата ни история марката търпи още едно развитие на MuZ, след като е придобита от малоазийска компания. Днес отново се казва MZ (Motorenwerke Zschopau Gmbh).
                          В не една книга е отбелязано, че "Във всеки мотоциклет от онова време има по нещо от DKW ..." Такова е било времето, това е била водещата компания в света. А състезателната история на фирмата, и преди и след войната е дори още по-богата...
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #58
                            От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                            Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                            Димо, както ти казах и по телефона, според мен по-лесния и добър вариант е да сложиш нови черупки върху старите.
                            Иване, това не го разбрах? Да шлайфам стария лагер (частта с втулката) до премахване на канала за топчетата, а после да изтъня и евентуален нов за да се получи обща дебелина, като на стария ??? Мисля, че това няма как да стане. В момента лагера не ми е в джоба, но дебелината му е около 5-7 мм. Освен това двете "шлайфани" повърхности отново ще се трият ...
                            Ако не успея да намеря точния размер Подшипник, защото засега с Лненккопфлагерзац-а не успявам Вероятно ще сложа обикновен радиално-аксиален на този р-р и ще изработя втулка, която всъщност е ограничител! Ограничава потъването на тази черупка в рамата.

                            За болтовете е ясно. Ако мога да спася видими болтове - ок, но тези със смазаните глави и резби си заминават. Имбусни отвън няма да видиш
                            Аз се водя от следното... Правя мотора за каране! За много каране ... Не бих се занимавал с дорник да поправям глава на болт, който още 300 пъти аз ще развивам и навивам по време на експлоатацията ...Вярвам и че ще хвърля още няколко комплекта "чисто нови лагери". ОК - няма да е 100% оригинален, ще е 98

                            За сребърния феролит ...
                            Ми той пада сам Мажа го и с Терминатор, но аз действам с четка. Телена четка. Според мен ти също трябва да търкаш смело и няма какво да пазиш, защото ако отдолу имаше "безупречен хром" никой нямаше да го намаже с "хром за кюнци". В т.см. отдолу ще излезе повредено покритие, което ти пак трябва да отстраниш, шлайфаш и хромираш. Да, знам - ауспуха е голям и ще е скъпо
                            Последно редактирано от Димо; 23-04-12, 23:55. Причина: ауспух
                            ______2
                            Е = MZ

                            Коментар


                            • #59
                              От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                              http://www.sibinfo.org/bearinginfo/i...=moto&l2=moto1 В каталога на Минск фигурира този лагер така че не е проблем да се намери тук .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • #60
                                От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                                Ще следя темата с интерес!! Интересно решение са използвали дедерейците относно лагерите за кормилната колонка...бих казал...икономично На Аво Турист, правено по същото време, долната..и обратно съответно, черупка на "сачмения лагер с контактен ъгъл" влиза във втулка, която се запресова в рамата, и която на вид е като тези, които си дал, от БК. На Гномето ми е по същия начин, втулки, които се запресоват в рамата и лагерите се "запресоват" в тях. Бих мислил в тази насока, независимо че не е оригиналното решение.Втулките лесно се правят. Не е необходимо да се използват оригиналните лагери-втулки за тази цел. Проблем сигурно ще има с височината на лагерите, която би се получила вследствие подобни втулки, но може и да няма, зависи от съвременните лагери, които биха могли да се намерят. Каква е разликата между лагерите на БК350 и тези на Допелпорта?Инак такива лагери, не нови да речем, а оригинални в работно състояние неминуемо ще намериш, трябва да мине време просто... Всъщност, Димо, ако можеш да дадеш размери на кормилната тръба и лагерите, може да "умуваме" и да изродим нещо. Поздравления за това, че това интересно МЗ не го чака съдбата на "музеен експонат", а ще се използва по предназначение донейде...това си е своего рода възкресение за машината
                                Ако мога да помогна с нещо в този проект, бих го направил с удоволствие.
                                Харесва ми педантичния, в добрия смисъл на думата, подход.
                                Gnome Rhone AX2 800 1938
                                Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                                Husqvarna Te 510 1989
                                Argvmentvm ad novitatem

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X