Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
    Първите години студенство 'хванах' стипендия, която бе малко над минимална заплата (за да ми удържат данъци разбира се ) - доколкото се сещам бе около 115лв... От тях - 40лв наем, останалото - 'беден студентски живот'...
    Татко ми даваше 200лв месечно (което си беше масовата заплата), във втори курс сключих договор с общината (после да работя там) и ми даваха по 120лв, редовно ходех и на "пиацата", където надника беше 30-40лв. Режийните ми бяха към 150лв, купоните в стола въпросните 50ст.
    Маамустара - верно все не стигаха парите, това е органично свойство на студенцията (то не че сега ми стигат де).
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Наборе, по света надали има и 100 човека които да кажат, че парите им стигат. Така,ч е не се коси.

      По отношение на бригадите-винаги са ми плащали по нещо, Не някакви яки суми, но не и някакви мизерни левчета. Общо взето-колкото вземаха и бабите с които обикновено ни слагаха да работим.
      Много бач, че и нелека работа, ама не си спомням да съм се оплаквал.
      То и сега не се оплаквам, ама започна да ми тежио и да болят разни места по тялото.

      Съгласен съм да работя за толкова пари, същата работа, ама да се върна пак на 17...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Наборе, по света надали има и 100 човека които да кажат, че парите им стигат. Така,ч е не се коси.

        По отношение на бригадите-винаги са ми плащали по нещо, Не някакви яки суми, но не и някакви мизерни левчета. Общо взето-колкото вземаха и бабите с които обикновено ни слагаха да работим.
        Много бач, че и нелека работа, ама не си спомням да съм се оплаквал.
        То и сега не се оплаквам, ама започна да ми тежио и да болят разни места по тялото.

        Съгласен съм да работя за толкова пари, същата работа, ама да се върна пак на 17...
        Това ми беше първия кръжок на който се записах млад механизатор в селското стопанство или преведено на сегашния език млад тракторист . До ден днешен в главата ми е реда на скоростите на ЮМЗто нагоре от ляво на дясно трета ; четвърта и задна надолу са пета ; втора и първа . Сега на болгара трябва да се напрегна да си припомня коя къде беше а съм го карал за последно преди нова година . Що картофи съм извадил и прекарал с ЮМЗто
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Това ми беше първия кръжок на който се записах млад механизатор в селското стопанство или преведено на сегашния език млад тракторист . До ден днешен в главата ми е реда на скоростите на ЮМЗто нагоре от ляво на дясно трета ; четвърта и задна надолу са пета ; втора и първа . Сега на болгара трябва да се напрегна да си припомня коя къде беше а съм го карал за последно преди нова година . Що картофи съм извадил и прекарал с ЮМЗто
          Това е нещо ново , ама у кой клас тва ? Щото , нали - от 8-ми клас си работИл у сервиз "Дружба" като бригадир . Че и вечерно и задочно ... Та кога ти останА време за ваденье на картофи с ЮМЗ-то ?!
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Той Станьо ако го четеш , има 80 години трудов стаж Пък според мен не му се връзват с ЕГН-то , ама де да знам.
            Фиат Купе
            Опел Фронтера В
            Мицубиши Паджеро Пинин

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Що картофи съм извадил и прекарал с ЮМЗто
              Как се вадят картофи с трактор? Имам предвид, с тогава наличната механизация, сега може и да има нещо.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Със сигурност има как ЮМЗ да вади картофи, друг е въпроса че ако не те мързи с една мотика след него ще извадиш поне още толкова. Въпреки скромните ми 33 години и аз като ученик в 5 или 6ти клас бачках за около седмица на картофите. Не помня дали е било на ткзс или частни но нивите бяха пред къщата на дядо.. даваха и не лоши за възраста ми пари ако трябва да съм честен.
                0-

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Как се вадят картофи с трактор? Имам предвид, с тогава наличната механизация, сега може и да има нещо.
                  С тоя туч:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kartofovadachka.jpg
Прегледи:1
Размер:19.0 КБ
ID:5813821

                  Кое извади, кое остане...ама пък на кого му пукаше?
                  And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от badboy86 Преглед на мнение
                    ... Въпреки скромните ми 33 години и аз като ученик в 5 или 6ти клас бачках за около седмица на картофите. Не помня дали е било на ткзс или частни но нивите бяха пред къщата на дядо.. даваха и не лоши за възраста ми пари ако трябва да съм честен....
                    Това требе да е било към края на`90-те , тогава беше друго .
                    Тука мохабета ( със сЕ ластиците) върви за годините допреди `89-та .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Това ми беше първия кръжок на който се записах млад механизатор в селското стопанство или преведено на сегашния език млад тракторист . До ден днешен в главата ми е реда на скоростите на ЮМЗто нагоре от ляво на дясно трета ; четвърта и задна надолу са пета ; втора и първа . Сега на болгара трябва да се напрегна да си припомня коя къде беше а съм го карал за последно преди нова година . Що картофи съм извадил и прекарал с ЮМЗто
                      Нали на 16 години си започнал работа в автосервиз. Кога успя и компири да вадиш?

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        До 89 имаше някаква повеля за помощ от всички на земеделието, без заплащане, някакви дни. Кой е правил разпределение и графици не знам, но всякакви бачкатори и чиновници събирахме картофи и моркови (след гореспоменатия туч), брали сме ягоди, грах, зелен фасул и зеле. Всичко беше около Негован, Чепинци, Враждебна, Д Богров. Познавам лично човек, имал сериозни проблеми, че е отказал да изпрати работници на такава работа. Притежател на ,,Червено знаме на труда" и Златен орден на труда, началник на ремонтен цех в голямо предприятие, партиен член.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Ние всичкото го слагаме в един кюп, ама май са били по разни регламенти. Детският труд тогава формално беше забранен, съответно и основание за заплащане не може да се дефинира докъм 14, или 16-годишна възраст. В гимназията и като студент се водеха някакви пари, ама нещата се развиваха по добре познатата формула с липсващи чаршафи, канчета и бурканчета, та накрая бивахме доволни, като нямаме да даваме (и винаги съм се чудел как така прецизно, липсите неотменно са абсолютно равни на дължимото).
                          85 г. ( 13 годишен ) и 86 г. лятото сглобявахме полилей срещу заплащане , чукане на касетки пак срещу заплащане , отделно на бригадирски начала в учебно време грозде , шефство с фурната , за хляб ( най-готиното ) , бране на грозде , череши , ябълки - всичко това до 8 -ми клас .В техникума есенна бригада във ,,Витамина"" на квартири , после лятна на домати , после есенна в консервения комбинат и останалите минаха в копане на противоатомното подземие/зала на новия корпус ( сега стрелбище и незнам какво още ) . С майка ми съм ходил на трудодни от завода им , че наесен ходиха да берат ябълки , че май и в събота беше , но то се работеше и в събота тогава .

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            И аз закачих от бригадите. Помня последната, като студент, в бирената фабрика "Леденика" в Мездра. Постоянните работници, въпреки че бяха все видни пияндета и по време на смяна изпиваха по 2-4 литра, бутилираха с 5% над теоритичния капацитет на поточната линия (не знам как успяваха). Плащаха им всичко произведено по Указ 56, плюс твърда заплата и те се скъсваха от бачкане. Ние, бъдещите инженери, правехме 1/4 на тяхното, макар че не кръшкахме и не пиехме (поне първата седмица). Още не мога да разбера каква беше идеята да ни губят цял месец, вместо да наемат мотивирани хора, които срещу малко пари да дават много повече продукция.
                            А за чиновниците, далаверата беше не бригада в селското стопанство, а в строителството. Парите бяха с 30-50% повече от заплатата на младши научен сътрудник. Плюс работа на чист въздух, физическа активност и имаше какво да "скомуниздиш"... Да не говорим за манджата, осигурявана по строежите, която беше много по-добра от ведомствения стол.

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Благодарение на тия бригади научихме как се държи лопата; що е то трактор; как се става рано към 3:00 да береш тютюн, като до 2:30 си бил на купон; как се кара мотокар, съученичките/ колежките ни бяха под ръка ; китари, песни.......все хубави неща. 'Бригадирско движение' му се викаше май.
                              Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                                Като ученик от около 9-10клас ми плащаха за някакви програмки, които ги показваха на някакви събрания на ДКМС...
                                Инцидентно - за конкретна работа, но пък реално лятото събирах към 200лв, които ми стигаха за джобни през годината... Никой нищо не ни е удържал за чаршафи и т.н. Но как точно се отчитаха - нямам спомен... Само се сещам, че идваше отговорника и ми дава парите срещу подпис в някаква тетрадка...
                                За 'овчарската' бригада - наистина ни платиха луди пари за тези два месеца студентска бригада...
                                Иначе предходните бригади ги бяха обвързали с 'добива' (обикновено беряхме ябълки), пък то с толкова студентки около теб - какви ябълки да береш Та там нямаше много плащане, но то и харчене нямаше много, защото нощувки, храна, транспорт - всичко си бе покрито... Че и периодично имаше дискотеки на открито
                                Първите години студенство 'хванах' стипендия, която бе малко над минимална заплата (за да ми удържат данъци разбира се ) - доколкото се сещам бе около 115лв... От тях - 40лв наем, останалото - 'беден студентски живот'...
                                Купона за стола май бе 0.50, след което стана 1лв... Но в доста от дните храната бе ОК и достатъчно (да, някои дни не им се отдаваше готвенето, но пък за същата цена можеше да обиколиш столовете на другите университети - току се чуе 'във ВИНСа днес има пържоли', та гледаме да сме по-рано там )...
                                Жоро, а помниш ли, какво се говореше в столовата на МЕИ-то тогава? "Ще завършиш този университет едва когато пъпчивата леличка, която събираше купоните, започне да ти харесва"
                                JEEP Grand Cherokee WK2; 184kW (250 PS), 2017 г.
                                Тел: +359 887 847261

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X