Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
    Виж за Нова година се надпреварват да пускат какви ли не китайски гърмялки. За 10-15 мин. е като на война.
    За нова година като тенденцията е последните години да е така и по Коледа, че и по Великден (яките ристиени), и по рождени и именни дни. Просто във всеки (пиян) празнуващ се пробужда пиромана.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
      ...
      Иначе я разкажи за покривните плоскости, че е интересно.
      То вече няма такива...
      Търси в нета "Етернит", или азбестоцимент.

      За това, как пука в огъня, може и да не пише в нета, де.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        То вече няма такива...
        Търси в нета "Етернит", или азбестоцимент.

        За това, как пука в огъня, може и да не пише в нета, де.
        Е мен това ме интересува, за пукането, иначе ги зная, мога и да ги снимам - на комшията покрива му е с такива и сигурно е бил най-модерния покрив за времето си.
        Всеки трети е шести

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
          Е мен това ме интересува, за пукането, иначе ги зная, мога и да ги снимам - на комшията покрива му е с такива и сигурно е бил най-модерния покрив за времето си.
          Мииии, като се нагреят, пукаха със силата на един УЗРГМ, да речем. Но и хвърчат парчета, та трябва да се спазва дистанция поне 10 м. пък и да е далеч от прозорци, коли... Могат да разхвърлят огъня и да подпалиш нещо... Ако решиш да го правиш, сериозните предохранителни мерки са задължителни.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            А мен ме интересува кога и къде не е имало буркани и прътове със суджуци, качета със сланина, бурета с вино и ракия? Капачки нямаше, захар есен също, както и малко след това.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              А мен ме интересува кога и къде не е имало буркани и прътове със суджуци, качета със сланина, бурета с вино и ракия? Капачки нямаше, захар есен също, както и малко след това.
              Капачки нямаше, но се ползваха и старите,та винаги стигаха. Но това е друга тема.

              Ся да разкажа за една беля дето правехме ние като деца - редяхме камъните от влаковата линия по релсите, след един лек завой, заради видимостта таковата... Като минеше влака и ставаше страшно,като се разхвърчат ония ми ти камъни, като почнат да се пръскат на парчета... Колко страх съм брал, скрит зад импровизираните ни прикрития, да не дерайлира влака и да се не обърне в дерето заради нас... По едно време някои от децата започнаха и да хвърлят камъни по прозорците на преминаващите влакове, ама аз бях изключително против това.
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Не само пука/някои парчета направо гърмяха мисля,че като се намокреха предварително правеха така/ в огъня,но и хвърчат парчета на доста голямо разстояние.

                Писали сме с колегата по-горе едновременно.

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                  А мен ме интересува кога и къде не е имало буркани и прътове със суджуци, качета със сланина, бурета с вино и ракия? Капачки нямаше, захар есен също, както и малко след това.
                  Не се сещам някъде да е нямало, а постоянно съм обикалял с наще по цяла България. Да, Рокфор трудно се намираше, ама поне семпъл асортимент от продукти имаше бол.
                  На пловдивското ми село се ходеше почти от всеки петък до неделя, а на 02.05 и около Нова година ставаше лудница, като през май се печаха по десетина ярета наведнъж в кирпичената фурна която беше направил дядо ми, а около Коледа бяха масовите свински погребения с всичко последващо от това.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                    За нова година като тенденцията е последните години да е така и по Коледа, че и по Великден (яките ристиени), и по рождени и именни дни. Просто във всеки (пиян) празнуващ се пробужда пиромана.
                    Пукането си е атавизъм вкопан в костния мозък. Всяка възможност в повече, гарантирано води до повече пукане (поводите са подробност). Днес възможностите са практически неограничени, та не само по тези поводи, ами и едва ли не всеки рожден ден е съпътстван със заря като за девети септември.

                    ПП
                    А пукането по великден, е точно толкова ристиенско, колкото и таковата по заговяване (и мотивите ни, все са си толко ристиенски).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Мльъдйежи, вий ма ушашавѝхте, бря? В тази тема за пръв път научавам за "Поклади" или там многобройните му други имена. Най-отговорно заявявам, че в кв. "Изток", където не само аз, но и дядо Владо е израстнал, както и напр. в кв."Лозенец" откъдето беше баща ми и живееха разни мои братовчеди и приятели, такива "мероприятия", особено пък с огньове и гърмежи нямаше.
                      А-а-а-а-а, кучетата къде ги тричахте? У Перловската или у Владайската река?
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                        ....
                        По едно време някои от децата започнаха и да хвърлят камъни по прозорците на преминаващите влакове, ам.....
                        Да, това поне за Сф не е характерно. На улицата израстваха, бяха и си оставаха мъжкари(момичетата също). Ку@венските номера се наказваха. Сега на това нещо много му се чудят не само у нас, па и пари изкарват само с ,,по сценарий ЕЖК"
                        Последно редактирано от veskov; 16-12-17, 20:17.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Мльъдйежи, вий ма ушашавѝхте, бря? В тази тема за пръв път научавам за "Поклади" или там многобройните му други имена. Най-отговорно заявявам, че в кв. "Изток", където не само аз, но и дядо Владо е израстнал, както и напр. в кв."Лозенец" откъдето беше баща ми и живееха разни мои братовчеди и приятели, такива "мероприятия", особено пък с огньове и гърмежи нямаше.
                          А-а-а-а-а, кучетата къде ги тричахте? У Перловската или у Владайската река?
                          За псетията и аз не знам в Сф, а не бях и чувал, нищо че имах всякакви контакти. Но в Сф от край време бачкаше, покрай това е ходеше в забавачница и училище част от цяла България, така че поне да не си чул за ,,Поклади" и някои други, наричани различно е интересно, но не невъзможно
                          пп родени на мястото на сегашната зоологическа и басейна Диана го знаеха
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Мльъдйежи, вий ма ушашавѝхте, бря? В тази тема за пръв път научавам за "Поклади" или там многобройните му други имена. Най-отговорно заявявам, че в кв. "Изток", където не само аз, но и дядо Владо е израстнал, както и напр. в кв."Лозенец" откъдето беше баща ми и живееха разни мои братовчеди и приятели, такива "мероприятия", особено пък с огньове и гърмежи нямаше.
                            Имаше си такива мероприятия, ма бяха по селата. То и аз номинално съм градско чедо, ама при първи удобен случай нашите (за мое огромно удоволствие) ме телепортираха на село, та и аз имам смътен спомен от тоя обичай. В Троянския край му викаха Уругльоване. Респ. имаше "уругльоваци" - 50-70 см тел, на единия край халка (да си пъхнеш пръста и да въртиш), на другия край - топка от нещо лесно-запалимо. На мен дядо ми я правеше с топка от дълги стърготини от борова/елова кора. По мързеливите връзваха някакви парцали и ги поливаха с бензин. Яката раута - тъмно, само един голям огън и около него огнени пръстени (от въртящите се уругльовици). Като поспаднеше огъня - батковците го прескачаха. Един от първите ми детски спомени.

                            За фунийките - в наше село (пак там) нямаше как да се играят фунийки в урбанизирана среда, та тичахме из храсталаците. Поради което беше разработена секретна технологиЙ за фунийки с утежнен връх, които пробиват листа и т.н. Значи подготвят се готови фунийки, желателно от висок клас (Жената днес). След това намираме лепило, мисля че беше Хелметекс, бяло на цвят и течно. Капва се по една капка лепило на палеца и показалеца на лявата ръка, и се започва бързо слепяне-отлепяне на пръстите. В резултат се получаваха едни влакнести образования между пръстите, подобни на памук. С този памук грижливо се увиваше върха на фунийката. След като изсъхне - ставаше твърд като пластмаса.

                            В пироманстването и бомбаджийството имах ограничен личен опит. Димки - от бяла прахообразна тор (крадяхме я от ТКЗС-то), разтворена във вода. Киснеш вестници, сушиш на слънце, връзваш стегнато, палиш, гасиш, бягаш надалеч. В по-късни години - това беше един от малкото пиро-ефекти който имаше начин да вмъкнеш на трибуните на стадиона. Също хубави димки ставаха от топчета за пинг-понг. Линийките и триъгълниците не съм си ги палил, поради страх от неминуеми репресивни действия в къщи. Правили сме и осветителни ракети - един авер беше гепил отнякъде топче тел, явно някаква сплав на магнезий. От носна кърпа се прави парашут, долу се връзва телта, палиш и хвърляш. Бомбички - с миниумки не съм се занимавал, бил съм някъде на 7-8-9 когато на село един от батковците остана без 7 пръста от джуркане на смес минумка в буркан от компот. Да - на село технологията беше с камъчКи за мозайка (явно това е имало налично). Правехме пукалки от тия дето споменава Самодържеца - два болта навити в гайка един срещу друг, между тях - изчегъртани главички на кибритени клечки, в единия край - парашут за стабилизация, фърляш нагоре и бум. По едно време голяма забава беше да хвърлиш флакон под налягане (дезодорант) в огъня, ама бързо ни мина. По късно моден стана същия номер, ама с консерва (обичайно - копърка).
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                              пп родени на мястото на сегашната зоологическа и басейна Диана го знаеха
                              То туй е било "вилна зона" в землището на селО Слатина, ама не самото селО. Предимно е била населена (вилната зона) от дъновисти, както знаем и гробът на Дънов е наблизо. Та какви поклади, какви приклади, не знам. Дъновистите не празнуваха такива, а съседите им из "Изток" - все нещо щях да съм запомнил.

                              Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                              Имаше си такива мероприятия, ма бяха по селата.
                              Най-вероятно. Та там са били и саламите и кървавиците. У градО таквиз неща немаше.
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                                ...
                                Най-вероятно. Та там са били и саламите и кървавиците. У градО таквиз неща немаше.
                                Може да не е имало по блоковете, ама по кварталите с къщите таваните бяха пълни с пръти нависени със суджуци, като въобще не визирам "кварталите" по околовръстното.

                                P.S. Във всяка къща имаше месомелачка с фуния за пълнене на суджуци.
                                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X