Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Е, да де, щото вкъщи съпругата е уведомена, че си в командировка. Па ако си ерген и домоуправителката е някое зло - в нашия блок беше уредила годеници да нощуват в участъка на НМ в нощта преди сватбата им. Шото народната власт преследваше таквоз несъвместимо със социалистическия морал поведение. Виж ако си плАтиш в "Шумако", "Чепишев", "Тихия кът", немаше опасност - явно другарите милиционери си получаваха и те лептата.
    Нещата не са се променили едни поне 1000 години . С разни идолгеми от човешката природа не можеш да избягаш . А другарите милиционери и те бяха хора като нас и на тях им се налагаха същите "мъки"
    Последно редактирано от sek.1; 22-08-16, 07:35.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
      Колегааа, май си манЕчок или си в sf,sf след "демокрацията", че тия удебелените са от '90-те !
      Даже гледам Лимона са го клонирали, а оригиналният май не работи, и това от преди месец-два, докато с един форумен член търсихме къщата на друг.

      Истинска култова шкембеджийница беше "Витиня", ама и аз я помня като малък.
      Ял съм редовно шкембета с баща ми сутрин около 6:30, когато ме водеше с него на работа, но това беше към края на '70-те.
      От '90-те пак го правех по същото време, но не като излизам, а като се прибирам да спя.

      P.S. Гнусливите не ядат шкембе и пача, а и тези които не ядат лук и чесън, също.
      Много се бъркаш защото те са много стари. Тополите си беше по-каубойска, Чепишев и Лимончето бяха ,,по-изискани". Точно шкембето никога не им е било силната страна в сравнение с каруцарските и именно там набиваха като за световно гнусливите, вярно някои без чесън. А култови шкембеджийници имаше във всеки квартал , но на някои им се носеше славата повече. За мен примерно са били тези на последната спирка на петицата в Княжево, двете на женския пазар(Цар Симеон, Жданов), тази на Графа срещу Златното пиле, срещу лесото в Дървеница(малко мязаше на закусвалня), неоригиналното Дамарче на Стамболийски (до Нипроруда). Всичките по местоучене или придвижване за, даже позакачих и по месторабота.Там алкохолът беше бира и лимонада, яденето шкембе/пача и кебапчета. Другото не са шкембеджийници, а култови кръчми, кебапчийници (на ЦСимеон срещу Гамбринус, Вкусното кебапче на Сан Стефано и др) или закусвални. В повечето ресторанти сефтето ми е със старците (лека им пръст) и съм сигурен, че поне на няколко са присъствали на откриването. Щеше да е гот да съм по- манечок, ма не съм,a и нямаше да знам разликата между изпклакнато и преплакнато шкембе. Не съм и в sf.sf поради немане що да се чини по наше село.При регистрацията нещо ме питаше от къде си и къде живееш, та затуй е двойното sf, a май не мога и да го махна(модератор може всичко, без да му давам картбланш-да действа). Хайде понеделнишки
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Като сте закръчмосали - "Сините кафета" помните ли ги. Те не са баш точно кръчма, но бяха възлово място. Място за срещи, конкуриращо "Попа". Из цялата градинка дето сега е метрото се биеше бира. Пънкари и металисти (много преди да се ориентират към "Кравай"), джаги и пр.
        Малко виасаджийски фолклор. Като се почна новата сграда на икономическия, виасаджии се майтапеха, че имало планове, тя да е на мястото на Сините кафета, но не се приели, защото те щели да го завървшват през междучасията.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
          Другото не са шкембеджийници, а култови кръчми, кебапчийници (на ЦСимеон срещу Гамбринус, Вкусното кебапче на Сан Стефано и др) или закусвални.
          Добре, а "Под липите" какво се водеше? Бяха й сменили името при соца, щото "Unter den Linden" било фашистко, ама всички така си му викаха - беше си кебапчийница, пет маси отвън и две вътре, сбираха се ентеуектуалци-тиливизионери като Димитри Иванов, Тома Томов и Асен Киселинчев и правеха трагични алкохолиади там. "Тенекиите" по-нагоре до "Пионерския дворец" какво бяха?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            ...Бяха й сменили името при соца...
            Стиа бе - и как беше официалното име? Аз никога друго не съм знаел (ма пък и табели специално не съм гледал да чета).
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Е аз затова ги разделих условно на шкембеджийници, кебапчийници, закусвални, кръчми и още по- квалитетни. Тенекиите и Под липите сервираха твърд, имаше и различни кльопачки. В закусвалните се храниш ( до кино ЦЦерковски, Славейков, Ботев) без алкохол. А то шкембе и в България, и в Шератон готвеха.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Стиа бе - и как беше официалното име? Аз никога друго не съм знаел (ма пък и табели специално не съм гледал да чета).
                Някаква пошлост беше - "Одеса", "Краснодар", ама никой не й викаше така... За "Под липите" знам от баща ми - израснал в бившата къща на братя Прошек на днешния "Цанко Церковски" (сега митничарско-гусевейско ЖСК), че властоподмазвачески съдържател я кръстил така "прогермански" по време на войната. Прочее, гледай какво намирам:

                Още със създаването си през 1926 година като кръчма „Селект”, ресторант "Подъ липите” успява да заплени посетителите си. Сред тях най-редовни били Елин Пелин, Ангел Каралийчев, Сирак Скитник, Ал. Балабанов, Елена Снежина и много други именити българи.
                Иначе подобни явления, много: "Руският клуб" беше "Крим", "Чешкият клуб" - "Клуб на архитекта", "Домът на покойника" - нещо друго (като официално име), "Дивите петли" - официално "Вежен" (?), "Унгарския" - "Будапеща" (сега е "Хепи"), "Стадион" го отнемА, още вирее май едно кръчме "Малкия стадион"...
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Кое имаш предвид като митничаро-гусевейско ЖСК? Ако е високата сграда на "Кирил Видински" - да знаеш, че не е митничарска, но вярно е строена от ГУСВ (Григор Стоичков - министър на строителството и снаха му във вихъра...).
                  За тези другите, повечето им знам имената. То верно, че Тенекиите - например - няма начин да са се казвали Тенекиите, но за Под липите много се учудих, то изобщо някой знаел ли ги е по друг начин.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Кое имаш предвид като митничаро-гусевейско ЖСК? Ако е високата сграда на "Кирил Видински" - да знаеш, че не е митничарска...
                    Не, става дума за малко блокче, около 5 етажа с ателиетата на тавана и с гаражи на партера - бившите къщи на Прошек, после на дядо ми и съседната - на "звенарския" и вечен митничарски род на Кулишеви Някъде през края на 70-те един от Кулишевите докладва на комшиите си получена по тайни канали тревожна вест, че партийни другари обикалят квартала да си заплюят коя къща да отчуждят, за да си спретнат своя там. Предприемчивият род, дал славни "звенари-превратаджиЙ" (той и Гиньо Ганев май им беше нещо зет) и успешно пласирал се при всички режими, бързо спретват една ЖСК "за задоволяване на нарастващите нужди на населението", като привличат небезизвестния другар Пешлеевски (тогава още не генерал) и други другари от ГУСВ, които да организират строЙтелството и така да спасят парцелите. Другарите от ГУСВ и едни други колеги на Кулишев от митницата обаче проявяват революционна твърдост и от ЖСК-то изхвърчат баща ми и една от сестрите му. Остават другата му сестра и брат му с баба ми в един апартамент. Баща ми си имаше някакви много добри приятели от махалата, с които семейно поддържаше връзка, та и аз станах приятел с техните деца, а имах и братовчеди на ул. "Цанко Церковски", затова често идвах с колело през т.нар. "Парка на свободата" да си играя с тях и имам наблюдения върху квартала.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      А-а, тази ли. Да, тя е гусевейска (доколкото Кулишеви са митничари - те там са по "обезщетение"). Клечки от пловдивската бригада, начело с началника.
                      Като казваш за отговорните другари, дето си набелязвали парцели - половината къщи по улицата са паметници на културата (повечето абсолютни скетива), това е бил комай единствен начин да се спасят от "коопериране" с височайши другарства. Трапища са пробивали за уреждане на такъв статут, което пък им излезе през носа при последния "бум". (Ма пък на махалата и се отрази силно положително.)
                      Един трагикомичен куриоз. В съседната на тази сграда, посока колелото, е живял ген. Стойчев. Разбира се, в експроприирано жилище (обединени две - целият етаж). Собствениците едва си ги взеха след хиляди перипетии. Преди няколко години, по случай някаква годишнина - дали лична на Стойчев, или нещо на олимпийския комитет, не съм съвсем сигурен - решиха да сложат паметна плоча. Собствениците, бяха категорично против на фасадата им да се кипри памет на човека, доголяма степен съсипал живота им. Тия от първия етаж и те му бяха сърбали попарата (били са комшии през цялото време на пребиваването му), и те не дават дума да се издума. Накрая хванаха едни, дето живеят под наем и уж на тяхната стена. Ма останалите и това не разрешиха. Последно окачиха плочата временно на въжета (именно на стената на наемателите).
                      Дойдоха официални лица, гвардейци, оркестър (гвардейския), слова, речи, господи помилуй. А плочата виси на въжета.
                      Докато си съберат чукалата след приключване, хората я свалиха и сложиха до контейнерите (боклукчийските). Е, онези си я прибраха де.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Като казваш за отговорните другари, дето си набелязвали парцели - половината къщи по улицата са паметници на културата (повечето абсолютни скетива), това е бил комай единствен начин да се спасят от "коопериране" с височайши другарства.
                        Те, другарите направо обикаляха и си заплюваха еднофамилни къщи. По старото ЗТСУ, дето му викаха "Закон за търсачите на силни усещания" такива къщи си се отчуждаваха на общо основание за "комунално жилищно строителство", а собствениците им "обезщетявани" с панелки в "Обеля-2", а не в блока, построен на мястото на отчуждената им къща.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • Страшно много софиянци и жители на южните села го гризнаха по тази схема. Простотията с макс. два апартамента за отчуждена къща беше друга простотия. Застрояването с нещо и да се бутнеше след 10ти не мажеше да върнеш панелката гарсониера или да си го откупиш, щото наши орица го бяха вече купили. И така във всеки окръжен град къде повече, къде по-малко.

                          А защо вече не се предлагат по кръчмте свински крака и уши, бузи, кървавици, бахури и бабета, глави и карантии разни? Ония, даже и най-здравословно живеещите ги маат като за световно. Да не е пък демоде или нарушаваме нещо? Ако трябва да предупредят като за тютюна, или пък е вярно, че и преди и сега брато маа спържа?
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-08-16, 16:43.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Има си шкембеджийници и сега много моля
                            Имаше по времето на студенството ми едно заведение - "Капри" - намираше се на изток от хотел Плиска...
                            ...мммм..
                            Агнешки главички, далачета, чревца.. заведох колеги там, и на другия ден сутринта трябваше да им нося пари, за да си платят изплюсканото..

                            Ами малкия Бунарджик - от ония времене - преди голите сервитьорки - когато порция жаби струваше колкото бирата?

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Капри си е старо бойно свърталище.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                                Имаше по времето на студенството ми едно заведение - "Капри" - намираше се на изток от хотел Плиска...
                                ...мммм..
                                Сега е италянски ресторант със същото име.
                                Единственото нещо което мога да ям там са агнешките котлети.
                                Пробвано.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X