Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Никой не спомена влакчетата - с 3 размера на релсите, всичките ГДР-ейски. При това по скромното ми виждане поне TT серията (каквато имах), бяха ужасно добре направени, и отвън и отвътре. 2 локомотива имах, единия двумоторен с подвижни групи колела, общо 4 оси (да не бяха 6 дори), всичките задвижващи. И стрелки (механични и електрически), буфери, че и система за управлението им от дребна клавиатурка. Що часове съм потрошил да ги разхождам из хола.... Преди няколко години им продадох захранването в темата за левче - траф с много вторични, реверсивно, със селенов изправител и самовъзстановяващ се бушон. Нямаше убиване това. То нямаше и какво да го убие. Работеше на късо неограничено дълго време. На пресекулки. Сега сигурно същия набор със същото качество би струвал доволно много кинти.

    ПП: Локомотивът беше подобен на тоя. 6 задвижващи оси, с 2 моторчета вътре. Светема му и фаровете, включително тия над кабината (каквито тоя на снимката няма):
    ...

    Това към момента струва 80 и кусур евро бройката. Всичките чаркалаци, дето имах, като нищо надхвърлят 1000 кинта днешни пари.
    "ТТ" и "Пико" бяха двата ГДР-ейски стандарта влакчета и вагончета - "Пико" бяха по-миниатюрни и по-богата гама. По есперантските книжарници се продаваха вагончета, гарички, дръвчета, че и модули със стрелки. Локомотиви - само в "сериозните" магазини като "Млад техник", "Детмаг" и т.н. 18 лв. струваше за "ТТ" трансформатора с реостат, захранващ както релсите, от които взимаше ток локомотивът, така и стрелките. Имам още при майка ми някаква недовършена (поради липса на пари, естествено) комбинация "ТТ" - голяма осморка релси, става и в друга конфигурация, локомотивче и товарни вагони - 3 или 4 бр. Синът ми много малко си игра с нея, защото май аз все го гълчах да не счупи нещо и той накрая загуби интерес.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC19503.jpg
Прегледи:1
Размер:88.5 КБ
ID:5723448
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC19504.jpg
Прегледи:1
Размер:84.1 КБ
ID:5723449
      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
        Е те сигурно оригиналните от онова време се намират трудно и са цифра пара
        То оригиналите в естествен размер електровози Шкода серии 44 ; 45 и 46 и след 40-50 години продължават да са гръбнака на БДЖ . Също и дизелите 06 ; 07 ; 55 ; 52 серия . Та за някои антика за нас все още сурова реалност .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:retro-002.jpg
Прегледи:2
Размер:9.3 КБ
ID:5723450
          Туй му викахме по нашия край чаталце, а онуй по-нагоре е прашка. Как не сме си извадили очите с това се чудя досега. Ако се вземе в предвид и наличието на фунийки и тръбички, си е направо голямо чудо.
          יעבור
          «И това ще мине»

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Бая народ си извади очите с такива неща.

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Бая народ си извади очите с такива неща.
              С тези нямам такива спомени някой да е пострадал.
              Ма малко по пораснали с така наречените "бомбички" или " СВУ" вече беше съвсем истинско.
              И аз имам белег при опит течен бронз да го изсуша.

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Колекцията от Пико - неголяма, но много обичана, за съжаление, не предизвиква никакъв интерес в наследниците... Толкова никакъв, че направо се учудвам. Влакчета, вагончета, стрелки, релсов път, реостат, захранване, декорации... Никакъв интерес..

                Конструктора ми - гедерейски, е несравним с българските и руските имитации. Кутията е около 1м х 0.8м. От цялата комплектация успях да загубя един елемент. Притежавам го от 1967 година.
                Предполагам, че това, че съм направил какво ли не с него, е изиграло някаква роля в инженерно-техническата ми ориентация.

                За съжаление, децата нямат никакъв, ама абсолютно никакъв интерес и към него...

                Аз си ги пазя, пазя....за кой ли ги пазя...
                Не мога да ги продам - сърце не ми дава.

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Бая народ си извади очите с такива неща.
                  Странно би било обратното.
                  יעבור
                  «И това ще мине»

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    .

                    Аз си ги пазя, пазя....за кой ли ги пазя...
                    Не мога да ги продам - сърце не ми дава.
                    Такива неща не се продават а подаряват.

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                      [ATTACH=CONFIG]877818[/ATTACH]
                      Туй му викахме по нашия край чаталце, а онуй по-нагоре е прашка. Как не сме си извадили очите с това се чудя досега. Ако се вземе в предвид и наличието на фунийки и тръбички, си е направо голямо чудо.
                      Това беше "скобарка" - як насърчител за кражби на едножилни кабели от строежите, за да си правим "муниции" за такива. После в казармата открих лозарските скоби (за бодливата тел на кльона):
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:phpThumb_generated_thumbnail.jpg
Прегледи:1
Размер:3.0 КБ
ID:5723451
                      и горчиво съжалявах, че не съм имал достъп до такива като по-малък... по софийските железарии не продаваха.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Бая народ си извади очите с такива неща.
                        В 13-14 хилядно градче,само тия около моята възраст едвам ги събирам в двете си ръце.Трудно ми е да си представя,как днешната милиция би се справила с подобна "мода".

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                          С тези нямам такива спомени някой да е пострадал...
                          Един юнак в квартала месеци ходи като пират от такова нещо, и после едното му око остана с мътно петно в цветната част

                          Иронията е че бе ранен не в бойна престрелка, а при опит за екзекуция - примъкнал се до някакво мързеливо врабче подскачащо по земята, и решил да го екзекутира от упор - по-малко от метър с изпъване колкото може. Врабчето пропуснал, но скобата след удара в плочките по някакви екзотични траектории му се забила обратно в окото. С острите части.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                            И аз имам белег при опит течен бронз да го изсуша.
                            Нещо като конструктор - комплекта "Юный химик" - 12 лв., ама свършваха като топъл хляб. Имаше... калиева селитра в него и можеха да се забъркват разни гърмелки и барути, мани-мани. Като му хакнеш и нарязана лентичка магнезий, открадната от кабинета по химия, иха-а-а-а-а (пиромания, казват, че всеки минавал на някаква възраст през нея)! Тръбите за фунийки мигом се затапваха, заваряваха и запояваха от едната страна, пробиваш една дупка близо до затапения край, тъпчеш ги с адската смес, хартия, една съчма от лагер, пак хартия да не се изтърколи съчмата и... що народ съученици пострадА от самовзривили се такива пушкала... Бронз сух и миниум беше забранено да се продава на "подрастващи" по железариите. Тука се сещам за един, дето си напълнил джобовете с такива бомбички, за да ходи на мач и... му се бяха взривили в джоба, та засегнали едни "деликатни части"...
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение

                              Иронията е че бе ранен не в бойна престрелка, .....
                              Е и аз на един приятел му набих една скоба в скулата ама ...
                              Моите скоби бяха от карфици -старците шивачи и това се намираше лесно.

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                                Е и аз на един приятел му набих една скоба в скулата ама ...
                                Моите скоби бяха от карфици -старците шивачи и това се намираше лесно.
                                Айде бе- карфици.
                                За 10 ст'инки едно пликче пчеларски скоби се вземаха от пазара и си готов за бой!
                                Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X