Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

    Рачела се прави с вар бе младеж.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

      Бялото сладко се прави от захар, а действително варта се ползва за някои плодове при направата на сладка, просто прави твърда кора и не позволява при варенето да се разпаднат. Едно от най-хубавите които са правени в къщи е наистина от бели череши. А рачела на село при варенето слагаха шара от червеното грозде и ставаше много тъмен почти черен, а и ползваха меласа когато имаха. Вкуса е страхотен и различен. Държахо го в делви. Правеха и грозденица. От бяло десертно грозде, като компот. И бабините катми, и дядовия катък. Хм, трябва да се обадя и да се видя с лелите, ще събирам спомени и рецепти.
      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

      Коментар


      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

        Гасената вади глистите(червея/цървете и да не ги редя) навън и стяга плода/ продукта. Варта е кис или осн, червата кво са? Главния химик по- после.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

          Първоначално публикуван от veskov
          От хидратна мое ли да направиш гасена? Гасената от къде трябва да я гребнеш във варницата? Колко да е угасена?
          То никой не ти пречи да си прайш ракия от дървесен спирт,ма пробвайХидратната вар на прах в строителството съдържа,освен живак и половината менделеева таблица.

          Коментар


          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

            Ми не.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              Ми не.
              Ми кво не.Забъркай една чаша хидратна вар,изпий я и напиши резултата

              Коментар


              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                За рачел, май класиката е цвекло - захарно, не фуражно (или чукундур), не и червено. В по-късно време - тръстика. По разпространено по нашенско - петмез. Според бабите ми (тия същите, дето си правеха "партита" на Бяло сладко с наборките) - захарта на "по-несполучилите" от времето на младостта им.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                  Хубаво изтрихте строително-зидарския клон на дискусията, ама не стана ясно откъде да се вземе "вар за готвене"?
                  В бг-мама споделят, че си купували "гасена вар в найлонови торби" от железариите. Гледам, щом още пишат, живи са...
                  Иначе E509 успешно замествала варната вода... Аз пък ползвам такова за размразяване на усойния плочник пред офиса ми.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                    Ползвай си спокойно вар откъдето и да я вземеш (калциевата основа впрочем, също е някакво Е, но не знам точно кое).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                      Прецеди разтвора като прясно мляко, другото davc ти го каза. Не бой се. Гледай само да е вар.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                        Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                        Ми кво не.Забъркай една чаша хидратна вар,изпий я и напиши резултата
                        Бе още не сме се докарали до там, поне така ни лъжат де
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                          Повечето химии ги има в аптеките.Водороден пероксид/кислородна вода/амониев нитрат/нишадър/калциев диоксид/гасена вар/боракс и др.Това поне ви гарантира чистота на продукта.Хидратната вар от строителните магазини също съдържа калциев диоксид,ама и поне още една количка боклуци.

                          ПП.Перхидрол за блондинки,също

                          Коментар


                          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                            Коста, грешиш малко. Гасената вар не е калциев диоксид, то такъв и няма. Тя е калциев дихидрооксид или преддесетоноемврийски казано-калциева основа. Негасената е калциев оксид, с вода дава калциева основа. А за хидратната вар си прав-има добавки, които я правят опасна за здравето. Нишадърът е амониев хлорид. Амониевият нитрат има друго предназначение.
                            От гасената вар се правят освен хоросан, още 2 неща-варна вода и варно мляко. В нашия случай е нужно точно варното мляко.
                            "Гасената вар се използва в домакинството. За да не се намачкат плодовете при приготвяне на сладка, те се потапят за няколко часа във варно мляко."

                            Извинете за офтопика.
                            Последно редактирано от Hala; 23-11-17, 20:17.
                            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                            имат право да гласуват на избори.

                            Коментар


                            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                              Хала,прав си.Основите са хидрооксиди.А амониевия нитрат е селитрата,хлорида е нишадър.Имах едни палавници на гости докато пишех,та малко стана по инерция.

                              Коментар


                              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                                Правилното наименование за мен е "окис" "хидроокис".
                                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X