Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв рутер?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв рутер?

    След като току що най-после си утрепах качествено недоразумението с марката Linksys, а именно WRT320N, като му флашнах неправилен firmware, е време да го сменям. То иначе скоро нямаше да се навия. Ама и тъпанарите от DD-WRT са си качествени тиквеници. Уж за тоя трябва да става всеки NEWD-2 K2.6 за Broadcom, пък то не съвсем. А означенията им абсолютно еднакви:
    Правилен: dd-wrt.v24-21061_NEWD-2_K2.6_mega.bin
    Неправилен: dd-wrt.v24-23204_NEWD-2_K2.6_mega.bin
    И то след такова флашване утрепването си е качествено като стой та гледай. Тъпотия неземна. Както и да е. Вече е за боклука. Кой ме би по главата да си сменям стария WRT-54GL... утре все пак ще го разглобя. Има вариант да тръгне с окъсяване на един pin, но сериен кабел няма да си играя да му правя.
    Та сега се чудя какъв да си купя. Чуденето е за всички марки с изключение на Linksys. Гледам Asus като че ли са изкарали най-скъпите:
    ASUS RT-AC66U - 802.11a/b/g/n/ac, 1300 Mbps , 2 x USB, 3 външни антени, гигабитови портове навсякъде... - 350лв
    От друга страна гледам един TP-Link TL-WDR4300, който е със същите неща, но с нормалните 300Mbps, като аз повече не мога и да ползвам, за скромните 160лв... ама TP-Link. Като се замисля обаче Linksys-a го взех заради марката, пък то се оказа най-голямото недоразумение, което съм срещал.
    Някакви препоръки за рутер? Искам гигабитови портове, да се поддържа от DD-WRT (това може и да отпадне като се замисля), с външни антени, а ако има и поддръжка за 3G модем - супер.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

  • #2
    От: Какъв рутер?

    Оп. Май ще минавам към сериозните играчки с Mikrotik RB 2011UAS-2HnD. Даже му сложили един POE порт. Ама само един - колкото да ме дразни. Дали има вариант да захраня повече устройства от един порт...?
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

    Коментар


    • #3
      От: Какъв рутер?

      Кажи какво точно искаш да направиш като конфиг на мрежата.
      LZ(единица) Лима Жоро Жоро
      2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

      Коментар


      • #4
        От: Какъв рутер?

        Аз лично бих взел TL-WDR4300 и бих го флашнал с Openwrt там можеш да правиш каквото ти душа иска. Микротикове имам в службата два три. Настройване и забравяне но все пак целта на домашния рутер е да се ръчка по него нещо непрекъснато :> В момента съм с типлинк 1042/или 1043 не помня с openwrt.

        root@OpenWrt:~# uptime
        06:49:54 up 69 days, 13:51, load average: 0.08, 0.03, 0.05
        root@OpenWrt:~#

        btw Linksysa може да се спаси според мен.
        When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

        Коментар


        • #5
          От: Какъв рутер?

          Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
          ... От друга страна гледам един TP-Link TL-WDR4300, който е със същите неща, но с нормалните 300Mbps, като аз повече не мога и да ползвам, за скромните 160лв... ама TP-Link. ...
          И какво като е ТР-Link?!? Преди време, когато токов удар по въздушната мрежа на "Нетиссат" ми опържи един WRT-54GL (заедно с мрежовата карта и дъното), просто взех един евтин TP-Link WR740N да не ме е яд, ако изпуши, и вече 3 години си карам с него. Върши си работа като за домашен рутер, без да ми създава прекалени ядове, въпреки че някои хора пищят от него.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Какъв рутер?

            Аз съм сега с един TP LINK 1043 с DDWRT...
            Малко тегаво стана да работи и като принт и файлов сървър (принтера ми е от тъпите, и за да работи трябваше да се пуска скрипт, който да качва драйвер на принтера при всяко му включване)...
            При оригиналния му софтуер трябваше на всеки компютър да инсталираш отделно приложение за да ти работи принтера, което си бе голяма глупост..
            То и сега се прави хватка с принтера (пишеш му ръчно параметрите, защото не го познава в мрежата автоматично), но поне си е принтер по дефолт...
            Общо взето - бачка безпроблемно и други ядове с него не съм имал...
            Консумацията вкъщи е около 10-12 WIFI устройства и две кабелни, вързани към 50МБит оптика.
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #7
              От: Какъв рутер?

              Тиквеници, тъпанари??? Голяма хранилка за типично усерско недоглеждане.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Capture.JPG
Прегледи:1
Размер:60.4 КБ
ID:5548347

              Никъде dd-wrt.com не дават фърмуера, с който си съсипал рутера за него. Как си стигнал до него, а не си направил най-лесното - router database - model number - firmware, за мен си остава загадка.

              Това дотук да предпазим други крайни потребители от подобна грешка, а по темата: tp-link са непобедими в съотношение цена/(качество*алтернативен фърмуер) в момента. PoE на крайно устройство служи да се захрани самото то и няма абсолютно никаква нужда от втори, трети или пети poе порт.

              Коментар


              • #8
                От: Какъв рутер?

                Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                Тиквеници, тъпанари??? Голяма хранилка за типично усерско недоглеждане.

                Никъде dd-wrt.com не дават фърмуера, с който си съсипал рутера за него. Как си стигнал до него, а не си направил най-лесното - router database - model number - firmware, за мен си остава загадка.

                Това дотук да предпазим други крайни потребители от подобна грешка, а по темата: tp-link са непобедими в съотношение цена/(качество*алтернативен фърмуер) в момента. PoE на крайно устройство служи да се захрани самото то и няма абсолютно никаква нужда от втори, трети или пети poе порт.
                Нито е типично, нито е усерско. Щом е такава голяма загадка за теб как съм стигнал до него, ще ми е трудно да ти обясня. Ако си чувал нещо за FTP, то DD-WRT си държат всички firmware на FTP. Там пък си има едни папки и ако си малко по грамотен и знаеш какво ти е желязото, не е никакъв проблем да си изтеглиш последния релийз, който не присъства в router database. Преди да направят router database как мислиш намирахме и си теглихме firmware? Грешката е моя дотолкова, доколкото съм изтеглил последния релийз на BrainSlayer, въпреки, че както писах и по-горе, според информацията всички K2.6 NEWD-2 релийзи трябва да тръгнат на него, която информация вземаме откъде? От сайта http://www.dd-wrt.com/. И все още не знам защо този не тръгна.

                Първоначално публикуван от jumboframe Преглед на мнение
                Кажи какво точно искаш да направиш като конфиг на мрежата.
                Компютър и NAS вързани за гигабитови портове. 2 IP камери може да са и на 100Mbps и един компютър за тях на гигабитов порт. IP камерите сега са на един POE switch, а аз като видях POE на Микротика първо си помислих, че е за захранване на други устройства, ама от отговора на bokomo ми стана ясно, че то като Микротик е направен самия рутер да бъде захранен чрез POE, а не той да захранва нещо. Така че си остават на POE Switch-a и заемат 1 порт на рутера. Накрая трябва да остане свободен порт за един мрежов принтер. Т.е. 4 портов гигабитов рутер върши работа.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #9
                  От: Какъв рутер?

                  Ами както казах - доволен съм то TPLink.... И като гледам - отговаря ти на изискванията.
                  Принтера ми е вързан през USB (най тъп HP101. Само дето ако принтера ти е уиндоуски, трябва да се драсне едно скриптче, да му вържеш външен диск (аз ползвам 4GB карта с USB Хъб, че рутера е само с едни USB конектор), на който да качиш драйверчето на принтера... Ако принтера е умен - няма нужда от никакви скриптчета...
                  Имам 4 обикновени камери, които обаче ги командвам през мрежови DVR (китаец с 500GB диск), който пък хвърля с един стар рутер Бъфало ХП, ползван само като бридж до TP Link-а през WIFI (не ми се играеше да пипам линукса на DVR-а за да мога да кача драйвер на някое WIFI донгълче)...
                  Камерите ми не са HD и заемат доста малък канал (и то само ако има външна заявка, иначе се пишат директно на HDD без да излизат по мрежата)...
                  ТП Линка го вързах и през динамичен DNS, и сега нямам никакъв проблем с достъпа до камерите...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какъв рутер?

                    Тъкмо отидох до магазина да си взема един TP-Link TL-MR3220 за ужасните 43лв. Поддържа даже 3G/4G модеми. Чета, че са доволни хората и като гледам, ако беше с гигабитов switch май щях с него да си остана Засега този да си ползвам мрежата, пък поръчах Микторика.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какъв рутер?

                      Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                      Нито е типично, нито е усерско. Щом е такава голяма загадка за теб как съм стигнал до него, ще ми е трудно да ти обясня. Ако си чувал нещо за FTP, то DD-WRT си държат всички firmware на FTP. Там пък си има едни папки и ако си малко по грамотен и знаеш какво ти е желязото, не е никакъв проблем да си изтеглиш последния релийз, който не присъства в router database. Преди да направят router database как мислиш намирахме и си теглихме firmware? Грешката е моя дотолкова, доколкото съм изтеглил последния релийз на BrainSlayer, въпреки, че както писах и по-горе, според информацията всички K2.6 NEWD-2 релийзи трябва да тръгнат на него, която информация вземаме откъде? От сайта http://www.dd-wrt.com/. И все още не знам защо този не тръгна.
                      Продължавам да не виждам каквото и да е вина на dd-wrt, че си се омазал, камоли да са тиквеници и тъпанари.
                      router database съществуава поне от 7-8 години, а ftp беше единствената опция, когато се подържаха 5 рутера на кръст. ftp-то е чуден протокол, ако искаш да се правиш на "хакер" или искаш да автоматизираш някакви трансфери иначе е абсолютно остарял. Проблема е, че да се правиш на "хакер" първо трябва да четеш и после да псуваш хората, които в продължение на повече от 10 години подържат един чудесен фърмуер pro bono.



                      Компютър (1) и NAS (2) вързани за гигабитови портове. 2 (3) IP камери може да са и на 100Mbps и един компютър (4) за тях на гигабитов порт. IP камерите сега са на един POE switch, а аз като видях POE на Микротика първо си помислих, че е за захранване на други устройства, ама от отговора на bokomo ми стана ясно, че то като Микротик е направен самия рутер да бъде захранен чрез POE, а не той да захранва нещо. Така че си остават на POE Switch-a и заемат 1 порт на рутера. Накрая трябва да остане свободен порт (5) за един мрежов принтер. Т.е. 4 портов гигабитов рутер върши работа.
                      Няма да ти стигнат 4 порта, освен ако не закачиш РС-то за камерите на poe switch-a. Моя съвет е за tp-link 1043 с openwrt + дребен хардуерен мод, ако грее много. Главен недостатък - не подържа 2.4 и 5 GHz едновременно.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какъв рутер?

                        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                        Продължавам да не виждам каквото и да е вина на dd-wrt, че си се омазал, камоли да са тиквеници и тъпанари.
                        router database съществуава поне от 7-8 години, а ftp беше единствената опция, когато се подържаха 5 рутера на кръст. ftp-то е чуден протокол, ако искаш да се правиш на "хакер" или искаш да автоматизираш някакви трансфери иначе е абсолютно остарял. Проблема е, че да се правиш на "хакер" първо трябва да четеш и после да псуваш хората, които в продължение на повече от 10 години подържат един чудесен фърмуер pro bono.
                        Добре де - не са тиквеници и тъпанари. И да - прав си. Ползвам от много отдавна DD-WRT и съм доволен. Флашвал съм обаче достатъчно рутери и съм чел повече от достатъчно, за да се справя с още един и да не се поставям в графа "хакер" за да си флашна и следващия. Факт е обаче, че този firmware трябваше да тръгне, а не тръгна. И не само при мен като поразгледах. Факт е също така, че рутера е утрепан качествено, но е и факт, че самия рутер е пълно дърво.

                        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                        Няма да ти стигнат 4 порта, освен ако не закачиш РС-то за камерите на poe switch-a. Моя съвет е за tp-link 1043 с openwrt + дребен хардуерен мод, ако грее много. Главен недостатък - не подържа 2.4 и 5 GHz едновременно.
                        Тъкмо почнах да броя на пръсти Моя грешка - той сега принтера е вързан на POE Switch-а. Сега с Микротика ще го вържа на рутера, че и портове ще останат.
                        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какъв рутер?

                          За да няма неприятни изненади, да спомена - микротик използват тяхна си версия за PoE, която се различава от стандарта. Така е при малките бордове. Големи не съм пипал, може и да са според стандарта.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какъв рутер?

                            Той така или иначе, както се разбра, няма да се ползва по предназначение.
                            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какъв рутер?

                              Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                              След като току що най-после си утрепах качествено недоразумението с марката Linksys, а именно WRT320N, като му флашнах неправилен firmware, е време да го сменям. То иначе скоро нямаше да се навия. Ама и тъпанарите от DD-WRT са си качествени тиквеници. Уж за тоя трябва да става всеки NEWD-2 K2.6 за Broadcom, пък то не съвсем. А означенията им абсолютно еднакви:
                              Правилен: dd-wrt.v24-21061_NEWD-2_K2.6_mega.bin
                              Неправилен: dd-wrt.v24-23204_NEWD-2_K2.6_mega.bin
                              И то след такова флашване утрепването си е качествено като стой та гледай. Тъпотия неземна. Както и да е. Вече е за боклука. Кой ме би по главата да си сменям стария WRT-54GL... утре все пак ще го разглобя. Има вариант да тръгне с окъсяване на един pin, но сериен кабел няма да си играя да му правя.
                              Та сега се чудя какъв да си купя. Чуденето е за всички марки с изключение на Linksys. Гледам Asus като че ли са изкарали най-скъпите:
                              ASUS RT-AC66U - 802.11a/b/g/n/ac, 1300 Mbps , 2 x USB, 3 външни антени, гигабитови портове навсякъде... - 350лв
                              От друга страна гледам един TP-Link TL-WDR4300, който е със същите неща, но с нормалните 300Mbps, като аз повече не мога и да ползвам, за скромните 160лв... ама TP-Link. Като се замисля обаче Linksys-a го взех заради марката, пък то се оказа най-голямото недоразумение, което съм срещал.
                              Някакви препоръки за рутер? Искам гигабитови портове, да се поддържа от DD-WRT (това може и да отпадне като се замисля), с външни антени, а ако има и поддръжка за 3G модем - супер.
                              А за какво ще се ползва рутера?
                              За стандартно приложение TL-WDR4300 или даже TL-WR1043ND - които е под 100 лв са много добър вариант...

                              П.С. Сега като се замисля. Май-най-добрия "рутер" си остава къстъм решенията които правихме едно време...
                              Взимаш един максимално slim/малък компютър, и му слагаш това което ти трябва, гигабитов лан, WiFi вътрешна на PCIx, после му слагаш една хубава рутерска система (има ги сумати) и става перфектния рутер... Ако нещо не те кефи сменяш картата с по хубава и готово. Отделно имаш процесорна мощ от поне 1Ghz.
                              И единствения вариант да ти се развали "рутера" е да ти изгори захранването, или нещо софтуера да се омаже (захранването се сменя, софтуера ако си имаш backup се възстановява за 10 мин). Единствения проблем е, че е възможно да вдига малко шум ако има активно охлаждане (вентилатор), но не е задължително...
                              Между другото в къщи съм с такъв "рутер" и единственото притеснение беше жужащия HDD, което още преди години реших с IDE nand flash 2ГБ
                              Последно редактирано от Glow; 30-12-13, 14:02.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X