Обява

Свий
Няма добавени обяви.

„Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател:?:

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

    Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
    Мхм. Добре звучи.

    Без да искам направих смислова аналогия между "τεριρεμ" и това:
    Тирирем е музиката, която се пее, докато обличат свещеника в службените одежди.
    Певците импровизират, каквото им дойде на душата. Затова са толкоз музикални тези свободни импровизации.

    Е разбира се, има някакви норми, за които не знам. Едва ли може "Смог он дъ уотър"
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

      Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
      ...В момента се забавлявам със сглобяването на USB/SPDIF интерфейс - пак с компоненти на български производител, но на доста по-различно ниво - и със съживяването на стар английски ЦАП от 90-те, на който му изчезна единият канал. Ако някой може да предложи смислен специалист по тази част, ще бъда много благодарен - аз самият не разбирам, а на техника вече му писва да го мъчи без грам документация...
      Че тоя джадж едва ли има повече от половин шепа чаркове. С какво ви затрудни ремонта му?
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Че тоя джадж едва ли има повече от половин шепа чаркове. С какво ви затрудни ремонта му?
        Ето я шепата - на многослойна платка, за да е по-лесно. Сигналът изчезва някъде в плетеницата опампове между филтъра и ДАК-чипа.
        Прикачени файлове
        Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

        TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

        Коментар


        • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

          Знам ли, нищо страшно не виждам... То един ширпотреба съвременен ресивър да отвори човек, по-може да се стресне...
          В общия случай топологията е ЦАП, I/V конвертор и някакъв изходен филтър. С осцилоскопа, по тока, по тока, и ще го гепите.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
            С осцилоскопа, по тока, по тока, и ще го гепите.
            Тъй де. Ама е такава гъчкания, че техникът доста се притеснява да не прецака и работещия канал, докато мери краче по краче и сравнява. Засега го навих да продължава борбата.
            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

            Коментар


            • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

              Зима иде, лампите греят. Лъчиста енергия, мека топлина. Обсъдихме на живо предимствата с един от активистите по Въпроса, току що.
              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
              LZ1EMS

              Коментар


              • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                Всъщност, как стои въпроса със сървъри, откъдето се копира музика в чист цифров вид - некомпресиран ?
                Съществуват ли подобни платени източници, респективно пиратски ?
                Защото тия DAC-ове, добре ама от къде без компресия? Всъщност студийните цифрови записи, са със синхронна дигитализация и доста по-висока честота на квантоване.
                После търпят преработки, активни цифрови филтри над 20 килохерца, и прочее простотии, които смачкват обертоновете, до неузнаваемост на конкретния инструмент.
                Мисля си, че за меломаните, това е непростим грях та затуй се насочват към вехти грамофони и винил.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                  Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                  Всъщност, как стои въпроса със сървъри, откъдето се копира музика в чист цифров вид - некомпресиран ?
                  Съществуват ли подобни платени източници, респективно пиратски ?
                  Съществуват и пиратски, и каперски, и всякакви.
                  Ключовата дума с която се търси е FLAC (Free Loseless Audio Codec). Пак е компресия ама нещо като zip - разкомпресираното е бит по бит равно на компресираното преди това. Не че не можеш и zip да ползваш ама той на аудиото хич не му разбира и не го смачква много.

                  При съществуването на FLAC няма смисъл през мрежата да се преточват сурови файлове.

                  Друга вариация по темата е Ogg Vorbis - формат и алгоритъм с прецизно управление на загубите. Не е като съвсем без загуби ама е много крачки напред от MP3.

                  Коментар


                  • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                    ...Мисля си, че за меломаните, това е непростим грях та затуй се насочват към вехти грамофони и винил.
                    Насочват се към грамофоните заради религиозни предразсъдъци и/или мода. При тоя вид техника, над 15 - 16 кила нема никой. Тоест, тя е един естествен LPF.
                    А винилът е чудесен материал за изработване на рекламни материали, например билбордове...
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      Всъщност, как стои въпроса със сървъри, откъдето се копира музика в чист цифров вид - некомпресиран ?
                      Съществуват ли подобни платени източници, респективно пиратски ?
                      Защото тия DAC-ове, добре ама от къде без компресия? Всъщност студийните цифрови записи, са със синхронна дигитализация и доста по-висока честота на квантоване.
                      После търпят преработки, активни цифрови филтри над 20 килохерца, и прочее простотии, които смачкват обертоновете, до неузнаваемост на конкретния инструмент.
                      Мисля си, че за меломаните, това е непростим грях та затуй се насочват към вехти грамофони и винил.
                      Аз, без да искам да размътвам темета, си мисля, че това е непростим грях по-скоро за аудиоманите Подозирам, че при вехтите грамофони тези честоти ще се изгубят в грешката при възпроизводството. Не знам конкретно колко им е съотношението сигнал/шум на грамофоните, записващите им устройства и усилвателите им, ама така ми се струва. Отделно като се добави в сметката акустичната характеристика на помещенията, в които се слуша, а и възрастта (и оттам способността за чуване на високи честоти) на хората, които отделят време и пари за подобни хобита, си мисля, че филтрите и дори и над 15 килохерца не би трябвало да са проблем.

                      Освен психологически, като човек знае, че ги има.

                      Коментар


                      • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        Насочват се към грамофоните заради религиозни предразсъдъци и/или мода. При тоя вид техника, над 15 - 16 кила нема никой. Тоест, тя е един естествен LPF.
                        Обаче аналогов. Няма ги ония къдрици в АЧХ-то на цифровите, по дефиниция започващи още от факта че сигнала е "нарязан" на парчета. При източник на 44100Khz и достатъчно добри неща между него и ухото ти, тия къдрици се чуват и единственото, дето можеш да направиш по въпроса ако си се вманячил до там, е да търсиш източник на 96Khz примерно, където въпросните къдрици в чуваемия диапазон са на порядък по-малки. Ама истински 96, а не "филтрирани" от някое CD.

                        При все това, лично още не съм чул грамофонна плоча да звучи като цяло по-добре от свален от читаво CD цифров сигнал. Не че съм случал твърде много и твърде "марков" винил де.... Според мен винила по-скоро си има характерно звучене, което допада на някои, а не толкова "правилен" звук.

                        Факт е обаче че има ушеизвадна разлика между нещо, квантувано на 44100 и същото на 48000, даже и без никаква аудиофилска техника около теб - за първи път чуто през колони и усилвател Респром преди над 20 години. Та CD-то е много хубаво нещо, особено оригинално такива, ама мирогледът ти доста се променя когато чуеш до болка познато парче от нещо по-качествено от CD като източник.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Насочват се към грамофоните заради религиозни предразсъдъци и/или мода. При тоя вид техника, над 15 - 16 кила нема никой. Тоест, тя е един естествен LPF.
                          А винилът е чудесен материал за изработване на рекламни материали, например билбордове...
                          Писали сме едновременно

                          Коментар


                          • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                            Всъщност, как стои въпроса със сървъри, откъдето се копира музика в чист цифров вид - некомпресиран ?
                            Съществуват ли подобни платени източници, респективно пиратски ?
                            Мисля си, че за меломаните, това е непростим грях та затуй се насочват към вехти грамофони и винил.
                            За официален стрийминг на hi-res музика може да си плащаш тук: http://tidal.com/bg . Не е евтино и изборът засега не е особено богат.

                            За "втория начин" се ходи при братята руснаци: tparser.org. Има пребогат избор от всякаква музика във FLAC, но магнитите не винаги сработват от раз, понякога трябва да се опитва по няколко пъти през ден-два.

                            После идва въпросът как да изкараш сигнала от компа към DAC-a. Проблемите на конвертиране на данни от USB порта към аудио поток са многобройни, опциите да си ги решиш - също, ама това е съвсем отделна тема.
                            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                            Коментар


                            • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              .... ако си се вманячил до там, е да търсиш източник на 96Khz примерно, където въпросните къдрици в чуваемия диапазон са на порядък по-малки. Ама истински 96, а не "филтрирани" от някое CD.....
                              Баш за такива иде реч. Познавам няколко, а в Лондон си имат дори клуб, барабар с кръчма и дневно кафене.
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар


                              • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                                Тук има няколко тестови трака с различен семпъл и битрейт. Можете да тествате какви са разликите при вас.
                                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                                И коментаторите...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X