Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Сърбия и Швейцария кога постъпиха в ЕС, не разбрах?
    Виж пост номер 144, аз точно него репликирам и за него имам конкретна информация, за не един човек спрян за проверка и/или глобен или принуден да си купи ЗК.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      ... Но очевидно не е ясно какво е териториалното покритие на издавана у нас ГО. ...
      Я да видим сега! Застраховка ГО, за която е платена премия с отстъпка поради изрична декларация, че колата няма да се кара извън страната, по закон пак си е валидна за територията на ЕС. Само че, в Кодекса за застраховането пише и едни други неща:

      Задължение за обявяване
      Чл. 188. (1) При сключването на застрахователния договор застрахованият, неговият пълномощник или неговият застрахователен брокер е длъжен да обяви точно и изчерпателно съществените обстоятелства, които са му известни и са от значение за риска.
      (2) За съществени по ал. 1 се смятат само обстоятелствата, за които застрахователят писмено е поставил въпрос.

      ...

      Съзнателно неточно обявяване или премълчаване
      Чл. 189. (1) Ако застрахованият съзнателно е обявил неточно или е премълчал обстоятелство, при наличието на което застрахователят не би сключил договора, ако е знаел за това обстоятелство, застрахователят може да прекрати договора. Той може да упражни това право в едномесечен срок от узнаване на обстоятелството.
      (2) В случая по ал. 1 застрахователят задържа платената част от премията и има право да иска плащането й за периода до прекратяването на договора.
      (3) Ако съзнателно неточно обявеното или премълчаното обстоятелство е от такъв характер, че застрахователят би сключил договора, но при други условия, той може да поиска изменението му. Това право може да се упражни в едномесечен срок от узнаване на обстоятелството. Ако застрахованият не приеме предложението за промяна в двуседмичен срок от получаването му, договорът се прекратява с последиците по ал. 2.
      (4) Когато в случаите по ал. 1 или 3 застрахователното събитие настъпи, застрахователят може да откаже изцяло или частично плащане на застрахователно обезщетение или сума само ако неточно обявеното или премълчаното обстоятелство е оказало въздействие за настъпването на събитието. Когато обстоятелство по ал. 1 или 3 е оказало въздействие само за увеличаване размера на вредите, застрахователят не може да откаже плащане, но може да го намали съобразно съотношението между размера на платената премия и на премията, която трябва да се плати според реалния застрахователен риск.
      ...


      Обявяване на новонастъпили обстоятелства
      Чл. 191. (1) По време на действието на застрахователния договор застрахованият е длъжен да обявява пред застрахователя всички новонастъпили обстоятелства, за които при сключването на договора застрахователят писмено е поставил въпрос. Обявяването на обстоятелствата трябва да се извърши незабавно след узнаването им.
      (2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 се прилагат чл. 189 и 190.
      ...
      от които излиза, че на тарикатите, които са попрочели закона и са решили да минат по тънката лайсна, може да им се постъжни, тъй като са обявили неточно обстоятелство, за което им е бил поставен писмено въпрос при подписване на договора. Поради което, макар и застраховката им формално да е валидна в рамките на ЕС, застрахователят има правото най-малкото да намали размера на изплащаното обезщетение, а, в зависимост от това колко са му добри юристите, може и направо да прекрати договора или да откаже плащане.

      И какво се оказва в крайна сметка териториалното покритие на ГО в този случай?
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Говорим за едно и също Ползите от това споразумение са ясни.
        Но очевидно не е ясно какво е териториалното покритие на издавана у нас ГО. Според някои колеги допълнителната хартийка наречена „зелена карта“ щото е зелена на цвят е задължителна за ЕС, Швицерско и Сърбия - еми да, ама не е
        Не съм сигурна, че говорим за едно и също. Впечатлението ми е, че говорим за ябълки и круши, а темата е за "зелена карта".
        Кои страни са се присъединили към Конвенцията - може да се провери на страницата, която цитираш. Присъединяването не става по административно решение на ЕС, НАТО или ЕАС.
        Предназначението и е да улесни пострадалите лица (а не автомобилистите).
        Всяка присъединила се страна обременява националното си бюро със задължение за изплащане на обезщетение за ПТП, настъпило на нейна територия, ако увреждащият автомобил има сертификат "зелена карта".
        Ако този увреждащ автомобил няма сертификат, пострадалият трябва да търси обезщетение от неговия застраховател по риска "ГО".
        Пример: Ако ти нямаш сертификат "зелена карта" и увредиш някой в Гърция, човекът ще трябва да се занимава с твоя български застраховател по "ГО". А ако имаш сертификат, човекът ще кореспондира само с националното си бюро "зелена карта". Затова Гърция няма да те пусне да и газиш гражданите без "зелена карта", независимо, че имаш застраховка "ГО", валидна на нейна територия.
        Последно редактирано от Danika; 28-04-14, 14:29.
        Suzuki Jimny, 1.3, 2009

        Коментар


        • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Говорим за едно и също Ползите от това споразумение са ясни.
          Но очевидно не е ясно какво е териториалното покритие на издавана у нас ГО. Според някои колеги допълнителната хартийка наречена „зелена карта“ щото е зелена на цвят е задължителна за ЕС, Швицерско и Сърбия - еми да, ама не е
          Да се върнем на нашите крави....
          Ако не ползваш отстъпка за употреба на ПС в страната то застрахователя не само ти прави валидна ГО за целия ЕС, но и за всички страни, подписали споразумението за Зелена карта, като ти представя и самата Зелена карта - ако искаш си я носи, ако не искаш - недей. В този случай на някои места неносенето и би предизвикало проблеми (или невъзможност да продължиш), но няма да има регрес срещу теб ако случайно блъснеш някого. ГО е точно застраховка ако ти блъснеш някого, а не ако те блъснат.
          Ако нямаш ГО не само че няма да получиш никаква стотинка, но застрахователя на пострадалия може да те съди за суми (милиони), които иначе биха били покрити от твоята ГО...

          И не отговори на три прости въпроса

          1. Трябва ли да имаш ГО?
          2. Ще ти е валидна ли ГО извън БГ докато не върнеш отстъпката, при условие, че си се подписал, че ще да върнеш отстъпката ако искаш да ти е валидна ГО извън БГ?
          3. Ще ти даде ли застрахователя ЗК директно ако му върнеш отстъпката?
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Сърбия и Швейцария кога постъпиха в ЕС, не разбрах?
            В случая е без значение

            "Функции на Бюрата”Зелена карта”

            Бюрата имат две функции:
            - Като Обработващо бюро в страната на произшествието има задължението в съответствие със законовите рамки на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” да урежда и изплаща щети възникнали при инциденти с чуждестранни автомобили.
            - Като Гарантиращо бюро гарантира плащанията по валидно издадените застрахователни сертификати „Зелена карта”. Същите се издават от застрахователните компании членове на Бюрото на водачите на МПС. "

            Зеленото картонче е нужно само за описаните изключения. Не виждам описаното от даника "гонене на застраховател"
            принципа е:
            в ЕС ли си + швейцария и сърбия, то регистрационния ти номер и Г.О. са зелената карта и толкоз.

            Вече тук на местна почва какво ще се пробват високопочтените застрахователи в комбинация с високоморалните е друга тема.
            Застрахователят няма право да издаде Г.О без покритие на ЕС,Швейцария и Сърбия!

            Спор няма също, че като имаш зеленото картонче си спестяваш куп рискове с "бдителни" органи на реда.
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

              Питах в Интерамерикан какво означава зелената карта.
              Отговора е че за 5 Е+към застраховката те се занимават ако има проблем в чужбина ,аз си седя в къщи и си пия кафето,и чакам да платят или да ми платят Но не да плащам
              Grand Vitra ddis 2008
              SEAT Althea XL tsi 2010
              Mitsubishi Canter

              Коментар


              • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                И не отговори на три прости въпроса
                И на трите въпроса отговорът е ДА.

                Коментар


                • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                  Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                  ....И какво се оказва в крайна сметка териториалното покритие на ГО в този случай?
                  Това е простичко- покритието е това за което си платил. Що някои хора отказват да го схванат не ми е ясно
                  Ползваш отстъпка с условие "Аз НЯМА да напускам страната и не ми е нужна Зелена карта"- имаш покритие само в страната. Като платиш пълният размер на ГО с условия по подразбиране (ще ходиш у чужбина и ти трябва ЗК) можеш да си караш на воля където ти е кеф. Разбира се има разлика в цените на двете...
                  Който е тарикат нека да излезе от БГ след като е казал "Аз от БГ няма да излизам с тая кола"- дано е късметлия, че ако дори одраска нечия кола ще му се стъжни.

                  Коментар


                  • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                    Първоначално публикуван от mstef Преглед на мнение
                    ...
                    Който е тарикат нека да излезе от БГ след като е казал "Аз от БГ няма да излизам с тая кола"- дано е късметлия, че ако дори одраска нечия кола ще му се стъжни.
                    И как точно ще му се стъжни? Максимум ще го накарат да върне част от отстъпката. Или цялата отстъпка.

                    Коментар


                    • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                      Първоначално публикуван от mstef Преглед на мнение
                      Това е простичко- покритието е това за което си платил. Що някои хора отказват да го схванат не ми е ясно
                      Ползваш отстъпка с условие "Аз НЯМА да напускам страната и не ми е нужна Зелена карта"- имаш покритие само в страната. Като платиш пълният размер на ГО с условия по подразбиране (ще ходиш у чужбина и ти трябва ЗК) можеш да си караш на воля където ти е кеф. Разбира се има разлика в цените на двете...
                      Който е тарикат нека да излезе от БГ след като е казал "Аз от БГ няма да излизам с тая кола"- дано е късметлия, че ако дори одраска нечия кола ще му се стъжни.
                      Ами не е така, ама вече тръгваме десети път да обсъждаме едно и също! С отстъпка или без отстъпка, с декларация или не всяка ГО важи за целия ЕС. Няма ГО с покритие само България. И застрахователя ще си плати като поп ако стане нещо! А виж после какво ще търси от теб не съм сигурен - дали само доплащането или и друго нещо?
                      יעבור
                      «И това ще мине»

                      Коментар


                      • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                        Дано да е така, както казвате... А да не се възползва от клаузата 'ако не си платил вноската или част от нея (защото в края на краищата ти наистина не си платил цялата ГО), тя се прекратява 15 дни след датата на падежа (т.е. - формално навярно на датата на която си сключил полицата)', както е записано в самата полица, която си подписал...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Дано да е така, както казвате... А да не се възползва от клаузата 'ако не си платил вноската или част от нея (защото в края на краищата ти наистина не си платил цялата ГО), тя се прекратява 15 дни след датата на падежа (т.е. - формално навярно на датата на която си сключил полицата)', както е записано в самата полица, която си подписал...
                          Шансът това да се случи, при ПТП по твоя вина е почти 101%.
                          подаръци за мъже от FACOM
                          промоция на читави инструменти

                          и на хоби такива

                          тел. О879 Ч8Ч 2З5

                          Коментар


                          • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                            Аз не твърдя, че няма работа за адвокати при една такава случка. Има много начини да се тълкува един договор с невалидни клаузи. Не казвам и че разправията няма да ти скъса нервите.

                            В Мексико например съм виждал такива клаузи в застрахователните договори за тяхното ГО/КАСКО/каквото там:
                            х Предполагам, че няма да шофирам след употреба на алкохол (-5%)
                            х Предполагам, че няма да шофирам под въздействие на упойващи вещества (-5%)

                            Само намеквам, че там шофирането пиян и изобщо наркотиците са си забранени точно колкото и тук.

                            п.п. числата и формулировките са приблизителни - испанският ми е доста афиф, а и съм ги гледал отдавна.

                            Коментар


                            • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                              Миналата седмица питам трябва ли зк за Гърция,отговор да,вчера пак в sdi питам същото,отговора е Не,направете ми ГО за мотора,след 40 мин. опити,можем да ви направим на друга компания (с 40 лв.) по скъпа,отговорих(на момата) че можем тая разлика от 40 лв.да я похарчим в хотел заедно.......май нищо не е ясно и при тях.....
                              Последно редактирано от Roninn; 02-05-14, 07:53.
                              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                              Анатолий Пейчинов o8875о9815
                              https://dvrbg.com/

                              Коментар


                              • От: "Зелена карта" - (не)задължителна част от пътуването"

                                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                                Миналата седмица питам трябва ли зк за Гърция,отговор да,вчера пак в sdi питам същото,отговора е Не,направете ми ГО за мотора,след 40 мин. опити,можем да ви направим на друга компания (с 40 лв.) по скъпа,отговорих(на момата) че можем тая разлика от 40 лв.да я похарчим в хотел заедно.......май нищо не е ясно и при тях.....
                                За да ти е мирна главата питай Гърците
                                Grand Vitra ddis 2008
                                SEAT Althea XL tsi 2010
                                Mitsubishi Canter

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X