Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Винетка и приложението и

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Винетка и приложението и

    Публикувам тази тема във връзка с един въпрос, който ми се появи оня ден.

    Според тоя списък - на републиканските пътища, за които се събира такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса, един път - от Пловдив до Перущица е в него, и съответно, за движение по него се изисква винетка.

    Обаче!

    По целия тоя път никъде, ама никъде няма знак, който да оповестява това.

    При предишното ми минаване оттам ми направи впечатление, че в началото на пътя от Пловдив знак няма, в началото на пътя Златитрап -Брестовица - няма, и в началото на Брестовица - Перущица - знак няма. Дори и коловете, дето седяха тия знаци, ги няма.

    Въпроса ми е - аз трябва ли да знам всички пътища, за които се изисква винетка, или трябва да спазвам знаците, или липсата им?

  • #2
    От: Винетка и приложението и

    Достатъчно е да има знак за край на населеното място, дори и него да го няма, няма да спестиш акта на това основание
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      От: Винетка и приложението и

      Дългия отговор е "Да" .
      На практика - спазваш знаците.

      Коментар


      • #4
        От: Винетка и приложението и

        Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
        Достатъчно е да има знак за край на населеното място, дори и него да го няма, няма да спестиш акта на това основание
        И аз да попитам.
        Тръгвам за дедо Владо към Костинброд по пътя към Калотина.
        Табели за винетки - йок.
        Танбела за край на София също няма.
        Кво праим?

        Коментар


        • #5
          От: Винетка и приложението и

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          ..
          Въпроса ми е - аз трябва ли да знам всички пътища, за които се изисква винетка, или трябва да спазвам знаците, или липсата им?
          Сиреч, аз трябва да знам целия тоя списък на пътища, за които се изисква винетка - наизуст, и ако някой някъде не си е свършил работата - съм виновен аз?

          Интересното е, че тия знаци, дето обясняват, че трябва винетка за тоя път, ги имаше миналата година, но сега няма нито един.

          Винетка си имам - като един съвестен данъкоплатец, ама си питам - за какво си плащам, и къде може да не плащам, когато не трябва да плащам?


          Сиреч - трябва ли да спазвам знаците, и да спазвам липсата им, или да чета цялата продукция на тия, които получават заплати за халтура?

          Коментар


          • #6
            От: Винетка и приложението и

            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            Въпроса ми е - аз трябва ли да знам всички пътища, за които се изисква винетка, или трябва да спазвам знаците, или липсата им?
            Вени, винетка не трябва за четвъртокласните /Общински/ пътища. Това си го знаеш. Всичко от трети клас нагоре иска винетка независимо дали има знак или "халуминовите" братовчеди са го прибрали.
            Според мен е по-лесно да видиш кои са четвъртокласните пътища в твоя район /аз така правя за Ладата/ и за другото ...винетка.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • #7
              От: Винетка и приложението и

              Не, бе, Краси.. Аз винетка за колата, с която пътувам извън града, си имам.

              Ама въпроса ми, зададен по друг начин, е - да се чувствам ли прецакан, че карам с винетка, по път, по който според знаците - не трябва такава?

              Не, че ще се върна и ще я отлепя, пущината - за да карам без нея - ама ми е интересен казуса.

              Нали не може да бъдеш наказан за нарушение на ограничение на пътя, което не е обявено със знак за същото това ограничение?

              Коментар


              • #8
                От: Винетка и приложението и

                http://www.admcourt-kn.org/CMS_ADM/i...4/00721414.htm

                Основателно е обаче възражението за несъставомерност на нарушението от субективна страна. От събраните пред районния съд доказателства не е установено, че нарушителят е имал представа, че се движи по републикански път, за който се изисква заплащането на винетна такса, поради отсъствие на знак Д 25. Липсата на тази представа осъществява института на фактическата грешка по см. на чл. 14 ал. 1от НК и изключва вината. Дължимото сигнализиране на републикански път с пътен знак Д 25 - “За ползването на пътя се изисква платена винетна такса” е свързано със задължението за заплащане на винетната такса за неговото ползване предвид предписанието по чл. 121а от Наредба № 18/23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци. Липсата на тази сигнализация се потвърждава и от приложеното писмо изх. № 1338-01/13.11.2013 г. на Директора на ОПУ – Кюстендил, като причините за липсата се явяват ирелеватни за случая. Приемайки съставомерност на поведението на нарушителя от субективна страна, КРС е нарушил закона, поради което решението ще се отмени.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #9
                  От: Винетка и приложението и

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  И аз да попитам.
                  Тръгвам за дедо Владо към Костинброд по пътя към Калотина.
                  Табели за винетки - йок.
                  Танбела за край на София също няма.
                  Кво праим?
                  Мен ли питаш, аз да не съм АПИ............... ако искаш, пробвай без винетка и после ще разказваш.
                  Аз си лепвам винетките в началото на годината и не си убивам и малкото нервни клетки, които са ми останали, с такива екзистенциални казуси.
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #10
                    От: Винетка и приложението и

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение

                    Ама въпроса ми, зададен по друг начин, е - да се чувствам ли прецакан, че карам с винетка, по път, по който според знаците - не трябва такава?
                    Въпроса ти отива към филисофията ли, към диалектиката ли...забравил съм вече. И аз на Митсубишито имам винетка, но няма и 10% използваемост. Ма така, при нужда. Никой няма да ни върне пари или да ни похвали, че караме "свърхзапасени"

                    Нали не може да бъдеш наказан за нарушение на ограничение на пътя, което не е обявено със знак за същото това ограничение?
                    Естествено, но има разлика. Пътните знаци и маркировката са на конкретни места по пътя, докато с винетките въпроса е решен "централно". За магистрали, първи, втори и трети клас пътища в цялата страна трябват винетки, независимо къде се намират и какви други ограничения има по тях.
                    Пий една ракия, повтори се и се отдай на приятни неща.
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • #11
                      От: Винетка и приложението и

                      Без знак, няма винетка, както е и решението на съда по-горе.

                      Класа на пътищата не е указан никъде по знаците, нито дали е общински или републикански. Твърдението че трябва да се знае по какъв път караш без това да е исрично указано с пътни значи или по друг начин е смехотворно - едно че пътната мрежа не е константна величина, та като я научиш веднъж да си е същата докато можеш да караш, и второ че е абсолютно невъзможно да познаваш цялата пътна мрежа на страната.

                      Табелата за край на населено място също няма връзка с това - мога да ви посоча например пътуване София - Драгичево през Владая и Мърчаево, понеже често минавам от там. Винетка за там не трябва, въпреки табелите за край и начало на няколко населени места и въпреки че Мърчаево и Владая са към община Витоша на София, а Драгичево е към Перник. Мърчаево и Драгичево граничат пряко едно с друго и дори ако не се лъжа табелата за край/начало на населено място за Драгичево е преди да е свършило Мърчаево.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Винетка и приложението и

                        Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                        За магистрали, първи, втори и трети клас пътища в цялата страна трябват винетки, независимо къде се намират и какви други ограничения има по тях.
                        И как по-точно ще разбереш че от 4-ти клас път се качваш на 3-ти? От всичките изброени пътища единствено магистралата е посочена с пътен знак.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Винетка и приложението и

                          Божурище-София няма винетка. До Банкя, почти съм сигурен че пак няма.
                          Но до Костинброд със сигурност имаше и табели.

                          А край за населено място не замества знака за винетките. Дори и преди околовръстното на София има такива знаци - край на Негован, Световрачане, и пр.села в района.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Винетка и приложението и

                            Беше след Волуяк, посока Костинброд. Сега не знам.
                            Банкя няма.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #15
                              От: Винетка и приложението и

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              И аз да попитам.
                              Тръгвам за дедо Владо към Костинброд по пътя към Калотина.
                              Табели за винетки - йок.
                              Танбела за край на София също няма.
                              Кво праим?
                              И аз това забелязах наскоро, кьорава табелка няма след Божурище !
                              На връщане от Дедо към София, пак през Божурище, също.

                              И Спарки е прав, ако няма табела, не трябва винетка.
                              Защо няма табела е друг въпрос, и не касае водача.
                              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X