Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Тази тема не знам дали е на точното място във форума, но въпросите, които ме вълнуват са следните:
    1. Какво представлява единицата lumen?
    2. Колко силно светят осветителните тела пр. 60 W с нажежаема жичка, 50 W халоген "луничка" 15 W енергоспестяваща лампа, 18 W луминисцентна пура и т. н. т.
    3. Как мога на практика да измеря и сравня светидиодно и осветителни тела по т. 2?
    4. До колко са верни цифричките в lumen, които ги дават по сайтовете на разните LED лампи, прожектори, фарове?
    5. До колко силата на светене lumen е пропорционално свързана с консумираната мощност W при светодиодите?
    6. Отношение lumen millicandela.

    От много време ме мъчет тези въпроси, прочетох това онова из форума, но сигурно не всичко.
    По т. 1.

    Първоначално публикуван от prascho Преглед на мнение
    Само да вметна, че силата на светене и цветната температура нямат нищо общо

    Цветната температура е условна температура в градуси Келвин (°К), до която трябва да се нагрее абсолютно черно тяло за да излъчва светлина с определен спектрален състав (цвят).

    Ето цветните температури на някой светоизточници:

    Обикновена свещ - 1900°К;
    Лампи с нагряваща се жичка - 2700 до 3000°К;
    Халогенни лампи (лампи с прегряване) - 3500°К;
    Фотосветкавица - 5500°К;
    Луминесцентни лампи - 4500 до 6500°К;
    Средна дневна светлина - 5200°К;
    Дневна светлина при облачно време - 6500°К;
    Цвят на небето - 12000 до 18000°К.

    Специално при ксеноновите светлини се предлагат варианти от 3500К вече до 18000K (виждал съм реклами на цветни температури до 24000К, но не и наживо)

    "Силата на светене" (светлинният поток) се измерва чрез няколко величини, но напоследък най-масово се използва lumen от системата Si.

    Един лумен е равен на светлинния поток, излъчван от точковиден източник в пространствен ъгъл 1 стерадиан при интензитет на светлината 1 кандела (по старому свещ).

    За сравнение, автомобилните крушки с нажежаема жичка постигат 800-1500lm докато при газоразрядните, каквито са и ксеноновите светлинният поток може да достигне 3500lm.

    T.e. цветната температура има значение за това в какъв цвят ще светят фаровете - чисто субективно до 4000-4500К е жълто, до 6500 е бяло, оттам нататък започва да синее. На 12000К си е направо виолетово.
    ....
    Очаквам Вашите отговори, мисля че ще бъдат полезни за много от нас по най-различни практически приложения. На мен ми предстои закупуване на LED "тактически" фенер, велосипеден фар, и домашно осветление.
    Последно редактирано от s_s1; 13-08-10, 12:33. Причина: 6
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

  • #2
    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Светльо, мислех да ти отговарям точка по точка, но "уукито" вече е дало следния отговор:
    Един лумен е равен на светлинния поток, излъчван от точковиден източник в пространствен ъгъл 1 стерадиан при интензитет на светлината 1 кандела.

    Типичната стойност на светлинния поток, получаван от лампа с нажежаема жичка от 100 W, е 1100 lm. Това означава, че светлинният добив за един ват от такъв източник е 11 lm/W.
    Това за нажежаемите жички, а за светодиодите... хех, ами там е мътна и кървава, щото тези технологии сега се развиват, конкуренцията е жестока и всеки се хвали как прави от никаква мощност супер светлина...

    П.П. За сравнение, ксеноновия фар, е в порядък 600 лумена... някои давали до 800.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      ...Очаквам Вашите отговори, мисля че ще бъдат полезни за много от нас по най-различни практически приложения. На мен ми предстои закупуване на LED "тактически" фенер, велосипеден фар, и домашно осветление.
      По-голяма част от информацията по точка 2 я има във фирмените сайтове, примерно на Филипс или Осрам. Дадени са техническите данни на продуктите - четеш и сравняваш.

      Ако имаш идея да минаваш на "икономично" светодиодно осветление, според мен още е рано. Последния път когато се интересувах, светодиодите бяха около нивото на луминесцентните пури като светодобив/изразходвана енергия, но на значително по-висока цена.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #4
        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        И когато 1 лумен се разхвърля на 1 квадратен метър, се получава единицата за осветеност - лукс.

        Коментар


        • #5
          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          Добре де, примерно колко лумена са достатъчни осветяване за дневна стая 10-15м2, за джобно фенерче, за велосипед, за да снима "цифрова" камера нормално?
          Питам за да мога "сухата теория" да претворя в практика.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #6
            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            2-3 лумена мисля че са достатъчни

            Коментар


            • #7
              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Добре де, примерно колко лумена са достатъчни осветяване за дневна стая 10-15м2, за джобно фенерче, за велосипед, за да снима "цифрова" камера нормално?
              Питам за да мога "сухата теория" да претворя в практика.
              Зависи от камерата. Трябва да го има във спесификациите и.

              Коментар


              • #8
                От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                Айде малко от личен опит , без лумПени. Светодиодни 7бр., с по 60 диода, лампи на 220В, по 5 Вт всяка. Не светят колкото 2 бр. енергоспестяваща от 17 Вт. Иначе не са скъпи - по 7лв/бр. Но понеже светят насочено, в кръгло петно, ефекта е като от дежурно осветление в оръжейна. За сега енергоспестяващите печелят по светене. Поне при мен.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  В този сайт най добре са описани всички неща свързани с осветлението заедно с примери http://www.krushki.info/2010/03/blog-post.html
                  На сайта има и калкулатор с който като въведеш размерите на стаята и броя осветителни тела ти дава - крушки с каква мощност да ползваш и колко ще спестиш за една година
                  Това е калкулатора http://www.krushki.info/p/blog-page_13.html

                  Коментар


                  • #10
                    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                    Айде малко от личен опит , без лумПени. Светодиодни 7бр., с по 60 диода, лампи на 220В, по 5 Вт всяка. Не светят колкото 2 бр. енергоспестяваща от 17 Вт. Иначе не са скъпи - по 7лв/бр. Но понеже светят насочено, в кръгло петно, ефекта е като от дежурно осветление в оръжейна. За сега енергоспестяващите печелят по светене. Поне при мен.
                    Майсторе, нали знаеш, че тия лампи ги правят от каквото остане? Силата им на светене е в областта на ирационалните числа, продължителността на живота - също. Ако ти се занимава, навържи 17 броя едноватови бели (или топло-бели) светодиода и пак ще си говорим кое колко свети Цената обаче .... цената става съвсем различна, гадовете са по около 3.50 до 4 кинта на дребно на бройка
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #11
                      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      В стаята, която ежедневно ползвам е с площ 15м2 и се осветява от 10 MR16лампи, 20 вата, от които 6 подмених със светодиодни с по 4 светодиода от 1 ват всеки и им дават 360 лумена за 1 лампа братята китайци. Светят по-силно от 20 вата халогенка на филипс, засега всички работят безпроблемно вече 4-ти месец. Всяка 1 от тях ми струма около 18 лв.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        Я да вдигна малко темата, че след като онзи ден не намерих 60-ватови крушки ( всъщност от 01.09 вече нямало да ги има, ама не ми иде да псувам писмено) , се разрових пак. Евтините луминесцентни не струват - собствен опит - не светят и горят бързо. А LED-a ?
                        Светльо, твоите издържаха ли година ?

                        Коментар


                        • #13
                          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          Първоначално публикуван от ивайло Преглед на мнение
                          Я да вдигна малко темата, че след като онзи ден не намерих 60-ватови крушки ( всъщност от 01.09 вече нямало да ги има, ама не ми иде да псувам писмено) , се разрових пак. Евтините луминесцентни не струват - собствен опит - не светят и горят бързо. А LED-a ?
                          Светльо, твоите издържаха ли година ?
                          Работят всичките без грешка. До сега нямам изгоряло нито едно диодче. Много съм доволен и отново си поръчах от великия китайски народ и сега ги чакам.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #14
                            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Тук спират 100 ватовите,другата година спират и 70 ватовите ако над 80% от ползваните крушки да са над 60 вата.

                            Спретнали са крушки с диоди,добри са уж ма не ми се дават 40 и няколко кинта за една крушка само за пробата.

                            Има една награда от 10 милиона / тъй ва тъй,и аз така се ослушах / за фирмата която направи ЛЕД крушка с дадени параметри,до момента само Филипс са в играта и то са на половината пьт до милионите.

                            Идейно е да ги спират,няма да нападат Корея,че да платим тока ма идеята с какво ще си светим ми липсва.Ако на някой му попадне 110 волта ЛЕД която да се бори сьс 100 ватова обикновенна крушка да свирка,че ни врьщат в 16 век тия акьлии.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #15
                              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              Преди година си купих 10-тина броя китайски от една БГ верига хипер- мипер- таратанци- маркет,
                              първо - не светят добре - с по-малко от 60 диода - хич.
                              Второ - за една година дадоха фира всичките, като нито една не е работила една година, просто като изгори една съм я сменял със следващата. Последната спря преди 2 дни.
                              Така че китайските (поне тия във веригите) не стават.
                              Да вметна , че бяха по около 5-6 лв./бр. с около 36-60 диода.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X