Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Специализирано оборудване за палатка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Аз днес се за играх с пауър бокса. За момента вътре има 50 Аh тягова батерия. Ще има и 2 гнезда за запалка. При нужда може и инвертор - има място.:
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG-ee996c3f0f50cc01692d4e5db8abfc57-V.jpg Прегледи:0 Размер:340.1 КБ ID:6734152
    Прикачени файлове
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

    Коментар


    • bushiDO
      bushiDO коментира
      Редактиране на коментар
      E не само телефон надявам се! Верно е, че мечо Пух е казал "...колкото повече, толкова повече...", но все пак са 50 Ah... сега тествам колко реално са живи, че го купих секънд хенд...

    • BENZBOSS
      BENZBOSS коментира
      Редактиране на коментар
      Принципно за всичко става,последно като ми спря тока едно такова подобно зареждаше и падове и станция и фенери,,,,,,че ме мързеше да ходя до комбито

    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Дай снимка и отвътре да видим как изглежда...

  • #92
    То първоначално мислех да е литиева, но цената им ме накара да почна с agm.
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

    Коментар


    • #93
      В алито вече има на добри цени литиеви, не виждам смисъл да се купува АГМ.
      Примерно това + $70 за БМС и някаква кутия ще дойде почти на цената на читава 100Ач АГМ, която реално е 50Ач.
      Последно редактирано от dancoo; 20-04-21, 15:01.

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Вярно, че под 50% разряд при оловните не трябва да се допуска за щяло и нещяло. Нооо оловните имаха най-висок капацитет на килограм тегло. Това преди време. Сега вече може и да нямат....

      • bushiDO
        bushiDO коментира
        Редактиране на коментар
        To AGMите имат и друг проблем - тежат!
        @ dancoo, какво е БМС?

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Аха,аз помислих,че някой ги мери на око.
        Все още готова ЛПО батерия е около 3-4 пъти повечко пари за ампер от АГМа,зарядното поне двойно

    • #94
      BMS - Battery Management System
      Задължителна джаджа като си правиш литиева батерия. Следи всяка клетка и я балансира. Предпазва от прекомерен заряд/разряд, който ако объркаш прецаква клетката, както и от зареждане на студено (пак води до прецакване на батерията). Има умни с блутут, които ти показват данните на телефона, от който можеш и да си настройваш различни параметри. Примерно това.
      За оловна батерия ти трябва задължително някакъв монитор с шунт за да следиш да не я разреждаш >50%. Най- евтиния китайски е около $35 и реално БМС-а за литиевата ти идва на 1/2. Това ако се сравнява олово срещу литий. За теглото да не отварям дума, като знам как тегне 75Ач оптима.
      И едно видео за зарибяване.
      Последно редактирано от dancoo; 20-04-21, 20:50.

      Коментар


      • #95
        Я кажете как стои въпроса с преносимите соларни панели на нашия пазар и кой какво е проучвал? При американците избор бол, в Европа малко по-бедно.

        Обмислях гъвкав, защото са леки и лесни за разнасяне, който да е на покрива на палатката (или на колата, като съм без палатка), но в крайна сметка се поотказах от гъвкавите - доста по-малко издръжливи са и изглежда дават доста повече проблеми. Освен това след няколко опита този уикенд, определено ще паркирам на сянка при всяка възможност и ще имам малко полза от панел на покрива.

        Сега съм на варианта за сгъваем 200W тип куфар, който да вадя, като разпъна кемпа и да слагам винаги на слънце. Евентуално може да помисля за някакво закрепване на покрива за в движение, но колкото повече го мисля, толкова повече ми изглежда, че тия жалки 5-6 ампера, които ще вкарва са сравнително безсмислени на фона на 120А алтернатор и на цялата галимация, която ще е нужна, за да се осъществят.

        Renogy изглежда не са лоши и до 20.06 имат -15% в немския сайт. Спрял съм се на този, идва с ненужен за мен PWM контролер.
        Алтернативен и по-скъп вариант ми е това Ground Zero, но освен че е скъпо, кабелите му са съвместими само с техните системи, а не ми се реже - доста ще държа на гаранцията.

        В БГ магазините до момента видях само безумно преоскъпени неща или безименни китайци...

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          400 вата панел е 1.50х2.00 метра.

        • MoridinBG
          MoridinBG коментира
          Редактиране на коментар
          Да, именно - няма къде да дяна такова платно.

        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          n January SunPower introduced the world’s first 400 Watt residential solar panels.

          Utilising 104 Monocrystalline Maxeon Generation III solar cells, the panels have an efficiency of 22.6%.

          The panels have ‘standard’ panel dimensions of approximately 1.69m x 1.05m, giving an output of 226W per square metre.

      • #96
        Идеален си, само замени контролера с МППТ модел.Хубаво соларно идеално както тук го наричат е около 400 долара за 200 вата или 2 кинта на ватче.Аз не бих заложил на безименен китаец
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Точно така, и аз съм с боса на едно мнение, хубав МППТ контролер, Виктрон е ноу брейнър и може би два сгъваеми 200ватови панела, вземаш си 2 х 15метра кабел за солари, правиш удължител и конектори за лесно складиране и опции, хубава(голяма) литиева батерия и си ти. Моридин, избери си от Англия и ако не бързаш другия месец мога да ти го докарам, аз мисля да нося 4 х 250вата, един в повече или по-малко няма да ми натежи толкова на караваната. Виктрон имам връзка с местния дилър за отстъпки ако искаш. Гаранцията е факт, но ако си по света само големите марки имат реален смисъл, според мен.

      • #97
        И аз съм на тази вълна та да споделя до какви изводи стигнах. Всичките гъвкави панели им пада бързо КПДто заради покритието на самите клетки. домашните и хубавите куфари ползват закалено стъкло, което пък тежи. Приятел си купи едно сгъваемо Докио 300В те това https://www.aliexpress.com/item/3287...552f2e0eavYY1m . Ще го тестваме тази година, но на първо четене трябва да му се прави рамка, защото се гъне като го напече слънцето.
        Аз си харесах този домашен панел https://euromatica.bg/%D0%B2%D1%8A%D...-380w-silk-pro
        Мисля да му направя стойка на тавана и да си го возя там. Не знам колко ще му харесат вибрациите, но не е чак толкова скъп, че да не пробвам. Размерите му 1765 x 1048 x 35 mm мисля са ОК, но си тежи 20КГ.
        Та помисли да си го возиш на/ в палатката.
        П.С. Трябва да пием по кафе/ бира с теб, да обменим малко опит и да ти разгледам багажника за колелата.

        Коментар


        • dancoo
          dancoo коментира
          Редактиране на коментар
          примерно
          https://www.semprius.com/flexible-solar-panel-problems/

        • MoridinBG
          MoridinBG коментира
          Редактиране на коментар
          1 година и КПД-то пада наполовина. Дори да ги монтираш фиксирани, просто покритието отгоре е PVC или дори ETFE и клетките деградират.

        • BENZBOSS
          BENZBOSS коментира
          Редактиране на коментар
          Интересно,повечето тук поне държат по 4-5 години

      • #98
        Контролера мисля да го играя с едно BCDC1240 или 1250 от RedArc, че отваря доста други възможности. Има си MPPT за солара.

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Не мисля, че 1240 е добра идея, дори 1250 не е добра идея защото те са 12Волтови и най-много на 24Волта, хубавите солари са почти 40 волта и за да нямаш загуби по кабели се връзват последователно защото примерно Виктронските МППТ контролери носят до стотина и нагоре волта.

          Кабелите за соларни панели, са с максимална дебелина 6мм, имат специална УВ защитна обвивка, на 12 волта ще си ограничен от дължината на кабелите от панела до контролера, е винаги може да ги дублираш ако искаш кабелите за соларни панели, но тегло, цена и т.н.

          Според мен има основателна причина панелите и хубавите контролери да работят оптимално на висок волтаж.

      • #99
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210610_132221_DRO.jpg
Прегледи:233
Размер:474.5 КБ
ID:6747440 Първи тестове на солара. Ще върши чудесна работа.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • dancoo
          dancoo коментира
          Редактиране на коментар
          Днес се спомина китайския контролер - DOKIO 20A PWM. 2 дни работи нормално и днес започна да зарежда с 18 волта и да загрява до неприятна за пипане температура. То беше ясно че е боклук, но да работи само 2 дни е разочароващо. Иначе самият Солар се представя много добре.

        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Данчо, казвай да пазаруваме докато е време.

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          PWM вече правят само най-калпазанските производители.

          Теоретично е по-простата технология ама MPPT го могат вече всички които изобщо могат нещо.

          Така че ако някой е направил PWM значи даже и за това не го бива.


          Накратко: не купувайте PWM за нищо над 7-8 ампера. Даже и това им е много.

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X