Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Армейски противогаз ПДЕ 1

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Армейски противогаз ПДЕ 1

    Първоначално публикуван от rreessoo Преглед на мнение
    ... се чувствам по-спокоен когато съм с противогаза.
    ...
    дали наистина тези дихатели са опасни за здравето?
    Имай предвид, че това спокойствие може да е абсолютно измамно.

    Азбестът е канцерогенен материал, но не много и само при някакви условия. Примерно да ти влязат в дробовете частици с определен размер - за което в противогаза може да има или да няма условия. По темата препоръчвам кратък преглед на историята на руския град Азбест (той не случайно се казва така).

    Иначе противогазът както всяко друго средство за защита сам по себе си носи някакви рискове. Рискът от рак заради азбеста е доволно нисък и може да се реализира някога. А отравянето с някои вещества не е никакъв риск ами е сигурно и се реализира веднага.

    Коментар


    • #92
      От: Армейски противогаз ПДЕ 1

      Преди няколко дни случайно попаднах на клип в който англичанин обясняваше, че тези филтри са опасни за здравето заради използвания в тях азбест. Останах втрещен, нещо което уж трябва да те спасява и да ти пречиства въздуха, а то с азбест, който да те трови още повече. Та въпроса ми е някой знае ли нещо повече по темата, дали наистина тези дихатели са опасни за здравето?[/QUOTE]



      Това намерих набързо. Във филтъра на общовойсковия противогаз, има 4-6% азбест във механичния филтър. Баси!

      Общовойсковият противогаз се състои от две части: дихател БСС-М4У и лицева част ШМ-41М. За улесняване на използуването, съхраняването и носенето на противогаза се използуват гофриран маркуч и торба. Дихателят е предназначен за пречистване на вдишвания въздух. Дихателят БСС-МО-4У се състои от противодимен филтър и въглен катализатор К-5У. Противодимният филтър задържа аерозолите (радиоактивен прах, отровни димообразователи и аерозоли от ОВ) на принципа на филтрацията. Изработва се от целулозен картон с примеси от азбест (4-6%). Въгленият катализатор К-5У представлява активиран въглен с каталитични добавки (окиси на мед, хром и сребро).На повърхността му cе задържат парите от ОВ. Чрез процесите абсорбция, хемисорбция и каталитична сорбция.
      Тома Томов
      Вече с Kia Sportage.

      Коментар


      • #93
        От: Армейски противогаз ПДЕ 1

        Не се сещам кое вътре може да е от азбест. Има един груб текстилен филтър и зад него две мрежи, между които има активен въглен. ОТварял съм таквоз чудо да му вадя въглена. От кога е това инфо за азбеста? Да не е за някакви стари модели там от 60-те години...
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #94
          От: Армейски противогаз ПДЕ 1

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          Не се сещам кое вътре може да е от азбест. Има един груб текстилен филтър и зад него две мрежи, между които има активен въглен. ОТварял съм таквоз чудо да му вадя въглена.
          Противодимният филтър задържа аерозолите (радиоактивен прах, отровни димообразователи и аерозоли от ОВ) на принципа на филтрацията. Изработва се от целулозен картон с примеси от азбест (4-6%)


          Например това.
          Тома Томов
          Вече с Kia Sportage.

          Коментар


          • #95
            От: Армейски противогаз ПДЕ 1

            Имай предвид, че това спокойствие може да е абсолютно измамно.

            Азбестът е канцерогенен материал, но не много и само при някакви условия. Примерно да ти влязат в дробовете частици с определен размер - за което в противогаза може да има или да няма условия. По темата препоръчвам кратък преглед на историята на руския град Азбест (той не случайно се казва така).

            Иначе противогазът както всяко друго средство за защита сам по себе си носи някакви рискове. Рискът от рак заради азбеста е доволно нисък и може да се реализира някога. А отравянето с някои вещества не е никакъв риск ами е сигурно и се реализира веднага.
            Веществата с които ми се налага да работя са пестициди,за които също се твърди, че са канцерогенни. Ако работя без предпазни средства като противогаза няма да се отровя на момента, но не искам да ги вдишвам, защото при работа се изпаряват във въздуха и то доста.Отделно понякога слагам противогаза и докато боядисвам по-дълго на закрито пак с идеята да не вдишвам различните химикали от боите.
            Сега откакто прочетох за този азбест съм втрещен, защото един вид вместо да си помогна може да съм си вредил. Идея нямам дали може да се вдишва този азбест от филтъра и при какви условия, затова реших да попитам тук някой който е по наясно да ми отговори.

            Коментар


            • #96
              От: Армейски противогаз ПДЕ 1

              БСС МО 4У се носи само в торба. Това съм го виждал само по книги. Евентуално някой, дето се служил 80-те години в армията, може да се е срещал с него.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #97
                От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                Има чудесни магазини за защитно облекло предпазни средства. Там едни мили хора ще ти помогнат с каталог, по който да си избереш филтър (ако знаеш точно с каква химия работиш, което явно знаеш), маска ще си харесаш на вид каквато ти върши работа. Със сертификат, със срок на годност, със съвременни материали. Сумата ще е съвсем поносима. За всяка следваща употреба ще си купуваш само дихател.

                Аз социалистически газ на 30+ години не бих сложил, нито знам какво е останало от дихателя, нито как е съхраняван, нито дали спира това което на мен ми трябва да спре и пр. Моля ви се другарЕ, 21 век сме вече

                Коментар


                • #98
                  От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                  БСС МО 4У се носи само в торба. Това съм го виждал само по книги. Евентуално някой, дето се служил 80-те години в армията, може да се е срещал с него.
                  В клипа който гледах имаше от тези големите които са с тръбите и се носят в сумка, имаше и от малките за които питам аз. Те са зелени, имат някакви маркировки с цифри и надпис СХГ на тях.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    БСС МО 4У се носи само в торба. Това съм го виждал само по книги. Евентуално някой, дето се служил 80-те години в армията, може да се е срещал с него.
                    Абе тук-там се срещаха в тЕя години
                    Първоначално публикуван от rreessoo Преглед на мнение
                    ...В клипа който гледах имаше от тези големите които са с тръбите и се носят в сумка.
                    С тръби нямаше . Имаше с гофриран маркуч
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                      Маркучът по определение е тръба

                      Коментар


                      • От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                        Първоначално публикуван от rreessoo Преглед на мнение
                        Сега откакто прочетох за този азбест съм втрещен, защото един вид вместо да си помогна може да съм си вредил.
                        Според мен противогаза за военно приложение въобще не е мислен да осигурява дълготрайна защита на здравето. Той служи да те изведе жив от окопа и евентуално да ти осигури време да отрепеш един - двама от враговете преди да те напълнят с олово, или преди бойното отровно вещество да се е пропило през дрехите и кожата ти и да те направи негоден за водене на бойно действия.

                        В днешно време има достатъчно добри ЛПС за продължителна промишлена употреба. Да не говорим че са и доста по удобни и не чак толкова скъпи.

                        Коментар


                        • От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Маркучът по определение е тръба
                          А тръбата по определение маркуч ли е ?
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                            Че не са мислени за дългосрочна употреба-не са. Дават и време да проведеш каквито действия са наредени и да се изнесеш. За пример- противогазите, които ползват ченгетата при протести. На сълзотворния газ откарват 30-40 минути и се изнасят от зоната. За това време е ясно, че срещу тях вече отдавна няма никой.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                              ...Че не са мислени за дългосрочна употреба-не са. Дават и време да проведеш каквито действия са наредени и да се изнесеш.....
                              ..иии колко е това време според теб ? Да утепаш един-два врагове за нула време и да се изнесеш ? А къде аджеба ше се изнесеш - у комшиите ?
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                                Тези противогази с гофрирания маркуч се ползваха в учебните центрове поне до 1996 година, галено им викахме "слончетата", после в бойните поделения бяхме с тези с двата филтъра до бузите, или "маймунките". С последните имахме много по добър обзор, пък се и дишаше по лесно !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X