Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котлон на течно гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Котлон на течно гориво

    Ето ги в
    Първоначално публикуван от silentrat Преглед на мнение
    Здравейте, прочетох цялата тема с интерес (да отне ми известно време). Понеже и аз съм в търсене на подходящия за мен примус (котлон) и попаднах на темата.
    Моторист съм и си правя от време на време няколко дневни преходи с мотора и ходя и по други дръжави като има време и пари. До сега винаги съм ползвал газов примус, но идеата да мъкна газ, която да оплътнявам с дрехи в куфара на мотора за да не се случи нещо от вибрацийте и т.н. почва да ме дразни. А и предпочитам да нося туба с бензин, която да мога да ползвам хем за примуса, хем за мотора.
    Та мойто питане е към какъв примус бихте ме насочили да си купя. Трябва ми нещо, което гори бензин най-вече, други горива ако гори е бонус. Но мотора върви на бензин та и примуса трябва да е такъв. Също така ще е добре да не са много обемни и ако са идиотоустойчиви най-добре. Цената също е фактор, понеже не мисля да давам 300 лева.
    Тези руски котлончета Шмель, изглеждат интересни, практични и евтини като вариант, но какви са като габарити нямам идея, а така по снимките не мога много да преценя.
    Пингвина ми допада като вариант, но не съм сигурен, че това търся. Все пак както казах трябва ми нещо просто, евтино и да гори основно бензин.
    Видях едни примуси в ибай, китайска реплика са на колман така като гледам. Ето ви линк да видите за какво говоря и да си кажете мнението.
    http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-O...sAAOSwu4BV1GpY
    Ето и клипче как върви в действие, притеснява ме факта, че е китайски и колко е читав един бог знае, пък за гаранция да не говорим. Имаше и едно друго клипче с един руснак как борави с него но не мога да го намеря.
    https://www.youtube.com/watch?v=0Orlx0K8fAc
    Има и някаква друга модификация дето не я знам.
    https://www.youtube.com/watch?v=7_Y0PlFmy5Q
    http://www.ebay.co.uk/itm/New-BRS-29...MAAOSwWnFV8jfy

    Очаквам вашите мнения.
    Колмана е по голям от Шмель . Тази концепция с подгряването на горивото с тръбичката през бренера на мен лично не ми допада . Пустата икономия и тука е взела своето . Всичките разновидности на Шмель мога да ти ги покажа на живо имам колекция от тях . На шмела основното гориво е бензин но работи и с газ за осветление на зор тръгва и с нафта . Чисто нов с тенджерката и ЗИПчето се намират за 50 - 60 лева . За мото туризъм е идеален . Аз си държа един в багажника на нивата за бойна готовност . Ето ги в ОЛХ нов Шмел 2 http://olx.bg/ad/savetski-benzinov-k...tml#d19e4c1ca0 и ползвана единица http://olx.bg/ad/benzinov-kotlon-ID5...tml#8c6172ba09
    Последно редактирано от sek.1; 09-04-16, 18:34.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Котлон на течно гориво

      http://www.ebay.co.uk/itm/COLEMAN-DU...0AAOSw~OVWvhcx
      това да е по-голямо?
      на клипчетата не изглежда, както и китайчетата.
      Михаил Филипов 0887895169
      As long as she still goes and runs well who cares about the Horse Power
      Lockem in low and over the hills we go!!!

      Коментар


      • От: Котлон на течно гориво

        Кой от двата е по-подходящ за мойте цели? Или няма значение? Единия изглежда да е по-компактен? И двата ли като КПД са единтични и като поддръжка?
        Михаил Филипов 0887895169
        As long as she still goes and runs well who cares about the Horse Power
        Lockem in low and over the hills we go!!!

        Коментар


        • От: Котлон на течно гориво

          Така на снимка ми е трудно да преценя колко е голям този модел на COLEMAN.
          Предполагам, че е малко по-нисък от шмел-а.
          На пингвина и останалите с отделен съд с гориво това е най-ценното!
          Има избор на различни контейнери - от 300мл до 1Л.
          Вероятно има и по-големи и човек може да избира обем в зависимост от целта.
          Купих си 1л контейнер когато съм с мотора.
          Този от 300мл си го нося в планината.
          По време на транспортиране разглобени оптимизират място в раницата.
          Ако става въпрос за такъв вид транспортиране (мото-туризъм и планинарство) това е най-важно.

          Шмела е страхотен.
          Първият път като го взех от Станьо останах като гръмнат от малкият му размер - от снимките очаквах да е едва ли не 2 пъти по-голям от реалното!
          И въпреки това за мен е безумие да го нося в раница, дори и без алуминиевият му съд (моят и няма).
          Не че имам пингвин но за горните цели и предвид цената е много удачен избор.

          Първите 2 от линковете изглеждат компактни но пак е трудно да се каже реално за какъв обем става въпрос.
          За КПД вероятно са еквивалентни, поне принципа на подгряване е еквивалентен, дори с този на пингвин-а.
          Последният е от реномиран производител и предполагам е по-добре направен.
          То си личи и по цената.
          И все пак ако е такава неразглобяема конструкция бих заложил на ШМЕЛ с компромис обема.
          Предвид че е без пари и работи наистина разкошно.
          Е за това последното е добре да мине през Станьо
          Враг усраине

          Коментар


          • От: Котлон на течно гориво

            Първоначално публикуван от silentrat Преглед на мнение
            Кой от двата е по-подходящ за мойте цели? Или няма значение? Единия изглежда да е по-компактен? И двата ли като КПД са единтични и като поддръжка?
            За колемана не знам но поддръжката на Шмел е елементарна . Вземеш ли го нов доста време ще мине преди да се наложи нещо да се прави по него .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Котлон на течно гориво

              Като е на 20 години вече не е ясно помпата в какво състояние е.
              Иначе друго и след 180 няма да му стане

              За колегата по-долу съм сложил снимка заради размерите, шишето от мин. вода е за мащаб.
              Червената бутилка от 1 литър е допълнителната, от пингвина е зелената от 500мл.
              Шмел-а е ясно кое е а пингвина със всички аксесоари, 2 запалки, гъба и сгъваеми прибори са в съда под него.

              Има още едно неудобство на неразглобяемите, както и шмела - аз не бих ги транспортирал в раница и гориво във тях.
              Трябва да се източва в шише, тоест още обем.
              В другите 2 съда спокойно може да се пренася гориво, с капачките им или както е на снимката с монтирана помпа.

              П.С: Станьо може да ме поправи но Шмел-2 май е незначително по-голям или така ми се видя.
              Аз имам само този, колекция от всички има той

              Последно редактирано от Esper; 09-04-16, 20:19.
              Враг усраине

              Коментар


              • От: Котлон на течно гориво

                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                Като е на 20 години вече не е ясно помпата в какво състояние е.
                Иначе друго и след 180 няма да му стане

                Помпичката се "модернизира" за 5 минути както е твоята . Има една гумичка и два О пръстена . Още една гумичка има на предпазния клапан . Това е всичко гумено в Шмель . Резервоара е стоманен горелката е месингова тенджерката алуминиева . За транспорта с гориво в резервоара не е проблем . Руснаците казват шмела в един по дебел найлон та ако нещо изпусне да не умирише тенджерката на бензин . Реално погледнато няма от къде да изпусне ако всичко е стегнато . Шмель 1 си е почти 100 % копие на Phoebus който е легендарен примус и виждаш какви цени държи в немския продавалник даже и за толкова очукани екземпляри които не бих погледнал взимат бая пари .http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=...+625+&_sacat=0
                Последно редактирано от sek.1; 10-04-16, 05:25.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Котлон на течно гориво

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  ....и виждаш какви цени държи в немския продавалник даже и за толкова очукани екземпляри които не бих погледнал взимат бая пари..
                  "Бая" за нас , където е половин месечна заплата на масовия чиляк, а при тях е дажбата за ден два , та реално нещата са малко по-различни
                  Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                  За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                  A1+

                  Коментар


                  • От: Котлон на течно гориво

                    Ако успея да преборя предубеждението си, че шмела в алуминиевото си канче е голям за разнасяне - по-добро попадение от него няма да има.
                    За мото-туризъм, особено ако се дъжи в дисаги/куфари/каси, изобщо ако не е на раница почти съм готов а го приема.
                    И е мулти-горивен (нафта / газ).

                    Мисля да е излишно да уточнявам, че позицията ми е базирана на трекинг и мото-преходи.
                    Но не каране в някаква дива пустош дни наред а обикновена, континентална цивилизация.
                    По-горе колега обърна внимание, че при част от котлоните пламъка се рагулира по-прецизно.
                    Факт е, тези, които си дал като примери са по-скоро от тях.
                    Ако е важно да, за мен това не е.
                    Но дори и в тази неизвергната от мен "категория" - шмела пак е перла в короната [emoji3]

                    Sent from my SGP511 using Tapatalk
                    Враг усраине

                    Коментар


                    • От: Котлон на течно гориво

                      Първоначално публикуван от silentrat Преглед на мнение
                      Здравейте, прочетох цялата тема с интерес (да отне ми известно време). Понеже и аз съм в търсене на подходящия за мен примус (котлон) и попаднах на темата.
                      Моторист съм и си правя от време на време няколко дневни преходи с мотора и ходя и по други дръжави като има време и пари. До сега винаги съм ползвал газов примус, но идеата да мъкна газ, която да оплътнявам с дрехи в куфара на мотора за да не се случи нещо от вибрацийте и т.н. почва да ме дразни. А и предпочитам да нося туба с бензин, която да мога да ползвам хем за примуса, хем за мотора.
                      Та мойто питане е към какъв примус бихте ме насочили да си купя. Трябва ми нещо, което гори бензин най-вече, други горива ако гори е бонус. Но мотора върви на бензин та и примуса трябва да е такъв. Също така ще е добре да не са много обемни и ако са идиотоустойчиви най-добре. Цената също е фактор, понеже не мисля да давам 300 лева.
                      Тези руски котлончета Шмель, изглеждат интересни, практични и евтини като вариант, но какви са като габарити нямам идея, а така по снимките не мога много да преценя.
                      Пингвина ми допада като вариант, но не съм сигурен, че това търся. Все пак както казах трябва ми нещо просто, евтино и да гори основно бензин.
                      За няколкодневни преходи, по-добро от малко газово котлонче няма. Малката газова бутилчица (230гр. би следвало да стигне за около 5 дена) не е толкова проблемна за носене, а и не е толкова лесно да гръмне. Котлончето е не по-голямо от връзка ключове.

                      За конкретния китайски модел - копие е на Coleman 442 и е доста по-малък от Шмела. Като качество на изработка е сравним с Шмела и далеч зад Coleman 442.
                      Coleman 533 е с големината на Шмел, но легендарно надежден. Регулацията на пламъка е доста груба при всички споменати котлони.
                      Накратко - стой си с газовия котлон. Ако много те присърби - изръси се едни 100 лв. за Coleman 533 в немския ebay (втора ръка и след почакване на подходяща оферта). Coleman 442 e скъп и трудно намираем в запазен вид или нов.
                      Шмеловете имат звучното прозвище "Смерть туриста" - нещата не са чак толкова лоши на практика, но дим без огън няма
                      Китаеца може и да заслужи горното прозвище обаче.
                      Последно редактирано от ezhko; 10-04-16, 13:25.

                      Коментар


                      • От: Котлон на течно гориво

                        От газовите няма нищо по-леко и компактно.
                        Неудобството е, че се разнася още едно гориво, наличността на което е по-трудно следима.
                        Но определено съм съгласен, че докато не си изясни човек дали бензиновият примус е подходящ за него е разумно да се купи нещо евтино или 2 ръка дори.
                        То вероятно голяма част от тях са на хора, които вече са наясно [emoji3]
                        Но не бих купил китаеца за тази цел.
                        Не ги подценявам - ако решат да направят нещо како трябва го правят но това никога не е сигурно.
                        Дори цената не е гаранция...

                        Sent from my SGP511 using Tapatalk
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • От: Котлон на течно гориво

                          Добре де- Шмел, та Шмел. Вярно, че темата е основно с "Шмел насоченост" но мисля, че доста подценявате например ПТ-1 или т.нар "Петух". Имам Шмел-4 от има-няма 20 г. ползвал съм и ПТ-1 и за сам човек е доста по добра работа, по малък е от Шмела- съответно и по лек, може с едно зареждане да наготви ядене за 2ма. Също е бензинов, и руски със плюсовете и минусите произтичащи от това.
                          От друга страна Шмела и подобните ми са "по тежка артилерия" във всеки смисъл. На него можеш да сложиш и доста по голяма тенджара с манджа за 4-5-6 човека.
                          Последно редактирано от siem; 10-04-16, 18:55. Причина: печатни грешки
                          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                          Коментар


                          • От: Котлон на течно гориво

                            Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                            Шмеловете имат звучното прозвище "Смерть туриста" - нещата не са чак толкова лоши на практика, но дим без огън няма
                            Китаеца може и да заслужи горното прозвище обаче.
                            Не шмела а на Турист ПТ 1 руснаците са го кръстили смерт туриста Не знам защо той също не е лош примус особено за сам човек . Става да си свариш чай и да стоплиш консерва . И той е копие на Оптимус Хънтър .
                            Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                            Ако успея да преборя предубеждението си, че шмела в алуминиевото си канче е голям за разнасяне - по-добро попадение от него няма да има.
                            За мото-туризъм, особено ако се дъжи в дисаги/куфари/каси, изобщо ако не е на раница почти съм готов а го приема.
                            И е мулти-горивен (нафта / газ).
                            Пълниш тенджерката около примуса с разни неща и уплътняваш празното място Красота ! Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0199.jpg
Прегледи:1
Размер:159.9 КБ
ID:5710420Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0197.jpg
Прегледи:1
Размер:171.0 КБ
ID:5710421Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0194.jpg
Прегледи:1
Размер:154.7 КБ
ID:5710422
                            Последно редактирано от sek.1; 10-04-16, 17:02.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Котлон на течно гориво

                              Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                              ...ползвал съм и ПТ-1 и за сам човек е доста по добра работа, по малък е от Шмела- съответно и по лек, може с едно зареждане да наготви ядене за 2ма. Също е бензинов, и руски със плюсовете и минусите произтичащи от това...
                              За тегло е по-лек определено но ако не е някаква зрителна илюзия тази консерва не ми се вижда по-компактна от шмелчето.
                              Шмел-1 е кило без алуминиевото канче и кранчето.
                              По-новите вероятно са по-леки.
                              Този турист е 750 грама вярни но ми идва на обем колкото чифт кубинки.
                              Аз нямам Турист и не съм ползвал но шмела всеки път ми е удоволствие да го паля.
                              Горенето му е радост за окото и ухото...
                              За никакви пари при това гори нафта и газ без да бараш нищо също толкова добре...
                              Как да не го хвали човек?



                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Руското малко примусче също не е тежко. [ATTACH=CONFIG]829380[/ATTACH]
                              Враг усраине

                              Коментар


                              • От: Котлон на течно гориво

                                Аз понеже съм повече пешеходен турист и си гледам нещата от моята си камбанария. ПТ-то е около 3 пъти по малко по обем в сравнение с Шмел-4. За маса не съм ги сравнявал. От друга страна никога не ми е идвало на ум да пробвам ПТ-1 на нафта и газ. Не е невъзможно и той да може да ги яде. За съжаление вече не разполагам с такъв, иначе бих опитал...
                                Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X