Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят нож

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Статията на доктора не е лоша. Тъкмо да щях да пращам линк към нея. За мен тая работа с ушите и цвета им е втеляване. Доколкото съм разбрал от каквото съм чел по разни източници, каракулак е просто турско име за тоя тип нож, заради най-често срещания му вид. Евентуално някой специалист да се захване за липсата на "ядка", ама пак. Иначе ако се поинтересувате, почти всички традиционни тракийски мечове са подобен тип. Също така е възможно чирените му да са сменяни през годините. И мисля, че със смяната им не престава да бъде каракулак

    Т.е. това по-скоро е традиционен нашенски нож и няма нужда да се втеляваме в етимологията на турското му название.

    Поздравления за интереса, а и за ножа Със здраве

    По повод излъскване, шкурене и прочее интервенции, моето мнение - категорично недейте. Ще загуби чара си на автентично старо оръжие, а и много от стоиността си. Ако е автентично е ценно, не го съсипвайте.

    Коментар


    • Поздравления за ножа, а и за интереса

      Написах цял пост, но го загубих.

      Статията на доктора не е лоша, даже мислех да пратя линк към нея. Общо взето, според това, което съм разсабрал от четене по въпроса из разни източници, каракулак е турското име на този тип ножове заради най-често срещания им вид. Затова няма нужда се втеляваме в цвета и размера на ушите - дали е каракулак, аккулак и т.н. Ако някой се интересува, почти всички тракийски мечове са подобен тип и този тип нож (оръжие) е техен наследник. Турското му име за мен не от чак такова значение.

      Края на металната част на дръжката предполага уши, а и чирените като нищо са сменяни през годините. По-скоро някой специялист би се хванал , че липста на "ядка" не е по "канона". Също така, металната част на дръжката според канона е по-дебела и масивна заради баланса на оръжието. Това има значение повече при по-дългите оръжия.

      По въпроса за излъскване, шкурене и прочее интервенции, моето мнение - категорично недейте. Ще загуби чара си, а щом е се предполага да е старо автентично оръжие, което е ценно, ще загуби и доста от стойността си.
      Последно редактирано от nissan_gr; 21-02-20, 11:34.

      Коментар


      • Дублиран пост.

        Вторият го писах, защото първият не излезе и реших, че се е изгубил, за което се извинявам.

        Коментар


        • Заради цвета и формата на дръжката е ,колега. Ак кулак на кое викат тогава..?
          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
          Най-добрият ром е студеният ром!
          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

          Коментар


          • crazyjob83
            crazyjob83 коментира
            Редактиране на коментар
            Ак кулак е, като е с бяла кокалена дръжка.

        • Нали това казвам..?
          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
          Най-добрият ром е студеният ром!
          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

          Коментар


          • Малко от работата ми от последните дни. Стомана 1,2379 (D2), дръжка от чемшир и череша.
            Прикачени файлове

            Коментар


            • Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
              Поздравления за ножа, а и за интереса

              Написах цял пост, но го загубих.

              Статията на доктора не е лоша, даже мислех да пратя линк към нея. Общо взето, според това, което съм разсабрал от четене по въпроса из разни източници, каракулак е турското име на този тип ножове заради най-често срещания им вид. Затова няма нужда се втеляваме в цвета и размера на ушите - дали е каракулак, аккулак и т.н. Ако някой се интересува, почти всички тракийски мечове са подобен тип и този тип нож (оръжие) е техен наследник. Турското му име за мен не от чак такова значение.

              Края на металната част на дръжката предполага уши, а и чирените като нищо са сменяни през годините. По-скоро някой специялист би се хванал , че липста на "ядка" не е по "канона". Също така, металната част на дръжката според канона е по-дебела и масивна заради баланса на оръжието. Това има значение повече при по-дългите оръжия.

              По въпроса за излъскване, шкурене и прочее интервенции, моето мнение - категорично недейте. Ще загуби чара си, а щом е се предполага да е старо автентично оръжие, което е ценно, ще загуби и доста от стойността си.
              Миналата година излезе книга с автор д-р Пламен Митев, " Овчалският нож на българина през Възраждането ", препоръчвам. Дава доста отговори, поднесени по разбираем начин.Сигурно има и спорни тези , но на мен ми хареса. Дано повече такива неща да се публикуват. Поздрави.
              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

              Коментар


              • Първоначално публикуван от Анастас Анастасов (rova) Преглед на мнение

                Миналата година излезе книга с автор д-р Пламен Митев, " Овчалският нож на българина през Възраждането ", препоръчвам. Дава доста отговори, поднесени по разбираем начин.Сигурно има и спорни тези , но на мен ми хареса. Дано повече такива неща да се публикуват. Поздрави.
                Благодаря!

                Коментар


                • Извинявам се, че не е точно по темата, но адски много искам да се сдобия с фердинандова сабя (с надписа "С нами богъ") в добро оригинално състояние. Има ли колега, който може да ме насочи към нещо заслужаващо си...или да оцени варианти, които съм харесал? Няма да остана длъжен.
                  Jeep Cherokee Liberty 2.8 CRD

                  Коментар


                  • ivo-police
                    ivo-police коментира
                    Редактиране на коментар
                    Има в продавалниците ,ма няма да ти харесат цените.

                • Цените са едно на ръка, но ме притеснява качеството им, както и моето невежество да отсея оригинала от нещо преправяно.
                  Jeep Cherokee Liberty 2.8 CRD

                  Коментар


                  • Не е толкова трудно да се отсее, вглеждай се в детайлите и задължително консултация с антиквар преди плащането.
                    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                    Коментар


                    • Една нова придобивка. Дано някой ден имам пари и за батко му.

                      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200428_131914.jpg Прегледи:0 Размер:96.5 КБ ID:6595686
                      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                      Коментар


                      • Поне ще имаш с какво да си мажеш лютеница
                        Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                        0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                        Коментар


                        • Да, идеален е за мазане
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • Ф@к - тъкмо се бях поизлекувал! Иначе с това и аз бих си мазал с най-голям кеф!

                            п.п. и за да не съм офф, това ми е последното (че ми омръзна да се разкарвам с некви мечове в джоба) преди да ги откажа:
                            Натиснете снимката за да я уголемите  Име:viber_image_2020-04-28_17-20-58.jpg Прегледи:0 Размер:325.3 КБ ID:6595776
                            Последно редактирано от bushiDO; 28-04-20, 16:23.
                            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X