Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят нож

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Моят нож

    Важното е да са удобни за носене и да са здрави. Не че всички излезнаха толкова здрави, ама късмет...

    "Туристическите" или пак каквото остана от тях:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180209_104343.jpg
Прегледи:1
Размер:101.9 КБ
ID:5780714

    Коментар


    • От: Моят нож

      Това второто си е баш "туристическо"!
      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • От: Моят нож

        Що бре?! Малко ли са туристите с калашници
        П.С. Те и другите са толкоз туристически де...
        Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

        0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

        Коментар


        • От: Моят нож

          Туристическия нож е да моЕш си отрежеш парче салам, хляб, някоя ябълка и все подобни дейности свързани с храна. Би било добре да може да дялка и дърво, нали ако се наложи някоя тояга за подпиране , шишчета, колчета и някакви подобни. ГОВОРИМ за рязане/дялкане !!!
          Останалите неща не са много туристически, като модерни батонинг ли беше, да блъскаш по ножа да си нацепиш дърва за вилата, да го ползваш за бумеранг и да го мяташ по дърветата, да сечеш пирони, да подравняваш тухли и други зидаро-мазачни дейности. За това НЕ ти трябва нож, още повече туристически.

          А от горните, може би последния би се справил с някои дейности на трапезата. Другите са по-скоро в графа душевно удоволствие без полезна дейност от тяхна страна. Да ме прощава собственика им . Това са си мои виждания, един нож преди всичко трябва да може да реже и да е удобен.
          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

          Коментар


          • От: Моят нож

            И си прав и не си прав, колега
            Когато носиш един единствен инструмент, в случая нож, трябва да можеш да разчиташ да правиш всичко изброено с него. Аз нося един, защото ходя с минимален багаж. Ако не беше така, щях да си нося и мултитуула, брадвичката, мачетето, джобен нож, лопатка...И най-важното при избора на такъв нож е да става за всичко, нищо, че няма да е най-добрия за всяка една дейност поотделно. Не на последно място трябва и да е здрав, защото затъпен нож можеш да го заточиш, но счупен нож няма да ти свърши никаква работа, даже хляб не можеш да си отрежеш.
            Такова е моето виждане и пак казвам от какво е обусловено.

            p.s.
            Бойните остриета няма да ги показвам, явно тия ви идват по-бойни от необходимото

            Коментар


            • От: Моят нож

              Едва ли има нужда да влизаме в спорове и да навлизаме по-навътре в материята "туристически" нож. Всеки си има мнение и предпочитания

              В последно време не съм съвсем активен по горите и разни излети, но пък такива не е като да съм нямал и то доста.
              Та до сега в много случай съм си ползвал най-вече викториноксчето "forester" (всъщност преди това имах рейнждер на венгер, но баща ми го изгуби) За повечко време на някоя хижа или нещо такова винаги съм взимал и друг по-голям нож. Но до сега никога не ми се е налагало да ги ползвам за сечене на пирони, къртене на мазилка, рязане на тел, пък за копане или лопата да не говорим.

              Да кажем, че по някаква причина се е наложило да се среже някоя тел, нещо пирон да се извади, и т.н. ... това предполага, че си на някакво място като хижа/вила, е едва ли там няма да се намери по-подходящ инструмент от ножа ?!?! Ще кажеш, ами на палатка .. е да, то в колата е трудно да метнеш едни клещи, 'щото е по тактикъл да си съсипеш ножа за тая работа.
              За палатка, със сигурност ще взема и брадвичка или нещо мачете/кукри което да става и за сечене. Щото като си нащърбиш ножа и го напра'иш на винкел, ходи го наточи в полеви условия .

              Както и да е де, всеки може да ползва предметите си както намери за добре
              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

              Коментар


              • От: Моят нож

                Колега, аз съм в същото положение като теб с преходите, но ножовете си останаха... От 29 години ходя по горите, айде, в последните 10-ина да са съвсем рядко и по-къси преходите, но пък тендецията в момента е да зачестят и да се удължат, защото детето порасна и почна да идва с мен. Не споря, споделям си гледната точка, както ти споделяш своята. Не се опитвам да я налагам, само я обяснявам. За това казах, че хем си прав, хем не си прав.
                Има ситуации, в които нямаш под ръка друго. Например ако си в горски заслон/къща. Там обикновено няма нищо, защото за жалост се краде. Или ако ходиш като мен - спиш в гората и правиш преходи от 20-30 км на ден. Не ползвам палатка, тоест ползвах преди при зимни преходи. В хижи спя инцидентно, освен ако времето не позволява друго или хижата е някоя от целите на прехода. Движа се с минимален багаж с оглед на разстоянията и денивелацията. При такива преходи всеки килограм отгоре почва да пречи. Налагало ми се е да вадя камъни, да дялкам, да копая и после да режа само с един нож. От тук и за нащърбването - както написах в предишния пост, важното е ножът да е здрав. Първия нож на снимката е подлаган на адски издевателства и не е нащърбен все още. Той е и направен с такова изискване - да е изключително здрав и да държи все пак някакъв ряз и след копаене и дялкане например. За това и всичките ми туристически ножеве приличат на бойни - тази форма е универсална в някаква степен, поне за нож, който трябва да може да използва за всичко, не само за рязане.
                А иначе по въпроса, който повдигаш - хижа, палатка, вила, пикник, ходене за гъби, лов, преход с джипа и така нататък, да там не са нужни такъв тип ножове. Дори хубаво джобно/ловно/рибарско ножче, напримен нещо като 10-12 сантиметрова Мора върши много добра работа.

                Коментар


                • От: Моят нож

                  Мен лично много ме дразни когато си харесам някой нож и потърся ревюта в ютуб.Като се почне едно сечене, дялкане, батонинг.Дали реже ножа никой не го интересува.Само руснаците при представяне на нож наблягат на приготвянето на храна а не на дърва за огрев.

                  Коментар


                  • От: Моят нож

                    И аз съм така, заради щерките, понамаляха разходките, но още малко да дръпнат, че да не се морят бързо, че сега едната на 3 другата на 5 и не става да ги подлагаш на разни преходи, та в повечето случай сме на що годе цивилизовани места, като хижа, вила или нещо такова

                    И все пак, не ми се е налагало преди да вадя камъни, нямам на идея с каква цел би ми се наложило подобно действие, пък и за копане, бих предпочел да подостря някоя пръчка и с нея да дълбая/копая. Не бих си го причинил на ножа
                    Виждал съм, примерно майка ми, как ползва някакъв кухненски нож да пресажда цветя и да ръчка в пръста и саксиите, ами това чудо после е абсурд да може да отрежеш нещо с него.
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • От: Моят нож

                      Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                      И аз съм така, заради щерките, понамаляха разходките, но още малко да дръпнат, че да не се морят бързо, че сега едната на 3 другата на 5 и не става да ги подлагаш на разни преходи, та в повечето случай сме на що годе цивилизовани места, като хижа, вила или нещо такова

                      И все пак, не ми се е налагало преди да вадя камъни, нямам на идея с каква цел би ми се наложило подобно действие, пък и за копане, бих предпочел да подостря някоя пръчка и с нея да дълбая/копая. Не бих си го причинил на ножа
                      Виждал съм, примерно майка ми, как ползва някакъв кухненски нож да пресажда цветя и да ръчка в пръста и саксиите, ами това чудо после е абсурд да може да отрежеш нещо с него.
                      Мхм израснал съм сред хора дето се качваха в планината ранна пролет и слизаха като завали снега, инвентара им беше сгъваем нож с дестина санта острие, лъжица, и една брадва в колибата за дърва, и така от поколения, как оцеляваха тия хора не мога да си обясня Сега за еднодневна разходка до езерата разни пичове с тактически панталони и яке, 3 кила раница с моле система, сгъваем нож, втори нож с 15 санта острие щото може да те нападне голем дзвер, мачете или трион за рязане на дърва (отразяване на атака от зомбита) , мултитул щото може някоя бурма на снаряжението да се развие (или да се реже бодливата тел пред вражеските окопи) , 2 кила аптечка с турникети щото барчето на Рилски езера си е военна зона , лани един си извади и Глок-а с ДВА пълнителя на Сълзата да се снима с него. Та аз лично не се притеснявам че няма казарма, расте едно поколение от командоси дето ми вдъхва доверие и спокойствие
                      Последно редактирано от Любенов; 10-02-18, 19:23.

                      Коментар


                      • От: Моят нож

                        Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                        И все пак, не ми се е налагало преди да вадя камъни, нямам на идея с каква цел би ми се наложило подобно действие, пък и за копане, бих предпочел да подостря някоя пръчка и с нея да дълбая/копая. Не бих си го причинил на ножа
                        Ами например стигаш до горския заслон и виждаш, че са минали тъмнозелените гъбари и са му разказали играта. Вадиш камъни, носиш, копваш дупка за кол, легло за камък, нареждаш, забиваш колове, дялкаш спънки, ковеш...Не е като да няма какво да свършиш, пък в теб носиш само един нож. С пръчка, колкото и да си я острил, трудно ще изкопаеш нещо в суха пръст. Не, че няма хич да направиш дупка, ама много по-бързо ще се случи с ножа, а с пръчката само да я поразшириш.
                        Разбира се, че винаги може да подминеш заслона/колибата и нищо такова да не се наложи да правиш, то и много народ точно така постъпва за съжаление.

                        Коментар


                        • От: Моят нож

                          Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                          Мен лично много ме дразни когато си харесам някой нож и потърся ревюта в ютуб.Като се почне едно сечене, дялкане, батонинг.Дали реже ножа никой не го интересува.Само руснаците при представяне на нож наблягат на приготвянето на храна а не на дърва за огрев.
                          в тази връзка един приятел преди да си купи часовник касио г-шок беше гледал ревюта в тубата. един от "най-смислените" тестове бил как някакъв си хвърлял 15 мин часовникът по едно дърво да покаже колко е здрав... може би това му е основното предназначени е на този модел-да събаря дървета

                          а в личната ми класация за най-безсмислен нож стои така нареченият карамбит. всички деца са пощурели по тях включително големият ми син(12г.). тъй като категорично отказах да му купя това недоразумение стигнахме до компромисен вариант-да го направим от дърво пък дано му мине меракът и тук вече аз се вкарах в приключение. с тази форма ще се поозоря докато се получи
                          Последно редактирано от deian02; 10-02-18, 20:33.

                          Коментар


                          • От: Моят нож

                            Първоначално публикуван от jivotnoto Преглед на мнение
                            Налагало ми се е да вадя камъни, да дялкам, да копая и после да режа само с един нож.
                            Ндаааа. Аз пък ходя (ходех, до преди 4 години) в планината за да си почивам. За 30+ години обикаляне по чукарите и храсталаците никога не ми се е налагало да вадя камъни, да копая танков окоп в пълен профил, да бия плоча или да лея бетонови основи. Най-екстремното нещо за което съм си ползвал ножовете е да отворя някоя консерва. Ама явно или ходим в различни планини, или коренно ни се разминават разбиранията за това що е то почивка. И въобще, с годините човек почва да цени дребните неща - патронче силна пърцуца, топъл спален чувал и мекичка тоалетна хартия.

                            П.С. Горното не го приемай като критика. Никога не критикувам някой за избора му на екипировка. В крайна сметка - той си я носи, той си я ползва. Щом като на него му върши работа, няма значение аз какво мисля.
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • От: Моят нож

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180210_223335908.jpg
Прегледи:1
Размер:507.5 КБ
ID:5780806

                              Ледърман Сайдкик, търкаля се в колата не помня да ми е бил особено нужен.
                              Венгер Рейнджър 78, замести една костенска сгъвайка в раницата и обикаля Рила и Пирин доста години, освен ножа за рязане на храна съм ползвал един път отварачката понеже халката на една консерва се счупи на Орловец, и един път триона да отрежа тояга на един колега по пътеката за Рибни езера, и за двете дейности и ножа би се справил прекрасно.За мойте нужди незаменим, и абсолютно достатъчен.
                              Форумния Манли, не ползван само ецван, страх ме е да не се счупи и си го пазя
                              Онтарио Рат 1 от Д2, страхотен нож който влача нагоре надолу да се намира, много лесно ръждясва и го топнах в трихлорида.
                              Две Мори които купих само за да видя що е то Мора, перфекти за цената си.

                              Коментар


                              • От: Моят нож

                                Не че е нещо ново за ножоманите, ама ...

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:~20180119.jpg
Прегледи:1
Размер:676.2 КБ
ID:5781029

                                ... и да, рядко ги ползвам, затова са в тоя вид.

                                1. Ka-Bar Becker BK7. Стомана - 1095 високо-въглеродна, дръжка - ... полимер някакъв.
                                2. BRKT Bravo2. Стомана - A2, дръжка - ленена микарта "слонова кост".
                                3. Fallkniven A1. Стомана - VG10, острие full-tang купено, дръжка - G10 правена от мен.
                                4. BRKT Bravo1.5. Стомана - CPM 3V, дръжка - черна canvas микарта.
                                5. Fallkniven S1. Стомана - VG10, острие full-tang купено, дръжка- G10 правена от мен ... и както се вижда недовършена


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:~20180120.jpg
Прегледи:1
Размер:613.4 КБ
ID:5781030

                                1. Cold Steel Natchez Bowie. Стомана - 1080 високо-въглеродна (търговско наименование SK-5).
                                2. ESSE Junglas. Стомана - 1095 високо-въглеродна, дръжка - оранжева canvas микарта.

                                Имам едно EnZo със сканди скос в колата и някъде и един Ka-Bar Becker BK16 ...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X