Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Спомени на бившите танкисти.

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение


    Целта така си влезе и си излезе.........

    и други интересни истории имаше, ама може би още не са за общо четене..
    поделението ми вече го няма..
    Аз пак за ВВС и ПВО... Служих войник като радист в поделение на ВВС на връх "Мечи чал" над Чепеларе. Поделението също вече го няма... Имахме си "Слон", "Морена", "Венера" и се наблюдаваше въздушния трафик в района... Помня един случай, когато малък пътнически самолет "влезе" в сянката на по-голям такъв и премина над страната ни. Влезе от Румъния и излезе в Гърция. Ние го наблюдавахме много внимателно и в бойна готовност, но наши изтребители не бяха вдигнати. Отсреща в Гърция обаче, го чакаха "посрещачи"...

    Коментар


    • #62
      До: Спомени на бившите танкисти.

      Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
      Аз пак за ВВС и ПВО... Помня един случай, когато малък пътнически самолет "влезе" в сянката на по-голям такъв и премина над страната ни. Влезе от Румъния и излезе в Гърция. Ние го наблюдавахме много внимателно и в бойна готовност, но наши изтребители не бяха вдигнати. Отсреща в Гърция обаче, го чакаха "посрещачи"...
      Атака със самолети-прихващачи е правилната практика в такива случаи, защото стрелбата в мирно време има необратими последствия.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #63
        До: Спомени на танкистите.

        Ето един Дот с Т34 край с.Факия,хубав спомен от близкото минало.Нищо вече не остана от така наречената отбранителна линия Крали Марко. Преди 2 години бях свидетел на изваждането на немските танкове край Факия,Ружица, Горска поляна и Воден. Същите коруби от немските машини сега са в двора на Пионерските казарми в Ямбол.Готвят се да ги изтъргуват зад граница заедно с единствения оцелял Ягдпанцер Л48,понеже необяснимо защо новият директор на НВИМ,боеца в пола Соня Пенкова не ги иска...
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #64
          До: Спомени на танкистите.

          Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
          ... Служих войник като радист в поделение на ВВС
          знам къде сте били - вие давахте първата информация

          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
          Атака със самолети-прихващачи е правилната практика в такива случаи, защото стрелбата в мирно време има необратими последствия.
          естествено, преди да се разреши пуск, дежурната двойка трябва да се омете на достатъчно безопасно разстояние

          и си е друго визуалния контакт, все пак - един среден пръст в небето значи твърде много...

          може това да е последния ти такъв

          Коментар


          • #65
            До: Спомени на бившите танкисти.

            Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
            Отсреща в Гърция обаче, го чакаха "посрещачи"...
            А,добър ден-това имах предвид.
            Спамя при кемафите,понеже никой няма да ми открие темичка за единственото поделение,дето служих.../то и за писане още е рано и позабранено,та така/.
            Трапера е прав,че имаше и наши задгранични изцепки-друг е въпроса,що ние да сме все толерантните,а не от позиция на силата/Стефан спомена,че не ни е била в дефицит/да реагираме еднократно/то стига/.
            Минал наш над тях-иширет,минал техен над нас-в ливадата,стават грешки...
            После ще се сетят как се взимат завои,отделно колко е нашата и тяхната територия,та развъртането на мощност да е съобразено с това.
            Не могат да летят на юг и изток-верно.
            Не е било до обърквация,а наглост и проби...
            Стефан дума-дето бях на стрелби с "нам кви хвърчилки" из едни руски пустини,ПВО било в кондиция и затова/верно/ нищо не може да прехвръкне.
            Тук чувам за две бойни готовности и локализиран обект и нито един паднал на наша територия...
            Славяноговорящи началници/съветници/ не били разрешили/замълчали/ на запроса за неутрализация-някоя Ф-ка да се е обърквала със завоите над тяхна територия...

            Коментар


            • #66
              До: Спомени на бившите танкисти.

              Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
              ... ПВО било в кондиция и затова/верно/ нищо не може да прехвръкне.
              Тук чувам за две бойни готовности и локализиран обект и нито един паднал на наша територия...
              Има, за съжаление.
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • #67
                До: Спомени на бившите танкисти.

                Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение

                Славяноговорящи началници/съветници/ не били разрешили/замълчали/ на запроса за неутрализация-някоя Ф-ка да се е обърквала със завоите над тяхна територия...

                Навремето една Честна кацна на Червения площад

                Коментар


                • #68
                  До: Спомени на танкистите.

                  Като заговорихме за свалени самолети,знае ли някой повече подробности за сваления пътнически самолет близо до Петрич.Моите слухове са,че е бил Израелски и е свален от двойка наши изтребители,като единия пилот е отказал да стреля като са видели че става въпрос за пътнически самолет,а другия е изпразнил всички оръжия на борда в него.В резултат самолета пада в някаква кариера на едно от петричките села току до границата (бяха ми казали и името ама го забравих).А другия ми слух е за направен таран от наш пилот на турски изтребител някъде над Черно море.Нашите са правили учения от база Безмер и турчина навлиза сред тях,започва гонитба ама нашите нямат боеприпаси на борда и един се врязва в него,за да го свали.

                  Коментар


                  • #69
                    До: Спомени на бившите танкисти.

                    Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                    Навремето една Честна кацна на Червения площад
                    За "Чесна"-та спор няма,но сигурно са видели,че не е накичено с какво ли не въоръжение,летящо военно желязо.
                    Не ги защитавам,само сравнявам,а и визирам ония години.
                    Нашите питат,ония си спазват разчетите и разстановките при нарушение на границата им.В резултат на което-при тях пробите са минимизирани,тук да не кажа практика,но не и инцидентни.
                    Влизат ми и едни изводи,че сме били лакмус докъде могат да я докарат "другите",щото на чужд задник,тоягите са бонус.По-добре бойният другар от ВД да го отнесе,отколкото те.Та може и затова запросите да са останали без ответ.Само предположение,не казвам,че съм прав-мисля на "глас"...
                    За инцидентът над Черно море,някой може ли да сподели повече информация,ако разполага с такава/дори и преразказана/?

                    Коментар


                    • #70
                      До: Спомени на танкистите.

                      За израелския пътнически самолет четох в една книга, писана от български журналист, ама явно годините си казват думата /според жената/ и момента не мога да си я спомня, както и автора. Самолета е навлезнал откъм Трън и след това е завил на дясно, в посока Петрич. Пишеше, че изстребителят е бил само един. Стрелял е, когато самолета не се е подчинил на сигналите му и е щял да напусне територията на България в посока Гърция. После се е установило, че главния пилот /капитана/ на израеския самолет е ветеран от ВСВ и не му е липсвал летателен опит.
                      Другото интересно е, че през онези години по протежение на западната ни граница са били разположени наблюдатели, които като чуят звука от самолетен двигател, съобщават по веригата. Така са го и засекли.
                      Ако някой е чел книгата да ми допълни написаното.
                      Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
                      "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

                      Коментар


                      • #71
                        До: Спомени на танкистите.

                        Принципно и сега ако граничарите чуят и видят ниско летящ летателен апарат (самолет или вертолет) веднага докладват директно в ПВО.Значи историята е истинска със сигурност.Не че съм имал съмнения досега-самолета е паднал в кариера на родното село на един от операторите на радарна станция в поделението ни.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Спомени на танкистите.

                          Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                          Принципно и сега ако граничарите чуят и видят ниско летящ летателен апарат (самолет или вертолет) веднага докладват директно в ПВО...
                          При нас в поделението имаше така наречения "визуален контрол". Осъществяваше се от постовия на караулката, чрез една кръгла хоризонтална табла със стрелка, с разграфени (по градуси? ) полета. Стрелката се насочваше към самолета и по телефона се даваше номера на полето в което се пада стрелката. Понякога имаше и обратна връзка- от щаба се обаждаха и казваха в кое поле да се сложи стрелката и питаха- "Там виждаш ли самолет"? Ако имаше добра видимост обикновено се виждаше- точно в посочената зона.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Спомени на танкистите.

                            Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                            Принципно и сега ако граничарите чуят и видят ниско летящ летателен апарат (самолет или вертолет) веднага докладват директно в ПВО.
                            нисколетящия апарат се следи от момента на отлепянето му от пистата..
                            съотв. от пистата на вражеска Гърция, и вражеска Турция -по мое време де...

                            сега може да се контролира кога пилота се качва в апарата, дори, знаеш ли...

                            така че тия истории са леко преувеличени...

                            Коментар


                            • #74
                              До: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение

                              така че тия истории са леко преувеличени...
                              Не са преувеличени! По-скоро е допълнително подсигуряване и избягване на технически грешки... Всъщност, не знам дали се използва още този метод, уволних се през 1996г. ...

                              Коментар


                              • #75
                                До: Спомени на танкистите.

                                Човеци, войници, вземете се в ръце!!! Става въпрос за цивилни живи хора!
                                Нещастието се случи на Кожух планина, Рупите, до Петрич.
                                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X