Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Re: Спомени на танкистите.

    Познах я още на първата снимка, по гоямата кал и вишката
    и аз съм карал там - никъде другаде не съм виждал толкова много и толкова лепкава кал

    Иначе съм карал и по Мамарчево, Ямбол, Сливница.
    Само не се сещам как се казваше този поигон.
    Червен ми се върти в главата ама не съм сигурен.

    Коментар


    • От: До: Спомени на танкистите.

      Да, но годините са 94-95. Иначе мястото и ротата са тези.

      Коментар


      • От: Re: Спомени на танкистите.

        Полигона се казва Мулдава. Червен беше по-нагоре по същия път и там беше стрелбището. На Мулдава само се кормуваше.

        Коментар


        • От: До: Качествата на танк Т-34

          А-а-а-а,и друго има, не само с бронебойни! На едно ТУБС с много смени на огневите позиции май на последната -вече в сумрак- ще се стреля с право мерене от 122мм гаубица по движещи се мишени. Дотук добре. Ама при разтоварване на боеприпасите в сумрака апапите вместо 3 сандъка с ОФ снаряди свалят 2 с ОФ-та и един сандък кумулативни! Ужас! Много стабилен снаряд - с въртящ се водещ пояс, с оперение, при полет е стабилен! И при команда ,,Пълни" се взима от вече приготвените снаряди ....кумулативния!...Малееее, след команда ,,Огън" гаубицата подскочи като овен при кюскане, ревна и на мястото на целта блесна един кървавочервен пламък при взрива, дигна се черен дим и се разхвърчаха траверси, части от АПМ-ки и т.н чаркове! Ми ся? Ние се опулихме, старши офицера спря стрелбата и отидохме до целта -на 600м в тъмното вече. Лелеее, не бях виждал последствията на удар с кумулативен -лоша работа! Резултата беще среднощна работа на батареята заедно с полигонна команда за подмяна на 4 релси и не помня колко траверси. Така че изпълнения вдякакви!

          Коментар


          • От: Re: Спомени на танкистите.

            Ха-а-а-а-а-а-а-ха-ха! ........Лелееее, смял съм се с кеф! Големи моабети имаше! За газката сега го четох, ама да сте виждали да се дърпа Т-55 със ЗиЛ 157 /демек ,,джуган"/-та да запали ?...И това видях през ехееее-е 83-та трябва да беше, на Корен един март като че ли. Запали, маааму и 55 -цата, нямаше да го повярвам, ако не го бях видял. Абе...случки, няма ги вече!-
            П.П Ама и шофера на Зил-а се изприщи-после разправял: най се страхувах да не се измъкне шасито!....

            Коментар


            • От: Re: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от sudaev57 Преглед на мнение
              Ха-а-а-а-а-а-а-ха-ха! ........Лелееее, смял съм се с кеф! Големи моабети имаше! За газката сега го четох, ама да сте виждали да се дърпа Т-55 със ЗиЛ 157 /демек ,,джуган"/-та да запали ?...И това видях през ехееее-е 83-та трябва да беше, на Корен един март като че ли. Запали, маааму и 55 -цата, нямаше да го повярвам, ако не го бях видял. Абе...случки, няма ги вече!-
              П.П Ама и шофера на Зил-а се изприщи-после разправял: най се страхувах да не се измъкне шасито!....
              Снощи я подхванах тая тема и докато не я свърших в 02.00 ч. не я оставих. Като прочетох накрая как шофьора се изприщил да "не се измъкне шасито" се разкикотих. Жената се събуди вика "какво правиш, колко е часа?" аз й казвам "чета спомени от казармата", тя -"ти не си добре". Права е жената ама как да й обясня....
              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                За събуждане на спомените:
                http://www.youtube.com/watch?v=uTK9DLYJBd8&NR=1
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  В батальона имахме един музикант, голяма скица. Фатмака много го мразеше. Като се прибирахме от вечерна проверка все го караше да дава тон за строева песен. Един път ония запя Подмосковные вечера:
                  http://www.youtube.com/watch?v=l4qoi...eature=related
                  Фатмака изрева "тая не става!"... Певецът очудено попита "ама др. ш-на, вие не харесвате ли руските песни, ние толкова ги обичаме, а вие не давате да ги пеем... аз утре ще кажа на зкпч-то". Фатмака се сви като пробит балон и измрънка "абе, пейте си я".
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Само да потдържам огъня
                    Втората година служех в артилерийския полк в разлог. Бях топограф. Та в първи дивизион 122 мм гаубици имаше един к-р на батарея л-т Петкан Дивака. Мисля, че името говори достатъчно. Та батареята е на занятия на "Бетоловото". Разчетите си действат, за бой, отбой, влачат станини, сандъци изобщо чанч. Шофьорите на
                    ЗИЛ 157 които ги теглят лежат на сянка под единия и гледат. Петкан нещо махмурлия ги "убелязва" и ги привиква. Вие какво правите? Ами ние такова...
                    Почвате да заемате огневи позиции! Те тръгват към джоганите, той, Чакай! Без колите! И "тубите" почват да тичат наоколо, бръмчат с уста, превключват скорости, дават на задна, изобщо цирк...
                    Вечерта на бриджа като ни го разказа колегата ПКВ, разтрихме картите.
                    И понеже сме в темата на танкистите , в темата за Т-90, Стефан казва, че "в парка танка върви със 65, в атака кара със 110". Чувал съм от танкисти от първа ръка, че наистина като се махне ограничителя на оборотите Т-34 може да вдигне до 120. Т-54 също вървели много. По време на чехшките събития 68 г.
                    един руснак се хванал на бас с чех с Волга ГАЗ М-21 и спечелил.
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Малко спомени от руските танкисти по времето на Великата отечествена.
                      В другом месте в течении недели по передовой демонстративно очень быстро ездил Т-34 с надписью: "Танк Героя Советского Союза, дважды еврея Советского Союза Моисея Абрамовича Финкельштейна. Все фашисты, извиняюсь, педерасты". Несмотря на то, что надпись была полность лжива (командира танка на самом деле звали Евгений Соломонович Рабинович, он был обычным евреем и ГСС на тот момент еще не стал, да и фашисты далеко не все были педерастами), отважному танкисту удалось выманить на минное поле двух Тигров.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        а да си спомним нещо от танкистките неволи в снимки /от друг сайт/
                        http://imageshost.ru/photo/536004/id474179.html

                        Коментар


                        • Re: Спомени на танкистите.

                          Стефан казва, че "в парка танка върви със 65, в атака кара със 110".
                          И при стрелба с 10

                          Чувал съм от танкисти от първа ръка, че наистина като се махне ограничителя на оборотите Т-34 може да вдигне до 120. Т-54 също вървели много. По време на чехшките събития 68 г.
                          един руснак се хванал на бас с чех с Волга ГАЗ М-21 и спечелил.
                          Честно да си призная карал съм ,34 ка съвсем малко , 55 много (и съм го обслужвал - много) и 72 ка малко
                          За съжаление не си спомням да има ограничител на обороти.
                          Не съм гледал километража, но на двигателя на Т-55 по едно време започва да не му достига мощност (особенно на черно) и не ми се вярва с махане
                          на ограничител да се реши проблема.

                          Другото с Т-55 редовно си изпреварваш камионите без да се замиляш.

                          Коментар


                          • От: Re: Спомени на танкистите.

                            Т72 има ограничителен болт под педала на газта. Един колега го нави за да пробва как върви- върви много, но КТП-го хвана и ротния му наби канчето! Казваха, че при война се махат тези болтове.
                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Има ли служили в НШЗО-Плевен през 1990-92 г.?
                              Малко ще се отклоня от темата, но ако някой има спомени от там за този период... да разкаже вярна ли е градската легенда, как един ден през "горното КПП" влетяла една 72-ка и "преметнала" вратата на портала през купола си... Не знам как е истинското име на наборника-кемаф, но прякора му в Плевен беше "Шанеца" - второ поколение танкист, един здравичък и рус момък, по-късно остана да служи като танкист...
                              Публикувайте отговор

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Прякорът му е красноречив- вероятно често е навестявал канавките с несъобразеното си кормуване...
                                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X