Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Освен бойните качества на БМП 23 другото ценно нещо е че се произвеждаха изцяло в България завод Бета в Червен бряг. Завода го сполетя нерадостна съдба след като го приватизира една личност наречена Мирчо циганина. Това означава че първо цената на която се произвеждат е поносима за отънялия ни армейски бюджет след това поддръжката и капиталните ремонти също са на поносими цени. В днешно време от това по хубаво няма армията да е въоръжена с техника собствено производство защото избягваш спеткулата на голямите фирми и не се съобразяваш с променящата се политическа кониоктура. Прост пример за това е бойната ни авиация понеже нямаме пари за нови самолети "братята" руснаци така ни цакат с цените на резевните части за наличните че повечето си седят паметници на земята. Това за МиГ 29 на МиГ 21 ремонта и производството на резервни части е усвоен почти напълно в завода в Граф игнатиево и за това още летят аналогична е ситуацията и с щурмовите СУ 25 те са с два двигателя на МиГ 21 и по тази причина все още успяваме да ги поддържаме в летящо състояние.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • Първоначално публикуван от davc
      Логиката е, че са усвоени доколкото в противен случай не би била възможна поддръжката и ремонта им, но изцяло произведено "от нула" БМП май няма (пак казвам: "май", ако има къде - питай).
      Само първите 2 - 3 броки са били преоборудвани машни всички останали са били направени от нулата.
      А БМП 1,2 в Червен бряг не са произвеждани може би в Хан Курат.

      Първоначално публикуван от sek.1
      Завода го сполетя нерадостна съдба след като го приватизира една личност наречена Мирчо циганина. .
      Мирчо само довърши започнатото от двама други приватизатори Людмил Георгиев и Руслан Иванов.

      Първоначално публикуван от ЛЕНИН
      ....БРДМ......
      Да те питам нещо ако си се засичал с поляците и си виждал техните БРДМ вярно ли е,че техните и нашите машини общо е било само името и картечницата?
      Последно редактирано от Daniel; 20-08-10, 06:30.
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
        А БМП 1,2 в Червен бряг не са произвеждани може би в Хан Курат.
        Един от бившите главни инженери на Бета сега ми е колега и според него са се произвеждали . Вероятно не всичко то едва ли е по силите само на един завод колкото и голям да е да произведе изцяло машината и реално като цяло тя е продукт на целия ТЕРЕМ. В наще машини за първи път в света е въведена технологията на замяна на част от стоманената броня с алуминиева произведена по метода на академик Балевски което спестява значително от теглото на машината. Още в работата ми се търкалят едни голями фрезови глави с които са разтъргвани отворите по корпуса и от тях вадя пластини за други глави и ножове.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Първоначално публикуван от sek.1
          Вероятно не всичко то едва ли е по силите само на един завод колкото и голям да е да произведе изцяло машината и реално като цяло тя е продукт на целия ТЕРЕМ.
          Прав си въоръжението, електрониката, двигателите, трансмисиите и веригите ги доставяха от други под изпърнители.
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
            Прав си въоръжението, електрониката, двигателите, трансмисиите и веригите ги доставяха от други под изпърнители.
            То няма и друг начин дори и при руснаците американците франсетата и германците е така руснаците особено го закъсаха яко при разпада на СССР когато голяма част от ВПКто им остана по републиките и се наложи да наместват всичко отново на тяхна територия . За това в момента имат закон според който в тяхната армия не може да се приеме на въоръжение машина ако в нея има дори и един болт произведен извън пределите на Русия. Долу горе същото е и в НАТО керамичната броня за всички се произвежда в Чоблинец ( Германия ) и като базово шаси и въоръжени чалънджъра леопарда и абрамса са почти еднакви различни са само двигателните установки и то само при абрамса там е напъхано едно газотурбинно недоразумение.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от sek.1
              То няма и друг начин дори .
              Това е абсолютно вярно.
              Преди 10 години когато от Бета ходиха в Судан колегите разказваха, че суданците са направили един огромен производствен комплекс в който се произвежда всичко от химикалки до бронетехника вярно в различни заводи ама все пак на едно място, което на мен ми се стори много странно но и не знам причините за това решение.
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                Това е абсолютно вярно.
                Преди 10 години когато от Бета ходиха в Судан колегите разказваха, че суданците са направили един огромен производствен комплекс в който се произвежда всичко от химикалки до бронетехника вярно в различни заводи ама все пак на едно място, което на мен ми се стори много странно но и не знам причините за това решение.
                Ако трябва да расъждаваме логично като инженери това е най доброто решение особено пък ако е и в непосредствена близост до суровинно находище . Спестяваш всички транспортни разходи. При нас нещата се решаваха навремето по чисто партийни причини всеки партиен функционер в ЦК гледаше да създаде в родния си край колкото се може повече работни места и всички инжинерно-прагматични съображения бяха без значение. На запад пак е горе долу същото защото един такъв продукт се произвежда от много частни фирми подизпълнители пръснати къде ли не . И накрая от военно стратегическо значение ако всичко е на едно място много по лесно му е на евентуалния нападател да го унищожи което при сегашното развитие на високоточните лазерно насочвани боеприпаси пак е без значение просто ще трябва да похарчи повече боеприпаси. Чувал съм че Кадафи е бил направо влюбен в наще БМП 23 и сме имали голям договор за доставка но демокрацията и ембаргото са го провалили .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                  Само първите 2 - 3 броки са били преоборудвани машни всички останали са били направени от нулата.
                  А БМП 1,2 в Червен бряг не са произвеждани може би в Хан Курат.

                  Явно си се поитересувал и пишеш със сигурност - значи, това е положението.
                  БПМ, мисля се правеше в Търговище - това ли е въпросният "Хан Кубрат".
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    ...
                    БПМ, мисля се правеше в Търговище - това ли е въпросният "Хан Кубрат".
                    В Търговище завода се казва "Хан Крум" и ремонтираше и модернизираше танкове, за БМП не знам.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Те тези заводи започнаха да имат имена на един доста късен етап, но затова пък, успяха да сменят по няколко. Когато функционираха по същество, биваха обозначени само с цифрови кодове. Затова и ми е по-лесно да ги знам според местата им.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        Судан е в джунглата, общо взето. Там има проблеми с грунта, и значи с пътищата. Каквото са могли - това са и направили. Нямат сили да пазят друго.
                        А у нас производствата бяха разсредоточени, както си е по науката. И дублирани. Разрушаването на какво да е, нямаше да спре цялото. Разрушаването на всичко едновременно, на цялата територия, е много по-малко вероятно.

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                          Да те питам нещо ако си се засичал с поляците и си виждал техните БРДМ вярно ли е,че техните и нашите машини общо е било само името и картечницата?
                          Честно казано не съм го разглеждал подробно-направена е врата в страничния корпус,ако не се лъжа е сменен двигателя с дизелов,най-вероятно е снабден с климатик и ел.задвижване на куполата.
                          Малко труден беше контакта с поляците (не че са некви темерути или нещо подобно),а поради езиковата бариера,защото масовата част от тях не знае английски,ние пък не знаем полски .По-възрастните поляци и всичките им офицери от лейтенант нагоре знаят руски перфектно,но не искат да говорят на него.Изключение съм срещал два пъти -единия път беше за да може един възрастен полковник да ни напсува и обиди и ние да го разберем ( а за това си действие беше той беше абсолютно прав,ако и да не бяхме ние виновните),а втория път беше за да поговорим що годе някакси с един капитан,с когото давах заедно дежурства.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00806.JPG
Прегледи:1
Размер:128.9 КБ
ID:5201538

                          Успях да му намеря една снимка.А това отдолу е БМП 23 (ако някой се чуди за какво точно си говорим)
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от BulAf; 20-08-10, 22:24.

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            Те имаха няколко, не знам коя си виждал. БРДМ е просто абревиатура - Бронирана Разузнавателно - Дозорна Машина. Освен привичните наши 1 и 2, у нас например експериментално бяха монтирали такова оборудване и на МТЛБ, другаде са ги слагали и на безкупулни Т-55, и какво ли не още.
                            Изобщо казано, във ВД имаше примерно такъв номер. ГЕДЕРманците сменяха съветски агрегати със свои, докарани до съвършенство, но и до истерична сложност и цена. Немци - какво да ги правиш. И задължително - огледала за странично виждане на всичката броня, ако и трабантите и вартбурзите да имаха само леви
                            Чехите бяха луднали да преправят БТР-60 с окачване от Татра, заради което просто нямаха БТРи. Бяха го докарали до просешка тояга, та чак имаха отделно няколко нормални мотострелкови дивизии на БТР, а останалото беше мотопехота, и се возеше в самосвали Татра с допълнителни екрани по бордовете на легена, и брезент отгоре.
                            Румънците правеха всичко по лиценз, и на всичко добавяха по още една ролка. Никога не съм чувал вменяемо обяснение защо. Дългата база е крайно лошо нещо за гъсеничното шаси.
                            Унгарците пък държаха да имат предна ръкохватка на ложата на автомата, което бяха взели от румънците. Да измислят и правят друго - явно ги мързеше.

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Стефане преди 7 - 8 години четох на 2 различни места, че руснаците са правили опити на базата на Т55 и Т72 които са определини за рязане да правят БМП-та и са имали някакви експериментални броки и дотам пвече нито чух нито прочетох нещо по темата.
                              Последно редактирано от derhunter; 21-08-10, 10:27.
                              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                              0878 79 20 61 Борис

                              Коментар


                              • От: Спомени на танкистите.

                                Мор по добитъка. Всички правиха такива опити. Най-много с Т-55, и най-много израелците. Руснаците, украинците, ние - всичкото кеч се пробва.
                                Тая работа тръгна преди двайсетина година, когато се видя че БМТ-тата от всички видове, всъщност имат големи загуби в близък бой. В градски - съвсем лошо. И тогава измислиха термина "машина за контактен бой", макар че никой не знаеше какво трябва да представлява. Контактен бой е когато кашиците вече са се хванали за гушите, замерят се с ръчни гранати, и търсят щиков бой.
                                Ясно е, че БТР-те не са каквото трябва - те са транспортьори по определение, подразделенията вече са доставени до мястото, и автобуса всъщност вече няма работа там. А пехотата иска да има нещо, което да и даде огън от упор. Бронята на БМП е слаба на такива дистанции, и се започна лутането. Бронирането на джиповете не доведе до нищо, и останаха два варианта - или особено леко нещо, което поне някак да влачи голяма картечница или АГС, или нещо с поне танкова броня, което да преживее ръчните противотанкови средства. С Ганки по УАЗовете всеки се оправя сам както измисли, до тук май никъде не е възникнало нещо, за което всички да се развикат "ДА!, това е!!!". Танковия път се сблъска с нерешими проблеми още на първата крачка - компоновката. Двигателите на танковете са отзад, и просто няма правилно място за десантно отделение. Слагането му по средата, в бившето бойно, не е никакво решение, защото не може да стоварваш десанта през покрива, не може да разчиташ през корема, ако направиш странични люкове - цялото брониране отива по дяволите. Така и всички още седят, чешат се по репите, и никой не знае какво да прави.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X