Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
    ...може би вкарваш там водните оръдия, или се чудиш защо още ги няма танковете и къде ти е авиационната поддръжка? Не мога да се съглася.
    ВСВ, Сталинград - немците полицаи и поделения за борба с безредиците ли са пратили там?
    Бъркаш понятията.
    Водните оръдия и палките са си чисто полицейски методи. Едва в сегашно време се получава размиване на правомощията и действията и голяма част от задачите на жандармерийските формирования минаха в полицейските сили (примерно типичен случай са Белгия и в по-малка степен Гърция).
    Именно жандармерията в класическата и форма е вида войска, който е предназначен за именно такъв вид действия. И това са изводите именно от ВСВ. Немците специално са имали нещо наречено Sturmabteilung още по време на ПСВ. Именно, че е било осъзната неефективността на действията на големи формирования срещу малки обекти и/или групи.
    В момента армията в Сирия действа ефективно само защото действа без оглед на пораженията върху прилежащата инфраструктура. Което след 5 години гражданска война е обяснимо, но е малоумно разхищение на жива сила и ресурси.
    И да, в момента армиите са ангажирани в типични жандармерийско-полицейски действия... Както и сега БА е на границата. Защо? Най-вече заради некомпетентно политическо и професионално ръководство!

    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
    ...практически резултати при пуцане на автоматична. От тук и останалото надолу написано се обезсмисля...
    Практиката показва, че най-добре е група от три изстрела. Дори една част от модерните оръжия имат точно такъв режим на стрелба (МР-5, АR-15). Но това не са оръжия за обикновената кашимерия, а са си типичните представители на въоръжението на специалните сили.
    "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

    2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

    Коментар


    • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Много са ти хубави пушките - да си жив и здрав!
      Та натискат се де, натискат се, колкото повече - толкова повече, що не и половин цол, че и още.
      А "голямото братче" не е .308, той въобще не е братче на тези, той отива към онези (от предното изречение). Ако примерът ми (там с бункера и КПВТ-то) е бил много хиперболичен - ето по-"земно": С картечница срещу щурмова пушка, няма начин да не си с предимство. И що да не се натискаш?
      Не говоря за картечници и бункери,а за последните войни и последните 20 години примерно.Няма армия срещу армия,има мангали на единия баир или в едното село и някой трябва да ги избие или извади от там.Мангалите са с 7.62Х39 и срещу тях не вьрви 5.45 или 5.56 ми вкарват 308 или 7.62Х51 та да имат едни 200 метра над Калаша поне.
      Не говорим за По 5 на нож или атака с 80 000 армия,а 30 мангала на баирче в 21 век - кеф ти оптики,кеф ти добри патрони,кеф ти нощни уреди.Ако можеше да се сравнява двата калибьра или са еднакви до 400 метра или да предположа,че на гол мерник са то в градска среда когато ти се налага да дупчи след 400 метра то пак големия бие.Ако трябва вече ти да го биеш големия сьвсем не става с малкия.

      Смятам няма смисьл да казвам кое пробива врата на кола на 500 метра,а в последните няколко петилетки и това се гледа и тьрси.Знам,че има снайпери за тая цел / е един стои зад розовата /,но тук си говорим не за Виетнам / или поне аз не говоря за там /а за Сирия да речем или Ирак или баирче в Афганистан.Никой не рьга на автомат и половината редови войници вече са с оптики.

      Не е Виетнам да бичи патрул 4-5 дни и да му трябва лек патрон да мькне,бият се в града и има кой да му носи патрони като почне да ги свьршва,а там оплакването и на тукашните войници е,че големия Калаш пробива там кьдето малкия не го може.
      В Афганистан пак другия номер им вьртят - един мангал носи пушки и патрони,а стрелящия носи 2-3 пьлнителя само за да е подвижен и бьрз из баирчетата.Колко точно няма голямо значение като баира е на 500 метра примерно.

      Още един недостатьк на малкия за тук - спряха им вноса и няма намиране на нормални патрони на нормална цена,а Х39 се намират каквито искаш кьдето искаш.Кажи и ти снимам срьбски сандьк с военни от 80те години на миналия век,това в малкия калибьр няма как да го намеря тук поне.
      Последно редактирано от BENZBOSS; 14-02-16, 19:00.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

        Босе, докато това в Ирак (например) беше война, там се биеха къмто милион от двете страни и си важеха всички правила на такава. Когато стана полицейска акция, вече може да се говори за епизодични престрелки от баир на баир и т. н. и всичките ти разсъждени, вкл. и тези за оръжията важат.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
          , АR-15). Но това не са оръжия за обикновената кашимерия, а са си типичните представители на въоръжението на специалните сили.
          Та ар-та само специалци ли я ползват?
          Всеки трети е шести

          Коментар


          • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Босе, докато това в Ирак (например) беше война, там се биеха къмто милион и половина от двете страни и си важеха всички правила на такава. Когато стана полицейска акция, вече може да се говори за епизодични престрелки от баир на баир и т. н. и всичките ти разсъждени, вкл. и тези за оръжията важат.
            И точно тогава писнаха тукашните войници,че в градска среда той се крие зад стената,Иракчанина и той скрит ма единия пробива пьк малката плякалка не.
            В днешно време ако трябва да намесим оптиките,че както казахме никой не рьга на автоматичка то пак ползвата е за големия калибьр,на гол мерник не са много хората които разчитат вече.
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

              Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
              Та ар-та само специалци ли я ползват?
              Самото обозначение - АР, вече е показателно, че това не е оръжие щатно на въоръжение. Воената кодификация е М (в щатите).
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Самото обозначение - АР, вече е показателно, че това не е оръжие щатно на въоръжение. Воената кодификация е М (в щатите).
                То и в Китай калашника е с друго означение.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                  Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                  Та ар-та само специалци ли я ползват?
                  Това са двата модела, които ми дойдоха на първо четене. И "представители на типа оръжие" не означава "с това са въоръжени" или "това ползват"...
                  "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                  2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                  Коментар


                  • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                    Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
                    Това са двата модела, които ми дойдоха на първо четене. И "представители на типа оръжие" не означава "с това са въоръжени" или "това ползват"...
                    Нищо де, важното беше за групата от 2-3 изстрела, та това в някаква степен обезсмисля аргумента за трудния контрол на автоматична на оня големия калибър. Най-големия недостатък е само и единствено теглото, иначе в съвременните оръжия се прилага комплекс от мерки за намаляване на отката и увеличаване на контрола. А когато се използват в автоматичен режим така и не се залага на прецизността. Знаем, че при оръжията не разполагащи с такива режими за група от 2-3 изстрела се отработва именно това умение.
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                      Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
                      ... Както и сега БА е на границата. Защо? Най-вече заради некомпетентно политическо и професионално ръководство!
                      До колкото знам осигурява само транспорт . Защо да не им е работа ? С какво е ангажирана в момента БА ? Освен една мисия в Афганистан където ще се избият кой да отиде щото се плаща във валута . Нека поне си заработят заплатите . То и на командировани от градовете полицаи не е работа да пазят границата .
                      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                      И точно тогава писнаха тукашните войници,че в градска среда той се крие зад стената,Иракчанина и той скрит ма единия пробива пьк малката плякалка не.
                      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                      В днешно време ако трябва да намесим оптиките,че както казахме никой не рьга на автоматичка то пак ползвата е за големия калибьр,на гол мерник не са много хората които разчитат вече.
                      То за това в някои краища на света FN - FAL е по разпространен от АК 47 . На въоръжение е в над 90 държави и се произвежда до ден днешен . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Un_FN_FAL_version_Para.jpg
Прегледи:1
Размер:22.8 КБ
ID:5702803 https://www.youtube.com/watch?v=NVz4hX4tlz8#t=52
                      Последно редактирано от sek.1; 15-02-16, 04:17.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                        В диверсиоххо-разузнавателния батальон едно време,когато играехме в армейско занятие и трябваше да имитираме противник по една седмица в гората ,трябваше да носим по450 патрона(считаше се че са достатъчни за разузнаване в тила на врага за една седмица) .450 патрона за ак 47 са с едно тегло а за ак 74 съвсем друго.Тъй като не съм носил 450 патрона -7.62 х51 мога само да правя сравнение с толкова патрони 7.62х 54 .Разликата е много осезаема .,А за да можеш да водиш прицелен огън на единична в реални бойни действия си трябва много опит ,за да елиминираш стреса.Така поне мисля сега ,не съм бил на война не знам.Но при нас в полицията в ГБР има от скоро тренировачни боеприпси и от колегите знам че на почти всяка тренировка има някой който го е жилнал някой патрон отзад(приятелски огън),та камо ли на война където стреса е много повече.

                        Коментар


                        • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          ...FN - FAL е по разпространен от АК 47 . На въоръжение е в над 90 държави и се произвежда до ден днешен . [ATTACH=CONFIG]851962[/ATTACH] https://www.youtube.com/watch?v=NVz4hX4tlz8#t=52
                          Бил е на въоръжение в 90 страни. Днес седи като резерв насам натам и циркулира на черния пазар подобно на калашниците на талибаните.
                          Но ето нещо от така тачената уикипедия:


                          Достоинства

                          • Относительная кучность стрельбы на дистанции до 1000 метров при ведении огня одиночными[2].
                          • Высокая убойная, пробивная и поражающая способность используемого патрона 7,62×51 мм НАТО. Мощный патрон и относительно стабильная и тяжелая пуля позволяют вести эффективный огонь в условиях густой растительности и пересеченной местности, не опасаясь отклонения пули в результате столкновения с листвой или мелкими ветвями растительности, а также обеспечивают эффективное поражение целей, защищённых бронежилетами[6].

                          Недостатки

                          • Крайне низкая кучность при ведении огня очередями, даже в варианте ручного пулемета с утяжеленным стволом и сошками[2].
                          • Низкая устойчивость к запылению и засорению мелким мусором и песком.
                          • Высокий вес боеприпасов и, как следствие, ограничение носимого боезапаса[6].
                          • Отвод пороховых газов рядом с мушкой может вызвать дополнительные проблемы при прицеливании в случае ведения интенсивного огня.

                          В целом FN FAL за все время своей эксплуатации показал себя относительно надежным и неприхотливым оружием, по сути являясь не штурмовой, а автоматической винтовкой. Несмотря на появление более новых образцов вооружения, в своей тактической нише он остается эффективным и проверенным временем оружием[12].
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                            Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                            В диверсиоххо-разузнавателния батальон едно време,когато играехме в армейско занятие и трябваше да имитираме противник по една седмица в гората ,трябваше да носим по450 патрона(считаше се че са достатъчни за разузнаване в тила на врага за една седмица) .450 патрона за ак 47 са с едно тегло а за ак 74 съвсем друго.Тъй като не съм носил 450 патрона -7.62 х51 мога само да правя сравнение с толкова патрони 7.62х 54 .Разликата е много осезаема .,А за да можеш да водиш прицелен огън на единична в реални бойни действия си трябва много опит ,за да елиминираш стреса.Така поне мисля сега ,не съм бил на война не знам.Но при нас в полицията в ГБР има от скоро тренировачни боеприпси и от колегите знам че на почти всяка тренировка има някой който го е жилнал някой патрон отзад(приятелски огън),та камо ли на война където стреса е много повече.
                            И аз не сьм бил на война ма по диванна логика ако имаш патрон който бие на 800 метра и оптика която ти го прави вьзможно това то тия 450 може да са и 250,с оптиката повечко ще влязат вместо да ги рьси на автомат.

                            21 век,разузнаване в тила на врага не се прави май от хора сьс слаби нерви и притеснителни при стрелба.Не е фронт,не е окоп..........кьде е Сибирски сега да ми тегли една.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                              Сибирски,наистина ни липсва,всички останали са като нас диванни специалисти.Може само да си расъждаваме.

                              Коментар


                              • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                                Сравнение между две пушки можеш да направиш и за един ден. Зависи от заданието, условията и целите на теста. Със същия успех, можеш да си оръжейник и да ги пробваш 20 години в тунел. Можеш да изчетеш купища документация и да излезеш със също толкоз аргументирано мнение. Естествено, става и от клипове в ютуб и Дискавъри. Малцина са тези, които могат да дадат мнение от първа ръка за поразяването на 30-тина талибани, групова цел, на отсрещния баир. Да не говорим че:
                                1. В темата става дума само за един от компонентите на калибъра.
                                2. Субективизмът е налице (ми, аз тва си знам и тва ми харесва).
                                3. Леко нереалното сравнение между граждански и военни боеприпаси (тук, вероятно, ще бъда изяден на секундата).
                                4. Фриволното тълкуване на понятието"близък бой". Овладяване на сграда или автобус, нямат нищо общо с престрелка в градски условия или охрана на границата. Все е близък бой, ама не съвсем.
                                Въпросът 7,62 или 5,45 е тотално погрешно зададен, за да има верен отговор. Едно е да си сам в гората, а друго е да имаш поддръжката на снайпер или картечница....
                                Кое от двете фърля повече, пробива по- дебели дъски или причинява по- болезнена смърт? Вече не знам.
                                При диверсионно- разузнавателна дейност, "ако" ви търсят и "ако" сте група под 5 човека, автоматичното оръжие е самоубийство. Там, най- верният другар са картата, водата и тоалетната хартия (пак "ако" ще си повече от два дни в гората). Имам чувството, че си говорим на различни езици, ама и темата е такава.
                                Последно редактирано от Тропчо; 16-02-16, 23:05.
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X