Обява

Свий
Няма добавени обяви.

България 1944 - Какво щеше да стане ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • С това малко знаене от тв състезания 10 000лв си изкарах!Не че знам и много де, но достатъчно!Чета и гледам ,нищо повече ! Истински исторически факти от истински историци ,а не пропаганда.Защото много неща в пропагандата и в едната и в другата,просто удобно липсват!За страната ни просто малшанс!Старците ми /лека им пръст/също са ми разказвали.много ,участвали.са в събитията,коментирал съм го и в други теми и не само те!
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
      С това малко знаене от тв състезания 10 000лв си изкарах!Не че знам и много де, но достатъчно!Чета и гледам ,нищо повече ! Истински исторически факти от истински историци ,а не пропаганда.Защото много неща в пропагандата и в едната и в другата,просто удобно липсват!За страната ни просто малшанс!Старците ми /лека им пръст/също са ми разказвали.много ,участвали.са в събитията,коментирал съм го и в други теми и не само те!
      Тук в 10-ката. Между другото в основата на бизнеса ми са ми са едни франц-йосифи от Вермахта, докато "братушките" само яли, пили и еб...ли. Без да си плащат за нито едно от 3 - те, добри основания да им се пусне кръв като 1916г.

      Коментар


      • Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
        С това малко знаене от тв състезания 10 000лв си изкарах!Не че знам и много де, но достатъчно!Чета и гледам ,нищо повече ! Истински исторически факти от истински историци ,а не пропаганда.Защото много неща в пропагандата и в едната и в другата,просто удобно липсват!За страната ни просто малшанс!Старците ми /лека им пръст/също са ми разказвали.много ,участвали.са в събитията,коментирал съм го и в други теми и не само те!
        Гледай си Хистори. То е за такива като тебе. Другите неща са прекалено скучни.

        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • Драсни им на сайта възпротивително писмо,за излъчване и изопачаване на исторически данни ,с твойте данни!Може и дивиденти да изкараш!Вярвам на тия които са били там !
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • През цялата ВСВ ние играем, при това успешно, основно политически. Благодарение основно на Царя. Затова и смъртта му е ключова за по сетнешния провал. Извън това, смъртта на Рузвелт и загубените от Чърчил избори 45-та са мал шанс за цяла Източна Европа. Септември 44-та всичко е вече свирено, що касае наши действия.

            Коментар


            • Понеже историята обича да се повтаря


              ​​​​​​
              Кратко и ясно. Да видим сега какво ще каже Александър III.
              На Негово Величество Императора - съобщава Гирс на Каулбарс - беше угодно за даде височайшата си заповед на командира на
              Черноморския порт за приготовлението на първо време на три военни парахода с боеви припаси за бомбардиране и заемане на гр. Варна...

              Няма скрито-покрито, направо вземаме Варна!
              На път за Търново, където Великото народно събрание трябва да избере нов княз, Стамболов пише опечалено в Дневника си на 13 октомври:
              Пристигна един жандармин и донесе шифрована депеша, че дварусски военни вапори щели да додат на Варна.
              Тия известия ни попариха като слана. Ако русейте са дошле дотам, то окупацията е на вратата на България. Що да правиме?
              Да са предадеме ли на русейте, като приемнеме самоволно всичко що искат, или да чакаме да си вземат насилом всичко?
              За нас въпроса е решен - ние бихме биле по-съгласни да видиме рус
              ка окупация, отколкото сами да напишеме и подпишеме своята смъртна присъда.
              И откривайки след няколко дни Великото народно събрание в Търново,
              ще се провикне гръмогласно:
              -Ако трябва да умрем, всички ще умрем под развалините на България!

              А Захарий Стоянов ще го поправи, изричайки великите думи:
              - Всеки народ, докогато не се самоубие, няма да умре.
              И добавил:
              - Нека додат да ни избият. Какво искат те от нас? Ние не искаме комунистическо или социалистическо правителство, нито даже
              демократическа република - княз си искаме бе, джанъм... (Смях.)


              И те така те, другари и другарки. Пашата обича смелите.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Понеже историята обича да се повтаря

                ...


                И те така те, другари и другарки. Пашата обича смелите.
                Понеже нЕкои другари обичат да мятат приказки на едро ...

                Като си тръгнал да правиш тюрлюгювеч, що не цитираш нататък:

                Ако би русите да искат да направят десант, войските няма да стрелят срещу им, но да се оттеглят по шосето към Шумен и да не правят никакви нападения. Русите се мъчат да предизвикат българското правителство за да оправдаят окупацията. Бъдете предпазливи! Съобщете полковому командиру!
                Регенти: Стамболов, Муткуров
                Министър Радославов
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • turtey
                  turtey коментира
                  Редактиране на коментар
                  В цитата от др. Ч. К. Става въпрос за телеграма до областния управител на Варна.
                  Планът на Стамболов за цялостна защита е малко по различен:

                  В военно отношение - пише в Дневника си той - аз си имам начертан
                  план, който да тури русейте в безизходно положение и да спаси честта, а
                  може би и свободата на България.
                  Плана е следующия: да оттеглиме всичката си действующа войска в
                  Видинската крепост, гдето да са укрепиме и да са не сдаваме на русейте
                  без бой.
                  За да вземат крепостта, ще им трябат най-малко 50-60 хиляди
                  войска. Видин има доста топове, към които може да се добавят още 3-4
                  батареи. Храна може да внесеме 4-5 милиона оки жито. Муниции и
                  припаси за оръдията да внесат в Видин из Русчук, Шумен и София.
                  Така щото да са приготвиме да издържим една обсада от 10 месяца.
                  А дотогаз може да са образува някоя европейска коалиция, която да
                  пребие ръцете на московеца, за да му мине ищахът да посяга на чуждо
                  нещо...

                  И забелязваме - говори за чест преди свободата. Мндам.

                • rusev
                  rusev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Лъжете! Не може нашите освободители, милите ни братушки, да са мислили такива лоши неща на България! Аз не вярвам!

              • Ех, комрад.
                Да е имало руска окупация?
                Не е.
                значи каквото е трябвало, са направили.

                Та тъй.
                Не се мятай на амбразурата, благодаря
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Ех, комрад.
                  Да е имало руска окупация?
                  Не е.
                  значи каквото е трябвало, са направили.

                  Та тъй.
                  Не се мятай на амбразурата, благодаря
                  Я вземи си направи един блог. Пишеш си премъдростите в него и никой не ти опонира. Кеф!

                  Споко де! Всички разбраха какъв си Юнак. Поне пред клавиатурата.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • Според мен нагласите на хората по това време са били такива, че при опит от съюзниците да нападнат Македония, ще се вдигне народно опълчение ( ,,С камъни и дърве" ). Естествено няма много да издържи масирани атаки от авиацията, но ще спечели време достатъчно ,,братушките" да се организират и да ни ''освободят". Печелим точки отвсякъде.
                    FORD Maverik-2,3L, AWD, XLT-2 броя

                    Коментар


                    • Ташацинарояцимолядругарко. През Август 1944 алайд форсес тъкмо са сломили, след 2 месеца бомбардировки, съпротивата на банда пъпчиви тийнейджъри под Кан.

                      За двойкаджиите по география - Кан е на 14 километра от плажовете на Нормандия. И на 2400 от София, България. Вадете елките и смятатйте.... После да ми кажете кво сте насмятали

                      Големият четвъртит Муй наречен контранастъпление в Ардените е само на няколко месеца разстояние. Ма него няма да го броим.
                      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                      Коментар


                      • Kirilpm
                        Kirilpm коментира
                        Редактиране на коментар
                        Тва същото дето го разказваш съм го гледал по Хисторито и въобще не беше така!!!Според видяното в историческия канал елементарната сметка показва, че най-много седмица след десанта щяха да се черпят с бири в София.

                    • За да се състои десанта в Нормандия има ред чисто практични предпоставки . Англия е на около 40 - 50 километра по море . Подготовката на десанта струпване на достатъчно хора и техника в Англия отнема повече от година . Изкаран е целия тежък флот който имат съюзниците да пердаши с оръдията бреговите укрепления на германците и пак първия ден нещата са на кантар . Късмета на съюзниците е че германците не са имали сили да отбраняват пълноценно целия Атлантически вал. Срещу американците участък от 8 километра го отбраняват само около 500 човека и пак им спретват юнашка касапница по плажовете . Повечето укрепления са напуснати от германците защото им свършват боеприпасите .
                      Последно редактирано от sek.1; 13-02-20, 08:28.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар









                      • Нещо по темата във Фактор




                        ​​Ако генерал Христо Луков беше останал жив, Червената армия нямаше стъпи на наша земя и да окупира отечеството ни за 45. Тази историческа теза развива бившият царски летец, концлагерист, депутат и все още живата памет на новата ни история Дянко Марков.
                        Той е убеден, че ген. Луков се е готвел България да бъде изведена от съюза с Германия. Лично се е бил ангажирал да убеди германците за този ход. Това се случва една година преди Червената армия да стъпи на Дунава, казва Марков. Но конфликтът му с цар Борис Трети слага край на тази възможност.
                        Привидно конфликтът е заради недоразумения в бюджетите на вътрешното и военното министерство, което Луков ръководи. Истината е, че той беше засенчил с популярността си Царя, превръщайки се в любимец на народа. Негови са думите: Всеки враг ще срещне българските ножове. Така той възстановява духа на българската армия, съсипана след Първа световна война. Модернизира я и я превърна я в боеспособна. Луков беше

                        олицетворение на възстановената войнска мощ на отечеството

                        Царят вика военният си министър на аудиенция, а Луков предусеща, че ще поискат оставката му. Написва я и си я слага в джоба си, свидетел е лично баща ми. Отива с оставката си в двореца и я подава, разказва още Дянко Марков.


                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • turtey - кАжи честно бате, ти тва чете ли го преди да го постнеш, а? Начетен човек си, бива ли такава излагация
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X