Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казармата!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Казармата!

    Темата е за казармата, отиде от личните спомени, към наборната служба и смисъла, та до армията изобщо...

    Като оставим личните спомени и носталгия или неприязън, то идва въпроса за наборната служба и смисъла. Писа се за Израел. В Израел, освен че се служи 2-3 години, също правят много за подържане на военни умения в запасняците. Което е ключово за наборник, служил преди 5-10-15 години. Всичко това струва пари и е подходящо за техните условия - потенциален противник, негово ниво, географски особености и ред други.

    Българската действителност е съвсем различна. Да се хвърлят пари и време за обучението на наборници, които после никой не поддържа като военен потенциал или просто заминават в чужбина, е безсмислено.

    Колкото до професионален вариант, то нивото е като на всички други държавни организации. Некадърно ръководство, назначавано политически. Слаб подбор, лошо заплащане, липса на мотивация, умения и способности в ниските нива. Има изключения, разбира се, но те само потвърждават общото ниво.
    Последно редактирано от piton; 07-08-18, 09:08. Причина: Поправки

    Коментар


    • #77
      От: Казармата!

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      И толкова просто не е.

      6 септември 1944.
      За какво ни е армия?

      И какво визираш на тази дата? Нареждането да не се оказва съпротива на "армията-освободителка" ли?

      МЛМ - това е икономисало доста неприятности за обикновения човек. Нали няма да кажеш, че с 20-тина самолета и също толкова танка е щяло да се случи нещо друго освен даване на повод за тотално прекопаване на България.
      Последно редактирано от коко келеша; 07-08-18, 09:27.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #78
        От: Казармата!

        Виж как се сещаш.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #79
          От: Казармата!

          Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
          Колкото до професионален вариант, то нивото е като на всички други държавни организации.
          Армията и наборна да е, тя пак си е държавна организация. "Некадърно ръководство, назначавано политически" си важи със същото значение, но: "Слаб подбор, лошо заплащане, липса на мотивация, умения и способности в ниските нива" - е в несравнимо по-голяма степен.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #80
            От: Казармата!

            Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
            ...
            Българската действителност е съвсем различна. Да се хвърлят пари и време за обучението на наборници, които после никой не поддържа като военен потенциал или просто заминават в чужбина, е безсмислено.
            ....
            Мен не са ме обучавали. Стрелнах 3 пъти по 12 патрона, една учебна граната, и туй ми беше войниклъка. Останалото знаете - хранителни отпадъци, градинарство и простотия с тонове. Това нито е армия, нито има смисъл от него.

            Коментар


            • #81
              От: Казармата!

              Ти си се настрелял бре,ние минахме с 9 само
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #82
                От: Казармата!

                Аз като човек служил в Жандармерията, /е не като някои от хората тук 2 години, аз бях 1/, не бих могъл да се похваля че са ме научили на нещо полезно.Всъшност помня много от нещата , но само защото военната тематика още преди да вляза в казармата ме влече. Обикновения човек трие много голяма част от престоя си там относително бързо. Бях снайперист на моя взвод, даже си изкарах една- две отпуски за точна стрелба. А какво ми беше обучението- метнаха ми Драгуновката и едно книжле и ми казаха"Прегледай го"... Смех . Основните ми спомени са тъпотия, мизерия и издевателства от страна на малоумните шапкари. Па то не бяха "Злия"- един насран майор, па какви ли не клоуни които си изкарваха на нас проблемите в къщи и други житейски несполуки. И когато баща ми е служил не е било по- различно, разликата е че са загубили 2 а не една години от неговия живот.
                Предполагам че това лейтенантчето да те държи да му отговаряш на турски в продължение на един час е сериозна подготовка ако ни нападнат истинските турско говорящи....

                Коментар


                • #83
                  От: Казармата!

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  И кво правихте през тия 3 месеца свръхслужба ? Всекидневни учения и бойни стрелби в отговор на "реалната угроза , надвиснала над делото на социализма от страна на американските империалисти и техните европейски слуги ? "
                  Пратиха ни да работим в ТЕЦ Трайчо Костов , някакво строителство вървеше и ние помагахме на майсторите. Е, после в бараката помагахме и на ракията .
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • #84
                    От: Казармата!

                    Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                    Пратиха ни да работим в ТЕЦ Трайчо Костов , някакво строителство вървеше и ние помагахме на майсторите. Е, после в бараката помагахме и на ракията .
                    Като бях в техникума, ходихме на "Национална младежка бригада" в ТЕЦ Марица... не знам коя... Там имаше поделение на СВ, войнишкия състав на което се занимаваше през целия период на служба единствено с едно: местене на релци и траверси на ж.п. линиите в открития рудник.
                    Знаете ли по какво се познаваха от далеко кой е млад и кой стар войник?
                    Младите войници са си класически сегашни 17-18 момченца, с нормална "детска" физика. Старите войници бяха някакви безумни жилави и яки копелета, на които би завидял всеки "билдър", репетиращ фитнес в днешните "зали"...

                    Аз за по-шибана служба се не сещам: жега/студ, прах/кал, тежка физическа работа. Даже и КЕЧ-а ми се струва, че е по-добре.
                    Публикувайте отговор

                    Коментар


                    • #85
                      От: Казармата!

                      Странно ми е как някои очакват да получат нещо "полезно" от казармата.И кое е "полезно" според техните критерии?
                      И аз бях 1 година в НС "Жандармерия" - 72345 до Врана.Бях шофьор на ЗиЛ-131.Което не попречи да избутам над 100 наряда за 365 дни.Понеже возех войската на стрелби, стрелях всеки път с всички роти (60-70 патрона), които возя.В резултат получих награда за отлична огнева подготовка...3 дни домашен отпуск...Все едно - идеята ми е, че отиваш "там" не за да ти е полезно на теб, а за да си полезен ти, евентуално.
                      А колко си полезен, и губиш ли парите на държавата, стоейки "там" е съвсем отделна тема.
                      На фона на всичко това, ако успееш да намериш нещо ценно и полезно за живота си "след това" - чудесно, имаш бонус.
                      Последното, което бих казал е, че службата ми беше лека.Имаше всички гадости, стандартни за "там', но не съжалявам - някой каза "житейски опит" - много вярно.
                      Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                      0887/осемпет 66 4осем

                      Коментар


                      • #86
                        От: Казармата!

                        Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                        ...ТЕЦ Марица... не знам коя... Там имаше поделение на СВ...
                        Това не бяха СВ (строителни войски - ГУСВ към МНО/МО), а ТС (транспортни войски - ГУВМТ към министерство на транспорта).
                        Радневската бригада.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #87
                          От: Казармата!

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Това не бяха СВ (строителни войски - ГУСВ към МНО/МО), а ТС (транспортни войски - ГУВМТ към министерство на транспорта).
                          Радневската бригада.
                          Да, най-вероятно, понеже именно за Раднево писах. Позабравил съм.
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #88
                            От: Казармата!

                            Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                            Странно ми е как някои очакват да получат нещо "полезно" от казармата.И кое е "полезно" според техните критерии?... - идеята ми е, че отиваш "там" не за да ти е полезно на теб, а за да си полезен ти, евентуално...
                            За мен това мнение изчерпва темата.
                            Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                            "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                            Джон Кенеди

                            Коментар


                            • #89
                              От: Казармата!

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Това не бяха СВ (строителни войски - ГУСВ към МНО/МО) ...
                              Строителни войски не бяха към МНО. МНО си имаше КЕЧ.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Казармата!

                                Полезното за теб и за Армията,боядисване на борчета освен да ти притъпява идеята какво е Армия друго не носи.

                                Няма лошо ма никак в една военна подготовка била тя и 3-6 месеца ако ще на почивки да е,кое е лошото няма какво да изброявам.Половината младежи телефон с шайба не са виждали,за друго не говорим.Тя Мойта жена знае кое как се зарежда,как се носи,как се целиш,как стреля,как се чисти засечка......пък не е като да я карам да заляга за Атом или да копа дупки па да ги заравя после със супена лъжица.

                                Да ама това е много сложно за някои,за чий ни е
                                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                                W140 S420 '99

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X