Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казармата!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Казармата!

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Eйййй, Терзиев пак пуснал тема - оплаквателна книга да мрънка за нещо! И то за едни 6 месеца "служба". Какво ли щеше да е, ако беше изкарал 2 години в дивата кашимерия по южните граници?!?
    2 години кашик , ама септемвриец . Та да хване 2 сезона със "зимната бойна униформа" - сЕ шинела и въшкарниците .
    ... а отпуска - след 1 година служба и то при положение че нема издънки ... което като го гледам .... ше му я пришият ( полагаемата ) чак към уволнението .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #47
      От: Казармата!

      Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
      Набор ,65 дето трябваше да ни уволнят 1 октомври ,85 се прибрахме дома на 27 декември .
      Е, то баш тогава ясно защо. Големото "преименуване"!
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #48
        От: Казармата!

        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
        ... а отпуска - след 1 година служба и то при положение че нема издънки ... което като го гледам .... ше му я пришият ( полагаемата ) чак към уволнението .
        Какво, създавам впечатление за издънка ли?
        Иначе не си обяснявам как толерирате това нещо. Отхапва ти поне 3-4 години от началото на смисления работоспособен живот, баш когато трябва да ти се помогне, не да ти се пречи. Всичко това за няма нищо. Без капка полза за който и да е, освен за вилата и сметката на крадливия шапкар.

        Коментар


        • #49
          От: Казармата!

          Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
          Явно само за градинар и пъдар ти е багажа .........
          Ам' явно и моя....
          Щото къмто пет години престой в 61 Стрямска (кадрови) това беше основната дневна дейност ... То верно - сапьорството си е малко-много "аграризъм", ама чак пък толкоз.
          Случвало се е да "иноватираме" - с прътове да брулим листата от дърветата есенно време, че то да ти дойде до гуша... Още не започнало работното време - "бърже на района да се измете" (главното КПП).
          /изключение от това бяха около две години - две подготовки и престои в Ирак/

          + още едно, поне три години в поделение до София, където това пък си беше основна дейност въобще за 80% от ЛС...

          П.П.: ще повярвам, че има надежда да имаме реална армия (боеспособна) ако от Устава останат пет страници и на някой полковник (ком. на поделение) ''му хвръкне шапката'' като го набарат, че е накарал войската му да бръска листа и бръмка с храстореза, вместо да "търчи по баирите" (да се обучава и върши истинската си работа тоест). Демек - никога .

          Коментар


          • #50
            От: Казармата!

            Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
            Ам' явно и моя....
            Ти си друг казус. Отишъл си доброволно, а не си наборник. Пък полковниците ... Кучето скача според тоягата. Като им дадат бюджет за истинска бойна подготовка и им поставят задача да направят истинска армия, после да ги гонят и да им хвърчат фуражките. Едно време бащата (лека му пръст) не можехме да го видим в къщи - от едно занятие на друго, а когато се свъртяха в гарнизона - по тъмно излизаше за работа и по тъмно се прибираше. Ама така беше в 2 от върховете на "Триъгълника на смъртта" ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #51
              От: Казармата!

              Извинявай,но ако си търсел "екшън" в сегашната БА то си сбъркал бригадата.Отиваш в 68-ма или в МСРО-то и имаш гарантирани "удоволствия".От 2002 до 2006 аз за година съм бил между 110 и 130 дни по разни учения или в походи.Освен всичките гъдели от типа на "Дежурен по кораб/дивизион","Дежурен кораб по ВМС","Щормова готовност".Та в този период съм си бил в къщи по малко от половината нощи в годината.

              Коментар


              • #52
                От: Казармата!

                Съгласен съм (за моя доброволен престой там), но барабар с нас (и честно казано повече, че ние вечер все пак си тръгвахме) се трудеха и наборни момчета.
                Колко от тях (след минимума който са им показали във "новобранския" център) затвърдиха знания и умееха да разхвърлят минно поле.. - ми нула.
                Колко получиха някаква съвсем елементарна тактическа подготовка - 0 . Нули до нулите.

                И категорично не съм съгласен, че проблема е в парите! Никакви пари не трябват, за да се грабне сутринта подразделението и да прави тактика до обед в близкия кър - следобед да хвърля мини пак там (както е и разписано и утвърдено по "учебен план" и прочие...).
                Никакви! Вместо това се заявява - "тоя и тоя район трябва да се оправят щото ще минават да приемат "сезонното" (техниката в парковете) "; и пр., и пр.

                Не се трябват и пари да се провежда някаква що-годе физическа подготовка, ама на нея се гледа като - "нямате какво да правите ли..?"

                Въобще тия, редовните оправдания на "шапките" - "няма пари, та затова всичко е батак" и "тия политици ебаха мамата на армията" стана мейнстрийм, ама могат да ме хванат за ...

                Висшия (па и по-надолу) офицерски състав е виновен за положението (днешното) в армията над 60% !
                И за подготвеността (реална) за някаква военна обстановка, и за липсата (изтичането) на кадри, и за така неслучващия се "сержантски корпис - гръбнак на съвременната армия", и за ... - всичко.

                P.S.: 68 трябва да е "екшън над екшъните" (ако и там да не присъстват същите аномалии - вярно в ограничени в сравнение с другите формирования количества), ама 61 също пъчи гърди да е "елитна". Определено има подобрение, но нещата се случват (подобренията) със скорост по-ниска и от охлюв.
                /От стрямската имам преки впечатления, а и не малко бивши колеги и приятели все още натискат там, та затова я бутам все за пример/.

                А ако е за командировки, учения и подобни (хем в ''международна'' среда) - в последните години служебен път (да кажем три - до преди година) не мога да се оплача от липсата им грам. Проблемите и трупането на напрежение (200% - излишно) обаче си оставаха предишните.
                Последно редактирано от BulAf; 06-08-18, 12:14.

                Коментар


                • #53
                  От: Казармата!

                  Разликата е,че на Вас тези мисии, учения и тренировки Ви ги плащат и то никак зле/Ирак,Афганистан/.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Казармата!

                    Примери за "гъвкавост" при намирането на кадри за БА и изобщо ''решаване на проблема с текучеството им" :

                    1.) подразделение с нужда от квалифицирани в IT сферата кадри. Първо не може да се пуснело конкурс, щото "длъжностите са сержантски, а конкурсите - за редници", та да се търсят външни хора като Терзиев (''проблем'' дето би се решил със заповед на министъра...).
                    После започна "лов" сред познати и приятели - военни, някой да се излъже да се премести там... Намериха се наистина реални специалисти, които ... в продължение на години метоха листа....
                    (едвам, едвам се попрекрати това след международен и наш - от страна на няколко офицера във висшето командване натиск...).

                    /В крайна сметка увеличиха заплатите и се прояви пък обратния синдром - назначаване на "парашутисти" дето грам не вдяват от нищо в тая сфера, ама "заплатата си върви" - другите ще ме влачат /.

                    2.) "Момче" (щот е по-малък ) с поне 13 години служба като свързочник записа да учи висше "комуникационни технологии" (т.е. образованието, ще му е в полза на длъжността). Пуска рапорти за полагащата се по закон допълнителна отпуска (20 кирливи дена мисля че е) и получава от министерството едно удебелено "НЕ" всеки път - "На редника не му трябва за длъжността висше образование" /P.S.: опаа - младши сержант е, т.е.- все тая /...
                    Иначе е клетви и припадъци по вестници и телевизори - "Трябва да привлечем знаещи и квалифицирани кадри.."
                    /кАк ще стане, да се пребори за курс за офицер след завършване както има желание - не ми вдява главата... Най-вероятно ще напусне./

                    3.) Лично познавам над 20 човека (всичките с минимум 10 години служба И желание да служат) напуснали щото така и не могат да се преместят в друго поделение (в което свободните места също са бол).
                    /всички от редник до Оф.кандидат са дадени като крепостни селяни в разпореждане на командира на текущото им поделение - до живот.../

                    Неща дето не се решават с пари, а с акъл... Е баш това липсва - "акъл".


                    P.S.: Не са само Ирак и Афган
                    /вярно и не се плащат както там, но не това е въпроса/.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Казармата!

                      Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                      ...

                      Неща дето не се решават с пари, а с акъл... Е баш това липсва - "акъл".
                      ...
                      Ма, като те гледам, ти преливаш от акъл като за 2 генщаба и си наясно как трябва да се оправи армията. Дали не си си сбъркал професията?
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Казармата!

                        Надали. Много проблеми имат очевидни и прости решения. Виж, защо въпросните решения не се прилагат често е нито просто, нито очевидно.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #57
                          От: Казармата!

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Ма, като те гледам, ти преливаш от акъл като за 2 генщаба и си наясно как трябва да се оправи армията. Дали не си си сбъркал професията?
                          Човека иска действие,екшън,даже за него и парашутистите от 68-ма бригада са дилетанти.Свят голям шашкъни много.За 18 г офицерска служба съм се нагледал на какви ли не професионални войници-едни влизат за да докажат нещо си-на себе си на родителите,на гаджето.Други влизат за пари-чували,че учения,мисии и т.н се плаща а службата е-ден да мине самун да загине.Трети влизат,по точно ги набутват родители или познати по молба на родители-все пак държавна работа,всеки месец заплата,ранно пенсиониране.При нас морските замяната на екипажите с наборни на професионални започна най-рано в БА,първите момчета дойдоха през септември 2000 и до март 2001 по корабите вече нямаше наборни/поне в База Варна/,до преди тях професионални моряци имаше само на подводниците.Това бяха най-добрите матроси-всички отбили редовна служба,90% завършили техникуми,имаше и 1-2 ма вишисти.Момчетата имаха и мерак и хъс да научат и кораба и материалната част и много бързо се справиха.До 2005-2006 почти никой от тях не напусна.После като видяха,че переспектива за развитие няма-никой не ги пращаше на старшински курсове,започнаха да напускат,но все пак 60-70% останаха.Следващите вече идваха по 1-2-3 много рядко по 4 .Повечето от тях се задържаха по година-и гледаха да се преместят или направо напускаха но и багажът им на горният етаж беше чувствително по-малко.Най-зле бяха тези които дойдоха след 2010-те нито бяха ходили в казарма а и училищната им подготовка беше ужасТ.Лично в моята бойна част ми натресоха един индивид,дето 6 години не можа да сдаде допуск за самостоятелна работа с материалната част.Обикновенно ако не сдадеш такъв допуск ти дават още 2 седмици и пак ако не успееш-уво.Да ама този с топ не мож го отстреляш,щото тати бизнесмен и личен приятел на кмето.А беше тъп като талпа-аз много чета-и на плаване и в къщи.И гледа ме въпросният индивид,че чета на лаптопа и гордо ми заявява,че той през живота си повече от 10 книги не е прочел.А иначе знаеше всите звезди на Пайнер по имена и репертоар.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Казармата!

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Ма, като те гледам, ти преливаш от акъл като за 2 генщаба и си наясно как трябва да се оправи армията. Дали не си си сбъркал професията?
                            Аз пък като те гледам - 70% фекална маса, 20% вода и 10% Гугъл!

                            Инак - да, "акъл" нямам никакъв! Щото прахосах (въпреки съветите на "стари шапки") 15 от най-свестните си години в тая какаманга и въпреки всичко не ми е безразлично развива ли се или не.

                            По въпроса със "закрепостяването" (понеже ме засягаше и лично) съм правил проучване кое как се случва (щото нямам мозък да го измисля сам) в армиите до която нация се докопам с контакти. Същото съм го давал в комисия на МО по промени в ЗОВС (имаше някаква куртоазна кампания за допитване до "раята") - ефект 0.
                            Както каза последният командир - "По-добре ми е да напуснеш, отколкото да ти разпиша да се преместиш"...
                            Ми хубаво, корав си - тъй и стана.

                            /после Командващия на СКС беше разпитвал прекия началник - "Що ся тъЙ направи това момче?" ...
                            (евентуалната бъдеща работа - НВУ, бяха вдигнали гирите и размирисали нещата до него). А де, що? Що не пита тоя, според който е по-арно за армията да съм напуснел ?!?
                            Грубо едно 60 - 80 000 лв (преки пари за курсовете, командировъчните и прочие по разните ми обучения заминаха в канала) - пАра бол в тая армия и НАТО бе. Бълха ги ухапала.
                            Е като мен (от същото подразделение), поради същата причина си тръгнаха и още 4 човека + още един е "на път", ама какво от това - "2 генщаба ги мислят работите - тъй тряя да е най-убаво"...

                            Коментар


                            • #59
                              От: Казармата!

                              Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                              Аз пък като те гледам - 70% фекална маса, 20% вода и 10% Гугъл!

                              Инак - да, "акъл" нямам никакъв! Щото прахосах (въпреки съветите на "стари шапки") 15 от най-свестните си години в тая какаманга и въпреки всичко не ми е безразлично развива ли се или не. ...
                              Ооооо, отворкото взел, че се докачил. А бе, ефрейтора или каквото там беше. Не съм ти казал, че нямаш акъл. Подхвърлих ти, като си зинал с тази голяма уста да раздаваш акъли, що не взе да станеш я политик, я да вземеш да изучиш за "шапкар", та да имаш повече възможности да разгърнеш гения си.

                              Би ли споделил, като било такъв ужас в тази армия, чий го крепи 15 (петнадесет) години, та си не намери по-подходяща работа като за голям разбирач? Да не би да е заради това, че никъде нямаше да ти дадат толкова пари (може да не са много, ама сигурни всеки месец и с пълни осигуровки) за да метеш листа и да боядисваш бордюра, ами щеше да се наложи да работиш и да ставаш поне за чеп за зеле?
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Казармата!

                                За тия години тая работа съм я напускал тамън два пъти (в момента е вторият, "увото" от наборната не го броя).
                                Връщал съм се щото ми е харесвало като професия (буквално от дете), и съм правил безкрай компромиси с цел "да вървят работите".
                                К'вото е поискала от мен армията съм го изпълнявал винаги на 100%! Е накрая "прегорях" и въпреки това повече от година си натисках съвестно задълженията като сутрин (а понякога и през деня) пиейки хАпове за подтискане на нервите + разговори с разни приятни събеседници (психолози).
                                А за "чепа за зеле" ич не ме мисли - и чепа си на мястото - корав кат' челик и в живота си се оправям на средно ниво . Когато съм излизал в "цивилизацията", заплащането ми е било минимум равно на това вътре. В момента ми е х3 на последната заплата (грубо 1400 чисти-това заплатата в армията).
                                А времето прекарано като "безработен" е не повече от два - три месеца (чисто умишлено - да си почина).

                                И да - и за "шапка" е трябвало да натягам книгите и кърищата.

                                Айде - "успех в живота" както казваше Жоро Сървайвърa.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X