Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви пиньони да сложа?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Какви пиньони да сложа?

    Карам Suzuki DR 350 SE, 95 година. Отпред е с 15 зъба, а отзад с 41. Карам само в гората и то по някакви много кофти пътечки. До момента съм много доволен от мотора, катери навсякъде(то аз съм 70 кила с неиздухан нос), обаче на моменти се усещам че ми трябват обороти! Дайте моля ви се съвет - колко зъба да вдигна - до 43 или 46(или по-точно, ще се усети ли съществена разлика)? А и трябва ли да се пипа нещо друго(по двигател, скорости и т.н.) освен веригата и пиньоните при евентуална смяна?

    Коментар


    • #77
      До: Какви пиньони да сложа?

      Тази комбинация не е за пътеки според мен, сигурно на 6-та може да стигнеш над 150 км
      повечето мотори за гората са с 14 отпред и 45-50 отзад. Може би за теб 45 ще е по-добре защото с 50 много ще го спънеш и мотора ще започне да дъвче на место.
      Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

      Коментар


      • #78
        До: Какви пиньони да сложа?

        Наистина мога спокойно да вдигна 130-на километра, а в гората повече от 80 не ми се налага! Та значи 45 зъба е ОК!? Дали ще трябва и смяна на верига?

        Коментар


        • #79
          До: Какви пиньони да сложа?

          Ако сложиш по-голям зъбак отзад не се знае дали веригата ще има достатъчна свободна дължина да компенсира разликата.
          Принципно когато се сменят пиньони се слага и нова верига.
          Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

          Коментар


          • #80
            До: Какви пиньони да сложа?

            Зависи от това до каква степен са износени. По принцип е препоръчително да се сменя всичко на веднъж /двата пиньона и веригата/ за да се избегне скапването на новия детайл от поизносените стари.
            0888932647

            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

            Коментар


            • #81
              До: Какви пиньони да сложа?

              Абе направо ще сменя и веригата и предния пиньон. Няма да се охарча чак толкова Пък и колкото и да ми изглеждат запазени старите все пак са си поизносени малко или много. Много благодаря за съветите!

              Коментар


              • #82
                До: Какви пиньони да сложа?

                Първоначално публикуван от The_troublemaker Преглед на мнение
                Карам Suzuki DR 350 SE, 95 година. Отпред е с 15 зъба, а отзад с 41. Карам само в гората и то по някакви много кофти пътечки. До момента съм много доволен от мотора, катери навсякъде(то аз съм 70 кила с неиздухан нос), обаче на моменти се усещам че ми трябват обороти! Дайте моля ви се съвет - колко зъба да вдигна - до 43 или 46(или по-точно, ще се усети ли съществена разлика)? А и трябва ли да се пипа нещо друго(по двигател, скорости и т.н.) освен веригата и пиньоните при евентуална смяна?
                Здравеи колега моито лично мнение като ендирист вече единадесет години е че ако караш с 14 зъба от пред трябва да сложиш 45 зъба от зад;ако караш с 15 зъба от пред то отзад трябва да сложиш 48 зъба за да ти има мощност по патеките.Когато качиш един зъб от предния пиньон все едни си свалил три от задния и обратното когато свалиш един зъб от предния пиньон все едни си качил три от задния(еди зъб от пред се равнява на три от зад)
                Последно редактирано от Lazarov 426; 12-02-09, 20:13. Причина: грешка
                [SIGPIC][/SIGPIC]

                Коментар


                • #83
                  До: Какви пиньони да сложа?

                  Първоначално публикуван от Lazarov 426 Преглед на мнение
                  Здравеи колега моито лично мнение като ендирист вече единадесет години е че ако караш с 14 зъба от пред трябва да сложиш 45 зъба от зад;ако караш с 15 зъба от пред то отзад трябва да сложиш 48 зъба за да ти има мощност по патеките.Когато качиш един зъб от предния пиньон все едни си качил три от задния и обратното когато свалиш един зъб от предния пиньон все едни си свалил три от задния(еди зъб от пред се равнява на три от зад)
                  Объркал си се нещо! Правилното е: когато качиш един зъб отпред, все едно че си свалил 3 отзад, а когато свалиш 1 зъб отпред, все едно си качил 3 зъба отзад - приблизително!
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • #84
                    До: Какви пиньони да сложа?

                    Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                    Объркал си се нещо! Правилното е: когато качиш един зъб отпред, все едно че си свалил 3 отзад, а когато свалиш 1 зъб отпред, все едно си качил 3 зъба отзад - приблизително!
                    Ок аз го знам как е просто при записването сам го объркал благодаря за поправката
                    [SIGPIC][/SIGPIC]

                    Коментар


                    • #85
                      До: Какви пиньони да сложа?

                      Всеки мотор си е специфичен и неможе да се твърди с колко зъба трябва да се карат. Примерно моя стандарно за оффроуд си е с 14/48 комбинация и се държи много добре. Други пък искат 13 зъба отпред и пак 48/50 отзад, трети пък с 14/45.
                      Най добре е да се консултира човек с колеги които имат мотор като неговия, за да прецени типа каране и съответната правилна комбинация.
                      Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                      Коментар


                      • #86
                        До: Какви пиньони да сложа?

                        ..много лесно можете да изчислите на колко зъба от задната отговаря един от предната
                        ..обикновенно е около 3цяло, и нещо но..разделете броя на едните на броя на другите и ще получите точната цифра ..която между другото не трябва да е цяло число ..доколкото си спомням от дебелите книги..защото ако е така започва да скача веригата

                        Коментар


                        • #87
                          До: Какви пиньони да сложа?

                          Първоначално публикуван от mitkov Преглед на мнение
                          ..която между другото не трябва да е цяло число ..доколкото си спомням от дебелите книги..защото ако е така започва да скача веригата
                          Хм, ми на моя що е цяло число? Заводски си излиза с 15 на 45 зъба! Я ги кажи тия дебели книги, да ги прочета, пък ако трябва да поправя япончетата!
                          "Do not correct a fool, for he will hate you;
                          Correct a wise man, for he will appreciate you."

                          Коментар


                          • #88
                            До: Какви пиньони да сложа?

                            ..дебелите книги..са ..руски
                            от едно време..ама то те са най хубави..всъщтност трябваше май да не са четни и с броя звена на веригата..имаше формула и правило..тр да ги потърся..че съм ги забравил
                            ...то стефан ако влезе и ще ги знае сигурно..ама той не рови много из нашия форум

                            Коментар


                            • #89
                              До: Какви пиньони да сложа?

                              Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение
                              Всеки мотор си е специфичен и неможе да се твърди с колко зъба трябва да се карат.
                              Краси е напълно прав.
                              Нещата не зависят само от пиньоните
                              Зависят и от предавателните числа на самите скорости и другите зъбчатки вътре и то страшно много!
                              Също не е от малко значение и размера на задната гума
                              Това са все неща които са достатъчни, за да направят размера на пиньоните, на всеки един модел, достатъчно условен и несъпоставим с някои други модели.

                              Затова хората са измислили книгите и инструкциите за различните модели и модификации. Тея неща, теоритичните, там ги пише. Там са достоверни и реални за всеки модел.

                              Недейте да вярвате на всичко което чувате. Някои неща трябва да се прочетат, за да се знаят, а след това и да се опитат на практика . Няма човек, или аз не познавам такъв, който да знае и познава всеки един мотор/модел детайлно, та дори и предавателните му числа.

                              Коментар


                              • #90
                                До: Какви пиньони да сложа?

                                Първоначално публикуван от mitkov Преглед на мнение
                                ..дебелите книги..са ..руски
                                от едно време..ама то те са най хубави..всъщтност трябваше май да не са четни и с броя звена на веригата..имаше формула и правило..тр да ги потърся..че съм ги забравил
                                ...то стефан ако влезе и ще ги знае сигурно..ама той не рови много из нашия форум
                                То че има формули и правила, има, ама и аз не ги помня. Имах и ръководство за пресмятане на зъбни, верижни и ремъчни предавки, ама никак не мога да го намеря! Междувременно се оказа че и дипломите не мога да си намеря, ама айде те пък не ми и трябват засега. Въпреки че може да се окаже че са на едно и също място пъхнати! Доколкото си спомням обаче, всичко е свързано със бройките зацепени зъби - значи ако малкия венец е прекалено малък в сравнение с големия, поради ъгъла под който отива веригата към него, ще се получи така че малко зъби от малкия венец ще бъдат зацепени едновременно във веригата, а от там като се разпредели предаваното усилие върху броя зъби, може да се получи така че усилието на един зъб да е твърде голямо и да се оронят по-бързо зъбите. По подобен начин влияе и разстоянието между осите на венците - колкото повече се намалява това разстояние, толкова повече расте ъгъла под който веригата "отива" към предния (по-малък) венец и от там бройката на неговите зацепени във веригата (и предаващи усилието) зъби намалява, което пак означава претоварване и износване (изронване) на зъбите. Върху ъгъла под който отива веригата към по-малкия венец, може също да се влияе и с допълнителни притискащи отвънка веригата ролки, но пък тогава се губи мощност заради триенето на веригата в тези ролки.

                                П.П. Друг е въпроса че ние тука все за брой зъби говориме, а всъщност от значение е радиуса на зъбното колело! На две колелета с един и същи радиус могат да се нарежат различен брой зъби, просто стъпката и големината на зъбите ще е различна, а оттам ще трябва да се ползва и верига с различна стъпка между звената, но пък тогава и другия венец ще трябва да е с подходяща големина и стъпка на зъбите (за да съответства на веригата).
                                Последно редактирано от sl.daskalov; 13-02-09, 21:36.
                                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X