Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с XR400R - подробен репортаж

Свий
Темата е затворена.
X
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Проблем с XR400R

    Абе ти и от гориво се опита да поспестиш некой лев .

    Сега малко по-сериозно. Единствените с които не бих правил компромис в тази машина са гумичките на клапаните. Гарнитурата на главата трябва да ти е метална- мисля , че може и да е по-добре да почистиш и сложиш оригиналната /старата ако е оригинална и не е прегрявана/. А останалите - слагай "нещо" - дори и да просълзи масълце ще се подмени сравнително безболезнено.

    Дано не съм пропуснал нещо дето е навътре и се стига трудно до него.

    А сега чакам някой перфекционист да ме насече на ситно.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • До: Проблем с XR400R

      Първоначално публикуван от Tanuco Преглед на мнение
      Те и в Бултрако са с поръчка 1-2 седмици.
      На теб ти трябва само гарнитура на главата,другите се лепят със силикон,в Ауто плюс продават Viktor rejnz много е добър,а за гарнитура се обади на тел.0888507579 Макея В.Търново,последно като купувах такава беше около 45лв.
      Стефан Дянков

      Коментар


      • До: Проблем с XR400R

        Защо не питаш Гоблин.
        При него има интересни неща,а и да ги няма предполагам че няма да ти откаже да ги поръча.
        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
        Джон Кенеди

        Коментар


        • До: Проблем с XR400R

          Зная човек в Пловдив които ще ги направи по старите,ама в Пловдив де .
          Ако нищо не измислиш пиши едно лично да я мислим ако евентуално се опре до такъв вариант.

          Коментар


          • До: Проблем с XR400R

            Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
            Защо не питаш Гоблин.
            При него има интересни неща,а и да ги няма предполагам че няма да ти откаже да ги поръча.
            Аз веднъж питах за сегменти точно за ХR 400 при тях и ми казаха,че за ''ретро''мотори не доставят части,но пък когато вземах демфер реагираха мигновенно,дори имаше проблем с конзолата за 6 дни доставиха правилната.
            Стефан Дянков

            Коментар


            • До: Проблем с XR400R

              Аз лесно мога да си поръчам само гарнитурите, но тъй като в service manual-а почти на всяко уплътнение и О-ринг пише, да се замени с нов, затова мисля за по-правилно и ми се ще да си взема цял комплект, пък и искам моторетката да си е в добро здраве.

              Остава сега да намеря и как да ги поръчам, че не съм много на "ти" с e-bay и payPal
              Per aspera ad astra.

              Коментар


              • До: Проблем с XR400R

                Само за протокола:
                Поръчах си комплекта гарнитури. Без да свалям цена+почерпката на младежа, чрез който ги поръчах равносметката е 117.66лв., срещу 214лв на Бултрако.

                Сега остава да занеса клапаните и.....
                Последно редактирано от Тануцо; 26-01-09, 13:32.
                Per aspera ad astra.

                Коментар


                • До: Проблем с XR400R

                  Хайде носи ги, че и аз съм на финала И мисля до събота да съм ready to race А за колко време ти дойде поръчката.
                  KAWASAKI Let the good times roll

                  Коментар


                  • До: Проблем с XR400R

                    Пичове,не си давайте зор и не претупвайте нещата-целия Февруари(от този Четвъртък нататък) го дават люта зима-изпипайте си моторите!
                    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                    Джон Кенеди

                    Коментар


                    • До: Проблем с XR400R

                      Първоначално публикуван от GSXR Преглед на мнение
                      Хайде носи ги, че и аз съм на финала И мисля до събота да съм ready to race А за колко време ти дойде поръчката.
                      Днес ги поръчах, трябва да дойдат до 4-6 дни, т.е. другата седмица живот и здраве.

                      Днес занесох и главата и май луфта на клапаните си е наред, само трябва да свалят нагара от нафтата.

                      @ EМО : Аз не бързам за никъде, точно защото искам да стане много добре мотора, затова не съм правил нещата на парче. А за времето - събера ли го, независимо какво е, ще го изкарам....пусти мерак
                      Per aspera ad astra.

                      Коментар


                      • До: Проблем с XR400R

                        Първоначално публикуван от Tanuco Преглед на мнение
                        А за времето - събера ли го, независимо какво е, ще го изкарам....пусти мерак
                        Разбирам те напълно...
                        Охххх !
                        Последно редактирано от ЕМО; 26-01-09, 21:48. Причина: допълване
                        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                        Джон Кенеди

                        Коментар


                        • До: Проблем с XR400R

                          Така...утре чакам да ми намерят динамометричен ключ и почвам събирам моторетката, ако имам късмет, ако нямам - в събота.
                          Надявам се да няма липсващи части.

                          Да снимам ли процеса по сглобяване?
                          Per aspera ad astra.

                          Коментар


                          • До: Проблем с XR400R

                            Първоначално публикуван от Тануцо Преглед на мнение

                            Да снимам ли процеса по сглобяване?
                            Снимай детайлно и порядъчно сложи снимките, ще стане интересен материал.

                            Коментар


                            • До: Проблем с XR400R

                              Такаа, не знам дали майстора ми е чул съвета на Чинела и заради това се забави снощи, но днес сутринта започнах сглобяването на прекрасния XR.

                              Като за начало накиснах всички леко клеясали болтове в чудната смес от резервоара(бензин/нафта), за да паднат гадостите от тях, след което ги изчистих със стара четка....


                              Поглед към работното пространство - всичко е готово за предстоящите интервенции.



                              Започнахме с почистване на външната част на двигателя, за да не попадне случайно мръсотия в цилиндъра, за целта използвахме кориселин(не съм сигурен за правописа )


                              След което се захванахме с почистването на нагара върху буталото


                              Резултатът след махане на основния слой нагар


                              И крайния резултат.

                              За целта използвахме коресилин и мнооооого фина шкурка на ВОДНА основа, търкането става изключително внимателно, за да не "шлайфаме" без да искаме буталото.

                              Подготвяме блока за новата гарнитура - старата се изстъргва отново внимателно и пак горната процедура.


                              Повърхността е почистена и се насочваме към цилиндъра.


                              И тук се отстранява старата гарнитура.




                              Дойде ред и на сегментите....правим проверка, защото е важно да са разположени на 120 градуса.





                              Композицията от менци и грънци е готова за събиране


                              Преди това обаче, вътрешната страна на цилиндъра се намазва с масло, същото което после ще сипем в двигателя, за да не задере, докато напасваме цилиндъра на блока


                              Цилиндъра е поставен.

                              Важен момент е да се внимава при тази операция да не падне някой от водачите на блока вътре в буталото....с малко напасване влиза лесно.

                              Ред е на затягането на болтовете на цилиндъра.Бяхме се снабдили с тази паста, която е изключително полезна :

                              Намазват се главите на болтовете, тъй като са доста дълги и е възможно да се "вкопаят" в леглата. Слагайки такава паста няма шанс това да се случи. Доколкото знам става и с обикновено масло за двг. Ето как изглежда главата на болта:


                              Затягахме всички болтове по мотора с динамометричен ключ, съгласно Service manual-a. Важно е да се знае, освен че се затягат на кръст, че е добре след първото затягане на цилиндъра и на главата да се изчака 4-5 мин. и след това да се "дозатегне" още малко, защото първоначално има напрежение в метала, което после се успокоява.


                              Слагаме новата гарнитура и поставяме другия водач на веригата, за да подготвим цилиндъра за "съешаване" с главата на двигателя.
                              Per aspera ad astra.

                              Коментар


                              • До: Проблем с XR400R

                                Преди това снимка отблизо на новата гарнитура


                                При манипулации с цилиндъра и блока е добре да внимавате да не изтървете нещо в блока - в случая това може да е веригата, защото трудно се закрепва от само себе си и е добре да подпъхнете нещо в нея, защото се забравя. Ние щяхме да я изтървем за малко.

                                Насочваме се към главата - смяна на гумичките на клапаните:
                                кафевите са старите, зеления е нов. Просто издърпвате гумичката и излиза. При поставянето на новите сложихме малко масло, за да влезне клапана по-лесно


                                Събрахме клапаните

                                Направихме го по следния начин - слага се клапана, слага се новата гумичка, след което малката вътрешна пружина, след нея голямата, след това шайбата и накрая зегерка ли е, кученца ли са...не знам...представляват 2 конусовидни полуокръжности, които задържат пружините в натегнато положение. По принцип има инструменти, които събират пружините и поставянето на тези "кученца" е лесно. Ние ги поставяхме с натиск с ключ тип лула ги намествахме: с ключа се натиска шайбата, за да освободи място за тия конусовидни чудеса, те влизат по места, след което се освобождава и те си се наместват.

                                Подготовка на леглото на гарнитурата на главата:


                                Тук напасвахме главата към цилиндъра - малко пипкава операция, заради водачите, разбира се


                                Отново се затяга с динамометричния ключ


                                Пристягат се и 2 болта острани на цилиндъра, които го държат.


                                Поставяме веригата и започва голямото зацепване


                                Останах с впечатление, че на Хондата доста добре са измислили зацепването.

                                Първо се развива болта, ограден в червено и се открива коляновия вал, а след като се развие болта, ограден в жълто се виждат маркерите, за зацепване на веригата. Като цяло идеята е да се върти коляновия вал в посока обратна на часовниковата стрелка до момента, в който на "жълтото" място не се появи един Т маркер, след което без да се размества веригата се поставя зъбното колело, което има 2 маркера- те трябва да са на нивото на главата и да са хоризонтални.. След което се стяга с два болта.
                                Не съм много на "ти" със зацепването на веригата, така че е добре точно тази операция да се остави в ръцете на някой, който разбира.

                                След като двигателя е готов, се отправихме към рамката за сглобяване.


                                Тъй като в началото описах подробно свалянето от рамката, сега ще обърна внимание на някои неща които поне на нас ни създадоха известни трудности и е добре да се вземат предвид още в началото и всичко ще е ок.

                                За да може да влезне и съответно излезне двигателя лесно може да го сваляте/качвате без капака на клапаните. Ако монтирате капака на клапаните след това имайте предвид, че преди да сложите капака трябва да поставите предварително единствения голям болт в капака, той се пада по средата на капака, но е сравнително дълъг и ако не го сложите с капака, после няма как да го вкарате

                                Двигателя на XR-a се държи на рамката на тези две планки, оградени с червено, на един дълъг болт под долната планка и на друг, който е точно до малкия пиньон(то си е цяла ос). Моят съвет е първо да хванете дългите болтове, а планките да ги оставите за накрая, защото при нас се случи така, че едната планка беше хваната, но при затягането е "смъкнала" двигателя надолу и горната планка не можеше да се постави. Затова е добре да ги поставяте заедно и то накрая



                                Моторетката придобива завършен вид, а времето напредна доста....


                                Сипваме масло


                                И последен поглед към "работното петно"


                                Това беше със снимките за днес




                                Малко подробности: Карбуратора го източихме и промихме с обезмаслител. Абсолютно навсякъде гайките ги стягахме с динамометричния ключ с изключение на пробката на маслото, защото болта е тръгнал да се къса, 2 часа търсих такъв, но не открих в близките железарии и го затегнахме съвсем леко.
                                Избихме старите гарнитури на ауспуха и сложихме новите от комплекта....промих резервоара с коресилин, сипах този път бензин....седнах на мотора...и часът на истината за мен настъпи.....
                                Хондилията(както й вика Йоан) запали, сякаш не е стояла разглобена на 100 парчета 1 месец....като му чух гласеца бях най-щастливия човек ...може да ви се струва пресилено, ама тия дни ми минаваха какви ли не мисли през главата....като го чух как лесно запали всичките ми тревоги и притеснения се изпариха...Запали лесно, работи перфектно, просто супер
                                Единственото което ме кара малко да се замисля е че го оставих да поработи на място и около 5-тата минута малко по малко му намаляха оборотите и загасна...след което го запалих на първото ритане, без проблем...но го отдавам на факта, че не съм настройвал карбуратора досега, а е със сменен ауспуФ.

                                Преценихме, че при такава перфектна работа не си струва да се регулират клапаните и се прибрах доволен и щастлив вкъщи. Моторите са невероятна мания.

                                Отново искам да благодаря на всички, взели участие в дискусията и най-вече на Жоро XR600 за съветите, които ми даде.



                                P.S. От цялата операция ми липсват "само" три болта - 2 на тавата на двигателя и 1 на стойката на резервоара, но тия дни ще си ги набавя.
                                Per aspera ad astra.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X