Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
    Няма значение по какъв начин попадаш на голяма надморска височина. Просто е необходимо време на организма, за да се адаптира. Колкото по-бавно се качваш на голяма височина, толкова е по-добре за адаптацията (аклиматизацията). За осемхилядник ти са необходими минимум 20-25 дни. Едни организми са по-приспособими, а други не чак толкова. Това не зависи от мускулната маса. Може да си Шварценегер и да те смачка на 4-5000 м нмв, а може да си 50 кила напикан, и да адаптираш много бързо. Самият процес на аклиматизация се състои в изработването на допълнителни червени кръвни телца и известно разреждане на кръвта, за да може да се разнася количеството кислород необходимо за нормалната работа на организма и мозъка. Ако приемем че на морското ранище е 100% съдържанието на кислород в сместа която дишаме, то на 4000 м е, около 70%, на 5000 м нмв е около 55%, а на Еверест съдържанието на кислород във въздуха е 25%.
    Димо е в тези планини вече втора седмица. Изкачва се до определени височини, после се спуска и пак се изкачва, така че организмът му е аклиматизирал и се е приспособил към по-голямата надморска височина, и по-ниското съдържание на кислород. Виж, ако примерно от Самарканд се беше качил на хеликоптер и от там го бяха стоварили право на Ак Байтал на 4655 м нмв със сигурност щеше да бере много ядове с височината...
    Това че пият водка пред палатките е добре. Концентрираният алкохол в определени количества спомага за аклиматизацията, защото разширява кръвоносните съдове и увеличва притока на кръв към мозъка и други органи...
    Основен параметър определящ скоростта с която се адаптира всеки човек към висока надморска височина е т.н. "витален капацитет" или по-просто казано обема на белият дроб и способността на кръвта да пренася кислорода... С други думи колкото един човек има повече резерви, толкова по-лесно става, не защото се адаптира по-бързо, а защото има резерви които веднага влизат в употреба...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

      Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
      Това не зависи от мускулната маса. Може да си Шварценегер и да те смачка на 4-5000 м нмв, а може да си 50 кила напикан, и да адаптираш много бързо.
      Всъщност, зависи от мускулната маса. Може да звучи парадоксално, но точно в този случай по-малката мускулна маса е предимство - Между масата на мозъка, на 50килограмов човек и 150килограмов, практически няма разлика, но съвсем не е все едно да осигуриш гориво за 50кг мускулна маса и 150кг такава.
      А Димо конкретно не е особено "ръстов състезател".
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

        Приспособяването на надморската височина си е доста индивидуално и Венци е прав. Много зависи според мен и от мястото на което живееш в нормалният живот. Направи ми впечатление когато кацнахме със самолета в Кито че холандците много трудно се придвижваха по ръкава. Едни си посядаха а други направо си полягаха. Явно живота в ниската земя си оказва влияние. Аз на 3х.метра почти нямам проблем, а Иво се присбособи доста по-трудно, а тежим почти еднакво. На 4х. м. същата история.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

          Димо успешно влезе в Киргизстан, дано така успешно премине и излезе!
          Стигне ли в АлмаАти вече по-спокойно ще се диша.

          Коментар


          • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

            Димо,

            Не се познаваме, но ще се радвам някой ден да ти стисна ръката ! Както и на Мони и Бойко - за всиичко, което правите. Преди няколко дни се региистрирах тук и не успях да изчета всичко. Член съм на другите форуми, но пиша рядко. Пътувам доста, включително и с мотор, но на такова нещо не мисля, че съм способен.

            На въпроса - виждам, че скоро трябва ди минеш през Бишкек за Казахстан. Аз самия се намирам в Бишкек и бих се радвал да ти промогна с каквото мога - спане (имам свободна стоя в апартамента) , паркинг и т.н. Пък и да почерпя по половинка водка...

            Тай като Димо вероятно няма да прочете това съобщение скоро, моля който има вързка с него да го уведоми. Телефона ми е + 996 555 005536 - по всяко време. Все едно пътя минава през Бишкек, ако няма да нощува тук може да се видим за по чай.

            Коментар


            • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

              Още преди да тръгне, когато уточняваше маршута Димо спомена, че няма да минава през Бишкек, а от Джелалабад ще тръгне на изток към езерото Исик Кул. Но може да промени решението си. Тези, който подържат връзка с него по сателитните телефони ще му предадат.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                Аз също ще споделя,че няма особенно значение как се изкачваш на различните надморски височини,а е въпрос на "резерви".С мотор съм се изкачвал от 2,400м до 5,200м в Тибет само за няколко часа и не съм имал проблем с височинна болест.Да трудно се диша,но съм съгласен с Димо....цигарите мнооого вървят.

                Поздрави Димо и късмет!
                търся си подписа....

                Коментар


                • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                  Първоначално публикуван от Sotislav Преглед на мнение
                  Димо,

                  Не се познаваме, но ще се радвам някой ден да ти стисна ръката ! Както и на Мони и Бойко - за всиичко, което правите. Преди няколко дни се региистрирах тук и не успях да изчета всичко. Член съм на другите форуми, но пиша рядко. Пътувам доста, включително и с мотор, но на такова нещо не мисля, че съм способен.

                  На въпроса - виждам, че скоро трябва ди минеш през Бишкек за Казахстан. Аз самия се намирам в Бишкек и бих се радвал да ти промогна с каквото мога - спане (имам свободна стоя в апартамента) , паркинг и т.н. Пък и да почерпя по половинка водка...

                  Тай като Димо вероятно няма да прочете това съобщение скоро, моля който има вързка с него да го уведоми. Телефона ми е + 996 555 005536 - по всяко време. Все едно пътя минава през Бишкек, ако няма да нощува тук може да се видим за по чай.
                  Много Ви благодаря от името на Димо... а и от свое име, че се чувствам по-спокойно, като знам, че има някой наблизо.
                  Димо наистина не смяташе да ходи в Бишкек, но за всеки случай (него лесно го отвява вятъра) ще му предам информацията.
                  Той е в някаква къща за гости в Сари-Таш заедно с едни финландци, които са карали 3 седмици в Монголия и според думите му били разбити от каране. Финландците всички са със спот тракери и "цяла Финландия" ги гледала. Каза да ги видим и ние: fin2pamir2010
                  Утре смята да тръгне рано, за да подмине размирните райони по светло и да продължи за езерото Исик Кул.

                  Коментар


                  • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                    Димо, много се радвам, че е минала най-трудната част от пътя ти. Така съм вече по-спокоен. Понеже и при нас имаше такава част знам как се чувстваш вмомента. Невероятни места си минал и със сигурност много такива красоти ще минеш. Снимките пак са много яки. Обръсни се, че трудно те разпознавам на снимките
                    Аз в момента усилено търся някъде да ме подстрижат, че скоро ще ме бъркат с маймуните. Поздрави за успешното пътуване до тук и лек път нататък.

                    Коментар


                    • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                      Първоначално публикуван от яна Преглед на мнение
                      Много Ви благодаря от името на Димо... а и от свое име, че се чувствам по-спокойно, като знам, че има някой наблизо.
                      Димо наистина не смяташе да ходи в Бишкек, но за всеки случай (него лесно го отвява вятъра) ще му предам информацията.
                      Той е в някаква къща за гости в Сари-Таш заедно с едни финландци, които са карали 3 седмици в Монголия и според думите му били разбити от каране. Финландците всички са със спот тракери и "цяла Финландия" ги гледала. Каза да ги видим и ние: fin2pamir2010
                      Утре смята да тръгне рано, за да подмине размирните райони по светло и да продължи за езерото Исик Кул.
                      Яна, последната цифра на телефона ми е 5, а не 6, тоест - 00996 555 005535. Съжалявам за грешката. На Иссык Кул сега е сезона, със сигурност ще му хареса...

                      Коментар


                      • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                        Димо мина през Ош и в момента заобикаля "езика" от Узбекистан, за да стигне Джелалабад. Чак когато стигне там и видим, кой път хване ще разберем, ще ходи ли в Бишкек, или не.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                          Определено тръгна към Бишкек по М41. Колега Sotislav, още днес чакай гости...
                          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                          Златомир Попов - Forry

                          Коментар


                          • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                            Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                            Определено тръгна към Бишкек по М41. Колега Sotislav, още днес чакай гости...
                            Според мен е заговорил репортера в него и е решил да обиколи обезлюдените след размириците села.
                            После ще си поеме към ИсъкКул.
                            Или военните са му "определили" маршрут с някой измислен подпис в Бишкек.

                            Коментар


                            • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                              Още не е ясно дали няма да вземе след Токтогулското водно хранилище на изток към езерото. Според мено това е по-добрия вариант , отколкото от Ош през Нарын. Допреди няколко седмици за Ош разказваха страхотии, но мисля, че сега е поне привидно спокойно. Не закачат руснаци и европейци като цяло.

                              Това езеро между другото не успява да ме впечатли особено много. Няколко пъти съм ходил. Заобиколено е от 4-5 хилядници, т.е. къпеш се и гледаш снежни върхове. Слабо солено и с интересен светлосин цвят на водата навътре. Оттук насетне прибича на Китен през 70-те, може и по-зле. Стари пансионати от соцврееме, новите са общо са на солени цени за това което предлагат.Те, киргизиите много му се радват, но нали това имат само като опция.

                              Все едно, пътя му за границата, през езерото или не, минава през Бишкек, така, че за всеки случай ще сложа едно шише повече във фризера.

                              Коментар


                              • От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

                                С риск пак да ме обвинят в черногледство - защо Димо е заседнал в нищото от час и половина. Снимки, снимки ама чак пък толкоз, айде че и водката в Бишкек изстина вече.
                                подаръци за мъже от FACOM
                                промоция на читави инструменти

                                и на хоби такива

                                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X