Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо "Калашника" не става за лов?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

    Какво се сърдите на колегата,така са решили в тяхната дружинка,това си е тяхно право.Ако във вашата може да ходите с КПВТ,и това си е ваше право.Ако след 2-3г.колегата напише че дивеча при тях е силно намалял,следствие на увеличилата се популация на хищници,значи престава ме да ходи ме на лов с гладкоцевно оръжие.При нас гората е достатъчно гъста и който иска може да си носи каквото пожелае нарезно оръжие,но много бързо се убеждава,че не му дава предимство пред гладкоцевното.

    Коментар


    • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

      Чета темата и не вярвам на очите си.
      Та ние сме колеги и първо не бива да допускаме такъв тон.Един бил касапин,друг пък от гриинпис,трети не пускал ...немой така бе братя.

      В БГ лова има място и за гладкоцевното и за нарезното.То ловеца не е убиец на животни,а да ви напомня,че е любител на природата и се грижи за нея,както и за обитателите и.Отстрел на вреден дивеч,на болни животни,хранене,стопанисване.Та лекция за това за какво се използват видовете оръжия няма да водя,Щот не съм лектор.

      Ама моля ви прочетете малко за лова,за оръжията и тогава спор просто няма да има.На слука колеги.
      Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
      NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

      Коментар


      • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

        Спора "нарезно - гладкоцевно" е колкото стар, толкова и безсмислен! Както впрочем и твърденията, че именно разбираш ли нарезното оръжие е намалило драстично дивеча в България - това което е намалило нарезното е количеството дивеч загинало в полза на лисиците и чакалите, виж темата за ползуването му от бракониери е друга, операция "ФАР" е стопила ресурса на много видове дивеч - това сърна, заек са най-потърпевшите в случая.
        По темата за броя на ловците......абе реално ловуващите са не повече от 40% от тези, които имат билет и ОРЪЖИЕ - пиша го с главни букви, защото именно то е основната причина останалите 60% да се натискат за билет! И ще е така, докато някой не се сети да промени режима за притежаване на дългоцевно оръжие, като го раздели категорично от правото на лов.
        Колкото до безопастното ползуване на оръжието по принцип и в частност нарезното, то следва да се знае, че един гладкоцевен куршум(някои го наричат бренеке) изстрелян под съответен ъгъл, носи енергия достатъчна да затрие човек на 800-1000м. За нарезното съответното разстояние е 4-5000м. Смятам, че предвид условията на ловуване в България и двете са еднакво опасни, ловните ни територии са обилно заобиколени от разни махали и вилни зони, така че безопасността идва не от вида на боеприпаса, а от правилното му ползуване - с куршум се стреля едиственно и само тогава, когато си сигурен, че при пропуск, той ще отиде на безопасно място - склон находящ се зад дивеча или прочее естествена преграда на пътя на куршума. Безконтролната и емоционална стрелба е опасна и с дребни съчми, доказано от практиката за съжаление.
        Теорията за куршума 7,62х39 който дупчел дивеча и продължавал с голяма енергия е вярна за всички масови(бойни) калибри, при които собствениците им с цел икономии ползуват за лов щатни боеприпаси, а не специално създадените за тази цел патрони с ловни куршуми, които се деформират и фрагментират в тялото на дивеча, оставяйки по този начин цялата си енергия в него - резултата е шок и смърт.
        Щатния патрон дори и с изпилен връх НЕ СТАВА за лов, но на съвсем достъпни цени има широка гама патрони за калибрите 7,62х39 и 7,62х54R и то на световно известни фирми като Норма, Федерал, Лапуа, Селиер Белот, както и чудесните патрони на ППУ(Пръви партизан). Ползуването на подходящ боеприпас за нарезното оръжие повишава много резултатите в лова, намалява похабения дивеч и показава високата ловна култура на ползуващия го.
        Поздрави!

        Коментар


        • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

          Ето това е. Хънтъре, затваряй темата, че толкова много се разводни / и аз спомогнах/ и почнахме да си разменяме шапките.
          За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

          Коментар


          • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

            Не съм съгласен с колегите, че калибър 7,63Х39 става само за хишници. От повече от 15 години използвам такъв при лов на диво прасе и резултатите ми са доста добри. Действително трябва да се използуват ловни боеприпаси и обикновенно при гонко не се стреля на разтояние по-голямо от 120-150 м, а на това разтояние поразяващата сила на този калибър е напълно достатъчна, дори за животни над 200 кг - пробвано.
            Относно спора за това дали трябва да има нарезно оръжие при лова - аз твърдо съм "за" и считам, че не това е причината за намаляване на дивеча. Преди 20 години, когато пътувахме вечер към ловната хижа, фаровете осветяваха десетки големи и малки очи и животните само ни поглеждаха и продължаваха да се пасат, а сега ако случайно осветеш някакви очи, за по-малко от секунда животното е изчезнало - извода си го направете сами.
            sigpic

            Коментар


            • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

              В някои европеиски дьржави ,включително и в Швеицария,лова на едри животни -елени,сьрни,прасета,муфлони и кози е разрешен само с нарезно орьжие с калибьр като калашника и по-голям,именно с оглед на това ,животното да бьде остреляно без мьки и спо-висока избирателност.Така ,че карабина или гладкоцевно с 13 нули патрони-направете си извода сами.Хората са го измислили преди нас.

              Коментар


              • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                Ето това е. Хънтъре, затваряй темата, че толкова много се разводни / и аз спомогнах/ и почнахме да си разменяме шапките.
                За сега не мисля че има за какво да я затварям.Диалога е в напълно допустимиту рамки.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                  Първоначално публикуван от zodiak Преглед на мнение
                  В някои европеиски дьржави ,включително и в Швеицария,лова на едри животни -елени,сьрни,прасета,муфлони и кози е разрешен само с нарезно орьжие с калибьр като калашника и по-голям,именно с оглед на това ,животното да бьде остреляно без мьки и спо-висока избирателност.Така ,че карабина или гладкоцевно с 13 нули патрони-направете си извода сами.Хората са го измислили преди нас.
                  Ще ме извиниш,ма като чуя че хората са го измислили и настръхвам.Отдавна не сме васални и не сме по-тъпи от европейците.Ине е лошо и те да научат някои работи от нас.Тези дето ги наричаш "хората" са измислили толкова много глупости,които сега ги прилагаме и в РБ,че могат и да ни погубят.А като толкова мислят къде им е дивеча???А рибата???Само в стопанствата.

                  За да не ме разбереш криво,не че съм против нарезното и неговото приложение в близко бъдеще,но в някои отношения,това че в РБ сме със забавено РАЗВИТИЕ ни е помогнало доста.
                  И не знам ще има ли криза в България,ама знам какви кризи ги тресе и Европата и Хамериката и то все от това че много неща са измислили...
                  Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                  NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                  Коментар


                  • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                    Първоначално публикуван от Morskia Преглед на мнение
                    Брей Вие какви сте бре - BG Greenpeace Ами тръгнете с копия или прашки! Ама чакай - защо изобщо ходите!
                    Не искам да се заяждам но това си е жива простотия! Нарезното оръжие си е част от лова и не виждам причина да се забранява! Колкото до Калашника - използвам го само за вреден дивеч и сърна.За другото си имам x54.



                    Аз да ти опъна едни 13/0 или 18/0 пък да ти имам SAFETY FIRST дето му викат ингилизите! Абе моля Ви мислете преди да пишете!
                    Колега както сме я подкарали не е далеч времето когато щем не щем с прашки и копия ще ходим на лов.Прирадата няма да ни прости отношението към нея.Вземи учебника за подготовка на млади ловци и виж запасите на животните.Изводът е ясен.И на какво се дължи намаляването на запасите.Като стреляте с нарезното защо намаляват прасетатата и сърните,а се увеличавт чакалите и лисиците.Някой хора хвалят нарезното оръжие защото много добре знаят,че с него се бракониерства по лесно.Ти си опъвай нулите но се замисли върху това което казвам.Независимо от спора желая на теб и всички колеги успешен сезон.

                    Коментар


                    • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                      Първоначално публикуван от Кити Преглед на мнение
                      Колега както сме я подкарали не е далеч времето когато щем не щем с прашки и копия ще ходим на лов.Прирадата няма да ни прости отношението към нея.Вземи учебника за подготовка на млади ловци и виж запасите на животните.Изводът е ясен.И на какво се дължи намаляването на запасите.Като стреляте с нарезното защо намаляват прасетатата и сърните,а се увеличавт чакалите и лисиците.Някой хора хвалят нарезното оръжие защото много добре знаят,че с него се бракониерства по лесно.Ти си опъвай нулите но се замисли върху това което казвам.Независимо от спора желая на теб и всички колеги успешен сезон.
                      Упарит ентусиастси ти Приеми го на шега.
                      Първо си задавам въпроса от колко време си по горите с пушка?!?По сърни не стрелям.И ще ти кажа защо се увеличава вредният дивеч.Защото като мине на гонка или по-често на пусия такъв,повечето"ловци" си го отглеждат как си отива по живо и здраво.Да не би като го гръмнат да се уплаши ядливият дивеч.Затова.И не си мисли че с национална гонка за вреден един път в годината проблемът се решава.Има и един куп други фактори които не зависят от нас ловците.А се бракониерства с ВСЯКАКВО оръжие.Без разлика нарезно или гладкоцевно.Ти примки виждал ли си?Аз за един ден видях двайсетина!!!Тихо ,без стрелби и шумотевеца.А сега я кажи ти през зимата мръзнал ли си да дебнеш вредни гадинки?При мен специално вредител мернал се на мушката няма шанс да оживее, независимо на какъв лов съм тръгнал.Та така.....
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Упарит ентусиастси ти Приеми го на шега.
                        Първо си задавам въпроса от колко време си по горите с пушка?!?По сърни не стрелям.И ще ти кажа защо се увеличава вредният дивеч.Защото като мине на гонка или по-често на пусия такъв,повечето"ловци" си го отглеждат как си отива по живо и здраво.Да не би като го гръмнат да се уплаши ядливият дивеч.Затова.И не си мисли че с национална гонка за вреден един път в годината проблемът се решава.Има и един куп други фактори които не зависят от нас ловците.А се бракониерства с ВСЯКАКВО оръжие.Без разлика нарезно или гладкоцевно.Ти примки виждал ли си?Аз за един ден видях двайсетина!!!Тихо ,без стрелби и шумотевеца.А сега я кажи ти през зимата мръзнал ли си да дебнеш вредни гадинки?При мен специално вредител мернал се на мушката няма шанс да оживее, независимо на какъв лов съм тръгнал.Та така.....

                        Привет!
                        Прав си...колко пъти им доказвах на нашите хабдали от дружинката, че глигана не се плаши от изтрел ама на...сакън да не гърмите по чакали и лисици, че ще изплашите прасчетата...
                        Оня ден на 15.11.08г. зяпнаха...шест...да 6 чакала на една гонка...мисля три да гръмнаха...какви прасета при тия чакали...
                        Не всичкият вреден дивеч може да се утрепе на една показна гонка...ще взема да спра да гоня и да застана пак на пусия...барем гръмна някой друг чакал...ма като знам, че единият хапльо миналата година го търсихме 3 часа в една хавра от 300 декъра гора...мани, мани...загубен народ...ама то иначе как ще опознаят територията на която ловуват...
                        Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                        .................................................................................................
                        Е. Абу

                        Коментар


                        • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                          и аз да се включа по темата.... не съм фен на Калашника(разбирай SLR) и другите му производни,поради един куп причини-твърд спъсък,непрецизна стрелба с първия патрон....но това си е ЛИЧНО мнение,от друга страна е евтин,боеприпаси останали от поделенията -бол,така че се ползва..аз лично стрелям с чешки маузер-бърно 30-06, болд екшън затвор..привърженик съм на лова а не на изтреблението на дивеча,не виждам тръпка в това да се кача нависоко и да думкам от 5-600 метра,за да се хваля после че за един ден съм натръшкал 10 прасета,лова е спорт,хоби,развлечение....избиването на животни е престъпление,оттам е и разликата между ловеца и бракониера-единия убива за тръпката,за преживяването и накрая евентуално за малко мръвка или трофей,бракониера убива заради месото,кожата,рогата.виждал съм убит огромен рогач,с отрязана глава и задни бутове....
                          вредния дивеч се увеличи поради една причина-не става за ядене,ако има рецепта за готвене на вълче месо,чакали и лисици -ще намалеят много.много станаха стрелците а малко са хората които се грижат за дивеча,имам доста приятели с джипове за по 200 бона,с пушки за по 15 000 които всяка седмица ходят,убиват и то с нарезно,оптика от далеч,но никога не са ходили да хранят,и още по лошо-дори не са помагали финансово на ловните стопанства в чиито землища ходят да гърмят,все едно всички са длъжни да им осигуряват дивеч за убиване всяка седмица...това не са ловци...ловецът се грижи за дивеча за да има догодина по какво да стреля,а убиеца-само стреля и се чуства особено велик с това че е гръмнал 5 прасета за един ден,и след това е нахранил чакалите с тях щот не иска да си цапа джипа .
                          аз се занимавам с пасищно отглеждане на говеда и прасета от ИБП,досега чакалите правеха дребни бели,чат пат се завърташе вълк-я единак,я вълчица с кучило..от две години насам си имаме глутница в региона,правят много поразии и на дивеча и на домашния добитък,само миналата зима и пролет на мен ми изядоха 9 телета и две кучета...ловците в региона нищо не правят,от лесничейството не ги пускат на хайка щот ще избият всичко което се движи,и става за ядене,а вълците не стават..
                          затова и взех нарезното,пък ще видим какво ще става.
                          поздрави на всички колеги и ..наслука
                          куче или вълк?
                          в клетка ,или свободен?
                          въпрос на личен избор.
                          Вихрен Илиев
                          0888249888
                          blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
                          Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

                          Коментар


                          • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                            Според мен, истинския ловджия дава шанс и на животното, защото изпитва уважение към него.От тук става ясно кои ловуват с Калашници, хора които отиват да правят безогледна сеч и после да си пълнят търбусите.Знам от собствен опит, че тези индивиди са повечето в ловните дружинки и за това на мен ми е неприятно.Наи добре щеше да е изобщо де не се убиват животните но някои избиват комплекси, зада си доказват колко са мъже.
                            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                            Коментар


                            • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                              Първоначално публикуван от navar Преглед на мнение
                              и аз да се включа по темата.... не съм фен на Калашника(разбирай SLR) и другите му производни,поради един куп причини-твърд спъсък,непрецизна стрелба с първия патрон....но това си е ЛИЧНО мнение,от друга страна е евтин,боеприпаси останали от поделенията -бол,така че се ползва..аз лично стрелям с чешки маузер-бърно 30-06, болд екшън затвор..привърженик съм на лова а не на изтреблението на дивеча,не виждам тръпка в това да се кача нависоко и да думкам от 5-600 метра,за да се хваля после че за един ден съм натръшкал 10 прасета,лова е спорт,хоби,развлечение....избиването на животни е престъпление,оттам е и разликата между ловеца и бракониера-единия убива за тръпката,за преживяването и накрая евентуално за малко мръвка или трофей,бракониера убива заради месото,кожата,рогата.виждал съм убит огромен рогач,с отрязана глава и задни бутове....
                              вредния дивеч се увеличи поради една причина-не става за ядене,ако има рецепта за готвене на вълче месо,чакали и лисици -ще намалеят много.много станаха стрелците а малко са хората които се грижат за дивеча,имам доста приятели с джипове за по 200 бона,с пушки за по 15 000 които всяка седмица ходят,убиват и то с нарезно,оптика от далеч,но никога не са ходили да хранят,и още по лошо-дори не са помагали финансово на ловните стопанства в чиито землища ходят да гърмят,все едно всички са длъжни да им осигуряват дивеч за убиване всяка седмица...това не са ловци...ловецът се грижи за дивеча за да има догодина по какво да стреля,а убиеца-само стреля и се чуства особено велик с това че е гръмнал 5 прасета за един ден,и след това е нахранил чакалите с тях щот не иска да си цапа джипа .
                              аз се занимавам с пасищно отглеждане на говеда и прасета от ИБП,досега чакалите правеха дребни бели,чат пат се завърташе вълк-я единак,я вълчица с кучило..от две години насам си имаме глутница в региона,правят много поразии и на дивеча и на домашния добитък,само миналата зима и пролет на мен ми изядоха 9 телета и две кучета...ловците в региона нищо не правят,от лесничейството не ги пускат на хайка щот ще избият всичко което се движи,и става за ядене,а вълците не стават..
                              затова и взех нарезното,пък ще видим какво ще става.
                              поздрави на всички колеги и ..наслука
                              Колега само те моля да слагаш по някоя и друга главна буква ,та да се ориентираме къде почва изречениетоА за вредителите си безкрайно прав.Пожелавам ти много вредителски кожи да опънеш тази зима.
                              Последно редактирано от derhunter; 22-11-08, 16:15.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • До: Защо "Калашника" не става за лов?!

                                Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                                Според мен, истинския ловджия дава шанс и на животното, защото изпитва уважение към него.От тук става ясно кои ловуват с Калашници, хора които отиват да правят безогледна сеч и после да си пълнят търбусите.Знам от собствен опит, че тези индивиди са повечето в ловните дружинки и за това на мен ми е неприятно.Наи добре щеше да е изобщо де не се убиват животните но някои избиват комплекси, зада си доказват колко са мъже.
                                Явно не си ловец,и за това този път минаваш....Убива оръжието без значение какво е то.Когато тук се говори за Калашник то става въпрос за ловният му вариант-СЛР.Та за каква сеч иде реч?!?Аз например ако искам да правя сеч в гората ще наредя примки,и "търбуха"ще е доста по-пълен.Така че давай по-кротко с квалификациите.А пък ако нещо го раздаваш пацифист и природозащитник просто не чети и пиши тук.А относно това какви комплексари и бракониери сме се събрали тук,чети по-нагоре и в другите теми.
                                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X