Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колебание!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Колебание!!!

    Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
    Здравейте!
    Аз хептен вече се колебая.Днес трябва да врътна един телефон да видя какво става с приема,но ми се струва че е рано.
    Ми щом София е по-добре,там ще се и ходи.Въпреки ,че и в Русе съм чул,че не е зле.В Русе има и къде да живея,а в София тепърва трябва да търся квартира при познати или общежитие.На общежитие не може много-много да се учи-доказано.
    Поздрави!
    Ще се колебаеш още повече - щом го обсъждаш по интернет и се влияеш от чуждото мнение. Ако сега ти пишат 10 човека , че в Русе е много по-добре, там ли ще отидеш ?
    Няма как да прецениш нивото на един университет само по думите на някой, дори и да е учил там. Всеки има различни впечатления и разбирания.
    Май се колебаеш дали да живееш 5 години в столицата или извън нея.

    Проблемът не е в градовете и училищата , а всамият теб. Потърси го и си отговори на някои прости въпроси . Хората ти дадоха доста съвети - отсей ценното от излишното и прецени правилно.
    Колкото повече го мислиш, толкова повече ще се колебаеш.

    Коментар


    • #62
      До: Колебание!!!

      "...Сам го каза - трите страни - ВУЗ, работодатели и студенти."

      И държавата, колега, и държавата ( в лицето на МОН)...

      Момчета, давайте будем друзя!
      В мненията на rabindranat не виждам опит за отказване на който и да е да учи, било в България или въобще, а само споделянето и поставянето на много сериозни проблеми, които ги имаше и по времето на моето и на приятели следване – опитът и наблюденията ми са от 1989-1998г. Е, аз бях точно от студентите, за които bgbul говори – винаги изрядна, но то и не беше възможно друго, защото помните – проверяваха ни, отгоре на всичко имаше преподаватели, такива кучета, че помнеха не само по физиономия, но и по име – при това в потоците бяхме по 200-300 човека, а не като сега.... (да, дисциплина имаше и то яка, вярно наложена, но вършеше работа). И все пак, факт е, че се учеха морално остарели предмети, даваха се хорариуми на преподаватели, които не се развиваха въобще в областта си или лежаха на стари лаври, но бяха приближени на ръководството по партийна или друга линия, за сметка на други – кадърни, напредничави и с по-модерно виждане. Не, че и те не успяваха да пробият, особено ако декана/ректора е от същата порода, но бяха по-скоро изключение. Истинските преподаватели, родени за такива, и тогава бяха малко, а знаете колко е важен човекът (както и в училище) който ви поднася и въвежда в дадена материя. Още след “демократичните промени” обаче, всеки по-отворен, мислещ и наблюдателен преподавател се захвана и с частен бизнес или с политика, и за кратко време това промени много нещата – докато преди те ни гонеха за присъствия и пр. сега ние започнахме да ги гоним, поне да ни заверят семестрите. Някои от наистина кадърните пък заминаха навън...Сега мисля, че е още по-зле отпреди, в някои отношения (все пак имам познати/приятели и студенти, и преподаватели).
      Още много може да се каже покрай тази тема за висшето (и не само) образование тук, но какво от това – нужно е да се започне отгоре-надолу, да има ясна и гледаща поне за 20 години напред политика

      Sparky, също много верни неща казваш, за съжаление, традициите наистина не са това, което бяха; а от 1989г. насам – още повече.

      ludau – гледам и ти самият се люшкаш и не си съвсем ориентиран в това, което искаш. Все пак и аз съм на мнението, че в София имаш повече възможности, пребиваването/спането да са ти проблемът, ако наистина ти се учи и си сериозен! Възможността да учиш в чужбина, ако можеш да си го позволиш, също не е за пренебрегване.
      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

      Коментар


      • #63
        До: Колебание!!!

        Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
        , също много верни неща казваш, за съжаление, традициите наистина не са това, което бяха; а от 1989г. насам – още повече.
        Aaa, аз след 1994-та. Баш в гладните и смутните години.

        Хаосът вече беше започнал да става при нас. Ама в някои отношения нямаше мърдане - по геофизика нямаше нищо готово из нета, за разлика от ТУ и УНСС. Там който искаше дори си купуваше дипломната работа разработена. При нас за добро или за лошо, просто всичко трябваше да си правиш сам. Че и от един момент нагоре, с даскалите се познавахме не само по име. Просто потоците при нас са малки, освен в първите 1-2 години по общообразователните предмети.

        Нещата са зле. Тук спор няма. Но и от това "зле" положение, има ползва. Просто ти отваря очите за някои неща, стига да искаш да ги видиш. Затова и не е загубено време за мен.

        Ако наистина искаш да учиш и си напънеш гъза достатъчно - изкарай стипендия за елитен университет. Не е невъзможно, но е трудно, защото се бориш с народ от цял свят.

        А и следдипломни квалификации има къде ли не, там също можеш да пробиеш, ако имаш желание.

        Изобщо, за мислещия и знаещия човек няма граници. Не и днес, не и сега.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #64
          До: Колебание!!!

          Първоначално публикуван от Rabindranat Преглед на мнение
          Просто му казвам, че само с университета не става.
          Да, но пък без университет пък хич...
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #65
            До: Колебание!!!

            Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
            Да, но пък без университет пък хич...
            То ясно, спор няма. Ама на мен заключението малко ми заприлича: "без корупция не може". Нещо като "необходимото зло" :-) А колко би било добре, ако старците , т.нар. "хора на науката" вземат да отворят поне 2 WEB страници, да погледнат с колко десетилетия са изостанали... Знам, няма да е лесно, ама ако се поогледат поне няма да са толкова арогантни.
            "Как можеш на рапъра да му затвориш устата? - като му вържеш ръцете. Как може да вземеш титлата на професора? - като му скриеш тебешира! "
            п.с. Не ми се връзвайте много, има изключения сред тях. Подозирам, че започваме да говорим за едно и също нещо и разбрахте какво имам предвид, както и аз приемам напълно позицията ви.
            Последно редактирано от Rabin; 16-07-09, 16:14.

            Коментар


            • #66
              До: Колебание!!!

              Здравейте!
              Понеже в края на крайщата трябва да се решава избрах Русе с университете "Ангел Кънчев".Може и грешно да е решението ми,но от 15 Септември реших,че ще съм в Русе.
              Подадох документи и в София,но в края на краищата Русе е изборът ми.

              Поздрави на всички и благодаря за изчерпателните отговори!!!

              Коментар


              • #67
                До: Колебание!!!

                Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
                Здравейте!
                Понеже в края на крайщата трябва да се решава избрах Русе с университете "Ангел Кънчев".Може и грешно да е решението ми,но от 15 Септември реших,че ще съм в Русе.
                Подадох документи и в София,но в края на краищата Русе е изборът ми.

                Поздрави на всички и благодаря за изчерпателните отговори!!!
                Браво за решението! (не коментирам правилно или не, защото такова нещо като правилно в случая Няма)
                И в тази връзак един съвет от мен, нещо което съм приел като Житейско кредо и много ми е помагало през годините!
                Взимайки решение - НИКОГА не съжалявай за него!
                Не винаги и всички решения ще са най-добрите, важното е да си положил усилия и да си помислил добре и най-важното е да не съжаляваш и да се косиш пред Свършен факт! Напротив търси добрите страни на взетото решение!
                Успех

                Коментар


                • #68
                  До: Колебание!!!

                  ludau, поздравявам те за решението. Правилно решение в живота няма. Аз бих направил същия избор! Разбира се, не посмях да го кажа директно, за да не ме споменаваш някой ден ако не си доволен. И както казва alex_markov "търси добрите страни на взетото решение!" Според мен една от добрите страни е че ще имаш повече свободно време. Обаче още първия семестър ще изпадат навън едно 30% от студентите. До края на годината ще сте наполовина. До дипломиране ще избутате по-малко от 50%. Поне при мен беше така. Първата година е гърч и отсяване, умишлено филтрират несериозните хора, и честно казано за това подкрепям даскалите. И първата година, особено при математиките без учене не става, аз поне не познавам някой да е избутал без да е учил поне малко. Имаше един колега се явяваше на Анализ 2 за 12-ти път :-) Успех и от мен!

                  Коментар


                  • #69
                    До: Колебание!!!

                    Успех и от мен!
                    Взел вече решение, наистина не си позволявай да съжаляваш.
                    Щом имаш желание да учиш, давай смело напред и не забравяй, че всичко е в твоите ръце!
                    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                    Коментар


                    • #70
                      До: Колебание!!!

                      Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
                      Здравейте!
                      Понеже в края на крайщата трябва да се решава избрах Русе с университете "Ангел Кънчев".Може и грешно да е решението ми,но от 15 Септември реших,че ще съм в Русе.
                      Подадох документи и в София,но в края на краищата Русе е изборът ми.

                      Поздрави на всички и благодаря за изчерпателните отговори!!!
                      Абре юнак , ти сакън да не се отделиш от Дунава . Пък и като чуеш реч от рода на : "Щиу Румънеще" все си е по-друго , гали ухото . Шегичка! Хайде на хайрлия да ти е ! .... И едно от мен да запомниш : Студентските години са най-готиния период от живота на човека , живей си ги с кеф !
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #71
                        До: Колебание!!!

                        Първоначално публикуван от Rabindranat Преглед на мнение
                        ... Обаче още първия семестър ще изпадат навън едно 30% от студентите. До края на годината ще сте наполовина. До дипломиране ще избутате по-малко от 50%. Поне при мен беше така. ...

                        Явно сме учили по различно време, аз като се записвах в МЕИ-то (Сега ТУ) попитах как е? Отговора беше, споко тука и Фиданка да посадиш, ще порасне Инженер! И беше Вярно, дори последната година нахъсан доцент (Сега Уважаван Професор) Предложи на мястото на Комунизма да сложат Държавен Изпит с 3000 въпроса, за да се отсеят ставащите. Отговора беше (аз лично бях на този катедрен съвет като студент) "Едва сме ги избутали до тук, ти искаш да ги отсяваш...."

                        Коментар


                        • #72
                          До: Колебание!!!

                          Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                          Явно сме учили по различно време, аз като се записвах в МЕИ-то (Сега ТУ) попитах как е? Отговора беше, споко тука и Фиданка да посадиш, ще порасне Инженер! И беше Вярно, дори последната година нахъсан доцент (Сега Уважаван Професор) Предложи на мястото на Комунизма да сложат Държавен Изпит с 3000 въпроса, за да се отсеят ставащите. Отговора беше (аз лично бях на този катедрен съвет като студент) "Едва сме ги избутали до тук, ти искаш да ги отсяваш...."
                          Не е справедливо да търкаш банките 5 години и после да получиш нищо. Освен това ненавиждам такава система на късмет - може 2 въпроса да не знаеш и пак си скъсан. А иначе пак излизат неграмотници през всички сита - вече писах фрапиращи наблюдения.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Колебание!!!

                            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                            ...Явно сме учили по различно време, аз като се записвах в МЕИ-то (Сега ТУ) попитах как е? Отговора беше, споко тука и Фиданка да посадиш, ще порасне Инженер! .....
                            Очевидно след като съм завършил образованието е продължило да девалвира . По мое време не ставаше въпрос за фиданка , а за магаре . Все пак животинка , не дърво .
                            Иначе сентенции - бол . Например : по повод тежестта на институтите по онова време проф. Брадистилов споделя : " В "Дървеница" съществува един машинно-електротехнически институт , един техникум по индустриална химия и едно горско училище "
                            Ама май е време да се отвори тема : "Качеството на висшето образование - преди и сега" , в която да си чешеме езиците , че тук съвсем оспамихме момчето.
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Колебание!!!

                              Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
                              Здравейте!
                              Понеже в края на крайщата трябва да се решава избрах Русе с университете "Ангел Кънчев".Може и грешно да е решението ми,но от 15 Септември реших,че ще съм в Русе.
                              Подадох документи и в София,но в края на краищата Русе е изборът ми.

                              Поздрави на всички и благодаря за изчерпателните отговори!!!

                              Честито за ориентацията ! Все пак е нещо ......
                              Когато вземеш първта сесия изпити успешно - да си снимаш Студентската книжка и да я покажеш на всички .
                              Искам да знам за какъв Студент се хабихме всички ?
                              Успех ...и само приятни емоции ти пожелавам !
                              Блазе ти ......

                              Коментар


                              • #75
                                До: Колебание!!!

                                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                                Ама май е време да се отвори тема : "Качеството на висшето образование - преди и сега" , в която да си чешеме езиците , че тук съвсем оспамихме момчето.
                                И аз това си мисля отдавна. Темата е болна.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X