Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
    Щом чатове, форуми и медии, и тяхната небрежност определят начина на говорене и писане...Ами втасали сме! Ето че не е далеч времето за приемане на латиницата, а после и изчезването на българския език. Имаше една тема в която казах, че е обречен, но не очаквах да стане толкова скоро!
    Всеки език се развива с времето. Вероятно и днешния би звучал неестествено на доста хора, живяли преди 100 години да речем.

    Смятам се за що-годе грамотен човек, или поне се стремя да съм такъв. Ами на 33 съм вече, а така и не схванах хавата с пълния член, и по тая причина съм против някой да ми налага някакви мъгливи правила. Не е нужно да го премахват. Просто могат да го направят да не е задължителен.

    Вече може да се казва "двайсет" вместо "двадесет", например, от което на мен ми е все тая. Аз продължавам да си пиша "двадесет". От друга страна разни от сорта на "участвувам" и тем подобни са отживелица, и съвсем резонно вече ги няма, или поне не са задължителни (всъщност не знам дали някога са били задължителни, но масово се ползват и до днес, предимно от по-възрастни хора).

    Накратко - според мен от махането на задължителния пълен член езика ни нито ще пострада, нито ще умре, нито ще стане по-беден. Който иска ще продължи да го ползва. ...или ползува или използува. Мен лично нищо от това не ме дразни, нито ми прави някакво особено впечатление.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • До: Българският език

      Езиците се развиват и променят. Спор няма. Тези, чято граматика не се променя, се наричат мъртви езици - латински, старогръцки и т.н. В библиотеката си още имам български книги, в които съществителните завършват на "ъ". При това някои са на по-малко от човешки живот години.

      Как седи въпросът с пълния член обаче. За разлика от "ъ"-то в края, "ув" в средата и "й" в десетиците, той носи информация. Да погледнем и другите езици. Някъде е надставка, другаде представка, но го има. Щом всички са стигнали до една и съща нужда, не ще да е чак толкова изкуствен... Е, да, при нашия словоред в повечето случаи смисъла се разбира еднозначно и навреме и без него, но не винаги е така.

      Във всеки случай проблеми не се решават така... Някак пораженческо е...

      И още нещо. Някой сеща ли се за развит народ, чиито език е с максимално опростена граматика? Все пак, като част от образованието, това е и една тренировка за мозъка.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • До: Българският език

        Като гледам, правилото за пълния член (в граматиката) не касае никого - в говоримия български абсолютно, а в писмения много рядко някой го ползва правилно.

        Мисля, че ако го премахнат, когато слушам родна реч в кръчмата или по телевизора, няма да ми липсва.

        Но когато чета ще ми е криво без него.

        Ако пък пиша, и то така, че да ме четат повече хора, според мен това правило си е задължително.

        Коментар


        • До: Българският език

          Според мен не е редно да се променят правилата, защото ние сме учили една граматика, а децата ни друга. В един момент може да настъпи объркване. По-скоро трябва да се използват по-малко чуждици (най-вече в медиите), тъй като тяхното значение не е ясно на много хора.

          Коментар


          • До: Българският език

            Точно навлизането на чуждици и нови думи може да се нарече обогатяване и развитие на езика. Премахването на пълния член не е развитие. Ако форумите предлагат стъпки за развитие, очаквам да премахнем Ч, Ш, Щ, Ю, Я...
            премахнем запетаи и точки...и главни букви...
            премахнем кирилицата....
            премахнем езика...
            Това ли е обогатяване?!
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • До: Българският език

              Има едно много просто правило за пълния член. Когато можеш да замениш съществително в дадено изречение с Той/Тя значи трябва да се използва пълен член. Когато можеш да замениш съществително в дадено изречение с Него/Нея значи трябва да се използва непълен член. Когато преди съществителното има предлог (в, на, от, до, с, за, над, под, зад, към и др. под.) също се използва непълен член.
              Да опознаем България, за да я обикнем и да я пазим чиста!

              Коментар


              • До: Българският език

                Тази сутрин по БНТ водещият от сутрешния блок, един доцент по езика, бившият депутат Кошлуков, и още един защитник на пълния член се защитаваха срещу млада дама - интернет същество.
                Пълният член беше защитен от болшинството.
                Само че болшинството участници не спазваха в говора си правилото за пълния член!

                Коментар


                • До: Българският език

                  При говор е допустимо.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                    При говор е допустимо.
                    А защо да пишем едно, а да говорим друго?
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      А защо да пишем едно, а да говорим друго?
                      Питай франсетата, те знаят най-добре )))))
                      Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
                        Питай франсетата, те знаят най-добре )))))
                        Те и англетата така.

                        За мен просто е безсмислено. През годините в развитието на един език от него остава това, което реално върши работа. Всичко останало рано или късно си отива. Първо неофициално, а в крайна сметка и официално. А български език ще се говори, докато има истински българи, които държат на това. Свършат ли се те - и от езика няма да остане нищо.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Ооо, Аййй бег ту дифффъррр, както казват англетата

                          Конкретно франсетата си пазят всичко, и техния ФАН клуб (Академията на науките им демек) ревностно пази всички архаични форми и формички в езика, и грижливо гради лингвистичен лабиринт в който коли и беси относно какво ще остане и какво не.

                          На тях дължим всички весели правила които правят френският език тооолкова лесен за учене (нелогични правила, изключения, архаизми), с които толкова се гордеят. Предвид че с годините правилата се трупат и списъка се увеличава а не намалява. Питай патило. Проверено е
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                            Ооо, Аййй бег ту дифффъррр, както казват англетата

                            Конкретно франсетата си пазят всичко, и техния ФАН клуб (Академията на науките им демек) ревностно пази всички архаични форми и формички в езика, и грижливо гради лингвистичен лабиринт в който коли и беси относно какво ще остане и какво не.

                            На тях дължим всички весели правила които правят френският език тооолкова лесен за учене (нелогични правила, изключения, архаизми), с които толкова се гордеят. Предвид че с годините правилата се трупат и списъка се увеличава а не намалява. Питай патило. Проверено е
                            В момента са пуснали по магазините BEAUJOLAISE NОUVEAU. Бройте го за паркетин или антифриз. А си е Ново Божоле.
                            Освен споменатите французи, и англичаните строго се придържат към архаичните правила. Пишат както са го писали преди 1000 години. Достатъчно е да споменем едно "достатъчно"- enough казано по нашему инаф. Само една буквичка "Н" крепи сходството.

                            Появиха се електронни четящи устройства, в които на французи и англичани им е малко нанагорно в софтуера. Хак им!

                            Сърбите максимално опростяват нещата "Пиши као що чуеш". И промените в произношението моментално се приемат в правописа.
                            Разчекнатото положение на нашите езиковеди - ни тако, ни овако - води до споровете, за които споменах в началото. А жалкото е, че радетелите за нови правила са псевдоинтелигенти - предимно политици и журналисти, за които научаването на елементарни правила е непосилно и ратуват за ватманско-каруцарския правоговор.

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Е, надявам се да не го мерят по най-малкото общо кратно. Не губя надежда че някой ден и в българския език ще се появят думички за прав превод на френската думичка indecrotable например.

                              Която се съставя от Crotte - ако, дърдонка. De- "от", в смисъл да махнеш, да изчегърташ нещо. In - "не подлежащо на".

                              Което ни оставя с прозаичното "непоправим", "неподлежащ на промяна", "нежелаещ да се промени". Или с патентованото от приятеля ми Благой "неотлайнятваем". Дори и само за такива думички си струва цяла академия на науките да ти пази езика.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Проф. Мурдаров, трябва ли да изчезне пълният член от българския език?.............

                                "Но искането за промяна на пълния член не е от сега. През годините непрекъснато някой се е захващал с него. Когато през 1945 г. се приема т.нар. отечественофронтовски правопис, дори е било предвидено отпадането му.....

                                Впрочем резките промени в правописната норма се извършват при по-рязка смяна на политическата картина.........

                                Някъде през 30-те години на миналия век у нас излиза списание “Родна реч”, издавано от акад. Стефан Младенов, който пише, че обичал да ходи в парламента и да следи как говорят депутатите и така да си събира диалектен материал. Днес не може да се каже, че депутатът говори диалектно, но за сметка на това в неговата реч се появяват всички възможни грешки, които допуска съвременният българин.
                                "


                                Цялата статия: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=312126
                                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X