Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Колко грешки има в заглавието на темата?

    Коментар


    • До: Българският език

      Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
      Колко грешки има в заглавието на темата?
      Виждам един пълен член.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • До: Българският език

        Като грешка ли го виждаш? Не гледай това:
        "До: Българският език"
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • От: До: Българският език

          Из днешна дописка за нападението в Кандахар (от един новинарски сайт):

          Летището е чест обект на нападения, за които талибаните обещаха, че ще се засилват.

          Мъка, мъка...

          Да си пожелаем обектът да стане по-рядък.
          Искам България чиста!

          Коментар


          • От: До: Българският език

            В случая не е голяма мъка.
            Летището не е ЧЕСТ ОБЕКТ.
            То е ОБЕКТ НА НАПАДЕНИЯ.
            Оттам е възможно да бъде ЧЕСТО.
            Разбира се, можеше да бъде написано по-правилно:
            Летището е, честО, обект на нападения.
            К'во да праиш - журналяги!
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • От: До: Българският език

              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
              В случая не е голяма мъка.
              Летището не е ЧЕСТ ОБЕКТ.
              То е ОБЕКТ НА НАПАДЕНИЯ.
              Оттам е възможно да бъде ЧЕСТО.
              Разбира се, можеше да бъде написано по-правилно:
              Летището е, честО, обект на нападения.
              К'во да праиш - журналяги!
              ... Какво се учудваш, понятието "чест" им е непознато...
              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

              Коментар


              • От: Българският език

                Чукча протестира. "Чест обект" е абсолютно приемлив израз. "Чест посетител" се ползва редовно.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • От: Българският език

                  "Често", по едни стари спомени, се викаше наречие и се ползваше с глаголи. Ама променя се езикът, нали за това му викат жив.
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • От: Българският език

                    Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                    Чукча протестира. "Чест обект" е абсолютно приемлив израз. "Чест посетител" се ползва редовно.
                    Ще поспоря с чукчата , за която цел работа ми върши и хубавият пример с "честия посетител". Изразът не е много изящен, но несъмнено е правилен.

                    Но държа на мнението си, че "чест обект" няма, нито "чест камък", нито "честа кифла".

                    В примера ми от дописката е имало 2-3 правилни начина да се каже и напише, по-специално:

                    "често е обект на нападения"

                    и

                    "е обект на чести нападения".

                    В първия случай "често" е типично наречие и всичко е ясно. Наречието върви с глагол, определя някаква особеност на действие или състояние.

                    Във втория случай то е по-скоро прилагателно (неслучайно се прпоменя по род и число), което има наречие в потеклото си (това сигурно са го избистрили езиковите науки, но чак такъв специалист не съм).

                    А тъй като кръвта вода не става, подобни "наречиеви" прилагателни вървят само с думи, които все пак описват (или някак съдържат) действие. Нападението е действие.

                    Посетителят не е действие. Но след като без проблем може да е субект на "чести посещения", би могъл - с известен стилов компромис - да стане и "чест посетител". Но никога няма да бъде "чест мъж", нали?

                    ***

                    Тая тънкост не ме тормози особено във връзка с "честото", защото с него се злоупотребява рядко . Но направо ми бърка в здравето нашествието на изрази като "успешен министър". За това вече съм писал тук, може би в същата тема.

                    Въпросът е сходен с "честото". Успешно може да бъде само действие или резултат от действие. Може да има успешно управление, успешна реформа и т.н., но няма успешно правителство и успешен тромпетист.

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • От: Българският език

                      Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                      Посетителят не е действие. Но след като без проблем може да е субект на "чести посещения", би могъл - с известен стилов компромис - да стане и "чест посетител".
                      Това приемаш. Каква разлика виждаш с "успешен министър"?
                      За мен е приемливо опростяване на езика.
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • От: Българският език

                        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                        Това приемаш. Каква разлика виждаш с "успешен министър"?
                        За мен е приемливо опростяване на езика.
                        Силен въпрос - постави ме натясно! Защо от две сходни конструкции едната приемам, макар с компромис, а другата категорично ме дразни? Не знам... Без съмнение в тези неща играят и правила, и временна езикова мода, и чисто субективно усещане - а то понякога може да е толкова вкоренено, че да ти се струва като граматически закон.

                        Приемам (с уговорки) и довода за опростяването на езика. В края на краищата негово достойнство е, че е нещо много живо и не пита нито специалисти, нито педантични борци за чист език.

                        И все пак обратната страна на опростяването е загуба на богатство - в думи, нюанси и маса тънкости. Тази загуба ме натъжава, макар тя също да е продиктувана от живота - други темпове, други начини и психологически цели на общуването - нетърпеливо изслушване и припряно съобщаване, друг облик на информирането, назряващо социално надмощие на нечетящите поколения и т.н. (И във всичко това даже не засягам сложната граница между опростяване на езика и изпростяване, включително чрез наукообразни вносни думи и изрази, предназначени не да съобщят мисъл, а да скрият отсъствието й.)

                        Поздрави!
                        Искам България чиста!

                        Коментар


                        • От: Българският език

                          Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                          сложната граница между опростяване на езика и изпростяване
                          Сложна или "тънка"? С малко я преминеш и вече си в "изпростяване". Успокояващо е, че е така при всички езици.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • От: Българският език

                            В светлината на горните доводи, чукча преразглежда мнението си че "чест гост" е правилна словесна конструкция. Предполагам пак ще го ползвам чат-пат. Осъзнат грях - дважди грях...
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • От: Българският език

                              ...абе за "успешен министър" не мога да се сетя наскоро - така че сигурно не е правилна конструкция.
                              ...а сигурно "успешен президент" или "успешен кмет на София" ще си е направо изпростяване на езика...
                              Виж, за "успешен мениджър" по мога да дам примери...но по тази логика - не знам дали това има общо с българския изобщо...

                              Неизбежно е при толкова доминираща английска реч отвсякъде - българският език също да приема по прости конструкции.
                              ...иначе ще стане като гига с Чарли Чаплин и машинописката във Великия Диктатор...

                              Иначе , каква е официално правилната алтернативата на един "успешен министър председател" например - имам предвид не в действителността днес, а езиково...

                              Коментар


                              • От: Българският език

                                Добре ,че някои мачове от Южна Африка се коментират от некоментатори, а от пратениците на наши вестници.

                                Ще се повторя, че и друг път съм цитирал отчаяните бездарници, начело с Петър Василев:
                                -Течът последните секунди...
                                -Асистент арбитъра отбеляза...(разбирай помощник съдия и ли поне рефер...)
                                -Дефаназивния план на италиянците е по-слаб от офанзивния план на словаците...
                                -Ситуацията! Без нея не могат нищо да прокоментират. Чак като наближи вратата тя става положение, от което се попадат попадения, вместо да се вкарват голове...
                                -Тези пък, на които вкарат гол, го инкасират...
                                -Канаваро изгуби владението на топката и тя вече не е негова притежание...(Красиво, нали?)
                                -Коженото кълбо напусна очертанието на терена.(Защо не излезе от игрището?)
                                -Ашли Коул спечели нарушение. (Той е сритан жестоко и лежи на тревата. Къде е "печалбата"? Може би е спечелил наказателен удар за нарушение срещу себе си?)
                                -Този защитник покрива голям периметър...Периметърът е линия. По-правилно е покрива голяма площ!..
                                -Някой бележи измъчен го, но той не се радва като човек, а триумфира!

                                Изходът е да приглушим коментатора и да слушаме вувузелите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X