Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Българският език

    Критично отношение по въпроса за коментаторите на Световното по футбол се престраши да вземе не "Труд", не "24часа" а полужълтият"Уикенд".Кедъра и Петела осраха световното.Петела - Петър Василев правел това от Африка, а Кедъра - Цветан Алипиев - от студиото в София.
    "Просташката му запалянковщина е повече от укорителна. Да коментираш с интонацията на впиянчен фен е непрофесионално...", щадящо реди "Уикенд".

    И тук е мястото да си призная (вече съм го правил по-рано) как в ония тъмни години на БНТ, когато се вихреше като директор плейбоят Иван Славков, успях да сваля бащата на Камен - Цветан. От един дол дренки!

    Обаче на една среща на журналисти от Телевизията със зрители в Бургас подадох до журналистите на сцената: Конакчиев, Кеворкян, Мичмана, Янчо Таков и др. кратка бележка в смисъл кога ще махнете от телевизията това бездарие Алипиев. Бележката попадна в ръцете на Кеворкян. Той я прочете и я предаде на Мичмана "Виж това е по твоята част".

    От следващата седмица Цветан Алипиев изчезна от телевизията, та се не видя, ни чу.

    Възможно ли е това сега?
    Последно редактирано от Симеон; 26-06-10, 14:16.

    Коментар


    • От: Българският език

      Аз също се гневя всеки ден ! Коментаторите твърде явно коментират в полза на единият отбор, дори си позволяват да обиждат, тези които залагат на по слабия отбор. Срамно според мен е да си показваш пристрастията, когато няма как да ти отговорят цветисто! Слава Богу Италия падна ! Муха и Кучка изядоха шампиона, коментаторите загубиха пари ! Оле

      Коментар


      • От: Българският език

        Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
        ...абе за "успешен министър" не мога да се сетя наскоро - така че сигурно не е правилна конструкция.
        ...а сигурно "успешен президент" или "успешен кмет на София" ще си е направо изпростяване на езика...
        Виж, за "успешен мениджър" по мога да дам примери...но по тази логика - не знам дали това има общо с българския изобщо...

        Неизбежно е при толкова доминираща английска реч отвсякъде - българският език също да приема по прости конструкции....

        Иначе , каква е официално правилната алтернативата на един "успешен министър председател" например - имам предвид не в действителността днес, а езиково...
        С уговорката , че аз също съм върл радетел за правилен български език и яростен противник на "англизацията " на езика ни , да попитам :
        Защо да може да се каже "добър министър" (извършва добри дела , постига успехи) , а да не може да се каже "успешен министър" (делата му завършват с успех) ?
        Не намирам нито съществена смислова , нито "конструктивна" (по отношение на изказа) разлика в двете словосъчетания.

        ....Това е въпрос наистина , а не подкрепа за едното или другото...

        Коментар


        • От: Българският език

          Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
          каква е официално правилната алтернативата на един "успешен министър председател" например - имам предвид не в действителността днес, а езиково...
          И в двата случая алтернативата е една - ББ
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • От: Българският език

            Когато на руски желаят да кажат, че някой започва да овладява основите на дадена област, казват "...овладевает азы.." Странното е, че руснаците не знаят подредбата на буквите в древнославянската азбука: аз, буки, веди, глагол...а правилно поставят аз (азы в мн.число) като начало на ново познание. А на български нямаме подобен израз...Казваме постига началата, но не е същото.

            Коментар


            • От: Българският език

              Не знам коя е тази "старославянска азбука", за която говориш, но имам много силни подозрения, че става въпрос за българската...
              Много неуважително се изказваш за руснаците: Защо си мислиш, че не знаят азбуката /и подредбата й/, която използват?!?!
              Няма нищо чудно в това, че те актуално използват изрази, понятия и конструкции, които тук се приемат като архаизъм. Просто езикът и граматиката при тях са на такъв етап на развитие в сравнение с тукашните /христоматийният пример с падежите и др. под./. Причината за това не е, че ние сме нещо много по-напредничави - колкото и парадоксално да звучи, причината е липса на собствена държавност тук за един доста дълъг период. През това време езикът се е развивал свободно и неограничен, а съвременната ни граматика систематизира завареното положение. Докато през цялото това време при тях, естественото развитие на речта е ограничавано от съществуващи, официални и задължителни правила.
              Последно редактирано от davc; 16-07-10, 23:28.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Българският език

                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                ...Казваме постига началата, но не е същото.
                Чувал съм "Стигнал до А и Б..." - има лек нюанс в посока на недоклатена квалификация, но пак се ползва азбуката като измерител..

                Коментар


                • От: Българският език

                  Търся българин, който може да ме информира относно глагола "разглабям". Произход, значение, употреба. Забелязвам, много колеги от форума го употребяват и мисля, че ще бъде лесно и авторитетно за тях да дадат някакво обяснение.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • От: Българският език

                    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                    Търся българин, който може да ме информира относно глагола "разглабям". Произход, значение, употреба. Забелязвам, много колеги от форума го употребяват и мисля, че ще бъде лесно и авторитетно за тях да дадат някакво обяснение.
                    ГолЕм и голЯми също се употребяват често.
                    Нищо не мога,и нищо не знам...

                    Коментар


                    • От: Българският език

                      Със същия успех, можеш да питаш XU/X (Екзюперикс) от сем. Мейзга за глагола "включ-прев-на".
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • От: Българският език

                        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                        Търся българин, който може да ме информира относно глагола "разглабям". Произход, значение, употреба. Забелязвам, много колеги от форума го употребяват и мисля, че ще бъде лесно и авторитетно за тях да дадат някакво обяснение.
                        Аз го ползвам често. Навик. А какво значи, мисля че всеки ще разбере. С хиляди други разговорни думи е така. А по някое време току вкарат някоя в официалния речник, например от скоро "двайсет" и "двадесет" са еднакво правилни. А разликата е точно същата, като между "сглобяване" и "сглабяне" и между "разглобяване" и "разглабяне", поне според мен.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Българският език

                          Двайсет- двадесет, шейсет- шестдесет и т.н. са си правилни отдавна. Важното е да имат "т" на края.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • От: Българският език

                            По този начин той е генерирал финансов ресурс.(Цветан Цветанов)

                            Превеждам на български: Човекът е спечелил пари.

                            А Цветанов генерира словоблудство.

                            Коментар


                            • От: Българският език

                              Открит е телефон за справки по правопис и правоговор:

                              0900 122 30

                              Штастие! Вече нема да праиме грежки!
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар


                              • От: Българският език

                                Eйййй, гая тма я бях залравил

                                Пак ще правят пари за наша сметка, невежите.
                                Око за око и светът ще ослепее

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X