Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Ха! За първи път чувам, че албум със снимки бил албум! Следя "темата", доста повече, от половин век!
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • До: Българският език

      Много си ни е хубав езикът.Може едно да кажеш а да се разбере по 10сет различни начинаИ накрая да се разбере нещо съвсем друго
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • До: Българският език

        И някой да обяснява какво си искал да кажеш. Много актуално при политиците.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • До: Въпроси и дискусия по Навигационна Карта на България

          Мнение на velizar6507
          Трябва да узрееме за мисълта ,че един продукт, независимо какъв е той, има стойност, и дали го произвеждаме ние и го продаваме или се нуждаеме от него и го купуваме, просто той има цена! Дано в близките стотина години схванеме този факт. Тогава може би ще имаме основание да се наречеме европейци.

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          А ако се научим и да пишем, току-виж минем и за грамотни българи.

          Не се заяждам. Всеки има над какво да работи върху себе си, включително и аз.

          Иначе, за другото си прав.


          Не мисля, че предмет на този форум е правописът в българския език.
          Но само за уточнение и двете форми се допускат - въпрос на стилистика.
          Справка - учебник " Българска граматика " на проф. Петър Пашов, преподавател по съвременен български език в Софийския университет - издателство "Хермес" - пето издание, стр. 141 и 142. Учебникът е одобрен от МОН с протокол № 26 от 09.04.1998 год.
          За двете запетайки, маркирани с червено - признавам "вина".
          Не може да сме безгрешни.
          На фона на това, което чета във форума се приемам за сравнително грамотен.
          Но пак да повторя - ТОВА Е ПРЕДМЕТ НА ДРУГ ФОРУМ:
          http://nauka.bg/forum/index.php?showforum=23
          http://forum.all.bg/ubbthreads.php/Cat/0/C/8

          Коментар


          • До: Въпроси и дискусия по Навигационна Карта на България

            Първоначално публикуван от velizar6507 Преглед на мнение
            ...
            Интересно, но такава информация никъде не намирам, а и в училище съм учил друго. Ще ми е интересно да погледна споменатите от теб странички. Навсякъде "мекането" се смята за диалектна форма, а диалектните форми все още не са признати за официален български език, барабар са правописа към тях. Същото съм учил и в училище, при това ми е натъртвано хиляди пъти, заради което и ми се е набило в главата.

            Ако можеш, сканирай ги или ги снимай, да прочета. Току виж съм научил нещо ново. А ако не съм прав, на събора ще черпя бира, или каквото друго пиеш.

            Иначе, естествено че предмета на форума не е точно тоя. И както казах, за съдържанието си прав. Но когато искаме да бъдем европейци - да бъдем до край.

            (Ако някой модератор прецени, да премести настоящото и предишното в темата "Българският език" на Симеон. Май там още не сме дискутирали тая тема.)
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • До: Българският език

              Тук дискутирахме ли на тема "Мекането. Има ли то почва у нас"? Че по една друга тема се заформи лека дискусийка. Колега твърди че мекането се допускало и дори споменава странички от някакъв учебник по български език. Мен са ме учили друго.

              Да не съм се объркал нещо?
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • До: Българският език

                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                Не се мина, обаче, без изцепките на футболния коментатор.
                Току-що по Канал 1 (оппа вече е БНТ 1) чух новата за мен дума "хепиендира". Не беше изречена от коментатор, а от водеща на някакво филмово предаване за български филми !?!
                Последно редактирано от Ivanov; 24-08-09, 21:08.

                Коментар


                • До: Българският език

                  Ще има да чуваш още доста новости.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • До: Въпроси и дискусия по Навигационна Карта на България

                    Първоначално публикуван от velizar6507 Преглед на мнение
                    Мнение на velizar6507
                    Трябва да узрееме за мисълта ,че един продукт, независимо какъв е той, има стойност, и дали го произвеждаме ние и го продаваме или се нуждаеме от него и го купуваме, просто той има цена! Дано в близките стотина години схванеме този факт. Тогава може би ще имаме основание да се наречеме европейци.





                    Не мисля, че предмет на този форум е правописът в българския език.
                    Но само за уточнение и двете форми се допускат - въпрос на стилистика.
                    Справка - учебник " Българска граматика " на проф. Петър Пашов, преподавател по съвременен български език в Софийския университет - издателство "Хермес" - пето издание, стр. 141 и 142. Учебникът е одобрен от МОН с протокол № 26 от 09.04.1998 год.
                    За двете запетайки, маркирани с червено - признавам "вина".
                    Не може да сме безгрешни.
                    На фона на това, което чета във форума се приемам за сравнително грамотен.
                    Но пак да повторя - ТОВА Е ПРЕДМЕТ НА ДРУГ ФОРУМ:
                    http://nauka.bg/forum/index.php?showforum=23
                    http://forum.all.bg/ubbthreads.php/Cat/0/C/8

                    1.Форумът е за Офроуд. Но има раздели извън основната тема. И Те са равнопоставени с другите.

                    2. Относно спрежението на българските глаголи виж тук в последните 4-5 реда: I л.мн.ч. говорим.

                    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...BD%D0%B8%D0%B5

                    Друга форма, така любима в Гурмазово и Щръклево, е позволителна за Вазов, Ботев...за благозвучие. Нека сравнимите по талант тук си пишат както искат

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Два случая на неправилен изказ:

                      1.Благодарение на избухналия пожар изгоряха десет къщи. Има жертви благодарение на силните пламъци.

                      Всички се сещаме, че думата е вследствие, поради, предвид...И няма място за благодарности.
                      ...................................................................................................................

                      2. Има съмнения за злоупотреби в пътно строителство. Сигурно има подозрения, предположения. А съмнения може да има в правилното изразходване на средствата.

                      Надявам се, няма съмнения в неправилната употреба на "съмненията".

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Интересен сайт,не само за деца

                        http://www.kidsbg.com/home/modules.php?name=Pravopis

                        На подфорума за моторджии трябва да е задължително четиво
                        SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
                        0878299791

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Буквално копнато от вчерашна дописка в сайта на Дарик:

                          Швейцария осъди три вълци на смърт

                          Швейцарските власти издадоха смъртна присъда на трима вълци-нарушители. Съответните органи имат 60 дни да ги заловят, след като през последните няколко седмици овчари вдигнаха тревога...

                          По принцип сайтът е добър и много грамотно направен.
                          А в цитираното се вгледах, защото едно от езиковите неща, които най-много ме тревожат, е загубата на усет към многобройни тънкости на българския, които хем затрудняват, хем са голямо богатство...

                          ***

                          От същия десен, забелязани във вестници от последния месец:

                          Мече уплаши стадо с овце

                          И (става дума за спасен алпинист):

                          Младежът бил премръзнал, дехидриран и откаран в болница.

                          Поздрави!
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Лошото е, че журналистите се учат да пишат точно така. Не толкова от неграмотност, колкото от стремежа още първите думи да грабнат вниманието... пък дали въобще ще се разбере смисъла, остава на заден план.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Границите на Балканския полуостров.
                              От Истанбул до Любляна народите са си превели американското Come on като хайде! (Хайде, хади, айде, ади...)

                              Словенците се най-силно европейчат и дума не щат да чуят, че живеят на Балканите.

                              Снощи гледах баскетбол България - Словения и в края на тайм-аута играчите се плеснат ръце с пожеланието "Хайде!"

                              Нерде Европа?- Нерде Хайде???

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                ...А същото Come on в много случаи всъщност значи "Стига де!"...
                                Искам България чиста!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X