Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Белите са по-умни от негрите?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Белите са по-умни от негрите?

    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
    Аз да попитам, като човек със скромни материални възможности - има ли връзка между умствения багаж и материалното благополучие на човек?
    Е, този въпрос мъчи, предполагам, 70-80% от мислещото население на планетата. Отдавна му е измислена и "утешителна премия" - за бедния, но умен, честен и добродетелен човек. (Впрочем, наистина "бедността не е порок", но ако погледнем колко пороци ражда и подхранва тя, ни се изправят косите.)

    Така че това значително отклонява темата.

    Само ще добавя един доста разпространен американски лаф. Той хич не ми харесва и даже много ме дразни, но как да не призная, че е остроумен - и, уви, някак реалистичен:

    If you're so smart, why ain't you rich?

    Поздрави!
    Искам България чиста!

    Коментар


    • #62
      До: Белите са по-умни от негрите?

      Самата остроумност. Дълбока бакалска мъдрост.
      Вземи речника на кой да е език. С удивление ще видиш че във всичките има различни думи за богат и за умен.
      За домашно напиши с не повече от 50 думи защо богатите не са умни.
      Задачата има решение.

      Коментар


      • #63
        До: Белите са по-умни от негрите?

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        ... За домашно напиши с не повече от 50 думи защо богатите не са умни.
        Задачата има решение.

        Може да пробвам. Но ще ми отнеме много време, въпреки, че не съм богат...

        Поздрави!
        Искам България чиста!

        Коментар


        • #64
          До: Белите са по-умни от негрите?

          Ето илюстрация за акъла на белите и за праволинейността на комунистите, които назовават нещата с исинските им имена. Е, не съвсем, де - на геноцида викат "управление на излишъка", ама това не е евфемизъм.

          Така че уравлението чрез терора на глада в Сомалия е негърска тъпотия, а това долу е планова икономика на висшата раса:

          http://www.newsru.com/world/19oct2007/golodomor.html

          Понеже тук се говорят разни небивалици, а пък четат и млади хора, които може би не знаят някои факти, ще си спазя ангажимента да съм безкомпромисен към опитите за реабилитиране на "светлото минало":

          “Обирът” – всичкото жито е взето като “държавна доставка”. Възрастен селянин разказва: “Идваха комсомолци с каруци, търсеха, намираха, прибираха всичко до зрънце… Хората започнаха да умират от глад. Селата бяха пусти – нито куче ще чуеш, нито котка, всичко беше изядено… А по същото това време се правят грандиозни филми, показващи как “жить стало легче, жить стало веселее”.
          “Гладът” – най-тежката част на филма. Един след друг на екрана се изреждат мъже и жени, може би за първи път престрашили се да изрекат на глас страшната истина: за трупоядството, за човекоядството… Внуци разказват как техния дядо на смъртния одър заповядал на снаха си, тяхната майка, след смъртта му да го изядат, за да останат живи. Като обвинение звучат приглушените думи на старата, вече на легло баба: “Кътьовите. Така им викаха. Ей там живееха. Вече ги няма. И къщата га няма, и ората ги няма. Те си изядоха децата...”

          Който не разбра, това не са негри, ами бесарабските българи отсреща, а годината е 46а.

          Коментар


          • #65
            До: Белите са по-умни от негрите?

            Бе, аз не съм бил комсомолски секретар, щото бях от лошите и от фашистко семейство. Сигурно затова не помня как сме обирали сомалийските селяни.
            Виж, какво е било може да се научи лесно от книгите по история на едната страна. Защо е било - от официалните учебници по история от ония времена на другата страна. Но така или иначе, никой не спори че е ставало дума за революция, със всичките и методи. Все едно кой как оценява случилото се. Обективната картина и механизмите на събитията се сглобяват напълно и чисто.
            Не намирам обаче никакво оправдание за същите действия без форсмажорни обстоятелства, и под лозунги за демокрация и борба с бедността.
            Непременното настояване за морална оценка на историческите събития, много силно пречи на разбирането им. Особено ако оценката задължително замества анализа)

            Коментар


            • #66
              До: Белите са по-умни от негрите?

              Аз поне не настоявам за никакви морални оценки. Накратко - все ми е тая.

              Обаче какво значи революции и форсмажорни обстоятелства? Ми, то в Африка си е една постоянна революция и един постоянен форс мажор. При това не без активното съдействие на белите колонизатори.

              Тезата ми е проста - нищетата е следствие на съвкупност от фактори и "груповият акъл" изобщо не е определящ. Щото по твоята логика споменатите украинци и бесарабски българи са били яко тъпи...

              Коментар


              • #67
                До: Белите са по-умни от негрите?

                Смятам, че разговора е принципен и никой тук не визира във мненията си конкретни хора, и не желае да влиза в лични спорове, и още по-малко да отправя персонални квалификации. Ако евентуално някой припознава себеси, то това си е негова работа.
                Понеже нещо има разминавания в понятията: геноцид, революция, управление на излишъка и пр: Мисля, че отново става въпрос за евфемизми и способи за четенето на евангелието. Геноцид ли е в тази връзка случилото с арменците, та нали тогава в Турция също се случва революция - Кемалистката? Руската революция продължава ли през 31-32 год. /а подобен глад, довеждащ до канибализъм е имало нееднократно и през двадесетте години/? Мислите ли, че в Сомалия няма /и то не малко/ хора, които ще ви обяснят, че правят революция?
                И изобщо, откъде-накъде сме длъжни да приемем без уговорки, че революцията /която сама по себеси, също не може да се определи еднозначно като положително, прогресивно и ИНТЕЛИГЕНТНО явление/ оправдава, който и да е геноцид!!!
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #68
                  До: Белите са по-умни от негрите?

                  Аз нарочно не забивам в моралните плоскости, за да остане разговорът на прагматично ниво.

                  Та, именно на прагматично ниво, тая история с революциите, войните и др. форс мажори издиша. С други думи - белите са генетически върхът на сладоледа, обаче по време на революции, войни и прочее простотии се държат като... негри. Ами, като на негрите постоянно им се измислят войни, преврати и все такива неща, за да могат европейците да си развяват коня? А, как се създават напълно изкуствени етноси и после се сбиват в кристализирал вид може да се види в Руанда. Кви хуту, кви тутси, кви белгийци? Отвратителна работа... Ама да не даваме морални оценки, де.

                  И кво се оказа сега? Че "негрите" не са просто хора с повечко меланин, ами диваци, т.е. всеки може да влезе в тази категория. Както и с циганите, де... Изобщо, тая работа с расите е доса спорна и е изцяло въпрос на произволно избрани наследствени признаци. По същата логика може да има раса на русите и на кестенявите, на високите и на ниските и т.н. Историята с тъпите негри е същата като с тъпите блондинки.

                  Аргументи кой от какво семейство бил не доказват нищо. То и Патриша Хърст не е от бандитско семейство, меко казано, ама кво да правиш - Стокхолмски синдром.

                  Коментар


                  • #69
                    До: Белите са по-умни от негрите?

                    Добре де, все пак кво правим с Бронкс, Калифорния и Флорида? С английските, холандските и френските негри - тях верно никой не ги бие. И живеят в много по-благоприятна среда от белите. Не губят време да произведат или поне да спечелят за хляба на никого. Получават го на готово. Но пак по никакъв начин не се допират до технологичната култура на белите. Каквото имат, стои без изменения откакто изобщо белите ги познават. Пеят, свирят, и толкова. Даже примитивен театър нямат. Прощавай, ама и кучетата и мечките след една ракия пеят и танцуват, сам съм виждал.
                    За 100 000 години без белите кой им е пречил да измислят колелото и всичко останало?
                    Или те са го измислили, обаче злите павиани им откраднали фелосипедя, ръзиъш ли, иначе и ти щеше да го видиш.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Белите са по-умни от негрите?

                      В Бронкс, Калифорния и Флорида небелите са мачкани и всячески дърпани назад от тамошните бели "свръхумници" допреди има-няма 40 години. И сега са там, където са. Било е бой, не ами бой и бесилки! И не знам, какъв хляб ядат в момента/след като не го изкарват/, но допреди пет поколения именно на тях се е крепяло изхранването и благополучието на белите, които в това време били много културни, защото имали много време да танцуват менует.
                      Английските, холандските и френските негри са имигранти гастарбайтери и като такива е нормално да се намират на това място в обществото, на което са. Междувпрочем, те са имигрирали от места, които са им станали неудобни за обитаване в резултат великите, интелигентни, цивилизационни дела на белите. А по това време и на тези места те също са осигурявали благоденствието на въпросните бели. Отново не без бой!
                      За 100 000години в Африка не са стигнали до употребата на колелото, защото са нямали нужда от това. Има все пак една африканска култура: тази на Догоните, която е притежавала колелото /има доказани артефакти/, най-голяма загадка за науката в случая е не това как са достигнали до него, а каво са правили с него!
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #71
                        До: Белите са по-умни от негрите?

                        Хора, стига вече с тая теза за тъпите негри по гетата на белите държави. Всичко, просто ВСИЧКО в този модел опира до социална среда, възпитание, политика, и до каквото още се сетите, но не и до гени. Щото аз пък също продължавам да питам - кво правим с негърчетата, отгледани от нормални семейства и в нормална среда ? По-тъпи ли са от белите деца ? Определено не може да се каже, че са. С което и се срива идеята за генетично заложената тъпота. Генетично заложеното у всички ни е еднакво до скучност, въпросът е какво ни приказват учителката в забавачката, приятелите, мама и тати. А даже и чат-пат да се среща генетично заложена тъпота (спорен въпрос), тя далеч няма расов мащаб, а май по-скоро доста индивидуален.
                        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                        Коментар


                        • #72
                          До: Белите са по-умни от негрите?

                          Да? А как тогава да обясним поведението на българите през разните робства? И резултатите им след тях?
                          Нашето Освобождение и американската гражданска война са примерно едновременно.
                          Давайте нататък със социално-политическите теории. Но без генетиката.

                          Или пък от друга страна. За всичко има гени, и за най-незначителните и всъщност неработещи клетки в човека. И само за главното му свойство - Умът - няма. Да?
                          Хмммммммммммммммммм..................

                          Коментар


                          • #73
                            До: Белите са по-умни от негрите?

                            И ква е връзката между нашето Освобождение и американската гражданска война?! Ние тук не сме били роби, ами част от разпростряла се и над нас империя. Примерно, чеченците не са били никога роби на руснаците. Има си разправии, гонения, ексцесии, депортации, клането и прочее злоупотреби, но няма робство. Властта на Османската империя се е налагала от администрацията й и поддържала от войската и неформалните башибозуци. Обаче територията си е било наша и ние сме били основното компактно население тук, че и извън днешните ни граници. С краха на империята, турската държавност се омита, а нашето момче Мустафа Кемал я дозакопава.

                            Американската гражданска война няма нищо общо с човешките права, ами е с изцяло икономически подбуди и с предизвестен край. Негрите са "освободени" не защото Линкълн е бил хуманист, ами защото робският им труд е давал огромен трудов ресурс в ръцете на едрите земевладелци, които по обективни причини са били в юга. Еди вид нелоялна конкуренция. Та, след това, негрите се изкачват на следващата социална стълбица, демек "най-нисша прослойка на обществото". За разлика от нас, които сме си били гръбнакът на държавата ни.

                            Пак и що ми се струва, че най-големите капацитети по Бронкс и Харлем тук са виждали САЩ най-много по телевизията. За тяхно сведение ще кажа, че негрите там до 50те години са били яко бити през ръцете, а сега ги канализираха "сами да се дърпат в казана". Пак за сведение ще кажа, че според въпросните представитли на висшата раса, ние също не сме бели хора, щото повечето сме кестеняви. Пък това, че ние преимуществено сме арийци, а те са потомци на разни диви северни племена е подробност, за която даже не подозират. Та, нека разбирачите по американски обществени отношения да се опитат да "пробият" в тяхното общество и да видят кво. Пък след това да си представят какво е отнешението към средостатистическите негри.

                            Пък това, че генетиката управлява всяка клетка е някакъв майтап. Такава ДНК ще е егати разточителната и нестабилна макромолекула. Тя задава само насоките, пък после средата довършва работата. Аз ли да ти обяснявам колко параметри на плода зависят от състояниета на майката и на околната среда, а не от насредствеността? Пък да си чувал, че на еднояйчните близнаци са им еднакви пръстовите отпечатъци, обаче цялата капилярна мрежа е развита абсолютно индивидуално и термичните им снимки нямат нищо общо?

                            Коментар


                            • #74
                              До: Белите са по-умни от негрите?

                              Тогава дефинирай "ум" и ще говорим нататък. И "умност", и "тъпост" дефинирай. Кво значи ген за ум ? Във всяка клетка има всичката информация. Тая ползва едно, другата ползва друго. Хем че тая информация не е толкоз информация, колкото дезинформация, а информацията в цялото е нищожно малко. Информацията е подредена в гените, естествено, и всеки такъв дава белтък. Молекула някаква и толкоз. И на най-ненужната клетка й трябват някакви, значи има ги из гените й. Човешкият геном нали го разчетоха вече ? Не казвам "разбрали", щото тоя момент е обидно далеч, а само разчели. И като сравняват геноми на бели с черни кво излиза ? Я, бе кви ти черни, то с маймуните сме си били лика прилика... "Сакън !!", рекли религиозните и се затворили в килера, щото и без това били свикнали да растат на места без добра циркулация на въздуха...

                              Главното свойство ? Кога станахме калайджии, че кога ни почерняха задниците ? Хората тепърва се учат да си ползват мозъците на йота над маймуните, а фактът че летим в космоса далеч не е показателен. Не и докато инстинктът да убиеш ближния е по-застъпен в бита от американската и руската космически програми взети заедно. Тоест, има напредък, напредък има, но няма вдъхновение. Вдъхновение няма. Така че, това чисто човешко "главно свойство" е все още в зародиш. Ако имаше як и мощно работещ ген за него, социалната среда нямаше да влияе толкова. И всички щяха да са преумни и грижливо строящи все по-светлите ни бъднини. Е да, ама не. Като си отгледаш от рано един малък тъпунгер и край, дотам с тая работа. И обратното - фани го от гората, ама да е още малко и на втори Моцарт ще го направиш, ако си решил. Къде са гените в тая схема, аз поне не виждам. "Ген за ума" ми звучи непонятно. Нещо като "рецепта как да забогатеем", примерно.
                              Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                              Коментар


                              • #75
                                До: Белите са по-умни от негрите?

                                Е, те тва пък за театъра беше... Африканската култура има друг вид изразни средства. Като гледам, джазът е развитие на африканската култура, поставена в нова среда. Пък кои съвременни стилове произтичат от джаза и как, всеки може да си провери.

                                Опа, ми то и в Исляма няма театър. Ама, че тъпаци... Обаче имали литература, поезия, изобразително изкуство и архитектура викаш? Бе, мани ги бе! Като нямат някой ибн Молиер бен Шекспир никакви Омар Хаям-овци не ги спасяват. Примитиви и точка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X