Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Урбанизиране на земеделска земя с намерения за строеж на нов дом - много неясноти?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Урбанизиране на земеделска земя с намерения за строеж на нов дом - много неясноти?

    Здравейте,

    Както гласи темата, започнах главната роля в един нов филм с надявам се щастлив край.

    Сдобих се с малък парцел в Добрич, който по настоящем се води лозе, земеделска земя 3та категория мисля.

    Хубавото е, че около мен се посяли от доста години регулация и много тузарски къщи но лошото е, че ОУП на квартала/местността показва повечето парцели като земеделска земя, тоест трябва да вкарвам моя парцел в регуация, да вадя ПУП и т.н. преди и да помисля за строеж.

    Сега съм на ниво, почистване за да може да влезе геодезист и да трасира граници на имота, но за да мога да почистя трябва да отсека две огромни черници.

    За да отсека едната черница трябва да бъдат премахнати едни провиснали и заплетени жици, захранващи вилата на съседа.

    За да накарам Енергото да си махне жиците, които "създават опасност за живота и здравето" на живущите в квартала, ми трябва да скица по която да им обясня къде, какво и т.н.

    Да не се отплесвам обаче от основното ми предизвикателство - смяна на предназначение на имота с последващо придобиването на ПУП (регулиране на имота).

    Въпрос първи към някой печен или препатил в тази област - какви са точните стъпки мога да видя в нета, обаче, какви са пинизите и тънкостите, какви са капанчетата, които да избягвам, кое колко време отнема, колко пари струва и има ли варианти/вариации в процеса на смяна на предназначение на земеделска земя с последващо изваждане на виза за проектиране, мисля точно визата ми е първата голяма цел преди започване на строеж, или бъркам?

    Ако беше нещо дребно нямаше да занимавам форума, но ме наплашиха с минимум половин година ходене по мъки и едни до към десет бона за смяна на предназначение и до получаването на виза.

    Предварително благодаря.
    Последно редактирано от BatGeorgeone; 21-07-20, 16:29.
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    По скоро се приготви за към година.
    Цената е споредзависи.
    Търси някой който с това си вади хляба.

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Ти не беше ли взел нещо в регулация с постройка или мина по моя път, земеделска земя, гол парцел, всичко от нулата и т.н.?

    • Пенчо
      Пенчо коментира
      Редактиране на коментар
      Още съм го взел, ама се наложи да взема и съседно парче /168м2/ представляващо полски път, та да изляза на селската улица.
      Та вече стана година време. Преобразуването и ПУПа са готои, ама още процедури има докато излезе визата.

      Успех!
      За всяка община е различно.

    • Чавдар (V93)
      Чавдар (V93) коментира
      Редактиране на коментар
      Е какви толкова процедури за виза за проектиране, ако имаш вече одобрена промяна на ПУП?!? Тя визата е просто извадка от ПУП-а. Не че и на мен не ми искаха (щото така, да вземем още една таксичка) ама я направиха за седмица.

  • #3
    Геодезист може да заснеме имота въпреки наличието на черниците. Трябва да може да стъпва на земята, да позиционира ГПС, и да маркира терена /със спрей, боя и колчета, има и др. начини/. Може да заснеме и чрез опорни точки/репери, рулетка и тотална станция.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Много благодаря, това ми каза и геодезиста но ме предупреди, че ако не е чисто няма да ми сложи колче точно на ъглите/крайните точки.

    • ak101
      ak101 коментира
      Редактиране на коментар
      "да позиционира ГПС"
      Забранено е със закон трасирането, заснемането със сателитни навигации.

    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      Може ли да ми покажеш този закон , който забранява използването на GNNS системи за геодезически дейности ?

  • #4
    Освен това в Добрич си имате фирма, която баш с такива дейности си вади хляба и има офис в сградата на , не помня точно, съда или общината.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Да, има, мерси.

  • #5
    Среща с главния архитект на общината към която се води и на нея може да получиш ,,насоки" за фирма ,или архитект който да свърши работата .

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Мерси, имам го в предвид но искам в ранните етапи да се понауча на някой неща преди да се "хвърля в лапите на хищниците"

  • #6
    Тези въпроси не трябваше ли да ги зададеш преди да се сдобиеш с имота. Да не питаш след време как се сади лозе...
    Среща с главния архитект задължително, задаваш му всичките си въпроси, като гледаш да не изглеждаш много умен
    После като разкажеш...ще помагаме с каквото можем..

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Ние младете първо купуваме въдици и после търсим морето къде е
      Сега сериозно, главния Архитект е дама но още ми е рано да и губя времето с лаишки пъпроси, за момента досаждам на разните служители по гишета и се образовам от щедри хора споделяли неща в Интернет.
      Надявам се до седмица две да "поумнея" достатъчно за да започна да задавам конкретни въпроси.

  • #7
    Много благодаря за общите насоки, но ме интересуват детайлите с които са запознати хора преминали по този път или хора които с това се занимават.

    Идеята ми е следната, имам около месец и половина в които сам самичик да опитам да свърша максимално много, и докато върша каквото мога да се запозная в детайли със сложните и засукани процеси, разните препятствия и капанчета по пътя.

    След като ми изтече времето, искам не искам ще възложа на някой да продължи, НО, възложителя ще е наясно, че аз съм запознат с процеса, със стъпките и няма да ме вкарва в капани и скъпоструващи ненужни мероприятия.

    За да бъда по-ясен, опитах още от началото да възложа всичко и както си подобава(по балкански) всички до един, без изключние се опитаха да се възползват по нечестен начин от мен, казано другояче видяха в моите очи един млад човек без местен акцент и извадиха секирите и се опитаха да ме изработят някой двойно по-скъпо други малко по-скромно, тоест почти двойно ама не напълно два пъти по-скъпо, и те така.

    За това сега обхождам общини, кадастри, енергота и т.н. по няколко пъти дневно за да се запозная с процеса, с хората, с действителността и да започна да действам като добре информиран гражданин, който не му харесва да го пускат по пързалката.

    Сега по-същество.

    Опитах да вкарам временен ток, казаха ми, най-удачно ти е по чл. 56 от ЗУТ, при наличие на Разрешение за поставяне на временен или преместваем обект, Енергото ще ми пуснат 6 или 12Квт за 2-3 месеца и за сума между 500 и 7-800 лева грубо.

    В Общината подадох скица в оригинал, главен Архитект да даде становище и след него Проектант нещо си да сътвори и след това да ми се издаде това Разрешително за временен обект.

    До тук скица 10лв, 30лв в Общината за виза/скица, времена скица 1-2 дни, становище на гл Арх до 14 дни, следи се по електронен път кога е готово.

    Пиша всички тия детайли и за моя си сметка и с надеждата да съм полезен на някой друг който ще тръгне по моя път, щото виждам колко е трудно(бавно, изнервящо и скъпо) да се върви по неутъпкан път с препятствия.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #8
      Общи въпроси = общи насоки. Няма универсално решение, за да стане ПУП има голямо значение какво точно е предназначението на земята и на околните парцели, има ли някаква проектна регулация на района, път...да не се окажеш с тупик за някой имот зад теб. При вкарване в регулация може да ти вземат до 24%, ако не се лъжа за тази цел. Без конкретика само общи приказки можем да си говорим. А и за месец и половина не вярвам даже да получиш становището..

      Коментар


      • #9
        1. много оптимистично е половин година.
        2. задължителна консултация с главния архитект на общината - има си приемен ден и е много полезна.
        3. задължително наемаш консултантска фирма, с контакти в общината.... поне ако искаш работата да "стане", де
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • #10
          В тоя раздел на 23 страница има тема от Ronin за "Поставяне на преместваем обект на земеделска земя."
          Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
          ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Благодаря много, сега отново го препрочетох и си смених концепцията по някой въпроси.

        • #11
          Ми..мога да кажа от личен опит. Около две години време. Като пари- между 2 и 5 евро на м2.
          Изключително малка част от цялата процедура минава през общината. Минава през други институции, във всяка от които сроковете варират от един месец, до три...а някои и изобщо не са регламентирани.
          Промяната на предназначение на земите над 4-та категория минава през ОД"Земеделие" към МЗ. От първа до четвърта обаче минават през по-високо ниво в МЗ- "Комисията за земеделски земи". Ако попадаш в защитена зона, може да трябва и ОВОС.
          Ако има гори-там е друг вид драма. Ако има нещо на военните наоколо-драмата е още по-друга.
          Връзките в общината...помагат ако си в голям град. Примерно София. Не за друго, ми защото е страшна корупция. Ако си някоя малка община, такива проблеми по правило няма-земята е евтина, вървят малък брой процедури.
          Последно редактирано от santaclash; 21-07-20, 17:14.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #12
            Много благодаря на всички!

            Малко повече информация за имота.
            Земята се намира в рамките на града, лозе, земеделска земя категория 3, по ОУП не е в регулация и е предвидена за Ов - Устройствена зона за вилен отдих.
            Има улици, лицето е голямо, има ток на 2 метра от мен върви захранващия кабел за цялата улица по стълбовете, вода има в местността, шахтата е у съседа на 50см от оградата ми, оптичен интернет има на стълбовете за тока пак до мен на 2 метра.
            Местността е силно урбанизирана, може би около 40% са парцелите в регулация, има имоти от 25 бона в евро до над половин милион евро, около мен само аз нямам постройка, един от съседите ми е в регулация, през един два парцела съседите са също в регулация с много солидни (скъпи и големи) къщи.

            Смених си плановете до следното.
            Може би най-бързо и паралелно с искане за разрешение за поставяне на преместваем временин обект ще задействам и следното - сонда за поливане(без да имам такава, просто ще сложа една тръба в земята с един кран).
            От "сондата за поливане" през Напоителни системи за регистрация или становище или кактото сега се нарича.
            След Напоителни системи пак в Енергото с искане за ток за поливни цели 12квт, преди съм го правил този финт в Ихтиман и стана лесно и чудесно само дето отне 8 месеца от А до Я.
            Ако, и след като взема разрешение за поставяне на преместваем обект вече може да се мисли за фургони и т.н.

            ВЪПРОСИ:

            1. Мисля си за много бързо сделан навес, няколко дървени греди с две плоскости ОСБ и покрити с битум, да ми правят сянка и да не вали дъжд. Това мога ли да го вдигна без грижи(глоби и друго легални проблеми), идеята ми е да има къде седна на сянка, да си пусна лаптопа с музичка, да сложа една маса да пием няколко бири семейно и с приятели, нещо такова като идеа и визия за малка беседка или навесче? Идеята ми е да го вдигна за един слетобед, не вдигането ми е питане а легалността на това нещо?

            2. Напоителни системи, преди се ходеше и само се регистрираше по документи сондата, те нито гледаха, нито проверяваха нито водомер слагаха. После с тази хвърчаща бележка си пуснах ток в Ихтиман. Сега как става, какво се предоставя на Напоителни, слага ли се водомер, те проверяват ли на место? Колко стъпки е процедурата в Напоителни, преди беше една - отиваш казваш им, записват те, плащаш, дават ти бележка и после с бележката в Енергото?

            3. Има ли някакъв друг начин да си пусна ток, търся бърз метод за човешки пари, няма да дам повече от три цифрена сума за да получа ток?

            Благодаря предварително.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • gy6ter
              gy6ter коментира
              Редактиране на коментар
              Помоли някой комшия за ток и вода ?

          • #13
            Може да се слага преместваем обект на земеделска земя.
            Напоителни системи не участват въобще-компетентен орган е Басейнова дирекция, режимът не е разрешителен.
            Токът е проблем навсякъде като големината на проблема варира с много. По правило извън градовете е по-малък поблем.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #14
              Първо - геодезиста е казал, че иска "да е чисто" щото мразят да се завират по къпинаци и трънки разни.
              Големи дървета не го бъркат (освен ако не е някой опък или съвсем оял се де ).

              Може да се строи (законно!) по една "тънка лайсна" и в земеделски земи (без промяна предназначението)

              За насока:

              https://www.mzh.government.bg/odz-vr...13-02-06/.aspx

              П.П.: Нищо построено без документална подготовка не е законно!
              Пример - найлонов парник опънат над земята, на която сееш, е назаконна постройка (щото този вид постройки са изтървани в "земеделската" наредба, а по ЗУТ е олеле-мале...) и има куп решения на съда за събаряне .
              Но по нея : обор, навес, хасиенда за краваря са си ОК и лесни за узаконяване
              Виж с тока не съм ровил как е...
              (те ще го прекарат, въпроса е дали няма да го продават на "промишлена" цена )

              P.S.2: Пропуснал съм...
              Щом имота е в урбанизирана територия май няма шанс да се мине по това острие....
              - Има сложени определени отстояния от населените места...
              Последно редактирано от BulAf; 22-07-20, 00:35.

              Коментар


              • #15
                Много благодаря на всички за съветите и напътствията, наистина сте полезни и оценявам това!

                Малко напредък от тази сутрин, пуснах Искане до Енергото с описания за "Авария" провиснали жици в моя парцел създаващи опасност за ползувателите на имота, след около час-два дойде екип, резнаха жиците от стълба и проблема бе решен, много любезни млади хора.

                Отидох до Кадастъра, трети път в рамките на една седмица и този път заплатих и поисках 5 (пет) скици с координати, защото всяка инситуция си иска оригинали, копията не ги признават а тепърва ми предстои ходене по разните ВиК, Басейнова, пак Енерго, и т.н.

                Намерих случайно и хора кастрещи дървета и смилащи клоните с дробилка, за две огромни черници ми вкараха предложение близо до четири цифри обаче искат от мен да си осигуря Разрешение от Общината за премахване на дървета.

                ВЪПРОС:

                Как да подходя с искането за това разрешение за рязане на две дървета в моя имот, има подадена жалба от съседа срещу мен в Общината, има една авария на която Гражданска защита е извикана и е отрязала някой паднали клони наранили съседната къща и скъсали кабели на Енергото, мисля да добавя и днешната "Авария" защото жиците бяха най-вероятно скъсани пак от едното от дърветата?

                Има ли някакви точни правила, точки, наредби на които да се позова и как точно да опиша искането за да стане бързо, бързина ми е целта?

                Много благодаря предварително.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • KingofROAD
                  KingofROAD коментира
                  Редактиране на коментар
                  Питай в кадастъра за преместваем обект някакви разрешения или скици ( строително петно), и след това го приложи към молбата за отрязването на дърветата. Ако пък случайно преместваемия обект ти се пада точно там, още по-добре. Но трябва да имаш някакъв документ за обекта, черно на бяло.

              Активност за темата

              Свий

              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X