Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спешно ми трябва за строеж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Спешно ми трябва за строеж

    Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
    Чета и просто не мога да се начудя на акъла на някои хора! Това е статика, работи се с конкретни числа, данни, натоварвания..... Тая конструкция я обсъждате като философски въпрос, а не като математически и физичен проблем. Такива "около 15 см..." са крайно несериозни!
    Наемете си проектант! Това струва пари, наистина, но ще се застраховате от повреди или даже падане на конструкцията, освен това всяко лаишко изпълнение е свързано с преоразмеряване на елементите, следователно - и с доста по-високи разходи в строителството!
    Инвеститорът носи отговорност от една страна за финансовото си състояние, от друга - за живота на хората, пребиваващи в сградата!
    Не забравяйте това.
    А пък ако четете внимателно ще видите, че това вече е казано

    Коментар


    • #77
      До: Спешно ми трябва за строеж

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      ...
      Има си начин - в различните градове тарифата е различна...

      Поздрави на всички !
      Гадно е да си добър с лошите ! Много гадно !
      Айде спри се малко! Не че не е забавно, ама...
      Такива "съвети" не се дават публично! И кои са "добрите" и кои са "лошите"!?

      Коментар


      • #78
        До: Спешно ми трябва за строеж

        Привет,

        Следя темата още от самото начало по простата причина, че и на мен се наложи да правя метална конструкция.
        До сега не се включих в препоръките за да видя ако дали правилно съм подходил (по скоро бащата де, той я прави съсвем сам) към въпроса.
        Ами досега не видях някъде такова нещо кавото направихме в двора.

        Значи става въпрос за метално хале с размери 4,5х10 метра и височина на билото 5 метра, а на най-ниската част на покрива 4 метра.
        Основата е стоманобетон(ръчно бъркан) с аратура мрежа от каквото попадне метално + мрежа 25х25 см с 8мм диаметър на арматурата(просто такова имахме но може и 5 или 6 мм дебелина на арматурата).
        Под плочата има 5 см трамбован пясък и под плочата бахме застлали найлон(това е важно при полагане на бетона да не се просмуче водата от пясъка и да не се наруши съотношението от което зависят и качеството)
        Там където се монтира подемник има изкопан допълнителен фундамент с формата на буква "H" от 2 метрови готови колони 25х25 цм. Така на това място основата става 50 см, което е повече от доволно за подемник.
        Много е важно като правиш фундамента да си подготвиш нещата за металната конструкция. Т.е. там където ще са металните колове се отрязва по едно парче пвц тръна с диаметър 20 см(увито с найлонова торжичка да не се запълни при бетонирането) и се замонолитва така като се излее бетонната плоча това става просто час от нея а също така служи и да ти даде ниво на бетонната плоча. Ние(пак визирам бащата) поставихме такива тръби през едим метър по периферията на цялата бетонна плоча очертавайки констукцията.
        Горния им край даваше нивото и после при изливане не бетона беше много по лесно.
        Друго което направи бащата е че по д основата изкопа и фиксира отводнителни тръби като на мястото за събиране на водата направи малки правоъгълни шахтички по 10 см дълбоки(общо 2) и даде лек наклон при полагането на бетона към тях по този начин водата се отича нормално (после те се затрарят с решетка, две по скоро една едра отгоре която може лесно да се махне за почистване на събраните големи боклуци и една по дребна от барабан на пералня която пропуска само водата).
        За основата друго не се сещам.
        Металната коснтрукция бащата я направи съвем сам. Като материалите нужни за нея са:
        Метални пръти с диаметър 80 мм и дължина 4,60м (при поставянето височината на халето от едната страна стана 4 м, от другата прътите са наставяха допълнително с по 1м за да се получи наклона). Цена грубо по 16лв на прът. Трябват ти няколко жабки, две три талпи и няколко пръта от скеле после като се преви укрепването и покрива.
        Квадрат 15 мм. с дебелина 2мм(тука трябва да направя справка с документите), служи за укрепване на прътите помежду през 1 м по височина. Тук трябва да вметна да си вземеш хубав електрожен (Кракра -перник 180 А ) иначе си е мъка.
        Бащата първо изправи прътите и ги замонолити (спомняш ли си за пвц тръбата по горе), като на няколко изправени пръта ги захвана в основата с квадрата. Така те станаха доста устойчиви.
        След като вдигна всички пръти(от едната страна се редят наставените) започна да ги застопорява с квадрата през едим метър и тъка догоре.
        Горе върховете на прътите ги захвана със винкел (ама беше малко и където не стигна винкела, квадрат). на така получената констукция нареди прътите които бяха за покрива през един метър, паснаха точно като дължина (абе знае си работата). И ги захвана с квадрата. Получи се метална клетка. От едната страма остави отвор от 5 метра и височина от 2 за плъзгаща се врата (сега я прави).
        Обшивката е от права поцинкована ламарина 20 лв листа (сега падна на 16 лв ама късно). И окло 1500 нита 5 мм диаметър на 10 мм дължина .
        Тука идва интересното. Покрива не го направи от цели листове. Ами я наряза на парчета по 70 см на метър, като в двата край ги загъна в различни посоки на 1 см така, че да се снаждат. Получиха се като рибени люспи здраво и водонепропускливо. По принцип с говрирана ламарина покрива ще е по здрав ама ценово се вдига с по 5 лв на лист(което си е цифра).
        Стените си ги облицова с ламарина като пак я защипваше.
        Купихме заземителем кол и заземихме цялата констукция.
        Важно е да се грундира цялата конструкция преди да се слага ламарината(после е има много чупки и е доста по трудно), предвиди си 5-7 кутии грунд (може и 10 не съм ги бройл).
        Абе констукцията се направи без план(всичко беше в главата на бащата), само аз си знам как го навих да я направи .

        Това е за сега, снимки няма да кача(по мой си причини) но ако искаш да я видиш намира се в софия пиши лично.
        Успех в начинанието.

        п.п. Ако не се смята труда цялото удоволствие като материали легна към 7000 лв.
        Бащата го питах дали би направил такава констукция другаде, ама не иска .

        п.п.п.
        За скептиците конструкцията издържа за сега и на снеговете тая зима, при дъждовете имаше само по няколко капки пуснати, я с вятъра няма грижи за сега .
        Последно редактирано от vesowarworld; 01-04-09, 09:57.
        LZ1VWW

        Коментар


        • #79
          До: Спешно ми трябва за строеж

          След 2-3 години пак пиши. Мисля, че ще има да кажеш доста неща.

          Коментар


          • #80
            До: Спешно ми трябва за строеж

            Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
            Айде спри се малко! Не че не е забавно, ама...
            Такива "съвети" не се дават публично! И кои са "добрите" и кои са "лошите"!?
            По преди съм писал - тарифите са за проектиране и узаконяване на сгради.
            Съвсем законно и се определят от Архитектите на конкретното населено място.
            Не говорим за нищо , което само се мисли.
            Говорим си за цени на определени услуги . Само че тези услуги може да ги извършват САМО лицензирани лица . Аз не мога !
            Цените варират от 10 лева до 30 евро за квадрат застроена площ !
            Това е нещо съвсем законно и нормално !

            А за добрите - това сме НИЕ , а лошите са ТЕ !
            Понякога темата иска и малко разведряване .
            Иначе трябва да започнем с точни цифри - което не е хубаво - ще изядем хляба на Конструкторите !

            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
            Благодаря за инфото.
            Да поясня. Преди месец съм взел строително разрешително за строеж на къща. Много добре знам колко и какви проекти и какви съгласувания трябват, за да стане постройката законна. Мястото на което ще бъде халето не позволява да се построи законно. Ще се ползва за гараж и склад. Вярвайте, че ще го направя по здраво от проекта. В момента съм направил запитване да фирма която проектира и изпълнява метални халета. Проблемът е, че на тези фирми им се плаща на размер и на тегло и имат интерес да сложат колкото може повече материали. Аз искам база за сравнение. Най-лесно е да го направя от дървени трупи и колкото изкара. Не е това идеята. Не искам да става спор заради мен. Член на форума предполагам че ще ми изпрати примерен вариант за което ми благодаря.
            При височина 4 метра имаме 15 колони по 4 метра (по 2 винкела на колона) = 120 метра.
            6 метра са 90 кг.
            120 метра са 1800 кг. само колоните. Пети долу и горе още 200 кг.
            Покривната конструкция (ферми) ще бъдат по-леки (по-малък винкел), но понеже имаш П-образен профил долу и горе на панелите - приемаме че имаш още 2000 кг. желязо. Казано ориентировачно между 4 и 5 тона желязо ще се побереш за халето. Това е само за ориентир (за всички разбирачи - това е само ориентир, а не точна сметка).
            Дори Фирмата проектант и изпълнител ще ти дадат параметри от... до ... като килограми , защото в процеса на работа винаги има малки отклонения .
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от bgbul; 01-04-09, 11:20.

            Коментар


            • #81
              До: Спешно ми трябва за строеж

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              Цените варират от 10 лева до 30 евро за квадрат застроена площ !
              Разгърната застроена площ. Има голяма разлика.
              А съм чувал, че някои проектанти на метални конструкции взимат на кг вложен метал. Не знам колко е вярно.

              Коментар


              • #82
                До: Спешно ми трябва за строеж

                При мен няма как да има колони по средата. Ще е без колони там. Мисля да ползвам квадратен профил, че иначе ще се побъркам от заваряване. Благодаря на отговорите до тук. За мен темата е приключена. Нека не става повод за излишни спорове.
                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                Коментар


                • #83
                  До: Спешно ми трябва за строеж

                  Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                  При мен няма как да има колони по средата. Ще е без колони там. Мисля да ползвам квадратен профил, че иначе ще се побъркам от заваряване. Благодаря на отговорите до тук. За мен темата е приключена. Нека не става повод за излишни спорове.
                  Естествено , че е правилно да ползваш квадрат готов .
                  Аз посочвам винкел защото знам неговото тегло , а квадрата е дори по-лек.
                  Само ако не е тайна - колко ти искат за монтажа на халето ?
                  В монтажа - влиза ли и поставянето на панелите или... ?

                  По мое виждане - монтирането на халето ще ти струва до 3000 лв за труд.Ако ти е готова бетонната основа .Поне при мен е горе долу толкова.
                  Ако поставиш халето на ПЕТИ ( широки основи на всяка колона ) и ги закрепиш със анкери - халето в един момент в бъдеще ще може да си го демонтираш ( ако е такава идеята ) и да го преместваш !
                  Успех !
                  И не се притеснявай - няма скандали заради теб .
                  Просто всеки иска да си каже нещо - това не е лошо.
                  Иначе тази тема е интересна , защото всеки опира до една такава постройка в даден момент !

                  Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                  Разгърната застроена площ. Има голяма разлика.
                  А съм чувал, че някои проектанти на метални конструкции взимат на кг вложен метал. Не знам колко е вярно.
                  Колега - аз съм посочил тарифи за " Проектиране " и " Узаконяване " на проекта .
                  На килограм работят Фирмите за " Монтаж " на металните конструкции . И то само някой от тях .
                  По правилно е да се работи на обект или площ , но ..... тогава има и срокове и неустойки .
                  Затова ..... всеки избира как да си остойности дейноста ! Пазарна икономика !

                  Коментар


                  • #84
                    До: Спешно ми трябва за строеж

                    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                    Колега - аз съм посочил тарифи за " Проектиране " и " Узаконяване " на проекта .
                    Точно това имам предвид и аз.

                    Коментар


                    • #85
                      До: Спешно ми трябва за строеж

                      Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                      Точно това имам предвид и аз.

                      Възможно е аз да не знам ! Не съм чул !
                      Аз се занимавам със строителните дейности , а не с проектите.
                      Моята дейност започва след проектантите , но за Стомано-бетонни конструкции се взима на квадрат.Поне така е в Пловдив .
                      Ако се строи кооперация на 5 етажа върху площ 300 кв. м - това си е проект за 1500 кв.м - тогава сме в ниската тарифа за проектиране.
                      То проекта си е почти само 300 кв.м , но на 5 нива ( почти )
                      Ако Проектантите вече взимат на Кило - ще съм много изненадан ( евала на тях ).
                      Ама нали знаеш - ако мине номера - зависи с каква кола ще се явиш пред офиса !
                      Ела с Мерцедеса за 300 000 лева , пък чакай ниската тарифа !
                      Това последното - си е направо вярно !

                      Коментар


                      • #86
                        До: Спешно ми трябва за строеж

                        Днес получих офертата. За изработка и монтаж на конструкцията при подготвена основа ми искат около 14 000лв. без ДДС. На база на тяхната оферта сметнах, че желязото по цени на дребно ще ми струва около 2000 с ДДС. Всеки сам може да сметне колко искат за монтажа. Тук не става въпрос за цялостно изпълнение, а само за металното скеле.
                        След седмица съм се разбрал за багер и ще поразкопая да видя каква е почвата отдолу и малко по малко ще подготвя фундамента. След това предполагам,че ще наема кран и двама заварчици на надник и за пет дни ще е вдигнато.
                        Последно редактирано от Джамбазов; 01-04-09, 20:37.
                        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Спешно ми трябва за строеж

                          Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                          Днес получих офертата. За изработка и монтаж на конструкцията при подготвена основа ми искат около 14 000лв. без ДДС. На база на тяхната оферта сметнах, че желязото по цени на дребно ще ми струва около 2000 с ДДС. Всеки сам може да сметне колко искат за монтажа. Тук не става въпрос за цялостно изпълнение, а само за металното скеле.
                          След седмица съм се разбрал за багер и ще поразкопая да видя каква е почвата отдолу и малко по малко ще подготвя фундамента. След това предполагам,че ще наема кран и двама заварчици на надник и за пед дни ще е вдигнато.
                          Сега бързам - извинение.
                          Като се върна - ще пиша !
                          Мога да ти бъда полесен !

                          Коментар


                          • #88
                            До: Спешно ми трябва за строеж

                            Наскоро ми попадна оферта на ТАКО панел.При интерес мога да я изровя и да я сканирам.
                            Николай Папазов

                            Коментар


                            • #89
                              Първоначално публикуван от kokoff Преглед на мнение
                              Наскоро ми попадна оферта на ТАКО панел.При интерес мога да я изровя и да я сканирам.
                              Да - на всички от темата ще е инересно - за да сме в час със цените ( горе-долу ).
                              Ясно , че в различните градове е различно , но все пак - информация не се отказва !

                              Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                              Днес получих офертата. За изработка и монтаж на конструкцията при подготвена основа ми искат около 14 000лв. без ДДС. На база на тяхната оферта сметнах, че желязото по цени на дребно ще ми струва около 2000 с ДДС. Всеки сам може да сметне колко искат за монтажа. Тук не става въпрос за цялостно изпълнение, а само за металното скеле.
                              След седмица съм се разбрал за багер и ще поразкопая да видя каква е почвата отдолу и малко по малко ще подготвя фундамента. След това предполагам,че ще наема кран и двама заварчици на надник и за пет дни ще е вдигнато.

                              Да не би в цената да са включили проект и узаконяване на Халето ?

                              Ако ми дадеш и на мен 14 000 лева за труд - материалите - направо ще са ти безплатни !

                              Аз мога да бъда полезен със следното :
                              Имам на разполжение момчета( на 50 год ) , които това им е работата- да конструират и да монтират метални конструкции.
                              При желание от твоя страна - може да им се намери къде да спят в Бургас ( или където ще е Халето )- те ще бъдат командировани и ще свършат съвестно и качествено работата ( монтажа ) .
                              Заварчика е Най - има много Газ станции направени - притежава всичките си дипломи и може да разписва за качество на монтажа и заварките .
                              Нужно е само да е готова основата.
                              За цената вече ти казах - около 3 000 лв. Все пак следва и малко разговор за работата конкретно на място .
                              Изключително съвестни работници - не ми се пускат на други обекти .

                              Естествено - ти ще си прецениш . Аз само казвам с какво мога да бъда полезен.

                              А сега за основата :
                              Разчертаваш терена . В четирите ъгъла - забиваш колчета ( високи 30-50 см )
                              На 40 - 60 см от тези колчета ( вътре в контура ) забиваш още един комплект колчета.
                              Външните колчета ги свързваш с канап ( някаква връв )- това ти е външната граница на основата.
                              По същия начин - свързваш и вътрешните колчета.
                              Това което си направил се казва ШНУРОВО СКЕЛЕ.
                              Площта затворена между двата контура ( двата канапа ) - се изкопава на дълбочина според почвата .
                              Грубо казано - темели на сградата. При теб няма темели - но ти предлагам за сигурност - тази площ да е с по-дълбок изкоп от останалата част на основата.
                              Сложи в тази площ армировка като за греди - 4 пръта N деб.12-14 мм свързани с бигли . Така създаваш стабилност на терена и заякваш основите с носещи греди. Няма да има улягане или разместване на пласта под чакъла.
                              Ако искаш - може основата да я усилиш и напречно - с 2-3 подобни армировки и така си готов.
                              Полагаш чакъла - 25-40 см - по твое усмотрение ( ще прецениш според почвата ) и правиш кофража за плочата. Редиш армировката - мрежа заварена 20/20 деб. 6 мм .
                              Може да кръстосаш няколко армировъчни пръта - N10 мм (рибена кост
                              Ако ще слагаш колонiте във Бетона - оформяш местата за колоноте , ако ще поставяш колоните върху бетона - оформяш кофраж само за канали за обратните води
                              Предвиди и две места за заземяване на ел. инсталацията - остави отвори в бетона , които после ще напълниш със сол и силициев пясък.

                              В общи линии е това. Може нещо да съм пропуснал - но в процеса на подготовка ще се сетиш !
                              Пишеш , че ще работиш с багер - направи темелите с широчiната на kофата на багера.
                              Това е ! Успех !
                              Последно редактирано от cveti; 03-04-09, 16:34.

                              Коментар


                              • #90
                                До: Спешно ми трябва за строеж

                                Първоначално публикуван от bgbul
                                [B]
                                .....Предвиди и две места за заземяване на ел. инсталацията - остави отвори в бетона , които после ще напълниш със сол и силициев пясък.
                                Всичко друго е ясно, само това не го разбрах.
                                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X