Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трънака - малка вила до София

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пещта не е просто дупка, в която се събира тавата. Трябва да има маса, за да акумулира достатъчно топлина.
    Мой приятел пробва така минималистично. Резултатът е пълен провал.
    Гледай хората как го правят. Клипове има бол.
    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

    Коментар


    • Savov
      Savov коментира
      Редактиране на коментар
      Зависи какво ще се пече. Така построена за пици е ОК. За цяло агне не е. Аз имам две пещи на двете вили. Едната е със стена от единична тухла, пясъчна възглавница 5 см, каменен зид. Събира едно, че и две агнета. Другата е от единична тухла огнеупорна, за пици. Събира 4 тавички. При първият опит пиците се овъглиха за около 10 минути. Средна използваемост на пещите - веднъж на 3 години.

    • Juiced
      Juiced коментира
      Редактиране на коментар
      Савов, пицата на пещ трябва да се извади в рамките на 3-4 мин максимум, може пещта ти да е ок.

  • Благодаря за отговорите!

    Точно това с използването веднъж на няколко години ми се иска да избегна. Иска ми се да е максимално лесна и функционална за експлоатация. Цяло агне така или иначе не планирам да влиза вътре, но тава с агнешко (количество и подредба в тавата като за битова електрическа печка) искам да може да изпече. Същото важи и за питка, пица, тавичка с месо и зеленчуци….

    Няма да ме затрудни да обърна тухлите “по нормалния” начин, няма и в бюджет да натежи. Ще натежи, обаче, във всяко опалване. По клипчетата ги гледам, че готвят във пещи от кал, които далеч не са дебели. Изглежда като да се изпичат нещата, а стената е по-тънка от дебелината на единичка, да не говорим, че няма изолация.

    Гледам и някакви купешки, които са една черпупка. За тях нямам идея дали пекат.

    Та това са ми размислите около такова “минималистично” изпълнение.
    kbot, ще съм благодарен ако споделиш в какво се е изразил провала на твоя приятел

    Коментар


    • Първоначално публикуван от koleff.hk Преглед на мнение
      .... ще съм благодарен ако споделиш в какво се е изразил провала на твоя приятел
      Той я направи малка иначе всичко му е както трябва, тухли, изолация и т.н.
      Аз я видях, чак след като се беше отказал да я пали повече. Казва, че нищо не може да опече в нея, колкото и да се опитва да я загрява.
      Според мен, при опалването, огънят трябва да има място вътре, да отдава топлина. А и маса трябва, за да акумулира достатъчно. С 10-тина тухли няма как да стане.
      И аз съм я докарал до площадка. И тухли купих, но не остана време тая година да зидам.
      Размерите ги гледах от "не помня къде", но имаше съотношения.
      Мойте размери са това:
      60см Височина купол
      90см Ширина купол
      40см Височина врата

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Furna.jpg
Прегледи:1183
Размер:360.8 КБ
ID:6903401
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • Още малко палетни дъски влязоха в действие - дибли, лепило... рафт
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0411.JPEG
Прегледи:1043
Размер:1.20 МБ
ID:6911298

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0414.JPEG
Прегледи:1049
Размер:731.3 КБ
ID:6911297



        Така и така байцвах рафта - минах и табуретките:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0415.JPEG
Прегледи:1052
Размер:961.0 КБ
ID:6911299

        Заваля един хубав сняг и стана много приятно

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0410.JPEG
Прегледи:1046
Размер:706.7 КБ
ID:6911300

        Коментар


        • Малко развитие около "така желаната" пещ

          Вдигнах едно временно навесче от стар кофраж и палетни дъски, колкото да не мокри "творението", че не знам кога ще е в готов вид:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0668.JPEG
Прегледи:927
Размер:1.37 МБ
ID:6914232

          Вероятно няма да има особен смисъл, но измислих вариант как да сложа вата под пещта. Направих една "стойка" от хартисалите железори из двора. Тухлите се срещат на профилите - няма фуга, която да не е легнала на метала. Надявам се да не паднат

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0672.JPEG
Прегледи:925
Размер:1.23 МБ
ID:6914229


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0673.JPEG
Прегледи:924
Размер:1.35 МБ
ID:6914228


          Позиционирах стойката, нивелирах крачетата, пробих отвори във ватата и основата дойде на място. Сложих и 3 слоя алуминиево фолио - вероятно отново излишно:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0675.JPEG
Прегледи:918
Размер:1.22 МБ
ID:6914230


          Подпълних с парчета вата между профилите, резнах малко мрежа за замазка и положих пода:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1677342470919399.jpg
Прегледи:927
Размер:238.6 КБ
ID:6914227

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0682.JPEG
Прегледи:928
Размер:1.40 МБ
ID:6914236

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0687.JPEG
Прегледи:923
Размер:1.30 МБ
ID:6914233

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0693.JPEG
Прегледи:923
Размер:1.19 МБ
ID:6914231

          Направих 2 шаблона от XPS, които скрепих с 4 големи пирона и започнах да зидам арката отпред. Изрязах клинчета от бяла термо плоча:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0696.JPEG
Прегледи:924
Размер:1.21 МБ
ID:6914235

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0697.JPEG
Прегледи:920
Размер:1.04 МБ
ID:6914237

          Вдихнах и половин тухла след арката и го добутах до това положение:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0698.JPEG
Прегледи:920
Размер:1,001.2 КБ
ID:6914234

          Мисля да преизползвам шаблоните за следващите арки, като ги дистанцирам от пода с "половин тухла". Започнах да мисля варианти за барбекюто отпред. Преди бях направил едно от шина със скара от 10мм квадрат - май ще пасне добре. Идеята ми е да махна текущите крака, да го вдигна на по-високи, да раздупча пода и да сгъна пепелник от ламарина отдолу. Чудя се дали да дествам с тухли или газобетон, шпаклован с теракол Т. Иска ми се да заложа и стойка в зидарията за гьоза от дисковата брана да има и такава опция.

          Ето го и тетриса, който наредих:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0707.JPEG
Прегледи:919
Размер:1.29 МБ
ID:6914238
          След като довърша зидането на купола колко време трябва да изчакам преди да я запаля?
          Предполагам първо трябва леко да я натопла, да изстине след което малко повече?
          Като излезе влагата от тухли/лепило чак след това слагам екрана и ватата отгоре?

          Стана някаква и с хидрофора... Какви са симптомите на скъсана мембрана в съда? Започна да включва много често - буквално чаша вода и помпата тръгва за няколко секунди. Дебита е много непостоянен.

          Поздрави!

          Коментар


          • Пламен С
            Пламен С коментира
            Редактиране на коментар
            Какви са симптомите на скъсана мембрана в съда? Започна да включва много често - буквално чаша вода и помпата тръгва за няколко секунди. Дебита е много непостоянен.

            Много добре си ги описал. Направо отвий отстрани болтовете и я извди. Моя съвет е да не купуваш мембрана, а направо нов балон/има вече необслужваеми/. От опит, купих мембрана, струват вече по 30-35 лв и се спука почти веднага, като я сложих. Китайски буклуци. Не си заслужава.
            Друг възможен проблем е, да се е прецакал и възвратния клапан, ако имаш такъв. При мен се случи и симптомите са същите, смених го и се оправи. Провери също и въздуха в балона, ако не си го направил вече /няма въздух=няма налягане/ и пак се включва често.

          • Никола
            Никола коментира
            Редактиране на коментар
            Отзад на балона имаш черна капачка, под нея вентил като за гума. Напомпи на 2.5атм.

          • koleff.hk
            koleff.hk коментира
            Редактиране на коментар
            Напомпих го и се оправи - благодаря!

        • Първоначално публикуван от koleff.hk Преглед на мнение
          Стана някаква и с хидрофора... Какви са симптомите на скъсана мембрана в съда? Започна да включва много често - буквално чаша вода и помпата тръгва за няколко секунди. Дебита е много непостоянен.
          Вероятно е паднало налягането, помпи се балона с помпа или компресор. На него трябва да пише на колко. Иначе браво за труда и мерака!
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • koleff.hk
            koleff.hk коментира
            Редактиране на коментар
            Като се замисля за 4-те години експлоатация не съм го помпил никога. Ще опитам на следващото ходене да го напомпя.

          • koleff.hk
            koleff.hk коментира
            Редактиране на коментар
            Напомпих го и нещата се оправиха, благодаря!

        • Защо ли никой не се е сетил досега да сложи вата отдолу на пещта? А слагат сол, стъкло и пясък или пък силикатни плочи ...
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • koleff.hk
            koleff.hk коментира
            Редактиране на коментар
            Ааа де..... Вероятно не е най-смисления подход, но си заслужава да се тества

        • Пещата отвътре си я измазал?!! Това е грешка. Мазилката ще се рони при нагряване - право върху храната.
          Ако наистина печеш нещо - вътре става пара, може и да поизври нещо, а подът не е херметичен. Всичко това ще отиде във ватата. А пещта не се използва непрекъснато. Затова се слага сол - против завъждане на гадове.
          Не ме разбирай погрешно - завиждам за темпото с което го правиш. Аз строя барбекюто 7-а година ...
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • koleff.hk
            koleff.hk коментира
            Редактиране на коментар
            Измазах само пода и малко от страниците с термо теракол. Точно за парата се чудех къде отива - ако се набие във ватата (визирам и пода, и тавана и станиците) къде ще и отидат изолационните свойства? Сложих 3 ката алуминиево фолио между ватата и тухлите, то уж не пуска пара. И влагата от зидарията не искам да се набие във ватата за това мисля да я опаля в момента, в който е иззидана без вата горе с надеждата да излезе преди да "изолирам". А това за солта и гадовете изобщо не го бях помислил...... може би все още мога да подпъхна някакво количество сол, но не и "възглавница"

        • Още малко напредък:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0799.JPEG
Прегледи:751
Размер:1.05 МБ
ID:6915780

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0800.JPEG
Прегледи:752
Размер:886.8 КБ
ID:6915777

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0797.JPEG
Прегледи:745
Размер:1.17 МБ
ID:6915778

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0802.JPEG
Прегледи:747
Размер:1.07 МБ
ID:6915781


          Изчаках ден след зидането и направих леко опалване колкото да изкарам влагата:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0812.JPEG
Прегледи:752
Размер:854.1 КБ
ID:6915779

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0814.JPEG
Прегледи:743
Размер:1.14 МБ
ID:6915783
          Излязоха 2 пукнатини, не знам дали избързах с паленето. Арката отпред е зидана преди 10+ дни, а едната е именно на нея. Въпреки пукнатините за момента всичко изглежда здраво, надявам се да не падне върху манджата


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0811.JPEG
Прегледи:751
Размер:1.16 МБ
ID:6915782

          Започнах да кроя каминката отпред. Мисля да я иззидам от газобетон и да я измажа отвътре с термо теракол.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0817.JPEG
Прегледи:747
Размер:1.21 МБ
ID:6915785

          На следващото ходене планирам да я напека отново - повечко за да доизлезе ако има още влага, след което да положа фолиото и ватата. Над ватата дали има необходимост шпакловката да е термо? Върти ми се в акъла да е с флексово лепило (имам хартисал CM11).
          Прикачени файлове

          Коментар


          • kbot
            kbot коментира
            Редактиране на коментар
            Над ватата може всичко. Добре е да е гъвкаво и паропропускливо - да не се пука и да излиза влагата.
            А пукнатини има винаги след първото опалване. Тухлите си мърдат при нагряване. Замазват ги и това е.

        • Първоначално публикуван от koleff.hk Преглед на мнение

          Изчаках ден след зидането и направих леко опалване колкото да изкарам влагата:


          Излязоха 2 пукнатини, не знам дали избързах с паленето. Арката отпред е зидана преди 10+ дни, а едната е именно на нея. Въпреки пукнатините за момента всичко изглежда здраво, надявам се да не падне върху манджата
          Браво за ентусиазма!
          Избързал си с паленето. Ей тука на 2 страница пише "Иззиданата пещ може да се използва след една седмица чрез бавно и внимателно нагряване."

          https://boro-bg.com/uploads/assets/D...B%20%D0%A2.pdf

          Коментар


          • Замириса на пролет
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1004.JPEG
Прегледи:505
Размер:1.30 МБ
ID:6918496

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1009.JPEG
Прегледи:501
Размер:1.03 МБ
ID:6918501

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1002.JPEG
Прегледи:497
Размер:1.62 МБ
ID:6918498


            И малко продължение около пещ/BBQ:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1011.JPEG
Прегледи:494
Размер:993.6 КБ
ID:6918497

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1014.JPEG
Прегледи:494
Размер:817.9 КБ
ID:6918499

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1016.JPEG
Прегледи:497
Размер:934.1 КБ
ID:6918500

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1018.JPEG
Прегледи:486
Размер:1.04 МБ
ID:6918505

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1025.JPEG
Прегледи:495
Размер:802.0 КБ
ID:6918506

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1034.JPEG
Прегледи:504
Размер:573.3 КБ
ID:6918502

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1035.JPEG
Прегледи:496
Размер:1.02 МБ
ID:6918504

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1037.JPEG
Прегледи:494
Размер:1.17 МБ
ID:6918507

            Добутах го до тук. Мисля да шпакловам отвътре с термо теракол и да продължа зидарията до розетка, в която да сложа кюнеца от неръждавейка от последната снимка.
            Преди да дръпне лепилото завих по някой дълъг винт - стискам палци да не падне след първите паления
            Вата имах хартисала и сложих повечко.

            Мисля преди да затворя ватата с лепило да направя тест с някое и друго джоланче - дано да пече
            Прикачени файлове

            Коментар


            • Първия тест на пещта премина успешно
              Тествах с пици - никакви грижи. Това беше още докато нямаше капак за отпред - опалвах я колкото да излезе влагата от ватата ако има преди да я шпакловам. В последствие направих капак от ламарина (имах 0.9 хартисала) и шина 40мм, като в средата напълних с вата и заложих термометър.

              Тествах с около 3кг агнешко - изпече ги. 2 часа с фолио и 40 мин без - резултата в снимките долу. Опалването ми отне около 40мин и около 1 цинкова кофа тънки дърва. При слагането на капака термометъра (до 300 градуса) превъртя скалата и стигна 20. 40 мин по-късно се задържа на ~290. Почти 2 дни по-късно още имаше някаква топлина (термометъра беше 40).

              Скроих навес и започнах лека полека облицоването с камъни и декорацията.
              Има още доста работа, но най-важното е на лице - пече

              Снимки:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1139.JPEG
Прегледи:366
Размер:773.3 КБ
ID:6920654 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1143.JPEG
Прегледи:365
Размер:972.0 КБ
ID:6920658 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1142.JPEG
Прегледи:357
Размер:1.21 МБ
ID:6920659 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1156.JPEG
Прегледи:361
Размер:1.06 МБ
ID:6920655 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1158.JPEG
Прегледи:373
Размер:857.0 КБ
ID:6920665 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1159.JPEG
Прегледи:372
Размер:867.1 КБ
ID:6920666
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1165.JPEG
Прегледи:386
Размер:77.8 КБ
ID:6920656 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1163.JPEG
Прегледи:366
Размер:1.60 МБ
ID:6920660 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1180.JPEG
Прегледи:361
Размер:1.72 МБ
ID:6920664 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1185.JPEG
Прегледи:360
Размер:1,012.0 КБ
ID:6920662 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1187.JPEG
Прегледи:360
Размер:1.27 МБ
ID:6920663
              Прикачени файлове

              Коментар


              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Браво!

              • ikristiqn
                ikristiqn коментира
                Редактиране на коментар
                Супер!

            • Първоначално публикуван от koleff.hk Преглед на мнение
              ...
              Тествах с около 3кг агнешко - изпече ги. 2 часа с фолио и 40 мин без - резултата в снимките долу. Опалването ми отне около 40мин и около 1 цинкова кофа тънки дърва.
              Правилно ли разбирам: с една кофа дърва нагряваш 40мин и пече 3часа ?

              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • koleff.hk
                koleff.hk коментира
                Редактиране на коментар
                Да, точно. Една кофа клечкорляк. Околната температура беше ~15 градуса. Пещта беше палена(колкото да се затопли, не е опалвана за печене) предишния ден и имаше останала малко температура.

                В студа вероятно ще е различно, но май се получи каквото исках

            • Добре, много добре се получило.
              Поздрави за вложения труд.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • Още веднъж браво за ентусиазма!
                Не искам да звуча черногледо…
                Слагай диагонали на навеса! Тези ламаринки са ала-бала и на тях не може да се разчита.
                Колко са дълги и дебели дъските на покривната обшивка? Има ли какво да ги подпира в средата срещу провисване от сняг и собствена тежест?

                Коментар


                • koleff.hk
                  koleff.hk коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ламаринките са шина 3мм. Дъските са около 1,10м като над пещта единствената дълга част е 1.80м. Само на нея планирам подпора. Диагонали ще сложа като реша като реша кое с какво ще затворя стените.

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X