Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ... Въпроса е дали нещо не се пропуска.
    Понеже считам, че предварителното изясняване на изпълнението в детайли е по-добро като подход, отколкото сблъсъка впоследствие с непредвидени по-отрано нежелани ситуации, ще споделя някои мои коментари.

    1. Относно дренажа отвън около външните стени.
    Това се прави за ограничаване на достъпа от повърхностни или подземни води както към външните стени, така и към основите на сградата. Най-често това не е нужно когато има, или се предвижда да се изпълнят тротоарни или друг вид водоплътни настилки, при положение че не са налични подземни води. Но тъй като „…Допълнителни цокли върху каменната зидария отвън няма, както и дренажи, както и тротоари…“, моето мнение е, че дренажът околовръст е препоръчителен. Е, като ще се прави дренаж отвън, е препоръчително (бих казал задължително) ограничаването на достъпа от влага към външните стени (водоплътна мазилка, хидроизолация, мазна водоплътна глина- Вие ще си решите как).
    Освен това би било добре да се провери отводняването на покрива, за да не стане така, че от една страна правим дренаж, а от друга допълнително вкарваме дъждовни води от покрива в зоната около външните стени.

    2. Относно първата снимка от приложените Ваши детайли:
    Изпитвам леки съмнения (може би защото досега не съм срещал такъв детайл) към така оформящата се зона на контакт между дървените греди 6/8см и фундалина, респективно пясъчната подложка (колкото и тънка да е тя). Съмненията ми главно са породени от свойствата на речния пясък, и по-конкретно неспособността му да се „заклинва“ поради сравнителната гладкост на пясъчните зърна. Може да Ви се стори прекалено „втеляващо“, но се опасявам, че греди с такава ширина (6см) с времето ще започнат да се стремят „да се врежат“ в пясъка, вследствие на натоварванията отгоре, независимо от фундалина, който се очаква в известна степен „ да помогне“ (да преразпредели натоварването). За по-добра работа и избягване на нежеланите евентуални слягания, Ви предлагам под дървените греди просто да монтирате дъска с ширина 10-15см.

    3. Относно втората снимка от приложените Ваши детайли:
    Опасявам се, че така оформените странични хоризонтални вентилационни отвори, прилежащи към пода, с течение на времето има възможност да се запушат/задръстят с домашен прах и/или други ситни, дребни („като камилчета“ ) предмети.

    4. Относно предпазването на дървените елементи под подовата настилка.
    Някъде в този форум бях споменал начина, по който обикновено постъпвам, а той е следния:
    Разбира се, колкото е по-сух материала, толкова по-добре (никога не използвам влажно, или не дай боже мокро на вид дърво). За по-малки количества и особено за вътрешни помещения грундирам обилно с обикновен безир. След като грунда е попил, с пистолет за горещ въздух, от разстояние около 20-30см нагрявам дървото така, че безира да излезе на повърхността във вид на малки мехурчета, движейки много бавно горещата струя от пистолета на зигзаг надлъжно по елемента. След като тази гореща струя се премести, грундът „се всмуква“ навътре. Оставям така обработените елементи поне 2 дни „да изсъхнат“ на сухо и проветриво и след това ги лакирам или боядисвам.
    Последно редактирано от Nikolov61; 09-02-15, 18:20.
    Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

    Коментар


    • #47
      От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

      Поздравявам колегата Nikolov61 и тук за аналитичното мислене по детайлите.Мен лично ме радват и са ми полезни такива коментари.
      Заради общата полезност на дискусията пренасяме комуникацията в темата:

      Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
      1. Относно дренажа отвън около външните стени.

      На пръв поглед такъв не е нужен, поради сухостта на глината на пода,каменният зид и кирпича нагоре. Разбира се , става въпрос за визуален оглед , а не работа с влагомер.Отчитам и факта , че на глината поради качествата и , трудно би се забелязало минимално овлажняване.
      Поради което , защита на основите като елемент от дренажа, ще има от вида фундалин с двойнозалепваща лента.Освен ако , при разкриването не се окаже по-сериозна причина за мазани изолации или рулони.
      Във всеки случай, тук отново ще се стараем да не нарушаваме "дишането" на елементите.
      Покривните води са обрани от олуци, остават повърхностните да се мислят след дренажа.

      2. Относно първата снимка от приложените Ваши детайли:
      Изпитвам леки съмнения (може би защото досега не съм срещал такъв детайл) към така оформящата се зона на контакт между дървените греди 6/8см и фундалина, респективно пясъчната подложка (колкото и тънка да е тя). Съмненията ми главно са породени от свойствата на речния пясък, и по-конкретно неспособността му да се „заклинва“ поради сравнителната гладкост на пясъчните зърна. Може да Ви се стори прекалено „втеляващо“, но се опасявам, че греди с такава ширина (6см) с времето ще започнат да се стремят „да се врежат“ в пясъка, вследствие на натоварванията отгоре, независимо от фундалина, който се очаква в известна степен „ да помогне“ (да преразпредели натоварването). За по-добра работа и избягване на нежеланите евентуални слягания, Ви предлагам под дървените греди просто да монтирате дъска с ширина 10-15см.

      Не съм писал по този въпрос досега защото ти си първият който го повдигна, но беше мислено по него.
      Първо-вдигнах ширината на бичметата на 8 см единствено за да се увеличи контактната площ.Моите опасения започнаха още от ефекта върху пародренажа- да се смачкат копчетата и дишането отива на кино. Проведохме тест- 3 човека един до друг стъпват върху бичме, положено върху мембраната-резултата е ОК. Мембраната е с плътност 500гр/м2.Търговците не успяха да реагират бързо за по-добрата 600 гр/м2.
      Другото което предприехме-изобщо да не се ползва пясък. Раздробяваме и пресяваме глината за финно нивелиране и уплътняване.По-трудоемко е , но се елиминират опасенията от пясъка.
      3. Относно втората снимка от приложените Ваши детайли:
      Опасявам се, че така оформените странични хоризонтални вентилационни отвори, прилежащи към пода, с течение на времето има възможност да се запушат/задръстят с домашен прах и/или други ситни, дребни („като камилчета“ ) предмети.

      Така е .По-добър вариант за отвеждане на парите не е намерен.Обсъдиха се налудничави идеи за обиране и отвеждане от нещо като "шнорхел" през кирпича, но се овладяхме овреме.В тази връзка , да спомена че най-активният ми "съучастник" на обекта ни е съфорумец.
      Остава да играе прахосмукачката по-редовно.
      Тук отчитам и факта , че дограмата е с еднокатни прозорци, които засега не възнамерявам да са повече-катни.Другото е, че има достатъчно процепи и фуги.Освен прогонване и декориране някакво , няма да има по-модерни интервенции. Демек , ще се вентилира както при раждането на къщата.

      4. Относно предпазването на дървените елементи под подовата настилка.
      Някъде в този форум бях споменал начина, по който обикновено постъпвам, а той е следния:
      Разбира се, колкото е по-сух материала, толкова по-добре (никога не използвам влажно, или не дай боже мокро на вид дърво). За по-малки количества и особено за вътрешни помещения грундирам обилно с обикновен безир. След като грунда е попил, с пистолет за горещ въздух, от разстояние около 20-30см нагрявам дървото така, че безира да излезе на повърхността във вид на малки мехурчета, движейки много бавно горещата струя от пистолета на зигзаг надлъжно по елемента. След като тази гореща струя се премести, грундът „се всмуква“ навътре. Оставям така обработените елементи поне 2 дни „да изсъхнат“ на сухо и проветриво и след това ги лакирам или боядисвам.
      Поради липсата на време и зимните условия на работа, предпочетох по-бързи решения за скарата.
      Намерих реални сухи дървени гредички, натопени във вана с импрегнатор против инсектициди. Не мисля да ги третираме повече.Все пак идеята на детайла е да бъдат в защитена суха среда.

      Строго по темата нещата са задвижени, изпълняват се , ще събера снимков материал като отида утре дотам и впоследствие до края.
      Очертават се следващите предизвикателства-декориране на стени и тавани с варови цветни и глинени бои, поради което към Мода:

      Мисля че вместо да се пускат отделни теми, е уместно да се коригира заглавието на темата само на "Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща".

      Коментар


      • #48
        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

        Вътре в къщата работата малко се забави , но пък пролетта вече настъпва и в Стара планина и си иска своето.Поради което и обръщаме внимание на градински дейности.Опитахме да сътворим нещо като скален кът с наличните камънаци-всичко оригинал.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4129709.jpg
Прегледи:1
Размер:298.2 КБ
ID:5653964Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4129727.jpg
Прегледи:1
Размер:128.6 КБ
ID:5653966

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4129737.jpg
Прегледи:1
Размер:140.6 КБ
ID:5653967


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4129738.jpg
Прегледи:1
Размер:196.9 КБ
ID:5653968




        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4129740.jpg
Прегледи:1
Размер:97.8 КБ
ID:5653970

        Секирчето и пъна -и те автентични.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4129757.jpg
Прегледи:1
Размер:268.4 КБ
ID:5653971
        Оказва се сериозен проблем да се издири дялан камък в района за огради и калдъръм.Камъните по складовете за настилки нещо много ми "гражданеят". Издирваме нещо по ретро от ивайловградският . А не може без пътеки-това хумусче е няма и 10 см., и като се намокри пързалката е гарантирана.
        Наклона по бъдещата пътека е над 10% , та ще трябват и стъпала.Ако се намерят няколко стари ж.п. траверси,мисля че ще ги вложим за целта.

        Коментар


        • #49
          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

          Така...., след година време , мога да споделя някои резултати:
          Детайла против капилярна влага работи безупречно, и без да е монтирана още печката, т.е. без вътрешно принудително осушаване.
          С камъняците нещата също се движат. Отне ми доста усилия да намеря автентични,но то бе оползотворено за нови идеи с тях.
          Намериха се и някакви дъбови греди, ще види какво ще излезе здраво от тях.

          P.s. Пак има проблем с качване на снимки - това излиза :Upload of file failed ,ще пробвам после от друг комп.
          Последно редактирано от ALEX_Z; 25-04-16, 18:04.

          Коментар


          • #50
            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            P.s. Пак има проблем с качване на снимки - това излиза :Upload of file failed ,ще пробвам после от друг комп.
            Същата педерастия е и при мен. Как могат да се качат другаде, а тука ???

            Коментар


            • #51
              От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

              Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
              Същата педерастия е и при мен. Как могат да се качат другаде, а тука ???
              Аз ги минавам през photobucket и засега нямам грижи. Даже ми дава готови линкове за вграждане.
              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

              Коментар


              • #52
                От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                Оффтопик://Снимките трябва да бъдат по-малки или равни на 1,5 мегабайта за да могат да се качват без проблемно. Примерно преозмерявайте ги на резолюция 1024х768, или снимайте на по=ниска резолюция 2-3 мегапиксела.

                Коментар


                • #53
                  От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                  Да, благодаря.
                  Първо се заехме с масивните каменни стъпала,които поне един век са били криви. Засега не намирам още такива елементи, или чувам някакви баснословни цифри.Площадката е времянка с градешки камък.На снимката е и едно "ново" портманто"

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20151018_181419.jpg
Прегледи:1
Размер:65.1 КБ
ID:5712087

                  Много тежат елементите. За целта взех един огромен
                  кози крак от ковачницата Крали Марко.


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC061163.JPG
Прегледи:1
Размер:434.5 КБ
ID:5712088


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240468.JPG
Прегледи:1
Размер:490.8 КБ
ID:5712090

                  Междувременно от стара разрушена къща се сдобих с около 15 тона камък и започнах да го влагам в разни стенички.Не е точно дялан,по скоро еднолицев но и така ми харесва.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240459.JPG
Прегледи:1
Размер:470.0 КБ
ID:5712091

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240455.JPG
Прегледи:1
Размер:516.0 КБ
ID:5712092

                  Покрай каменните занимавки, които може и да са трудоемки,но са ми много приятни,започна борбата с кирпича по тавана.Като поразръчках да видя защо се пука ,видях че е направен от глинени "валци" между дъбовиците.А основната причина за пукнатините е лошата връзка на глината към дъбовите греди-основно от много тънък слой, на места даже и кората не бе свалена.Явно са попретупали работата някога.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150909_153535_001.JPG
Прегледи:1
Размер:224.3 КБ
ID:5712093
                  Последно редактирано от ALEX_Z; 25-04-16, 22:54.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                    ...та ще трябват и стъпала...
                    Покрай разните "водни цикли" и пр. евросубсидирани начинания, масово в населени места, каменни тротоарни бордюри се подменят с бетонни. Понякога се продават на символични цени, понякога просто се изхвърлят на разтоварищата.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Покрай разните "водни цикли" и пр. евросубсидирани начинания, масово в населени места, каменни тротоарни бордюри се подменят с бетонни. Понякога се продават на символични цени, понякога просто се изхвърлят на разтоварищата.
                      Да да.При нас в Габрово всико си прибраха общината.Едно павенце не може да се намери.
                      Всичко им трябвало !

                      Коментар


                      • #56
                        От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                        Да да.При нас в Габрово всико си прибраха общината.Едно павенце не може да се намери.
                        Всичко им трябвало !
                        В Габрово -габровци ! Знаеш каква слава ви се носи !
                        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                          И пред офиса правят същото упражнение с бордюрите, но се ползват отново пренаредени.Така или иначе гранита не е подходящ за задачите, защото не е местен камък за региона.Отделно стъпаловидните каменни елементи са си правоъгълни , дялани с подходящи височини около 15 см.и нормални ширини около 35 см.Убеждавам се , че някога и без формули , са знаели какво е ергономично.Ако намеря още такъв материал , перфектно ще се наместят за стълби по дворни пътеки.

                          Ей го оригинален глинен валец отпреди век и половина:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160417_104040_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:100.2 КБ
ID:5712421

                          Воден от максимата от дефекта-ефект ,проблема с тавана го реших по следният начин:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC051118.JPG
Прегледи:1
Размер:346.5 КБ
ID:5712425

                          И като резултат към момента.Повърхността нарочно я оставих груба и обработена с гасена вар, като се има предвид че ще е кухня.


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4230439.jpg
Прегледи:1
Размер:58.5 КБ
ID:5712422

                          С масло изкарах дъбовият ефект:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240451.jpg
Прегледи:1
Размер:52.5 КБ
ID:5712424

                          Изобщо, ако някога бяха използвали добре почистени дъбови греди от кори и слоя глина бе една идея по дебел върху тях , нямаше да има никакъв проблем и досега.През социализма е имало някакъв неудачен опит за ремонт с гипс . Та в момента се занимавам с проблемации от две епохи.
                          Всички други площи -стени като дървения, оплетки, глини и тавана от валци се държат учудващо добре.

                          Някои други занимавки , покрай основните:


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC061151.JPG
Прегледи:1
Размер:549.6 КБ
ID:5712426
                          Сега мисля откъде да намеря подходящ дървесен ствол да опаковам водопроводната тръба.


                          За проба , реших да видя историята на обработката на това вътрешно прозорче между стаите, то пък стана натюр рустик, винтидж и прочие модерни наименования. Хич няма и да се покрива с боя, само масло и матов лак.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240447.jpg
Прегледи:1
Размер:50.8 КБ
ID:5712423

                          Което ме хвърля в размисъл като подбарам и другите дограми, какво ли ще излезе...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                            На два пъти споменаваш масло. Какво е това масло?
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                              Дай повече подробности за тавана. Как , в какъв ред го прави и с какви материали? Благодаря!
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                На два пъти споменаваш масло. Какво е това масло?
                                Масло за дърво, цвят и функция според случая.Примерно вратата на мазето я заварих в много лошо състояние.Приличаше ми да не е пипана и тя поне 100 години.Много мръсна,крива каса , избледняла и т.н.След основно чистене,шкурки, ПВЦ четки,миене и съхнене сложих тиково екстериорно масло.

                                За гредите на тавана , се получи с масло от Икеа,което си е интериорно,хареса ми пробният участък на цвят.

                                Общо взето, както писах някъде в началото, гледам да не нарушавам "дишането" и визията на елементите.Маслото функционално е ОК за дървенията, но все пак гледам да е в разумни финансови граници.Щото има и Осмо , където цифрите са много нагоре.Отделно, препоръките са 2 годишно да се минава дървенията.Аз ги тествам в момента тези препоръки.
                                Тази врата вече 8-9 месеца е на външни условия/под стряха/, но на слънце и продължава да изглежда много добре.


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8280614.JPG
Прегледи:1
Размер:439.7 КБ
ID:5712465
                                Разбира се има и варианти с нафта, дизелово масло и битум, но не ми се ще да се осмърдяват нещата.Евентуално някой ден ако стигна до плевнята...



                                Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                                Дай повече подробности за тавана. Как , в какъв ред го прави и с какви материали? Благодаря!
                                Тук съм онагледил решението ми -След чистене на дърво и глинени участъци ,премостихме напречно надлъжните летви с рабицова мрежа, които носят глинените валци.Ако бяха по -прави елементите, съответно нямаше да има и такива аралъци летва-греда,но в случая заради тях направо се хванахме в гредите .Така се стесни видимият дървен участък, но пък защитата от всевъзможни пукнатини е гарантирана.Отделно рабица се дюбелира към глината под наклон с гвоздеи с широка глава.
                                Оттам нататък има проби и с ръчна гипсова мазилка-много добре хваща и също "диша", и с флексово бяло лепило с фибри-също много добра адхезия.
                                Тук помощниците малко не бяха внимавали в инструктажа, на село пък няма и подходящи материали , та -рабица трябваше да е поцинкован и да няма опасения от корозия.


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC061170.JPG
Прегледи:1
Размер:425.3 КБ
ID:5712468

                                Просто го покрихме изцяло ,получиха се малки удебеления, но си стана съвсем естествено за случая.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240449.JPG
Прегледи:1
Размер:171.2 КБ
ID:5712470

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X