Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

    Преди време се занимавах с хидрофори, по-скоро монтирах, но електриката не съм я правил аз. Разширителният съд пази помпата, по-рядко включва, колкото е по-голям, толкова по-рядко. Бяхме пуснали вкъщи от кладенеца помпа със електронен пресостат, имаше струйно реле, то включва помпата. Наблюденията ми са, че постоянно включва и изключва помпата, дори при продължителна консумация, но с малък дебит - готвене и преплакване на посуда и т.н. Иначе за банята си върви постоянно. Но това беше преди поне 10 години, сега новите пресостати са усъвършенставани може би.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #62
      От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Сълзящо не значи течащо, аз такова, дето се затваря херметично, не съм виждал. Моето е сълзящо..
      Моето не тече! Беше си сълзящо, но след "тунинговането" по технологията от снимката-не пуска и капка. Затова и толкова сериозно препоръчах този начин де.

      Относно пада на налягане от сълзене-зависи колко е голям съда. Ако е малък-с малко източване(от сълзене например) по-бързо ще се стигне до спадане на налягането, и пресостата ще включи помпата за да допълни съда. Ако е голям-ако няма други консуматори, и цяла година да сълзи-пак няма да източи толкова за да падне налягането в съда.
      То си зависи и от сълзенето де. Ако само подмокря-няма да има проблеми, даже и с малък съд.

      Не съм специалист де, но обикновената механика това казва.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #63
        От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Моето не тече! Беше си сълзящо, но след "тунинговането" по технологията от снимката-не пуска и капка. Затова и толкова сериозно препоръчах този начин де.

        Относно пада на налягане от сълзене-зависи колко е голям съда. Ако е малък-с малко източване(от сълзене например) по-бързо ще се стигне до спадане на налягането, и пресостата ще включи помпата за да допълни съда. Ако е голям-ако няма други консуматори, и цяла година да сълзи-пак няма да източи толкова за да падне налягането в съда.
        То си зависи и от сълзенето де. Ако само подмокря-няма да има проблеми, даже и с малък съд.

        Не съм специалист де, но обикновената механика това казва.
        Коле, тук говорим за две различни неща.
        Твоята система за затваряне на водата, с която ще се пълни варела, определено е нещото, което върши работа, за да не прелее варела.

        Обаче аз питам за спада на налягане от обикновено пластмасово кенефно казанче, чийто теч ( сълзене, де ) може да е определящ за това, дали да ползвам хидрофор с разширителен съд и механичен пресостат, или само помпа с електронен пресостат.

        Коментар


        • #64
          От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

          Остави сега системата. Освен, ако не искаш да имаш несълзящо казанче де.

          Говоря за това какво се случва в съда при теч някъде по системата. Защото макар и сълзене-то си е теч, нали?
          Та съда се пълни първоначално, и понеже е затворен-с вдигането на нивото-налягането започва да се качва. Качва се, качва се, качва се, докато пресостата не каже "стига", и изключва помпата. Достигнато е налягане да речем 3 бара. Пресостата е настроен да включва помпата когато налягането спадне до 2,5.
          Как пада налягането? Когато има разход на вода някъде по системата. Просто се увеличава обема който въздуха затворен в съда заема, оттам пада и налягането. Кога ще падне налягането до 2,5 зависи от разхода на вода. Ако пуснеш чешмата силно-почти веднага, ако сълзи от казанчето-може и за цял месец да не направи толкова разход, за да спадне налягането до 2,5.
          В този ред на мисли-някъде бях чел, че ако искаш да разбереш как ще се отрази дадено въздействие върху някоя система-представи си какво ще се получи при въздействие в двете крайности.
          Едната крайност в случая е огромен съд-да речем 10 кубически метра. За да вдигне 3 бара водата трябва да е заела примерно 9 кубика, а за да спадне до 2,5-обема в съда да падне примерно до 7 кубика. Това са 2 кубика разлика. Които два кубика трябва да изтекат през сълзящото казанче. Смятай колко време ще трябва да сълзи.
          Другата крайност е съд от 100 милилитра-там на 90 милилитра имаме трите бара, а на 70-2,5 бара.
          Тези 20 грама вода ще изтекат през сълзенето за половин час да речем.
          Като гледам масовите хидрофори по магазините-обема на съда е нещо като 10-20 литра. От едно сълзене надали ще спадне дотолкова налягането за да се включва помпата много често.

          Малко обяснение, с много думи, дано да съм бил ясен.

          И пак казвам-не съм специалист, това е според елементарната логика.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #65
            От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

            Колкото и да е добре хермитична една система,хидрофора си вкл. един път за 5-10 сек. Примерно на 10-20 мин.Балона се сменя,колко живее незнам 5 год. и повече вероятно.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #66
              От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

              в контекста на общата тема - някой има ли впечатление от руските ежектрони помпи - като издръжливост и качество?
              Последно редактирано от STROIL; 20-08-13, 09:56. Причина: непозволен линк

              Коментар


              • #67
                От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Остави сега системата. Освен, ако не искаш да имаш несълзящо казанче де.
                Като гледам масовите хидрофори по магазините-обема на съда е нещо като 10-20 литра. От едно сълзене надали ще спадне дотолкова налягането за да се включва помпата много често.....
                Зависи от хистерезиса на пресостата-като на компресор.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #68
                  От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Остави сега системата. Освен, ако не искаш да имаш несълзящо казанче де.

                  Говоря за това какво се случва в съда при теч някъде по системата. Защото макар и сълзене-то си е теч, нали?
                  Та съда се пълни първоначално, и понеже е затворен-с вдигането на нивото-налягането започва да се качва. Качва се, качва се, качва се, докато пресостата не каже "стига", и изключва помпата. Достигнато е налягане да речем 3 бара. Пресостата е настроен да включва помпата когато налягането спадне до 2,5.
                  Как пада налягането? Когато има разход на вода някъде по системата. Просто се увеличава обема който въздуха затворен в съда заема, оттам пада и налягането. Кога ще падне налягането до 2,5 зависи от разхода на вода. Ако пуснеш чешмата силно-почти веднага, ако сълзи от казанчето-може и за цял месец да не направи толкова разход, за да спадне налягането до 2,5.
                  В този ред на мисли-някъде бях чел, че ако искаш да разбереш как ще се отрази дадено въздействие върху някоя система-представи си какво ще се получи при въздействие в двете крайности.
                  Едната крайност в случая е огромен съд-да речем 10 кубически метра. За да вдигне 3 бара водата трябва да е заела примерно 9 кубика, а за да спадне до 2,5-обема в съда да падне примерно до 7 кубика. Това са 2 кубика разлика. Които два кубика трябва да изтекат през сълзящото казанче. Смятай колко време ще трябва да сълзи.
                  Другата крайност е съд от 100 милилитра-там на 90 милилитра имаме трите бара, а на 70-2,5 бара.
                  Тези 20 грама вода ще изтекат през сълзенето за половин час да речем.
                  Като гледам масовите хидрофори по магазините-обема на съда е нещо като 10-20 литра. От едно сълзене надали ще спадне дотолкова налягането за да се включва помпата много често.

                  Малко обяснение, с много думи, дано да съм бил ясен.

                  И пак казвам-не съм специалист, това е според елементарната логика.
                  Точно това се опитвах и аз да обясня разбираемо, ама Кольо се е справил по-добре. При пресостата няма буфер - разширителен съд и най-малкия разход включва помпата, тя вдида налягането бързо при малък разход и изключва, да ама разхоа продължава - пак включва, и само цъка помпата, което не е добре за нея.
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар


                  • #69
                    От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                    Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                    Точно това се опитвах и аз да обясня разбираемо, ама Кольо се е справил по-добре. При пресостата няма буфер - разширителен съд и най-малкия разход включва помпата, тя вдида налягането бързо при малък разход и изключва, да ама разхоа продължава - пак включва, и само цъка помпата, което не е добре за нея.
                    Не е баш така.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #70
                      От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                      Малко повдигане на темата с леко страничен въпрос. Колебая се между Dab и Gardena като потопяем хидрофор. Имате ли идея кой е по качествен, цената е практически еднаква?
                      Последно редактирано от Maksim; 02-09-13, 14:28.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                        От седем години втора професия ми е да съм водопроводчик в селото в което живея.Понеже нямаме канализация ,всяка къща има кладенец или сондаж и към него водна помпа,хидрофор или бибо.За това време съм имал работа с почти всички марки хидрофори ,от по евтините препоръчвам райдер (180-190 лева) ,от по-скъпите сперони (270 лева).По въпроса с пресостата, задължително механичен с разширителен съд(тези хидрофори които съм препоръчал са окомплектовани точно така),електронния пресостат често отказва,включва мотора без причина и не подлежи на ремонт.За разширителния съд с менбраната най-важно е да се контролира налягането на въздуха между двете на 2-3 месеца при инрензивна работа ,иначе може и на 6 месеца.Контрола става от винтила намиращ се от едната страна на бутилката, измерва се с манометър при изключен мотор и отворен кран от водопроводната система ,и налягането трябва да бъде 1.3-1.5 бара.Ако това се следи редовно живота на менбраната и бутилката е много дълъг (5-6 години),ако не се следи въздуха изчезва,менбраната се разпъва и се пробива.Механичния пресостат обикновенно е центрован да включва при 1,8 бара и да изключва при 2,8 бара,този диапазон отговаря на около 5 литра вода и дребен теч не е проблемен.При правилната поддръжка хидрофорите вършат добра работа и имат дълъг живот.В твоя случай или го монтираш под нивото на бидона и водата му идва на самотек ,или над бидона чрез тръба завършваща със клапан (смукател).Дано съм изяснил нещата ,ако има нещо неясно питайте.
                        Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                          Без да съм специалист, малко личен опит като потребител. Къща на стръмен скат, подземен резервоар кубик и половина в склона под къщата. Ползва се, както гледам, като твоята - общо по месец-два годишно се събират. След дълго чудене заложих на помпа с електронен пресостат - най-вече заради постоянното "плуване" на налягането, като пуснеш водата, от разширителния съд (ако е малък, 15-20 литра) и обема, който заема в къщата (ако е с достатъчен размер, че да не пулсира). С електронния като пуснеш чешма, след 4-5 секунди помпата тръгва и държи равномерно налягане, докато не спреш крана. Почва да "цъка" само ако си пуснал чешмата едвам-едвам да църцори. Марката е Wilo - водят ги немски, а къде са правени, един господ знае. За три-четири години досега не ми е давала проблем, поддръжката е нулева - като изключим затварянето на крана след помпата, като си тръгвам. Ако помпата е над нивото на съда, възвратният клапан на входа (там, където тръбата излиза от резервоара) е задължителен.

                          Входната тръба на резервоара е със спирател от кенефско казанче - веднъж даде фира, след наместване проработи нормално. Преливната тръба е задължителна също, както и тръбата за изпразване. Много е добре резервоарът да има достатъчно голям отвор, за да можеш да се навреш вътре и да ревизираш всички връзки на спокойствие. А и миене искат от време на време, мамка им - трябва си изпразване и яко стъргане с четка отвътре. Хубаво е тръбата за източване да е монтирана така, че да изпразва докрай на самотек. На мен все ми остават 20-30 литра за изпомпване с малка помпичка и после доизцеждане с парцал и кофа.

                          Сълзенето от кранове и казанчета не ми е дерт - сумарно от два кенефа и 5-6 чешми помпата се включва един-два пъти на денонощие от течове. Цялата инсталация от помпата нагоре също играе ролята на буфер за налягането - колкото по-дълга, толкова по-ефикасна. По-досадното нещо е шумът от мотора, когато е вътре в къщата. Сега гледам, че същата марка вече предлага и безшумни помпи, но цената е двойна и отгоре. Ще си я слушам, таман съм й свикнал вече и ще ми липсва, ако не я чувам.

                          За зимата - или заравяш помпата и резервоара дълбоко под земята, източваш системата над тях и се кръстиш - или ги затваряш в малко, яко топлоизолирано помещение, включваш вътре един малък радиатор с термостат, сложен на плюс 2-3 градуса, източваш всичко нагоре и пак се кръстиш да не спре тока...
                          Последно редактирано от badeff; 19-09-13, 01:01.
                          Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                          TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                          Коментар


                          • #73
                            От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                            Първоначално публикуван от dizela_88 Преглед на мнение
                            От седем години втора професия ми е да съм водопроводчик в селото в което живея.....
                            ...Дано съм изяснил нещата ,ако има нещо неясно питайте.
                            Ами гореописаното съвпада с концепцията, която съм си изградил.
                            И съм се подготвил аз монтирането на евтин хидрофор с механичен пресостат - райдер вероятно.

                            Само него не съм взел, защото дори да го купя и поставя, това ще е само за проби - най-късно до месец всичко ще се източи и къщичката ще се зазими - като навали снега, е абсолютно недостъпна.

                            Благодаря на всички за мненията по темата.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X