Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

    Пусто, тая материя ми е много далечна, и затова реших да питам - какъв хидрофор ми трябва, трябва ли ми въобще, и ..
    и въобще, след като изчетох сега всичко за тая техника, въпросите са повече от отговорите, и затова почвам с описанието на

    Изходната позиция:

    -събото-неделно посещавана виличка високо в планината, с нередовно водоснабдяване.

    -варел 200 л, който се пълни гравитачно, когато има вода, по черен пластмасов маркуч, от денивелация ~ 80-100 м. Дотам - до върха, водата стига в зависимост от това, кога е пусната вода според сложни зависимости, неясни никому.

    -обикновено вода има през ден - което е горе-долу достатъчно, за да се изкара един уикенд - с някои ограничения, естествено..

    -консуматори - две чешми с мивки, тоалетно казанче, и проточно бойлерче, което е на 1 м воден стълб под варела, и това налягане никак не му харесва..

    Идеята:

    1000 л варелче, хидрофорна помпа, и увеличаване на периода на автономност.

    Въпросите:

    - какъв хидрофор ми трябва?

    - ако 1000 л варелче е поставено на земята, то хидрофорната помпа трябва ли да е непрекъснато под налягане - под нивото на крана на варелчето, или помпата има възможност да засмуква водица - респ, да е например над варелчето?

    - китайска измислица за стотина лева струва ли си, или да заделям повече пари?

    консуматорите не се очертава да се променят в близко бъдеще.
    настоящия варел 200 л е на височина 2.50 ( + Ф на варела )
    бъдещия 1000 л ще е на кота 0.

    Въобще, имам със сигурност още много въпроси, ама не знам какво да питам...

    Така че, благодаря предварително за всяка написана дума... пък аз ще продължавам да питам...

    PS Как стоят нещата със зимното съхранение на това съоръжение? Къщенцето се намира на 1550 м н.в. и през зимата е в сняг до комина. И е съвършено недостъпно. 2 м сняг там са нещото, от което местните започват да мерят сериозните снегове..

    Как стоят нещата със зимното съхранение на 1000 л. варелче - то това е една пластмасария 1х1х1м върху пале, овързана с някакви шини и с кран на дъното? Трябва ли да го източвам до шушка, или да го оставям недонапълнено?

    Температури до - 20 - -25 градуса там са си нормални през зимата

    Абе, имам да питам още много, но още не се сещам за какво...

  • #2
    От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

    А ако сложиш 1000 литровият резервоар на мястото на сегашният? От горе изложеното оставам с впечатление че само бойлерчето ти е проблем относно налягането. За хидрофора, в момента на пазара в ниският и среден ценови клас всичко е китаец но и най-ефтинджосите работят, по стечение на обстоятелства използвам няколко различни. Ако не е натоварено продължително време си работи години и най-гадният китаец. На тема изолация от студа- стандартни изолации но ако през зимата не ходите на виличката опразвай системата. Добре е да е под или на нивото на дъното на съда иначе смукателен клапан.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • #3
      От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

      Резервоарът за вода може да се вкопае в земята и да се топлоизолира. Така е на моята вила. Проблемите с ниското налягане на водата ме принудиха да каптирам един извор на 60-70 м от вилата. 32 мм черна тръба стига до резервоара /Вкопан 300 литров и топлоизолиран/. Водата влиза в долната му част и тече непрекъснато. Излишъка излиза от горната част и изтича през чешмичка в реката. Така водата в резервоара циркулира непрекъснато, винаги е прясна и не замръзва. Ако нямаш водомер помисли за този вариант. Помпата ми е Вило. Намира се в къщата, под стъбилщето. На 1 метър височина над резервоара и 5-6 метра хоризонтално разстояние. Смуче си спокойно. Системата действа вече 6-7 години безпроблемно. Не спирам водата през зимата.
      Успех.

      Коментар


      • #4
        От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

        Да, основния проблем е бойлерчето и необходимия резерв. 1000 литра са си 1000 литра

        Не мога да го сложа на мястото на настоящия варел, защото 1 тон е различно от 200 кила.... страх ме е да не бутне къщенцето ...

        Ок, смукателен клапан гарантира ли безусловна работещост на системата - като кача тъщата или майка ми с дечурлигата, всякакви ВиК операции дистанционно по телефона са същото като аборт по телефона... Пък ако трябва да отида да пусна водата - направо няма да се върна, и ми се разваля трудовата дисциплина...

        За зазимяването просто си питам - досега всяка година пролетес, сменям всичко!!!!! Всички китайски кранчета се сменят ежегодно! Системата - то баси и системата де, се обезводнява есенес, продухва се, оставя се отворено навсякъде, дето може да се затвори нещо, и напролет си отивам с необходимия брой кранове нови, и досега не ми е останал една бройка неизползвана...
        Слабо духам, явно..

        Резервоарът за вода може да се вкопае в земята и да се топлоизолира. Така е на моята вила. Проблемите с ниското налягане на водата ме принудиха да каптирам един извор на 60-70 м от вилата. 32 мм черна тръба стига до резервоара /Вкопан 300 литров и топлоизолиран/. Водата влиза в долната му част и тече непрекъснато. Излишъка излиза от горната част и изтича през чешмичка в реката. Така водата в резервоара циркулира непрекъснато, винаги е прясна и не замръзва. Ако нямаш водомер помисли за този вариант. Помпата ми е Вило. Намира се в къщата, под стъбилщето. На 1 метър височина над резервоара и 5-6 метра хоризонтално разстояние. Смуче си спокойно. Системата действа вече 6-7 години безпроблемно. Не спирам водата през зимата.
        Успех.
        Това не е много лесно приложимо при мен.
        Водата е кът... няма.. . и река няма...

        Водомер няма, ама то и водата я няма...

        леко се зачудвам, дали да я мисля тая система, или да натикам това еднометровото кубче и с една никаква помпа да си зареждам 200л варелчето, като се изпразни...
        ама нещо мързеливо ми се ще да направя....

        мене не ме мързи, но бабите... днес инструктажа го написах на гоооолям кадастрон, с гоооолеми букви... И докато се прибера, имах 6 неотговорени повиквания...

        сложно е, пфуууу....
        Последно редактирано от Veni1; 11-08-13, 20:26.

        Коментар


        • #5
          От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

          Вени, "хидрофор" на мен ми звучи както на тебе ти звучи "долен топинант на спинакер гик". Така като слушам/чета ти трябва някаква помпа за да смуче от варела и да ти подава налягане. Нали?
          Всяка лодка има танкове за вода и помпа след тях. Помпата си има вграден датчик за налягане. Отваряш крана, налягането пада, помпата се включва. Затваряш крана, помпата донапомпва някакво налягане и спира сама. Това ли е "хидрофор"? Има ги най-различни, но повечето са на 12 или 24 волта. И цените са им морски. Могат да смучат ама, ако са не си ги вирнал нагоре им харесва повече. Ако мога да помогна с нещо, казвай. Мога да ти засиля един "хидрофор" от тук /което май ще е безмислено де, ама нали те уважавам.../
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #6
            От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            Не мога да го сложа на мястото на настоящия варел, защото 1 тон е различно от 200 кила.... страх ме е да не бутне къщенцето ...
            Ако можеш да си паркираш колата там без да бутне къщата няма проблем
            Иначе вмето хидрофор може да си вземеш някой евтин електронен пресостат и евтина помпа, че при теб няма да се ползват постоянно. Върши същата работа без разширителен съд. Освен това няма да вадиш вода от дълбоко, така, че всяка помпа ще свърши работа. Виж там Майстора какво ще ти препоръча от евтините варианти.
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • #7
              От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

              Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
              Вени, "хидрофор" на мен ми звучи както на тебе ти звучи "долен топинант на спинакер гик". Така като слушам/чета ти трябва някаква помпа за да смуче от варела и да ти подава налягане. Нали?
              Всяка лодка има танкове за вода и помпа след тях. Помпата си има вграден датчик за налягане. Отваряш крана, налягането пада, помпата се включва. Затваряш крана, помпата донапомпва някакво налягане и спира сама. Това ли е "хидрофор"? Има ги най-различни, но повечето са на 12 или 24 волта. И цените са им морски. Могат да смучат ама, ако са не си ги вирнал нагоре им харесва повече. Ако мога да помогна с нещо, казвай. Мога да ти засиля един "хидрофор" от тук /което май ще е безмислено де, ама нали те уважавам.../
              пиша ти на ЛС, ама и за Асен се отнася, де

              Коментар


              • #8
                От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                Колега Вени,имам хидрофор на село от години.Тегли вода от кладенеца-около 4м.дълбочина.В магазините продават пластмасова тръба със смукател в единия край,а на другия с гайка за завиване към хидрофора.Няма 20 лв.Юни се обезвъздушава и до есента е без проблем.Що се отнася до пластмасовия бидон не вярвам зимата ,ако не е съвсем догоре да се спука.Пластмасата има известно разширение.Налягането може да се регулира.Есента го отвивам от гайката ,източвам го като го обръщам и го прибирам. Забравих-като го слагам юни го обезвъздушавам като го пълня през тръбата. Лесно и просто е ,дано съм ти бил полезен.
                Сузуки Витара ДБ 2.0 H20A

                Коментар


                • #9
                  От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                  Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                  Ако можеш да си паркираш колата там без да бутне къщата няма проблем
                  Иначе вмето хидрофор може да си вземеш някой евтин електронен пресостат и евтина помпа, че при теб няма да се ползват постоянно. Върши същата работа без разширителен съд. Освен това няма да вадиш вода от дълбоко, така, че всяка помпа ще свърши работа. Виж там Майстора какво ще ти препоръча от евтините варианти.


                  ето това е изходната ситуация.
                  Вижда се варелчето, турено на две греди.
                  Много ми се иска да го махна, че е на преклонна възраст, и е взело да поръждясва вече.
                  В конструкцията под стълбата искам да го натикам пластмасовия бидон, и да сложа хидрофора.
                  Гледам някакви устройства на Райдер - не знам дали ще ми вършат работа.

                  Какво значи

                  Максимална височина: 35 m
                  Максимална дълбочина: 8 m
                  Максимално налягане: 3 bar

                  Тия 3 бара колко са всъщност? Колко е нормалното налягане във водопроводната инсталация у дома, например?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                    Това значи макс височина, на която помпата може да качи вода, макс дълбочината е до каква дълбочина на кладенеца/резервоара може да засмуче. Нормално налягане на водопровод - хм, в София съм виждал от под 1 бар на Лозен до 7 в Дружба 2, но средно е 2-4 бара нормално, под 2 е кофти. При тези параметри има и налягане на помпата при определена височина - например при 35 м е 0,5, при 2 м е 4.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                      Така, нещата почват да си отиват по местата.

                      Още въпроси - правилен ли ще е монтажа на хидрофора, ако входния щуцер е на нивото на изходния щуцер от пластмасовия варел?

                      Какво става, ако има разлика в нивата - в единия и в другия случай?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                        Значи ако го пъхнеш под стълбите ти отпада смукател, слагаш помпата на нивото на дъното и си готов. За Райдер не зная че ми идва ама много китай и имам лошо мнение за тях но разните там които продават в големите като Практикер и т.п. все работят, пък и някаква гаранция дават. На теб ти върши работа и най-малкият модел хидрофор, съдейки по картинката. Повечето са калибрирани да изключват на 4 атм. налягане но съм виждал и на 6, така че при китаеца е малко на късмет. Това наистина е системата при която няма да е задължително твоето присъствие на виличката когато дамската група е там.

                        пп. Няма значение дали двата щуцера имат разлика в нивото. Номера е когато има вода да обезвъздуши помпата, демек малко по високо ниво от помпата. Ако сложиш и възвратен клапан преди входа на помпата, което всъщност е и задължително де, ще си живееш безгрижно през целият сезон.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #13
                          От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          Значи ако го пъхнеш под стълбите ти отпада смукател, слагаш помпата на нивото на дъното и си готов. За Райдер не зная че ми идва ама много китай и имам лошо мнение за тях но разните там които продават в големите като Практикер и т.п. все работят, пък и някаква гаранция дават. На теб ти върши работа и най-малкият модел хидрофор, съдейки по картинката. Повечето са калибрирани да изключват на 4 атм. налягане но съм виждал и на 6, така че при китаеца е малко на късмет. Това наистина е системата при която няма да е задължително твоето присъствие на виличката когато дамската група е там.

                          пп. Няма значение дали двата щуцера имат разлика в нивото. Номера е когато има вода да обезвъздуши помпата, демек малко по високо ниво от помпата. Ако сложиш и възвратен клапан преди входа на помпата, което всъщност е и задължително де, ще си живееш безгрижно през целият сезон.
                          Хееее, златен си.
                          Това очаквах като решение, и то се оказа верното.

                          Благодаря много за отговорите.
                          Има яснота вече, и сега ще си прецизирам подробностите.

                          Доволен съм много.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                            Вени, ставаш зависим от "човешкият фактор" ако забравиш да напълниш варела ... губиш хидрофора. Ще ти пратя снимки на моята система, Нина е много доволна и направо забрави за липсата на вода.
                            LZ1UFS

                            Коментар


                            • #15
                              От: Хидрофор - какво е това и какъв ми трябва?

                              Аз съм с "Рейдер" с мощност от 650 вата от две години и работи безпроблемно. Преди бях с "Енхел" но се скъса салника на помпата/имаше дупка/ и така смених марката. Зимата източвам всичко, понеже съм на 1000м. надморска височина и не се ползва постоянно, а с едно гераторче от "Практикер" горе-долу с тази мощност си реших проблема със спирането на тока, а при нас това е честичко. Дано да съм бил полезен.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X