Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

    Първоначално публикуван от Plamen Nedkov Преглед на мнение
    Благодаря за отговорите.Горелката ми е екоенергия не е грейко, а дали когато горелкарта влезе в режим поддържане пелетите няма да изгаснат.Относно цената на въглищата 360лева е от източника а той за Варна е един за тази фракция.Пелетите са 170 лева със разходите за доставка от Търговище до Варна.
    Ако контролера позволява настройки на режима поддържане, няма да изгаснат. Ще изгаснат, ако спре тока и няма UPS. То и въглищата без UPS ще изгаснат, ама пет пъти по-бавно, затова ги предпочитам. С тях по-рядко се зарежда бункера, но по-често се чисти пепел.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

    Коментар


    • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

      Някой има ли опит с монтажа на ретортна горелка на котел де дитрих? Ако може да сподели опит.Доколкото разбрах има някаква конструктивна пречка или нещо свързано с КПД? Питам защото котела ми е нов 35 kw. и бая солидна сума ми отнесе за да го пенсионирам с лека ръка,а като чета отзивите много бих искал да го автоматизирам.

      Коментар


      • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

        Не е добър,разровиш ли се във форумите ще разбереш повечко.
        ,,Мерцедеса на котлите,, ха ха ха...

        Коментар


        • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

          Първоначално публикуван от Royas Преглед на мнение
          Някой има ли опит с монтажа на ретортна горелка на котел де дитрих? Ако може да сподели опит.Доколкото разбрах има някаква конструктивна пречка или нещо свързано с КПД? Питам защото котела ми е нов 35 kw. и бая солидна сума ми отнесе за да го пенсионирам с лека ръка,а като чета отзивите много бих искал да го автоматизирам.
          На твърдо гориво ли е този котел ,Качи снимки на долната врата и на вътрешността на котела.

          По принцип ако няма място на вратата за монтиране на горелката , може да се направи допълнителен пепелник с място за горелката и котела след като му се изреже дъното по подходящ начин да се постави върху него.

          За КПД -то няма да е като на пелетен котел произведен специално за целта но няма да е нещо кои знае колко по-ниско,ако изобщо има някакво намаление.
          Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
          Място и хора към които да принадлежи ...

          Коментар


          • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

            Четох в другия форум, че на де дитрих не може да се реже дъното тъй като е водна риза. Може да се направи кутия под котела, но газовете се вкарват през изрязан отвор
            на задното ребро на котела. Там имаше дори снимки как е направено всичко, но не мога да се сетя в коя тема беше.

            Коментар


            • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

              Здравейте.Да всъщност това е проблема - водната риза обикаля пепелника отдолу. Вече го бях отписал "Мерцедеса на котлите" но мнението на колегата ktch 1964 ме заинтригува.Не успях да намеря темата в която е показана преработката на последното ребро. Ако някой има знае къде е моля да сподели.

              Коментар


              • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                Котела си е много хубав,не ги слушай.Още повече ,ако е и нов.Преустройството е малко по сложно,но в никакъв случай не е невъзможно.Прави са ,както и при другите котли ,основа,само че димните газове се прекарват през пепелника.Явно някои от моделите имат отвор в задната част на котела.За това говори колегата и го е видял във форума направисам/отопление.Тъй ,че действай смело и не се плаши,котела ще ти стане, само малко повече желание и мерак

                Коментар


                • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                  Колега Рояс, без да искам щях да те подлъжа, браво на Радослав, че подсказа правилния отговор, наистина газовете се вкарват през отвора на пепелника.
                  Давай смело напред , повдигай котела на кутия и горелката в нея, по този начин ще увелициш и к.п.д. на котела ще намалиш Т. на газовете след фукса.
                  Чакаме снимки на преработката.

                  Коментар


                  • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                    Благодаря ви за отговорите.За съжаление подобна трансформация не е от компетенциите ми. . До Мерцедеса съм складирал 4 т. хубав кюмурец, с който ще търкалям тази зима.Напролет мисля да си взема котел дефро , готова комбинация и да не се занимавам с несвойствени дейности.Успех на всички.

                    Коментар


                    • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                      Здравейте имам нужда от помощ.Преди да поставя горелка екоенергия на моя виадрус помпата беше вързана с юпс на Интиел 250 вата, но сега той е малък за всички консуматори.Та питането ми е има ли устройство което да поставя така ,че когато спре тока юпс-а да захранва само помпата , а когато има ток да изключва изключва юпс-а и управлението на помпата да става отново от блока за управление, като това превключване да става автоматично.Предполагам , че ще е някакъв контактор или превключвател но какъв точно не знам.Предварително благодаря.

                      Коментар


                      • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                        Аз направих подобна схема, но Ирид не търпи юпс-и с трапецовидно напрежение. Моя юпс е захранен със синусоидален инвертор и работи нормално.
                        Използвах едно реле 10А с 4 релейни извода 230V бобина, като два от тях ползвах за мотора на фидера, а другите два за вентилатора. Използвам нормално отворените контакти на релето, а релето се връзва директно(не през ЮПС-а) към захранването 230V.
                        Каква е идеята: когато има нормално електричество цялата с-ма работи както обикновено, когато спре тока релето изключва веригите на вентилатора и фидера като оставя да работи контролера и захранваните от него помпи и евентуално други малки консуматори. По този начин може да си запалиш котела на дърва и примерно да се топлиш още 10-12ч в икономичен режим на помпите. При идване на тока можеш веднага да минеш към нормална работа на котела с фидера и вентилатора, понеже релето се включва и свързва мотора на фидера и вентилатора към контролера.
                        С тая горелка и черни въглища принципно няма нужда от ЮПС за кратковременни прекъсвания, но тъй като при нас понякога няма ток с часове, изложената схема може да се ползва за аварийно отопление за по-големи интервали изключено електричество без съществени промени по инсталацията. Миналата година като падна големия сняг 16ч бяхме без ток, като единствено у нас беше топло, а комшиите се разбягаха по роднини, за да не мръзнат, щото спестили от ЮПС-и и къщите им измръзнаха.
                        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                        Коментар


                        • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                          Благодаря за отговора моят контролер е Титаник руски и не знам какво ще напрежение ще иска.За по дълга липса на ток имам генератор два киловата аз се опасявам когато токът спре в два часа през ноща без да разбера да не заври системата та затова ми трябва аварийно захранване. Не разбрах в схемата къде е вързан юпс -а.

                          Коментар


                          • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                            С изненада установих че доста хора са се запалили и дори вече ползват ретортни горелки.
                            Не съм кой знае какъв специалист в тая област, но вече трети сезон съм с такава система.
                            Котел VIADRUS 22 , 5 СЕКЦИОНЕН с присадена от долу горелка.
                            Досега не знаех каква е но сега установих че е EKOENERGIA 15-35 kW.
                            Бях първоначално с контролер ТИТАНИК, но от миналата година си инсталирах на х
                            фирма PLUM.
                            Системата ми е съвсем проста , без каквито и да е автоматични винтили и все повече си мисля че не използвам котела
                            както трябва.
                            Вътре в котела съм поставил едни чугунени плочи в горната част, като по принцип ги оферират за пелетни горелки, но все пак правят някъкъв допълнителен ход на горещия въздух.
                            Мисля обаче че е недостатъчно, та въпросът ми е- Правители и как допълнителни ходове вътре в камерата на котела?

                            Коментар


                            • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                              Аз сложих само купешки чугунени плочи на моя "Виадрус". Ефект определено имаше, веднага падна температурата на димните газове. Гледам в "направи сам" има и други идеи, не съм пробвал, няма време.
                              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                              Коментар


                              • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                                Понеже вече доста хора ме търсят с един и същ въпрос за настройката на времевите зони на контролера IRID PID- ще се опитам да обясня как действат, а след това всеки сам за себе си да прави експерименти и да търси оптимума за себе си.

                                Започвам от това как работи управлението на горелката, както и самата горелка. Моля имайте пред вид че обяснението е за контролер най-вече без изнесен дисплей/термостат PILOT G!
                                Управлението работи в три основни режима - СТОП, работа - PRACA и поддържане - Podzimanie
                                В режим на Стоп нищо по горелката не работи нито вентилатора нито подаването на гориво но пък остава следенето на аварийни ситуации, както и помпите СО CWU(бойлер), циркулац помпи и пр., които работят съгласно зададената програма ако примерно котела е запален на дърва, където няма нужда от фидера и вентилатора.
                                Режима Работа(PRACA) е този режим в който горелката обикновено работи на 100% мощност до достигане на температурата на водата в котела съгласно заданието примерно 50 градуса(приемам го условно!). При наличие на външен датчик тази температура непрекъснатото се мени така щото да компенсира по-големия студ или да намали разхода на гориво ако на вън стане по-топло при слънчево време примерно. След разгарянето на горелката започва вдигане на температурата на котела и при 45градуса на водата се включват помпите(изключват се при 40гр, т.е. 5градуса хистерезис!!) започвайки да разкарват водата до радиаторите. Тъй като мощността на горелката е по-голяма от тази на радиаторите, водата продължава да и се вдига температурата доде стигне условните 50 Градуса. В този момент контролера преминава в режим на поддържане без да спира работа като намалява мощността на горелката така щото да изравни подаваната с консумираната мощност. Справя се доста успешно, тъй като изменението на мощността на практика е плавно през 1% от 0 до 100%
                                Ако в някой момент толкова падне консумацията на топлина(примерно термостатните глави са затворили притока на топла вода към радиаторите или пък стайния термостат е подал инфо че зададената температура в помещението е достигната и помпата СО спре да подава вода към радиаторите), че температурата на водата в котела мине 2 градуса над зададената подаването на гориво и въздух се прекратява и горелката преминава в спящ режим, където през определен интервал от време подава миниатюрна порция гориво и пуска вентилатора за 10-20 сек за да раздуха въглените и пак заспива и така до момента в който не падне температурата на водата в котела до 2 градуса над заложената. Следва плавно разпалване за да няма натрупване на не изгорели газове и евентуалната им газова експлозия и преминава в режим на нормална работа.

                                Стигаме до въпроса как работят времевите зони на горелката
                                Най- напред да обясня. Използвайки горе описания начина на работа на горелката с въглища и контролера който я управлява, е избрано спирането на работата на горелката да става с понижаване на зададената температура на котела, така щото след корекцията температурата да е по-ниска от зададената за включване на помпата като по такъв начин системата минава в цялостно заспиване(поддържане), запазвайки готовност. Ще се опитам да обясня практически. Искам котела да има две времеви зони - едната е с нормалната му температура 50градуса когато топли къщата(започваща в 6ч сутринта и завършваща в 22ч вечерта) и една когато не искам да работи(започваща в 22ч и свършваща в 6ч на следващия ден). Най напред трябва да се зададе, че самия котел ще работи с времеви зони което става в сервизните менюта(натиска се продължително бутона MENU от отворения прозорец се избират Więcej opcji и се потвърждава с ново натискане на бутона MENU, контролера изисква въвеждане на контролно число (в случая набирате 10 като използвате отново MENU за да се прехвърлите от десетични към единици) и накрая отново натискате MENU с което влизате в меню за инсталационни настройки. Избирате Tryb pracy C.O. и след ново натискане нa бутона MENU(ползва се като ENTER) излизат възможните начини на работа на котела. От тях избирате Nastawa + Strefy
                                czasowe(ръчна настройка на температурата и часови зони) или Ster. Pogodowe i Strefy(автоматична настройка на температурата с външен датчик и времеви зони), потвърждавате с най-долния ляв бутон на контролера INFO/WSTECZ/ZAPIS и от тук нататък контролера ще управлява работата съгласно заложените времеви зони на котела, които разбира се към момента все още не са зададени.
                                И така преминаваме към задаване на времевите зони както съм ги описал по-горе
                                Най-напред да опиша какви са възможностите - може да се настройват до 8 зони като 4 да са понижаващи и 4 да са връщащи към нормална работа на горелката и котела. Имате избор всяка зона да я изберете дали да действа през седмичните работни дни или в почивните(събота и неделя) или пък всеки ден. И така каква е процедурата: натиска се и се задържа бутон MENU за да се влезе в менюто за настройки. От отвореното меню се избира Edycja stref C.O. и се натиска отново бутон MENU за да се влезе в зоните за настройка. Зоните са подредени по възходящ ред от 1 до 8 като във всяка от тях се задават параметрите които искаме(в случая искаме всеки ден да почва работа в 6 и да спира работа в 10 вечерта). Настройваме първа зона температурата да е с корекция 0(контролера нулира предходните настройки за намаляване на температурата му и задава текуща настройка 50 градуса). Следва преминаване в режим РАБОТА и развъртане на вентилатора и подаване на гориво до достигане на зададената температура от 50градуса - котела почва работа и поддържа отоплението до 22 ч( 2-ра зона), когато съгласно настройката на втората зона е от 22ч всеки ден и корекция на температурата с -17градуса(т.е. температурата на котела се задава вече да е 50-17=33 градуса). В същия момент на дисплея се изписва новата зададена температура на светлинното барче отгоре(33градуса) и котела минава само в поддържане без да се подава гориво и въздух. помпите продължават да бутат водата докато стигне 40 градуса след което те изключват а горелката продължава да спи до момента (6ч сутринта), когато настъпва новата времева зона с корекция 0 при което на светлинния бар на дисплея се изписва 50 гр и котела отново почва да се разпалва. Общо взето е това. Дано да е станало разбираемо. Аз през седмицата съм с го настроил така щото да работи от 5:30 до 7:30 и след обед от 15:30 до 22ч и съм страшно доволен като икономичност и комфорт. За събота и неделя работи малко повече през деня че сме в къщи, но общо взето е същата схема.
                                Успех с настройките и ако има нещо не ясно питайте тук преди да бърникате, за да може да е полезно и за другите и най-важното за да си нямате проблеми с прокуратурата че сте оставили къщата на студено !
                                ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X